Отговори
# 30
  • Мнения: 5 877
Явно е до дете и до етап в развитието. За мен Червената шапчица си беше съвсем нормална приказка без никакъв повод за притеснение, детето обаче си я премисля и явно го вълнува възможността някой да яде деца (даже веднъж ни помоли да не я ядем, тъй като татко й я нарекъл "сладкишче"). Приказка с безпомощен добър герой и силен по-добър герой, който го спасява, може да се възприеме различно - като малка обичах да се идентифицирам със силния герой, който отива и спасява другите добри, абе нещо като Робин Худ в поличка, даже си имах въображаем град сред клоните на една гора.

Наистина е гадно това от Макс и Мориц, но като дете не съм се впечатлявала - нито съм знаела какво е газ, нито за какви неприлични места става дума. Затова пък направо потръпвах от приказките на Е.Т.А. Хофман и по-специално от тази за малкия Хацек - или нещо такова беше името, малко злобно същество, много грозно нарисувано. Бррр, и до ден днешен не бих я отворила пак тази книжка.

# 31
  • Мнения: 2 784

Ето, значи всички ние сме ги чели тези приказки и никой не е останал потресен от това, че сестрата плела ризи от коприва в ГРОБИЩАТА.... значи и на нашите деца няма да им стане нищо!

В приказките се отразява донякъде действителността. А колкото по-малко се спестява на едно дете от действителността - толкова по-добре....

Това е и моето мнение. Чели са ми същите приказки, а това не ме е направило маниак убиец или нервозна параноичка. Каквото и да си говорим, светът не е приказно място, в което всички са добри, мили и справедливи. Ако начинът да опазя дъщеря си е малко страх- така да бъде! Приказките носят поуки и предупреждения- добронамереният непознат, който на горската пътечка те пита: "Момиченце, къде отиваш?" може да е вълк в овча кожа. Меденият гласец, който те кара да отвориш входната врата може да предизвика гибелта ти. Същевременно, нищо не е такова, каквото си мислиш, че може да е- чудовището може да е добро и красиво по душа, а милата старица да е зла мащеха. Не смятам да и спестявам това, но ще гледам да и обясня, че приказките са красива или страшна измислица, т.е. както филмчетата, или компютърните игри(защото и такъв момент ще дойде), те нямат нищо общо с действителността.
Много хубава темичка,BTW.  bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 13 217
тъй като татко й я нарекъл "сладкишче").

Ами то е ясно, нали сладкишите се ядат!  Mr. Green

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Де да знам, старомодна ли съм, ама смятам, че по картуун има доста повече простотийки, дори и насилие... Тя гледа като зомбясала, наясно съм, че точно това би могло да й въздейства повече от споменатите приказки, но понякога и аз зяпам с нея.. особено кучето Кърижд... Crazy Rolling Eyes Wink
А, тук си много права. Аз известно време давах да гледа, но после спрях. Сега вече изобщо не включвам на Картуун. Гледа Анимал планет и събота-неделя сутрешните анимации по К1 - те са безобидни. Картуун ме забавлява много (и аз съм голям фен на кучето Кураж), но просто не е подходящо за дете.

По този повод - извинете за разводнената тема - откъде да си намеря улица Сезам?

# 34
  • В офиса
  • Мнения: 4 031
За епизодите не знам, но ето им сайта:
www.sesameworkshop.org
Има готини игри за дребосъци, макар че моето диване премина вече на тези с обличането и гримотенето в www.barbie.com

# 35
  • Мнения: 7 640
може би децата са различни, повечето не се стряскат от това, което ние възрастните наричаме насилие в приказките. Като че ли ние сме обременените по въпроса, но думата имат мами-психолозе за коментар.

# 36
  • Мнения: 3 491

А, тук си много права. Аз известно време давах да гледа, но после спрях. Сега вече изобщо не включвам на Картуун. Гледа Анимал планет и събота-неделя сутрешните анимации по К1 - те са безобидни. Картуун ме забавлява много (и аз съм голям фен на кучето Кураж), но просто не е подходящо за дете.

По този повод - извинете за разводнената тема - откъде да си намеря улица Сезам?
Бу, ние без пари не можем да теглим филчета като че ли, а и при нас няма нужда, но точно сега сме с малкия на компютъра и играем на http://pbskids.org/sesame/ . За филмчета, ако може отнякъде да се тегли Dora the Explorer, ще е много добре. Изключително свежи, образователни и интерактивни серийки, и не само за момичета, и аз се заплесвам да ги гледам, защото ми е интересно.

# 37
  • Мнения: 5 877
По Канал 1 чат-пат го дават, но не мога да хвана по каква логика.
Иначе сутрешният блок на ВВС прайм е много добър! Последното любимо на Ането предаване е Тикабила - майсторят разни неща, четат приказки, пеят песнички -приятно е. Преди харесваше Туийнис, ама не сме ги засичали скоро.

# 38
  • Мнения: 2 792
  Честно казано нито цензурирам, нито перефразирам, не че не съм имала и такъв период  Rolling Eyes. За един доста дълъг период от време, за децата приказките са си просто приказки, те не се отъждествяват с героите и не правят причинно-следствена връзка от историите, с две думи да се цензурира е чисто престараване....

  Вярно идва един период на осъзнаване, но е по-добре да осъзнаеш, какво точно значи нещо, което винаги си знаел(примерно, че вълкът наистина изяжда бабата и за това го наказва ловеца), отколкото истината да ти се стовари неочаквано на главата, това спестяване си е мечешка услуга.

   В къщи гледат Картуун-а, но и двамата нямат агресивно поведение, нито към животни, нито към хора, все пак това опира до възпитание....(пиша този пост от около 30 минути, но непрестанно ме прекъсват и спирам, защото и да имах някаква мисъл, тя отдавна се изпари Rolling Eyes Embarassed)

# 39
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Наскоро ми се оплакаха в градината, че Самуил не искал да яде ябълка, защото в нея имало отрова.  Joy И откъде детето знаело такива неща, само за отрови приказвало. За малко да кажа, че у дома тайно се занимаваме с алхимия (едно философско камъче няма да ми дойде зле, хе-хе-хе). А той, човекът, преживявал приказката за Снежанка. Нахълта в една галантерия и каза на продавачката: "Не ти ща отровния гребен!" След което демонстративно излезе.
А аз си спомням една приказка, която слушах като малка. Българска народна приказка, в която вълкът, лисицата и мечката попаднали в яма. След някой друг ден ужасно огладнели и лисицата придумала мечката да изядат вълка. Изяли го, ама пак огладнели. Тогава лисицата скрила едно чревце от вълка (!) под мишницата. на мечката казала, че си е ПРОБИЛА дупка под мишницата и от там си вади чревца! Глупавата мечка си пробила дупка и умряла.
Ами съвсем нормално го приех тогава, чак на дърти години се възмутих.
Приказките са хубави такива, каквито са. Просто трябва да им дойде времето. Те са най-прекрасния начин да разкажем на децата си за отминалите времена.  Hug

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Нахълта в една галантерия и каза на продавачката: "Не ти ща отровния гребен!" След което демонстративно излезе.
hahaha hahaha hahaha

# 41
  • Мнения: 3 611
Чета приказката както си е. Нищо не променям, само обяснявам, това е.
И предпочитам оригиналите на приказките, а не осакатените им варианти.

Напълнo съм съгласна.   202uu
На мен майка ми ми четеше страшно много (Андерсен, братя Грим, Шарл Перо и пр.) и никога не съм имала страх от каквото и да било. Приемала съм го за даденост и ми е било интересно.

# 42
  • Мнения: 3 491
Наскоро ми се оплакаха в градината, че Самуил не искал да яде ябълка, защото в нея имало отрова.  Joy
А за тая пък ябълка 3-годишната дъщеричка на едни познати беше казала: "ами така станало, защото я яде неумита". Та ние на тези приказки им бодем очите, а малките могат и вежди да им изпишат.  Laughing

# 43
  • Мнения: 5 877
О, да, и Ането ме пита дали ябълката, която беля, е отровна. За гребен още не се е замисляла обаче.
Затова пък един ден беше силно притеснена дали няма някой да я омагьоса.  newsm78

# 44
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Василиса, смях се с глас на случката с отровния гребен! Joy

Да ви кажа и аз какво мисля по темата. Преди няколко дни купих Малечко Палечко. Е направо се потресох - злодеят, на който му миришело на човешко и който си изял дъщерите вместо братята на Малечко, ужас! Казах си: "Не, това отказвам да го чета". И даже си мислех да пусна тема тук, но ето че сте ме изпреварили. И сега си мисля, че може би сме толкова чувствителни, защото четем за подобни неща всеки ден във вестниците, телевизията ни залива с кървища и гадости и може би затова някак си искаме да опазим децата си и сме чувствителни на тема "насилие". Да, ние сме ги чели тези същите приказки и сме станали хора, нормални, човечни. Обаче по наше време беше ясно, че това са пълни измишльотини и приказките си остават в книгите... А сега е друго...Границата е тънка... Ох, не знам дали ме разбирате какво искам да кажа...
Все още не съм нясно да ги чета ли, да не ги чета... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт