Бели и червени, ще сме ЮЛЧЕТА засмени!

  • 26 295
  • 719
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Леле, докато успея да се запиша в новата тема и сме вече на 5 страница

# 61
  • София
  • Мнения: 1 609
Добър вечер!

Малеее, колко много вещи съм имала! Още не съм успяла да си събера багажа. А пък колко неща изхвърлих и колко още сигурно са за изхвърляне... Не знаех, че съм такъв Плюшкин  Joy Joy

Отгоре на всичко котьо се разболя Sad На мен цял месец ми се случват неприятности (слава Богу, не с бебето, то си е добре и си ритка), и днес - отново, да ви се оплача. Чувам аз към обяд истеричен котешки вой откъм банята, отивам - котьо се мъчи да пишка (с извинение), обаче не може - само гледа измъчено и вие. Грабвам котката и хоп - в клиниката (добре, че е наблизо). Оказа се камък в бъбрека и възпален пикочен мехур - а уж го пазя много, защото преди 7 години имаше същите проблеми. Пазя го, ама ето на. Оперираха го по спешност, за да извадят камъка. Преди малко си го прибрах от клиниката и сега ще е известно време на антибиотици и на специална лечебна храна против уринарни инфекции... Охххх...

Извинявайте, че ви омрънках  Embarassed

# 62
  • Мнения: 277
Ето ви малко инфо за ваксините

Това е задължителният за бГ КАЛЕНДАР
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=135


ето ви малко инфо за другите страни
Необходимо е да се посочи, че изработването на национален имунизационен календар е сериозна задача, която може да се изпълни успешно ако са налице ДЕЙСТВАЩИ сериозни епидемиологични инстанций и зряла педиатрична школа. Разбира се ХЕИ не влиза в съображение като "сериозна епидемиологична истанция" .
Няма нищо лошо да се заимстват важни положения от чужди имунизационни схеми, стига да се знае кое и как да се вземе. Извращаването на оргинални схеми, защото проф. "Еди-кой си" от град София ( Варна, Пловдив,Атина,Солун,Барцелона и т.н) не е съгласен с мнението на немският институт "Р.Кох" (съществуващ от 18xx година на миналият век) може да се вземе под внимание, ако е аргументирано, точно и се подкрепя от факти. Приказки във въздуха, за "авторитет", не влизат в употреба...
Нужно е да се отчете, че колкото по-голямо е населението на една страна, толкова статистическите и данни са по-достоверни. Ако към това се добави и традиционната вътрешна отговорност и порядъчност на хората, занимаващи се със съставянето на тези програми в национален мащаб за Германия или Франция или САЩ например, може да се има доверие на препоръките им. Политиката тук играе сравнително незначителна роля.

За пример ще цитираме 3 ваксинационни календара:
*Американски-официален
www.cdc.gov/nip
*Немски-официален
http://www.linden-apotheke-wolter.de/info-impfkalender.html#links
(Standigen Impfkommission (STIKO)
*Френски официален
www.invs.sante.fr
Програмите, за които ще пишем по-долу, касаят използването на основната комбинация-ДТаК с инжекционно полио в една спринцовка, а Акт-Хиб ваксината- като самостоятелна. Комбинираните или други специални комбинации ваксини в една спринцовка имат МНОГО РАЗЛИЧНИ СХЕМИ НА ПРИЛОЖЕНИЕ и не са предмет на основното ни изложение.Можем да ги обсъдим после поотделно за всеки конкретен случаи.
Основните ваксини, употребявани и в трите календара са:

->>>>ДТаК-
По-долу като описваме дози се има пред вид ДТК (аК). Ако се прави нещо различно го споменавам специално.
ДТаК е дифтерия, тетанус с безклетъчна коклюшна ваксина.
ДТК е дифтерия, тетанус с пълноценна коклюшна ваксина.
ДТ е пълноценна ваксина дифтерия-тетанус (продава се само в някои страни).
ДТ-възрастни (Тд) е тетанус с намалена по сила дифтерийна съставка.
По отношение на ДТ и трите схеми ползват стандартни ваксини. По отношение на коклюша, Американската и Немската програма използват безклетъчна колкюшна ваксина като основна. Френската програма използва пълноценната ваксина против коклюш, като споменава изрично, че и безклетъчна ваксина може да се използва.

Схемата:
*Американска-2,4,6 месец-основна ваксинация ДТаК. На 15-18 месечна възраст->>4 доза-ДТаК. На 4-6 годишна възраст->>5 доза ДТаК. На 11-18 години ДТ(Тд) за възрастни без коклюш.
Тоест-> 6 дози ДТ общо до 18 годишна възраст (5 нормални ДТ и една доза ДТ за възрастни).Коклюш->5 дози общо до 18 год възраст.

*Немска-2,3,4 месец-основна ваксинация ДТаК и четвърта доза->>11-14 месеца ДТаК. За възрастта 5-6 години и 9-17 години  немската програма НЕ използва коклюш, а само ДТ (Тд-за възрастни).Тоест в немската програма коклюшната ваксина се дава в 4 дози, а не в 5 както е в Американската схема. ДТ в немската програма е 6 дози, от които 4 нормална ДТ и две дози ДТ за възрастни (Тд) (5-6г и 9-17г)

*Френска-2,3,4 месец-основна ваксинация ДТаК или ДТК.
16-18 месеца->>Четвърта доза (1er rappel)--ДТаК или ДТК.
На 6 годишна възраст (2e rappel)->Пета доза-САМО ДТ без коклюш-пълноценно ДТ, не Тд .
11-13 год възраст->>Шеста доза ДТ(3e rappel)->>, като на същата възраст правят коклюш (2e rappel)-5-та доза-но само БЕЗКЛЕТЪЧНА.
На 16-18 год възраст дават седма доза ДТ.
Тоест до 18 год възраст френската програма има седем дози ДТ и 5 дози коклюш.
**************************************************
->>>>Полио
И трите имунизационни календара използват изключително инжекционна полио ваксина (IPV). Инжекционната полио ваксина е универсална за почти цял свят от 2000 година. Оралната е ефективна също. Причините за неизползване на оралната ваксина не са в низката и  ефективност. Решението за преминаване в БГ на инжекционно полио зависи от това доколко все още има "дупки" в  повсеместната имунизация (циганско население най-вече). Която и от двете ваксини да предпочетете е сигурна. Тъй като обаче вече не се произвежда масово оралната ваксина, убедете се, че детето Ви ще използва КАЧЕСТВЕНА ОРАЛНА ваксина.

*Американска схема-3 дози на 2,4,(6-15) месец. Повторение-4-6 годишна възраст. Тоест общо 4 дози до 18 год. възраст.
*Немска схема-2,3,4 месец и 11-14 месец.Повторение-9-17 годишна възраст. Общо-5 дози до 18 год. възраст.
*Френска-Френската схема подчертава, че всички дози полио са инжекционно полио. Оралното полио според френската схема "е резервирано за специални случаи".
2,3,4 месец-първите три дози
16-18 месеца->>Четвърта доза (1er rappel)
На 6 годишна възраст Пета доза-(2e rappel).
11-13 год възраст->>Шеста доза-(3e rappel).
На 16-18 год възраст>> дават Седма доза
От 18 год възраст-тетанус и полио на 10 годишни интервали.
Френската схема има СЕДЕМ ДОЗИ  полио-3 първични+3 rappeles+1dose във възраст 16-18 години.

*********************************************
->>>Хиб ваксината. Хиб ваксинацията е насочена срещу микроб, причиняващ тежък сепсис и менингит при деца до 3-4 годишна възраст. Това е изключително важна ваксина. И задължителна както ще видим и в трите имунизационни календара. Може би единствената ваксина, която в БГ незабавно трябва да стане абсолютно задължителна.

*Американска схема-2,4,6, 12-15месеца. Общо 4 дози. Не се препоръчва да се прави стандартно над 5 годишна възраст.
*Немска схема-2,3,4,(11-14) месец-Общо 4 дози.
*Френска схема-2,3,4,(16-18)месец-Общо 4 дози.
***************************
->>>>MMR-схемата е две дози. На 6 или 11 годишна възраст всички деца трябва да се проверят за наличието на ваксинация с две дози. Ако такава липсва, трябва да се постави. Ако липсва само втората доза се поставя веднага. Ако липсват и двете дози се поставя първата, а втората може да се сложи след минимум 1 месец.

*Американска схема-12-15м,4-6годишна възраст. Тоест две дози. Във възрастта 11-18 години всички деца трябва да се проверят дали са направили втора доза ММР и ако не са, да я направят.
*Немска схема-11-14 месечна възраст, 15-23 месечна възраст. Две дози общо.
*Френска схема-след 12 месечна възраст-1 доза,3-6 год възраст-2 доза. Общо две дози.
***************

->>>>Хепатит Б-ваксина е с изключително значение.От особено значение е поведението при деца, родени от майка хроничен носител на Хепатит Б. На тези деца  ДО 12 ЧАСА след раждането трябва да се постави в едното краче интрамускулно ваксина Хеп.Б, а в другото краче специален анти-Хеп.Б имуноглобулин (HBIG). Искайте при бременност задължително да Ви тестват за хронично носителство на Хеп.Б и ако се окажете носители трябва да направите посочените инжекции на детето по описаният начин. HBIG е много скъп продукт.
Нови данни показват,че трайността на имунитета след 3 дози хепатитна ваксина е много по-голяма, отколкото се мислеше по-рано. Независимо от падането на титъра на антителата с времето, при среща с вируса на Хеп.Б имунизираните бързо отговарят с достатъчен титър антитела за кратко време. Тоест налице е имунологична памет. Стандартно след приключване на ваксинацията НЕ Е прието вече да тестувате децата за наличие на антитела.

*Американска схема-1 доза-до 2 месец след раждането ако майката НЕ Е хроничен носител. При неясни случаи (липса на изследвания, съмнения относно резултата) детето се ваксинира с първата доза колкото се може по-скоро. Втора доза-1 месец след първата и трета доза минимум 6 месеца след първата. Общо 3 дози. 3-тата доза не бива да се слага преди детето да е навършило 6 месечна възраст.3-тата доза може също да се постави до навършванв на 18 мес. възраст-тоест има широк времеви интервал на поставяне.
Децата, родени от майки носителки на хроничен хепатит тип Б получават първа доза ДО 12 часа след раждането заедно с HBIG. Втората доза се слага между 1 и 2 месечна възраст. Третата доза се слага след навършенa 6 мес. възраст. Тези деца на възраст между 9-15 месеца трябва да се тестват за австралийски антиген (HbsAg) и за антитела срещу него (anti-HBs).
*Немска схема-2,4, (11-14) месец. Поведението при деца, родени от майки-носители на Хеп.Б е същото.
*Френска схема-От 2 месец можете да направите две дози през минимум 1 месец интервал. Третата доза-5 до 12 месеца след втората доза. Поведението при деца, родени от майки-носители на Хеп.Б е същото. На възраст 11-13 години всички деца се"оглеждат" за ваксинация срещу Хеп.Б и ако нямат такава се прави.
**************

Менингитните ваксини са двe: Hib е Haemophilus influenzae и Pneumococcal (PCV). Hib е задължителна за Европа и САЩ от 2000 г. Това е ваксинация срещу микроб, причиняващ широк спектър заболявания, вкл. и менингит. От 1999 PCV е задължителна в САЩ. PCV е 7 валентна ваксина срещу заболявания, причиняващи се от микроба Streptococcus pneumoniae. Този микроб е най-важният причинител на менингити, пневмония, сепсис, рецидивиращи отити при деца до 3-4 годишна възраст.

Има в здравният доста добра тема по въпроса с ваксините

# 63
  • Мнения: 11
Момичета здравейте и от мен в новата тема!!!
Да ви кажа днес съм страшно бясна, направо гневна мания ме е обзела.Без никаква причина, ама на.
Дано новата тема ни е само с хубави новини.Спи ми се, та две не виждам , а сина ми бяс го е хванала.Мъжът ми както обикновено, петък и събота вечер е на работа , а на мен от хормоните все ми се струва, че на купон е отишъл.ЯД ме е , та ще пукна. Вече дебела, грозна , с дете и у дома.
Дано да е само временно, че лошо му се пише. Laughing Laughing Laughing Laughing

# 64
  • Мнения: 185
Първо честита ни  нова темичка и от  мен. Аз ходих на лекции по кърмене и искам да ви кажа , че останах изключително доволна , сега определено ще имам много по малко въпроси, дано всички кърмим и се справим успешно , това е страхотен старт за бебчо.

# 65
  • на село
  • Мнения: 33
Хоп и аз в новата темичка,която е прекрасна petya smile3525

elisalou,страхотно заглавие smile3525

Момичета искам да споделя  една статия от която направо тръпки ме побиха и ме накара да
вярвам още по-силно в чудеса!

ето я и нея http://zabliznacite.wordpress.com/2010/08/29/maika-sajiviava-nov … nace-s-pregradka/

Пожелавам Ви спокойна вечер!

# 66
  • Мнения: 0
здравеите и от мен в новата темичка 
 bouquet това е за Петето и Ели дано Митачето е по добре вече Hug влязох набързо да видя как сте и вече нова тема и 5стр бравоооо  Hug
джен пази се мъжете да се оправят в къщи по мъжки  Wink а бебо да слушка до лятото в коремчето  Hug
мого ми се спи исках да пиша още,но......
утре следобяд ще пиша повече лека нощ коремчета  Heart Eyes
 

# 67
  • Мнения: 140
Здравейте мацки! 2 дни не съм влизала във форума и вече си имаме нова тема Simple Smile Много хубава и полезна, както винаги, а името е много подходящо Simple Smile

Онзи ден брат ми дръпна една лекция за имунизациите и защо трябва да се слагат. Обясняваше ми, че някакво изследване показало че имунизациите водят до аутизъм, но в последствие се оказало, че на човека, който го е направил е бил подкупен и всъщност няма такова нещо. Аз лично не съм проучила въпроса, но той говореше толкова убедително, че направо ме нави за ваксините.

Вчера да ви кажа се бях вкарала в една драма, реших че бебето рита прекалено слабо и на рядко и хайде при лекарката ми. Оказа се че всичко е наред, но доста се бях шашната. Важното е че всичко завърши добре Simple Smile Вечерта заспах в 19:30ч и днес се събудих до към 10:00ч, закусих и после още 2 часа сън. Явно емоциите и работата ми дойдоха в повече и имах нужда от почивка. После обикаляхме с мъжа ми да си търся ниски ботуши, така и не намерих и деня си мина.

Петя, как е малкия? Има ли някакво подобрение?

Танче, мисля че е много по-удобно да има вестителки, независимо дали ще са 4-5 момичета, които ще отговарят за всички или всяко момиче ще си избера такава Simple Smile

джен, пази се и почивай.

Rakkaus, много е неприятно това с котенцето. Дано бързо се оправи. Аз имам куче и знам колко ми е тежко когато е болничко...

Хайде мацки, лека ви нощ и до скоро! Аз пак се отправям към кревата Simple Smile

# 68
  • Мнения: 277
Ето ви един много полезен сайт за имунизациите, който открих за мамите в БГ. Дано съм ви била полезна, имайте предвид, че е важно какво включва ваксината, колкощамове покрива и т.н. Има много информация по въпроса, важное да намерите добър педиатър скоито да можете да ги поставяте. Поставянето на ваксините е от изключителнаважност за успешната ваксинация.

http://www.vaksini.bg/calendar.html

# 69
  • Мнения: 1 178
 wavey

Днес цял ден се излежаваме и мързелуваме с моето момче Simple Smile Вече е нещо обичайно за нас, тъй като и двамата не работим и по цял ден се гушкаме и горовим. Днес си говорихме и с моето момче решихме живот и здраве като се роди бебчо да заминем за Ирландия. Аз много държа да си завърша образованието, което започнах там...остава ми само 1 година  Praynig Дано заминем много ми се иска точно там да си завърша и да се установим като за начало.

Вече гърлото не ме наболява, но за сметка на това имам страхотна хрема Sad Надявам се и тя скоро да отшуми  Cry Аз забелязах, че точно два дена след ЖК се разболявам  newsm78 и предният път пак на вторият ден бях с Т...не знам дали оттам съм прехванала нещо, но пак имаше много майчета.

 jen благодаря за полезните линкове  Hug

Пак си загубих писанията   #Cussing out
Hug от мен! Дано всички болнички се чувстват по-добре вече  Hug



# 70
  • Мнения: 303
Привет тумбачета! Днес ми е много криво, спретнах си даже скандал с роднини, който ми докара контракции и в крайна сметка си прекарах деня легнала, нищо не можах да свърша и сега ще наваксвам с работата, че имам едни понеделнични срокове.
На болничките и дечицата им - бързо оздравяване. Иначе за разтройството знам сашетата на Мулти саностол действат супер и много бързо се оправям с тях, а и са вкуснички.
besyto, да ти кажа много вероятно е точно така да се е случило, за това мила слагай задължително маска още преди да си влязла в сградата за ЖК. За съжаление има много бъдещи майки, които не се съобразяват, че носят вируси и ги разпространяват. За мен това е доста безотговорно, поне по една маска да слагат. Моят АГ ме предупреди да не ходя на ЖК, когато беше пика на грипа точно по тази причина, така че си изпуснах часа, но поне тогава не ме набара нещо. Надявам се все така да е, но аз съм параночика на тази тема, пазя се прекалено...
За ваксините, този въпрос въобще не се коментира в къщи. Всички лекари роднини са категорични, че от ваксинацията има само ползи. И да си призная, струва ми се, че са прави, предвид бума на болести, които уж трябва да са изчезнали - точно защото има пропуски в имунизационния календар. Това разбира се е мое мнение и не ангажирам никой с него! Не ме разбирайте погрешно, аз съм си решила, че ще си слагаме ваксинките!
Другата седмица съм на ФМ на 4Д и съм много развълнувана, нямам търпение да се видим с бебчо!
Отивам да се назлъндисвам да работя, а така да ме мързи, не е истина!

# 71
  • Мнения: 35
И аз съм на тема скандали, чула недочула, скандал да има. Поне 3 такива спретнах днес с мъжо, и то за какви глупости ooooh! Яд ме е , че детето стана свидетел, абе какво ми става .....уж спокоен човек съм, пък.... само чакам някой да каже нещо на криво и става страшно. Не мога да се позная, дано мине бързо.

# 72
  • Мнения: 1 178
Кратунка определено следващия път ще внимавам повече и ще се пазя  Hug

Аз да попитам някоя мама ползвала ли е КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки 0.1 % 10 мл по време на бременност разбира се? newsm78  Или да ми даде съвет за някакви капки, че няма да мога май да спа тази вечер Sad Много се засили хремата. За жалост имаме само горе споменатите капки

# 73
  • Мнения: 303
viara2010, ако ти кажа какъв рев му дръпнах - не е истина! Майка ми се видя в ужас да ме успокоява, мъжа ми той милия само си ме гушка! Повода беше баща ми, че ме издразни с едно изречение, а аз не мога да си мълча и като запалих... и без това достатъчно го мисля още второто БХС, щото първото и интегрираното са повече от идеални, но колкото и всички да ме убеждават, че бебчо е наред аз си умирам от страх за него пък амнио няма да направя (риска е голям за мене)... толкова си го обичам това детенце! Просто няма друга такава обич... Усешам си го как се врътка обаче още нямам осезаемо ритниче, та му бая цял ден поне то да ме срита Simple Smile

# 74
  • Мнения: 303
besyto, мисля, че Кузихром 4% назален спрей е допустим при бременност. Приятел на мъжа ми ми беше изписал, не бях сигурна дали е това (тези капки), но като разрових шкафа намерих тях и Олинт (последните са на мъжа ми). В листовката пише, че няма противопоказания при бременност.

Общи условия

Активация на акаунт