Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - ІІ

  • 42 784
  • 764
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3 988
И аз давам най-обикновен хляб. В началото правех домашен, ама вече не.

И аз така.  Peace

А как така ябълката не се усеща? Защото аз правя разни неща с ябълка (кекс, например) и си мирише много хубаво на ябълка (ехх, как хубаво миришат печените ябълкииии...).

Да, и "моите" сладки/ши с ябълки миришат и се почудих и аз. Даже в зависимост от сорта някой ухаят по-силно от бананите.
Все едно де, и банани и ябълки се харесват у дома, ще пробвам. Wink

# 691
  • Мнения: 3 638
Днес пак разглеждах схемата и не видях яйцата, кога се въвеждат? Също така, искам да попитам мамите с опит вече, кога въведохте млечните? Аз май още нищо не съм въвела-караме само на плодове и зеленчуци и тук там някоя палачинка.

Яйцата са при "източници на белтъчини" и според схемата се въвеждат на 9-10 месеца. Да си призная честно и аз май не чаках толкова, особено със жълтъка...
Хляб давах съвсем обикновен, рядко правя домашен  Embarassed


Фата, мерси много за отговора, проблемът с телешкото е, че не знам от къде да намеря хубаво такова, може би ще се спра на кюфтетата.

И накрая да кажа, че идеята ми всички да ядем заедно едно и също няма да стане - правих пиле с ориз подходящо и за бебето - ми не се хареса, ама изобщо. Моите без запръжка не щат да го ядат.  Crazy

Честно казано "телешкото" в БГ си е по-скоро говеждо, става за кюфтета, иначе е твърдо  Mr. Green


Грозното пате, браво на бебока, спавя се много добре на тази крехка възраст!  Heart Eyes Мога ли само л-е-е-екичко да спомена винаги да внимавате бебчето да седи добре изправено, много е важно, особено когато хапва по-твърди неща Peace


Фата , много пъти си казвала, че кокалите са много вкусни  Crazy ето и доказателство  Laughing


Видя ли какви "кученца" си отглеждаме  Grinning Имам едни снимки на моите захапали огромни телешки кокали и омазани порядъчно разбира се  Crazy

# 692
  • Мнения: 154
Да, печените ябълки ухаят страхотно, но като ги сложиш "печени" и в по-малко количество, отколкото в кекс(говорим за максимум една ябълка), не ухаят. Поне аз не ги усещам, палачинките на Боби, определно нямат вкус или мирис на ябълка. И пак повтарям, информацията е от мъжа ми Simple Smile(не е ясно до колко е достоверна, т.е. Солей ако бисквитките не станат, се извинявам предварително Wink)
Ние обикновен хляб не купуваме, по принцип и не ядем много, освен за сандвичите за мъжа ми, а той е с едни семки и чудеса вътре, аз се задавям понякога. Затова ще правя Simple Smile Благодаря на всички ви за отговорите  Hug

# 693
  • Мнения: 549
Всъщност, до каква възраст млякото може да бъде основна храна?

Смятате ли, че може да се разчита на "бебешката интуиция" кога детето започва да предпочита твърдата храна пред гърдата/ шишето?

Мартин е на 1,2 година и подозирам, че предпочита сученето най-вече защото го храня гушнат, галкам му, говоря му, макар че не кърмя. Другото ядене е игра, понякога вкусна, но игра



Поне до годинката  Simple Smile Естествено, че кърменето не е само хранене, а и близост и топлина, която мъниците няма как да не предпочитат. Какво те притеснява в ситуацията, колко твърда храна приема бебето и как я предлагаш? Няма нищо лошо в това ако нямате изцяло заместени кърмения и детенцето ти си дояжда на гърдата за десерт  Simple Smile

Извинявам се, че не четох близо седмица и чак сега съм онлайн
Ами, просто кара на мляко и сок, отслабнал е, вместо да наддава, защото тича по цял ден. Слаб е и лекарката ми каза на консултация, че трябвало да яде повече.
Напоследък яде освен пресния сок доста плод, пласирам и таратор през биберона, но ми отказва всичко друго, вкл. хляб и печива, вкл. месо, вкл млечни продукти освен мляко, вкл. храните с яйце. Не се храни добре и му е паднал хемоглобина

# 694
  • Мнения: 3 638
А предлагаш ли му да яде самостоятелно или му даваш храните винаги във формата на сок или пасирани? Не проявява ли интерес да яде сам ако го сложите с вас на масата, не посяга ли да взима нещо? Когато хапват други деца навън, например, пак ли не проявява интерес? Може би просто трябва да потърсиш моменти, в които има стимул да се храни или му е интересно  Thinking

# 695
  • София
  • Мнения: 1 395
Извинявам се, че не четох близо седмица и чак сега съм онлайн
Ами, просто кара на мляко и сок, отслабнал е, вместо да наддава, защото тича по цял ден. Слаб е и лекарката ми каза на консултация, че трябвало да яде повече.
Напоследък яде освен пресния сок доста плод, пласирам и таратор през биберона, но ми отказва всичко друго, вкл. хляб и печива, вкл. месо, вкл млечни продукти освен мляко, вкл. храните с яйце. Не се храни добре и му е паднал хемоглобина

Моят син изкара миналото лято на сокове. Не отслабна, но и не качи и грам. Рядко хапваше нещо и то най-често зрънчовци, солети и такива глупости. Това лято е почнал по същия начин почти. Кара го само на прясно мляко по 1л на ден и веднъж дневно се храни малко с нещо. Стига да не отслабва гледам да не се притеснявам.

# 696
  • Мнения: 549
Благодаря за отг., всъщност вчера успях да го кандардисам да яде докато го возя с количката.

Яде само и единствено сам с ръце, категорично отказва лъжица, или с биберон. Така е от 3 месеца.
От масата с нас взема по малко, но става въпрос за трохи като порция. За слабеенето - не е драстично, но е осезаемо

# 697
  • София
  • Мнения: 43
Здравейте. Включвам се с надежда да ме успокоите. Преминахме успешно през кашата и вече сме на зеленчуци. Направих на бебо морковче на пара и за наша най-голяма радост си го осмука и одъвка сам хубавичко. Притеснението ми е, че след това изака 2-3 парченца морков, едно от които почти сантиметър... Разбирам, че е непреработена храна, но това опасно ли е по някакъв начин за организма му? Прекалено твърдо ли съм го направила? На вас случва ли ви се? Навършихме 7 месеца. Благодаря.

# 698
  • София
  • Мнения: 1 395
Нормално е при условие, че не е получавал такива досега. Моята премина на БЛУ твърда храна преди 3 месеца, а този месец само съм намирала цяло зърно царевица и няколко големшки люспи от домат.
Между другото аз давах суров и студен морков по време на зъбоникнене и макар и рядко е успявала да глътне парченца, така че не се притеснявай да е бил прекалено твърд.

# 699
  • Мнения: 3 638
Дамакула,съвсем нормално е  Simple Smile В началото повечето храни ще ги намираш на "изхода" в същото състояние, в което са били на "входа". Постепенно храносмилателната система ще се научи да преработва и твърдите храни,досега тя се е сблъсквала само с млекце  Wink Много родители смятат, че това е знак, че не се усвояват полезните вещества от храните, в чата с Рапли, линк, към който съм пуснала в началото на темичката, на едно място тя посочва точно как и от пюретата в началото не се усвоява абсолютно нищо - просто обаче излизат на пюре, както и влизат  Peace

Fall , детенцето реално сваля ли тегло или просто ви се струва слабичко, има съществена разлика между двете неща  Naughty След годинката повечето деца рестават да са предишните пухкави бебенца  Simple Smile

# 700
  • София
  • Мнения: 43
Много благодаря за отговорите. И аз го прочетох това за неусвоените пюрета на няколко места. Мен по-скоро ме притесняваше по-голямото парченце да не навреди на храносмилателната система?

# 701
  • Мнения: 3 638
Нали точно затова се изчаква до 6 месеца, за да може храносмилателната система да е по-развита.  Peace Няма как да навредят парченцата храна, при всички деца е така в началото. 

# 702
  • Мнения: 154
Минавам на отчет. Боби яде все повече и повече, но никак не е фен на зеленчуците Sad. Въведох яйцата-цели(имам предвид заедно с белтъка) в палачинки. Иначе и той си ака цели парченца Simple Smile

# 703
  • София
  • Мнения: 43
Ох, голяма съм паника, ама нали ми е за първи път...  Embarassed Благодаря ви за куража  Hug

# 704
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
и аз тук, ако ме приемете Hug

Малко е рано, но ми се иска да съм подготвена.Каката захраних с намчкан сварен картоф след 5 месец, не съм пасирала нищо и добре се справяхме.Основно си беше на кърма до годинката, не съм настоявала с манджите.
Сега ми се иска да приложа това което коментирате тук, ще ви следя и ще питам ако има нещо неясно, а след няколко месеца ще разказвам как се приема храната и от Моника.

Благодаря на всички за споделения опит  bouquet, ще ми е от полза.

Общи условия

Активация на акаунт