Добрите техникуми в София

  • 26 676
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 19
В строителния има много тежки специалност и сравнително леки, така че натоварването там е различно. Моята мисъл беше, че по принцип избора на професия трябва ба стане на по-късен етап от живота на един човек. Знанието на езици е от изключително значение за бъдещето на всеки млад човек. Да, в момента в техникумите имат много повече часове по английски, от мое време, но в никакъв случай не може да се мери с нивото на езикова гимназия, нито като брой часове, нито като качество, защото в професионалните училища приоритета е професионалното образование.

# 16
  • Мнения: 6 715
Settler, не става въпрос за строителния и бяха завършили една и съща специалност.... Просто твоите думи ми напомниха за тези случки. Пък и досега от време на време се смеем вкъщи като се сетим за въпросния Д и тежкото му средно образование, а и аз съм възпитаник на езикова гимназия  Laughing
Знанието на езици е изключително важно, но не е единственото. Ако знаеш добре единствено чужд език можеш да станеш преводач и то трябва да си наистина супер добър, за да печелиш прилично от това. Не отричам, че езиковите гимназии са най-лесен и почти безплатен начин да научиш език на ниво, което да ти служи в работа. Професионалните гимназии пък даваха поне по мое време добра подготовка по специалните предмети. На колегите ми в университета, завършили техникуми, им беше несравнимо по-лесно. Сега е доста по-достъпно да се научи чужд език на едно прилично ниво от наше време. Какво обаче е положението в професионалните гимназии не знам, защото не съм се интересувала.

П.П. За мен добри езикови гимназии са само тези от наше време т.е. 1 АГ, Немсакта, Френската и Испанската.

Последна редакция: чт, 14 апр 2011, 18:00 от Dincho

# 17
  • Мнения: 19
Dincho, явно всеки цени, това което е пропуснал. Но въпреки това, смятам , че ти си в по-изгодна позиция, защото независимо кой каква гимназия е завършил, в края на краищата, при равни други условия, сте станали добри инженери, но не всички знаят добре език. Каквато и професия да избере човек, без  език шансовете му за професионално развитие силно намаляват.

# 18
  • Мнения: 341
Така е, но и горе казаха, че език се учи и с курс. А с езикова гимназия и преводач не може да станеш, защото искат висше филология. Освен това, добрият преводач трябва да има убийствена обща култура. Технически, медицински или правни познания едно СОУ, дори да се води ЕГ, не дава, а това са сред най-често превежданите текстове и документи.

# 19
  • Мнения: 6 715
Dincho, явно всеки цени, това което е пропуснал. Но въпреки това, смятам , че ти си в по-изгодна позиция, защото независимо кой каква гимназия е завършил, в края на краищата, при равни други условия, сте станали добри инженери, но не всички знаят добре език. Каквато и професия да избере човек, без  език шансовете му за професионално развитие силно намаляват.

Дори понякога се опитваме да проектираме в децата си нашите неосъществени амбиции. Не отричам, че знанието на чужд език и особено английски дава по-големи шансове за професионално развитие, освен ако не си гений в областта си. Та на кратко - знанието на език е задължително, но не единствено условие. Трябва и да имаш какво да кажеш, не само да го преведеш. Изобщо не споря, да не останеш с грешно впечатление. Истинските езиковите гимназии са чудесен избор.
Извинявам се, че разводних темата, тъй като не съм се интересувала от професионалните гимназии в наши дни. Единствените, за които съм чувала добри отзиви са бившите Икономически и Търговски в София.

Последна редакция: чт, 14 апр 2011, 22:36 от Dincho

# 20
  • Мнения: 19
Така е, но и горе казаха, че език се учи и с курс. А с езикова гимназия и преводач не може да станеш, защото искат висше филология. Освен това, добрият преводач трябва да има убийствена обща култура. Технически, медицински или правни познания едно СОУ, дори да се води ЕГ, не дава, а това са сред най-често превежданите текстове и документи.

Ако гледаш на средното образование като последната степен от обучението си напълно права. С гимназия нищо не можеш да направиш. Но в момента всеки, който Иска да учи висше, може да го направи. Едно време имаше малко университети, а ние имахме право да кандидатстваме само в един, помните ли? Сега можеш да подадеш документи в много университети и тук и в чужбина. да не говорим, че има няколко предварителни дати, на които можеш да се явиш. На моята приятелка детето беше подготвило само няколко теми по история и се явява, докато се падна на изпит някоя от тях. Така, че техникумите в момента според мен не са адекватна за времето си опция, защото почти никой не остава със средно образование. Какъв е смисълът да учиш 10 години едно и също?

# 21
  • Мнения: 341
Ама кой говори да учиш 10 години едно и също?? Именно това ми е мисълта.
Аз, например, имам средно и бакалавърска степен в две напълно различни сфери, магистратурата ми също ще е в различна сфера. Не искам да стоя на едно място, а българското образование НЕ ПРЕДЛАГА много възможности да научиш нещо - то просто предлага кетап, удостоверяващ минимални знания. Това е перефраза на твоето твърдение, че няма нужда от специално средно, щом има висше. Окей, но висшето е твърде масово и твърде неизползваемо.
Да го кажа така - първо, диплома от ЕГ в момента почти не отваря врати за добра работа. Това не важи в два случая - мечтата ти е да работиш като секретарка при шеф-скръндза, който не иска да плаща за професионален преводач и ползва теб; или имаш много добри връзки там, където са нужни езици. Във втория случай подчертавам, че трябва да имаш и висше.
Второ - аз съм с две дипломи. Няма значение, че Х има диплома от университет, защото аз имам И нея, И още една професионална. По-квалифицирана съм.
ЕГ е просто СОУ. Професионалните гимназии са професионални. Може да не ти отворят вратите на Външно (без връзки тези врати са затворени за теб, както казах), но с една професионална гимназия ще можеш да вършиш неща от счетоводство на собственото ЕТ и касиерстване в някоя институция, през поправка на ел-уреди и изграждане на ел-мрежата на бъдещия си дом, до квалифицирани ремонтни дейности в същия този дом.
Аз лично бих избрала ПГ и два езикови курса пред всичко останало. Най-малкото документите за владеене на език от някои ЕГ не ги признават, а средно за ел-техник ще го признаят навсякъде, където им трябва такъв.

# 22
  • Мнения: 1 525
Сега, в малкото оставащи дни до подаването на заявленията на 7-мокласниците, дали някой няма да сподели нещо за тези ПГ?

# 23
  • София
  • Мнения: 1 423
Включвам се да следя, че за догодина и нас силно ще ни интересува тази тема. Бъдещият седмокласник иска да учи програмиране, компютърни науки и нищо друго, което, доколкото съм наясно, значи ТУЕС, Джон Атанасов, Киров и ПГ по телекомуникации, за други не се сещам. Ако някой има деца или познати ученици там, може би ще сподели впечатления?

# 24
  • Мнения: 1 525
Че аз защо пуснах тази тема!
Тук сме да обменяме информация и да споделяме.
Нашите интереси също са в областта на компютрите.
Днес е изпита в ТУЕС.
И след това вече сериозно трябва да направи избор: МГ или ЕГ; МГ/ЕГ или профилирана гимназия? Не е лесен избора, така се оказа.

# 25
  • Мнения: 47
Някой има ли впечатления от ПГ по телекомуникации?Също така от "Джон Атанасов"?Защото тази година в ТУЕС-а конкуренцията е много голяма и трябва да има и резервни варианти.

# 26
  • Мнения: 1 525
Някой има ли впечатления от ПГ по телекомуникации?Също така от "Джон Атанасов"?Защото тази година в ТУЕС-а конкуренцията е много голяма и трябва да има и резервни варианти.

И аз искам да знам, ама нещо няма кой да отговори!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 423
Как мина изпитът в ТУЕС?

# 28
  • Мнения: 1 525
Мина  Joy
Според детето задачите са били по-лесни в сравнение с ВО. Но да видим оценката и класирането. Интересно ще е ...

# 29
  • София
  • Мнения: 1 423
Стискам палци, а и все пак най-важното е, че е приключила тая седмокласна драма...  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт