Майчинството счетоводно - 39

  • 31 690
  • 737
  •   1
Отговори
# 585
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
в края на месеца ми изтичат 410-те дни за гледане на дете и ще пускам документи,за да си гледам детето до 2 год. Знам,че трябва да си подам Декларацията по чл.53 от КСо, копие от акт за раждане и молба за отпуск по чл.164 Кт.Обаче от счетоводството ми казват,че трябва да подам и "Декларация за промяна на обстоятелствата"
Предполагам,че е объркване,тъй като няма да се връщам на работа сега и няма да съм т.нар. "работеща майка"...но все пак реших да ви попитам -необходима ли е декларацията и по принцип какво се отразява в нея
В случая според мен не е необходима. Принципно тя отразява обстоятелсдтвото, което налага промян в изплащане на обезщетението. Примерно започнато ползване на отпуск за втората година, получаване на обезщетение и майката се връща на работа. Тогава в три дневен срок се подава прил.12, с което майката декларира, че не ползва отпуска и не се налага изплащане на пълен размер обезщетение.

# 586
  • Мнения: 96
Добър ден на всички тук! Не съм се включвала до сега, но имам малко въпросче и ще съм благодарна , ако някой може да ми помогне  Hug

Дъщеря ми навършва две години на 29 април - какво заявление трябва да попълня и каква е процедурата, ако искам веднага да използвам платен отпуск без да се връщам на работа?
Ако изляза в платен отпуск без да се връщам на работа каква заплата ще получа?


Благодаря ви предварително!

# 587
  • Мнения: 1 111
може ли още едно уточнение - попълвам си бланка за отпуск,където ще отбележа,че отпускът е по чл.164,ал.1 от КТ
В бланката работодателя иска да посоча общо колко работни дни ще съм в отпуск. А нали отпускът по чл.164 е календарни дни,т.е. и събота и неделя,т.е. да събера дните на месеците до когато детето ще навърши 2 год.?
Сега как да попълня бланката прецизно?

# 588
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
може ли още едно уточнение - попълвам си бланка за отпуск,където ще отбележа,че отпускът е по чл.164,ал.1 от КТ
В бланката работодателя иска да посоча общо колко работни дни ще съм в отпуск. А нали отпускът по чл.164 е календарни дни,т.е. и събота и неделя,т.е. да събера дните на месеците до когато детето ще навърши 2 год.?
Сега как да попълня бланката прецизно?
Посочваш, че искаш да ползваш примерно 20 работни дни, считано от 30.04. Само, че платеният отпуск не е по чл.164...

# 589
  • Мнения: 1 111
аз искам да ползвам отпускът за отглеждане на дете до навършване на 2 год. - по чл.164, ал.1, а не редовен платен годишен отпуск Peace
В бланката за отпуск си има графи за уточнение какъв отпуск ще ползваш,като посоча,че е по чл.164 КТ следва ли да посочвам и колко работни дни са това /има такова изречение в бланката/ или да посоча само общо - т.е. до кога...Нещо се обърках Rolling Eyes....детето ще навърши 2 год. през април до година

# 590
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
аз искам да ползвам отпускът за отглеждане на дете до навършване на 2 год. - по чл.164, ал.1, а не редовен платен годишен отпуск Peace
В бланката за отпуск си има графи за уточнение какъв отпуск ще ползваш,като посоча,че е по чл.164 КТ следва ли да посочвам и колко работни дни са това /има такова изречение в бланката/ или да посоча само общо - т.е. до кога...Нещо се обърках Rolling Eyes....детето ще навърши 2 год. през април до година
Извинявай, останал ми е в главата въпросът на ***Val4eto*** ... Посочваш до кога. Няма да броиш работните дни за година напред.
Виж това заявление също можеш да го ползваш за отпуската

# 591
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 795
Много полезна тема.

# 592
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте, искам да попитам разбиращите - днес ме връщат два пъти от Нои 1-я, защото уведомителното ми писмо било от стария вид. Върнах се в нас изтеглих новата версия на БН, отидох пак - но се оказа, при въвеждане ЕГН на Представляващия - пише че ЕГН невалидно  Shocked, айде пак ме върнаха. Какво е това чудо? Някой знае ли на какво може да се дължи-моля да ми отговите, че незнам какво да правя?
Благодаря предварително   bouquet

# 593
  • Мнения: 2 200
Здравейте, искам да попитам разбиращите - днес ме връщат два пъти от Нои 1-я, защото уведомителното ми писмо било от стария вид. Върнах се в нас изтеглих новата версия на БН, отидох пак - но се оказа, при въвеждане ЕГН на Представляващия - пише че ЕГН невалидно  Shocked, айде пак ме върнаха. Какво е това чудо? Някой знае ли на какво може да се дължи-моля да ми отговите, че незнам какво да правя?
Благодаря предварително   bouquet
Да не би да е сбъркан ЕГН при писането?

# 594
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте, искам да попитам разбиращите - днес ме връщат два пъти от Нои 1-я, защото уведомителното ми писмо било от стария вид. Върнах се в нас изтеглих новата версия на БН, отидох пак - но се оказа, при въвеждане ЕГН на Представляващия - пише че ЕГН невалидно  Shocked, айде пак ме върнаха. Какво е това чудо? Някой знае ли на какво може да се дължи-моля да ми отговите, че незнам какво да правя?
Благодаря предварително   bouquet
Да не би да е сбъркан ЕГН при писането?

Не, не е сбъркано, но видях сега в програмата ми, че под името на управителя- стои моето ЕГН, да не е заради това да не го разпознава него като представляващ? Sad

# 595
  • Мнения: 1 265
ако човек иска 45 дни и повече преди раждането да се осигурява във фирма може ли да го направи, за да получава майчинство.Знам отговора.

Защото чух оправдание, че има промяна някаква в законодателството и не може да стане.Ако действително има нещо, което да е така бихте ли ми казали кога е влязло в сила.Има ли такова нещо или просто не им се занимава на фирмите и се страхуват.

# 596
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Здравейте - имам следното питане, как НОИ изчислява болничните - по каква формула? Плащат се само работните дни или бъркам?
Самоосигурявам се, ако това има значение за сметките.

# 597
  • Мнения: 4
Здравейте,
аз имам следния казус: Синът ми навърши 2 год. на 21. 03. Пуснала съм си молба за ползване първо на платения отпуск за 2009 и 2010 г., а след това за неплатен отпуск за гледане на дете (ако правилно съм изчислила 40-те дни платен + 6-те месеца неплатен изтичат на 18.11 и на 19.11 трябва да се явя на работа). Вчера научих, че съм бременна, като терминът ми се пада на 16. 12, т.е. 45-дневният отпуск преди раждане би трябвало да започне преди евентуалното ми връщане на работа.
Първият ми въпрос е, дали за мен е изгодно това положение или е по-добре да напусна след ползването на платения отпуск и да започна да се водя фиктивно в друга фирма, като си плащам сама осигуровките (не ми е ясно по време на 6-месечния неплатен отпуск какво се взима за база- дохода ми по трудов договор или минималната работна заплата)?
И вторият ми въпрос е свързан с това, че работодателят ми от доста време не плаща осигуровки (заради което два пъти по време на майчинството ми пусках жалби в ГИТ), а сега твърди, че е подписал споразумение за разсрочването им, затова ме интересува как мога да проверя, дали действително е подписал такова споразумение и мога ли да бъда сигурна, че макар и неплатени тези осигуровки ще се зачетат при изчисляването на обезщетението ми (не се очаква през следващите месеци тези плащания на осигуровки да станат редовни)?
Предварително благодаря за полезната информация, която предоставяте Simple Smile

# 598
  • Мнения: 58
Здравейте! Ето и моята история:
След около 10 дни трябва да изляза в 45-дневен отпуск преди раждане. Моите работодатели обаче искат от мен да подпиша документ, че нямам възражения към фирмата относно ползването на отпуск (платен и неплатен). В противен случай ме заплашват с уволнение.
Чудя защо настояват да подпиша нещо подобно? Каква полза имат те от това или какво ще ми коства на мен, ако го подпиша?
А дали могат да ме уволнят, ако откажа?

# 599
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ако човек иска 45 дни и повече преди раждането да се осигурява във фирма може ли да го направи, за да получава майчинство.Знам отговора.

Защото чух оправдание, че има промяна някаква в законодателството и не може да стане.Ако действително има нещо, което да е така бихте ли ми казали кога е влязло в сила.Има ли такова нещо или просто не им се занимава на фирмите и се страхуват.

няма пречка да се започне работа малко преди 45 дневния болниен преди раждане

Здравейте - имам следното питане, как НОИ изчислява болничните - по каква формула? Плащат се само работните дни или бъркам?
Самоосигурявам се, ако това има значение за сметките.

плащат се само работните дни
начина на смятане го има на първа страница-погледни там


Здравейте! Ето и моята история:
След около 10 дни трябва да изляза в 45-дневен отпуск преди раждане. Моите работодатели обаче искат от мен да подпиша документ, че нямам възражения към фирмата относно ползването на отпуск (платен и неплатен). В противен случай ме заплашват с уволнение.
Чудя защо настояват да подпиша нещо подобно? Каква полза имат те от това или какво ще ми коства на мен, ако го подпиша?
А дали могат да ме уволнят, ако откажа?

ако подпишеш е само в твоя вреда
не подписвай-не могат да те съкратят лесно-ползваш се от защитата за бременни
ползата им е да не плащат осигуровки по време на пл ти отпуск и да не губят служител по време на неплатения,по време на който също се плаща здравна осигуровка

Общи условия

Активация на акаунт