Променихте ли се?

  • 22 723
  • 301
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 258


на мен ми се струва, че авторката май търси инфо лично за себе си как би и се отразила една такава териториална промяна
и затова все виси по всички теми тук
[/quote]

Не виждам причина, дори и за себе си да пита, какво лошо има. А и темата е интересна, защото наистина познавам такива българи, като нейният познат, просто тръгнали и след няколко месеца всички са им криви.
Аз съм се променила до толкова, че спрях да се нервя, което в бг ми беше ежедневие.Тук не се гледа кой какво облечен, това просто никого не интересува. Хората не робуват на дребните материални неща и живеят спокойно. И естествено не сме си забравили приятелите в бг, чуваме се всяка седмица.

# 31
  • MUC
  • Мнения: 297
Промених се, разбира се. Особено в светлината на факта, че дойдох тук веднага след гимназия, младо и зелено на 18 години.  Simple Smile Оттогава минаха почти 10 г. – в тази възраст човек много се променя. Т.е. промените при мен не са свързани само с идването ми в чужбина, а причините са комплексни.

От познати чувам, че съм станала "капризна" – това по отношение на недоволството ми от определени аспекти на българската действителност. И да, оптимизмът ми за нещата, които могат да се променят в България, както и желанието ми да разкажа/покажа, че някои работи могат да се случват различно, поугасна. Към близките си хора не съм си променила отношението, но някои, които смятах за близки, се промениха към мен.

# 32
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 944
Лично за себе си не мисля, че съм се променила. Отношенията ми с близки и приятели са си същите. А и отдавна съм минала възрастта на израстването.

# 33
  • Мнения: 616
Беба, познавам хора при които  може да се каже същите промени настъпиха след заминаването зад граница, познавам и хора, при които беше обратното - нищо не им харесва в новата държава и всичко в БГ е по-хубаво/добро...Индивидуално е, зависи от човека и средата, в която ще попадне, както и от средата, от която идва.
Аз лично не мисля, че живота в друга държава конкретно ме е променил, но пък аз съм сравнително прясно емигрирала.

# 34
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
променила съм се, да. според майка ми не съм ве4е аз.
аз пък си се 4увствам баШ аз си в пове4ето отноШения.

е, не можах да ги убедя, 4е ако детето ми е болно, няма да спретна коледните трапези, или ако имам финансови проблеми, едва ли Ще се запия с кеф на маса 24 4аса, Щот било (пореден) празник, както и няма да го направя ако на другия ден съм на работа само Щото те били "гости" (ежегодиШни, с по седмици)
няма как да стане просто, разли4ни приоритети. плЮят ме, здраве да е. аз не седя да им натяквам за тяхната изолация преди 'нам колко си години, когато според бг лекарски светила скарлатината налагала 20 дневна карантина. и за изхвърлянията им не им натяквам, ама съм се променила, сигурно е това.
и за други неЩа съм се променила, ама айде да не развалям положителната теми4ка.

# 35
  • Мнения: 653
е аз и по този показател не съм се променила, ни преди ни сега има угодия, явно повредата не в моя телевизор  Mr. Green

# 36
  • Мнения: 3 932
Не бих казала, че съm се проmенила, просто някои качества, които преди явно съm потискала излязоха наяве. В началото се дразнех, че трябва да се обаждаm за всяко ходене на кафе, но сега се ядосваm, ако някой mи се изтърси без покана. Като че ли понаmалихmе иmпровизациите, станахmе по-организирани и планираmе повече нещата.

# 37
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Човек се променя докато е жив!

Направо ви се чудя, как може да твърдите, че сте си същите. То и тези дето си останаха в България са се променили, какво остава за нас дето сме сменили средата и обстановката покрай нас. Това, че си храним топли чувства към близки и роднини, не значи, че сме си все същите. Или това, че сме си съхранили приятелите /или част от тях/. Всичко тече, всичко се променя. И ако ние си мислим, че сме се променили към добро, може познатите ни в България да мислят, че е към лошо.

Иначе за протокола и аз съм се променила към добро  hahaha А когато си ходя в БГ обичам да вися на приказка с приятели и без деца /ако може по цял ден/. Само дето не ме кефи да ме карат да пия алкохол на всяко ядене и да ми се обиждат, че не ща /добре че това го има само при някои и в края на краищата разбират, че това си е мой избор/.

Беба, познавам хора при които  може да се каже същите промени настъпиха след заминаването зад граница, познавам и хора, при които беше обратното - нищо не им харесва в новата държава и всичко в БГ е по-хубаво/добро...Индивидуално е, зависи от човека и средата, в която ще попадне, както и от средата, от която идва.

И аз така мисля и познавам и от двата типа хора.

# 38
  • Мнения: 653
mamamia,
предполагам, зависи какво разбираме под промяна все пак  dontknow

# 39
  • Мнения: 1 178
ако правилно съм раzбрала авторката акцентира не върху промяната като цяло (то е ясно, че с времето всеки се променя), а върху промяна в отноШенията спрямо блиzки и приятели след като сме zаживели в чужбина Thinking

# 40
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
ако правилно съм раzбрала авторката акцентира не върху промяната като цяло (то е ясно, че с времето всеки се променя), а върху промяна в отноШенията спрямо блиzки и приятели след като сме zаживели в чужбина Thinking

понеже 4ужбина и женитба ми съвпадат, трудно ми е някак да определя на какво може да се дължи промяната и дали, ако се бях омъжила в България, ЩеШе да е разли4на.
понякога имам 4увството, 4е старите ми приятелки са по_близки с мен, отколкото с другите, живееЩи в България такива. което потвърждава тезата, 4е вси4ки междувременно са се променили, 4ужбина, или не.

от живеенето в 4ужбина (ако Италия може така да се наре4е  Twisted Evil), промените ми имат някакви социално_обЩествени отенъци, които нямат по4ва в България (освен, естествено, сред представителките на бг_мама)...

# 41
  • Мнения: 13
Не знам имам право да кажа в тази тема,защото съм живял две години само навън.Бях се променил обаче.Спрях да слушам високо музика и се научих да карам по-добре.Върнах се в БГ и пак си станах същия.Не е за мен чужбината.На екскурзия може,но съм си баш българин.

# 42
  • Мнения: 2 563
Аз тази година осъзнах, че съм спряла да следя разни български празници и да следвам традиции. Почти проспах първи март, трети март абсолютно не го отчетох, осми март на никого не честитих, идея си нямам кога е Великден. Ходя на народни танци с други българи - там носиха да почерпят за 8 март, че и цветя си подаряваха - обичаи, които абсолютно съм забравила. Иначе спазвам американското правило да пращам картички за благодарност и за рождени дни Simple Smile.

# 43
  • Мнения: 481
това за празниците и при мен е така. Добре че сестра ми ме подсеща, ако има нещо важно ( 3аговезни да се иска прошка например)

# 44
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Аз тази година осъзнах, че съм спряла да следя разни български празници и да следвам традиции. Почти проспах първи март, трети март абсолютно не го отчетох, осми март на никого не честитих, идея си нямам кога е Великден. Ходя на народни танци с други българи - там носиха да почерпят за 8 март, че и цветя си подаряваха - обичаи, които абсолютно съм забравила. Иначе спазвам американското правило да пращам картички за благодарност и за рождени дни Simple Smile.

не споменавай 8ми март  Confused
тази година го забравих тотално и не 4еститих на майка ми, леле какво натякване падна, 4е обида, 4е рев  no
(при това тук си се празнува, ама не специфи4но като празник на майката)
виж, Баба Марта не я забравяме, децата умрат да се наки4ат с мартеници, та и в у4илиЩе носят  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт