Въпрос за Бюрото по труда

  • 216 161
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 405
  • Варна
  • Мнения: 71
Ако ме освободят по чл. 71 от КТ когато съм на изпитателен срок  имам ли право да отида на  борсата и да получавам обезщетение за безработица според годините ми стаж и 60% от дохода ми, тоес да не  съм на минимално обезщетение само за 4 месеца.   

# 406
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Ако ме освободят по чл. 71 от КТ когато съм на изпитателен срок  имам ли право да отида на  борсата и да получавам обезщетение за безработица според годините ми стаж и 60% от дохода ми, тоес да не  съм на минимално обезщетение само за 4 месеца.   

Отговарям и тук, както в другата тема - да, ако през последните 3 години не си била на Борсата и не си вземала обезщетение за безработица.

# 407
  • Мнения: 2 196
Здравейте
Имам още едно въпросче....Не е точно за бюрото по труда,но е свързано с документите за обезщетение:Заповедта ми я върнаха от НОИ,защото след чл.325 трябвало да пише ал.1 т.1,а на моята не пишеше(алинеята липсваше) ooooh!Понеже счетоводителката ми не е в града й се обадих да ми прати нова заповед,но в трудовата книжка не е поправено....Проблем ли ще бъде според вас?

# 408
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте
Имам още едно въпросче....Не е точно за бюрото по труда,но е свързано с документите за обезщетение:Заповедта ми я върнаха от НОИ,защото след чл.325 трябвало да пише ал.1 т.1,а на моята не пишеше(алинеята липсваше) ooooh!Понеже счетоводителката ми не е в града й се обадих да ми прати нова заповед,но в трудовата книжка не е поправено....Проблем ли ще бъде според вас?

Дам.. Или го допиши без да си личи, или чакай счетоводителката.И всъщност по закон се пише чл.325 т.1 от КТ... Каква точно алинея търсят...

# 409
  • Мнения: 2 196
Незнам,pantera666 ,казаха ми,че не било кой знае какво,но най-новото е,че трябвало да пише: чл.325 ал.1 т.1 и е факт,че ме върнаха заради тази подробност ooooh!
За трудовата книжка-и аз мислех да го допиша,но пък в НОИ-то видяха,че не го пише и ако го поправя може да разберат....В смисъл,че аз ще го допиша,но като няма печат и подпис,че е поправено от счетоводителката.... ThinkingНезнам дали ме помни служителката newsm78

# 410
  • Мнения: 1
Здравейте ,имам един въпрос:планирам в близките месеци да забременея.В момента работя на срочен договор,който изтича на 18.07.2013 г.,след което доколкото разбрах от моите колежки,договорът вместо да стане автоматично безсрочен ще трябва да подпиша нов,който ще бъде пак срочен-за 1 година.И ако аз през тази 1 година забременея,какво ще се случи,моят работодател как ще постъпи спрямо мен,аз ще бъда ли в неизгодна позиция,това много ме притеснява искам да бъда наясно още от сега,за да знам как да постъпя.Ще ви бъда благодарна ако ме посъветвате как да постъпя при една такава ситуация,дали има право да ме уволни или не,ще получавам ли всичко както си му е редът при забременяване,майчински и т.н.

# 411
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте ,имам един въпрос:планирам в близките месеци да забременея.В момента работя на срочен договор,който изтича на 18.07.2013 г.,след което доколкото разбрах от моите колежки,договорът вместо да стане автоматично безсрочен ще трябва да подпиша нов,който ще бъде пак срочен-за 1 година.И ако аз през тази 1 година забременея,какво ще се случи,моят работодател как ще постъпи спрямо мен,аз ще бъда ли в неизгодна позиция,това много ме притеснява искам да бъда наясно още от сега,за да знам как да постъпя.Ще ви бъда благодарна ако ме посъветвате как да постъпя при една такава ситуация,дали има право да ме уволни или не,ще получавам ли всичко както си му е редът при забременяване,майчински и т.н.

Щом ще си на срочен д-р не е много благоприятно при бременност и раждане по мое мнение. Щом договорът е срочен при изтичането му работодателя има право да го прекрати без значение дали ти си в болничен/майчинство и т.н. Ако работодателя е коректен и ти продължи договора ще си получаваш всичко.Иначе времето ти се зачита за стаж и имаш право на болнични и майчинство.

# 412
  • 1st floor
  • Мнения: 9 123
Идвам с нов въпрос!  Mr. Green
Имаш ли право на обзщетението, което ти изплаща работодателя , ако не си си намерил работа, ако си останал без работа за по-малко от месец?  newsm78 Изплаща ли се половината сума, ако за 15 дена си си намерил работа? Дай Боже всеки му толкова бързо ... Laughing Още не съм стигнала до този момент, дори още работя, но да си знам!  Mr. Green

# 413
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Идвам с нов въпрос!  Mr. Green
Имаш ли право на обзщетението, което ти изплаща работодателя , ако не си си намерил работа, ако си останал без работа за по-малко от месец?  newsm78 Изплаща ли се половината сума, ако за 15 дена си си намерил работа? Дай Боже всеки му толкова бързо ... Laughing Още не съм стигнала до този момент, дори още работя, но да си знам!  Mr. Green

Да, за периода, в който лицето е без работа - има и също, ако е намерило работа и новото възнаграждение е по-ниско от старото:

Кодекс на труда
Обезщетение при уволнение на други основания

Чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.

# 414
  • 1st floor
  • Мнения: 9 123
Благодаря!   bouquet

# 415
  • Мнения: 164
Здравейте момичета   bouquet
Миналият път ми бяхте много полезни , та сега пак да се възползвам.
На 15. 06 мъжо ми го накараха да си пусне отпуска годишна като тя да се счита и за предизвестие. Нито му казаха кога до кога му е отпуската , нито го търсят за прекратяване на договора. Той им звъня , но не му вдигат тел. Могат ли да прекратят договора без негов подпис ми е въпросът.

# 416
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте момичета   bouquet
Миналият път ми бяхте много полезни , та сега пак да се възползвам.
На 15. 06 мъжо ми го накараха да си пусне отпуска годишна като тя да се счита и за предизвестие. Нито му казаха кога до кога му е отпуската , нито го търсят за прекратяване на договора. Той им звъня , но не му вдигат тел. Могат ли да прекратят договора без негов подпис ми е въпросът.

Не, но е желателно да си оформи документите все пак - трудов стаж ...

# 417
  • Мнения: 5 577
Здравейте, не съм сигурна за тук ли ми е питането?

Има ли значение за обезщетението от БТ дали си осигуряван на 2 часа, или на 4 часа? /освен разбира се за размера/. За срока на отпускане, или периода в който е необходимо да си работил?

# 418
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте, не съм сигурна за тук ли ми е питането?

Има ли значение за обезщетението от БТ дали си осигуряван на 2 часа, или на 4 часа? /освен разбира се за размера/. За срока на отпускане, или периода в който е необходимо да си работил?
Има значение, защото е важен осигурителния стаж, който трябва да е поне 9 месеца, за да се регистрираш като безработен.

# 419
  • София
  • Мнения: 11 120
Здравейте, преди 6 месеца започнах работа, преди това 9 месеца бях регистрирана в БТ и получавах обезщетение. Ако сега остана без работа ще имам ли право на обезщетение отново ?

Общи условия

Активация на акаунт