Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 943
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 540
ЗАПОЧНАХ РАБОТА,НО САМО ЗА ЕДИН ДЕН,ПОНЕЖЕ УСЛОВИЯТА НЕ ОТГОВАРЯХА НА ТОВА КОЕТО МИ СЕ ПРЕДЛОЖИ.ИЗПРАТИХА МИ ТРУДОВ ДОГОВОР И АЗ СЕ РАЗПИСАХ,НО НА ДРУГИЯ ДЕН СЕ ОБАДИХ НА РАБОТОДАТЕЛЯ,ЧЕ НЯМА ДА ПРОДЪЛЖА.ВЪПРОСА МИ Е ГУБЯ ЛИ СИ ОБЕЩЕТЕНИЕТО.

# 541
  • Мнения: 129
Ако направят заличаване на трудовия договор, няма да го загубиш.

# 542
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
ЗАПОЧНАХ РАБОТА,НО САМО ЗА ЕДИН ДЕН,ПОНЕЖЕ УСЛОВИЯТА НЕ ОТГОВАРЯХА НА ТОВА КОЕТО МИ СЕ ПРЕДЛОЖИ.ИЗПРАТИХА МИ ТРУДОВ ДОГОВОР И АЗ СЕ РАЗПИСАХ,НО НА ДРУГИЯ ДЕН СЕ ОБАДИХ НА РАБОТОДАТЕЛЯ,ЧЕ НЯМА ДА ПРОДЪЛЖА.ВЪПРОСА МИ Е ГУБЯ ЛИ СИ ОБЕЩЕТЕНИЕТО.

Говори с работодателя дали са ти анулирали договора или са го прекратили.И в двата случая не губиш обезщетението.
Ако са го анулирали - няма да правиш нищо.
Ако обаче са го прекратили, трябва в БТ да представиш новия договор и заповедта за прекратяване + заверена трудова книжка дори за 1 ден.

# 543
  • Мнения: 36
Аз имам едно питане, поради здравословни проблеми още не съм си взела дипломата, но съм в процес на взимане, обаче заради матурите, не мога да я взема преди май месец 2014-а година. Та въпроса ми е дали наистина е задължителен документ за бюрото по труда, и ако "да" то тогава как ромите без основно получават пари от там?


Също така, ако някой знае как стои въпроса с временната адресна регистрация, защото ще живея в Пловдив, и не ми се дават по 30 лева за път всеки месец само за един подпис!

# 544
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Аз имам едно питане, поради здравословни проблеми още не съм си взела дипломата, но съм в процес на взимане, обаче заради матурите, не мога да я взема преди май месец 2014-а година. Та въпроса ми е дали наистина е задължителен документ за бюрото по труда, и ако "да" то тогава как ромите без основно получават пари от там?


Също така, ако някой знае как стои въпроса с временната адресна регистрация, защото ще живея в Пловдив, и не ми се дават по 30 лева за път всеки месец само за един подпис!

Идеята на БТ е да търсят работа на лицето, което се запише и то според образованието му (пък дали го правят е друг въпрос)... Да, задължително искат документ за образование...
Може да се запишеш и с диплома за основно образование.. такава работа ще ти предлагат после.
Ромите получават пари, само ако са работили 9 от последните 15 месеца на реален трудов договор, пуснат в НАП и са им плащани осигуровките за фонд Безработица... Другото, за което ти си мисли са Социални помощи, което е съвсем различно.
Може да се запишеш в БТ по временен адрес, но трябва да носиш бланката за промяна на временната адресна регистрация.
Бтв...ако не си била на трудов д-р поне 9 от послдените 15 месеца и не си изтървала срока за записване на БТ след прекратяване на договора, обезщетение няма да получаваш...

# 545
  • Мнения: 36
Добре, а ако представя диплома за основно, значи ли, че пак ще взимам същата сума като обезщетение? Иначе в последните над 5 години съм си на договор. Не ми е за това да ми търсят работа, имам ли право да я откажа, ако ми намерят? Хич не съм наясно за това и питам тук

# 546
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029

Добре, а ако представя диплома за основно, значи ли, че пак ще взимам същата сума като обезщетение? Иначе в последните над 5 години съм си на договор. Не ми е за това да ми търсят работа, имам ли право да я откажа, ако ми намерят? Хич не съм наясно за това и питам тук

Сумата не зависи от дипломата, а от дохода, върху който си осигурявана.
Ако ти предложат работа и я откажеш, ти спират обезщетението.
Аз затова отговарям, просто не знам кой кога и дали е на договор.  Peace

# 547
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 730
Здравейте, имам въпрос относно изчисляване размера на обезщетението. За първата година от майчинство се взима доходът, от който е изчислено майчинството, а за втората година МОД за страната?

# 548
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, имам въпрос относно изчисляване размера на обезщетението. За първата година от майчинство се взима доходът, от който е изчислено майчинството, а за втората година МОД за страната?

За втората година се взема Минималната работна заплата за периода.

# 549
  • Мнения: 77
Здравейте, на борсата съм с парично обезщетение до края на Октомври. Какви са вариантите да се осигурявам и след това без да ми се прекъсват осигуровките, понеже съм все още без работа? В смисъл не искам да имам прекъсване. Благодаря Ви.

# 550
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, на борсата съм с парично обезщетение до края на Октомври. Какви са вариантите да се осигурявам и след това без да ми се прекъсват осигуровките, понеже съм все още без работа? В смисъл не искам да имам прекъсване. Благодаря Ви.

След борса не забравяй да си пуснеш декларация образец 7, за да си плащаш здравните осигуровки и да не ти прекъснат правата.
За социални осигуровки единствения вариант е да си на трудов договор към някоя фирма или да си направиш своя (което е много по-голям разход и отговорност)...

# 551
  • Пловдив
  • Мнения: 2
Казус за обезщетение за безработица - Прекратяване по 325,ал.1,т.1. Последващо назначение на срочен договор за 3 дни и прекратяване по 325 ал. 1 т. 3. От НОИ отказват изплащане на обезщетението в по- голям размер и определят минималния, с мотив че лицето нямало 5 работни дни в месеца при този работодател, при които е бил на срочен договор. Има ли смисъл да се обжалва?

# 552
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Казус за обезщетение за безработица - Прекратяване по 325,ал.1,т.1. Последващо назначение на срочен договор за 3 дни и прекратяване по 325 ал. 1 т. 3. От НОИ отказват изплащане на обезщетението в по- голям размер и определят минималния, с мотив че лицето нямало 5 работни дни в месеца при този работодател, при които е бил на срочен договор. Има ли смисъл да се обжалва?

Няма смисъл да се обжалва.Имахме същия отказ преди година и от тогава не случайно пиша, че в другата фирма трябва да се "отработят" минимум 6 работни дни.

# 553
  • Пловдив
  • Мнения: 2
Мерси за инфото

# 554
  • София
  • Мнения: 376
Здравейте,имам питане-след като съм съкратена  отивам да се регистрирам на борсата,и оттам какви документи поддавам в НОИ,за да получавам обещетение?  newsm78-от всичко което попрочетох май това е реда...и за декларация 7 нещо ми е мътно....

Общи условия

Активация на акаунт