Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 933
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 555
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,имам питане-след като съм съкратена  отивам да се регистрирам на борсата,и оттам какви документи поддавам в НОИ,за да получавам обещетение?  newsm78-от всичко което попрочетох май това е реда...и за декларация 7 нещо ми е мътно....

В НОИ се носи лична карта, ако адреса е различен - документ за настоящ адрес, бележка от банката за банковата ти сметка, заповедта за прекратяване на трудовия д-р, картончето издадено от бюрото по труда и всички документи удостоверяващи осигурителния стаж - трудови книжки, осигурителни, УП-та.

Декларация 7 се подава в НАП след изтичане на борсата.Гледате да не изтървете срока.

# 556
  • София
  • Мнения: 376
  bouquet,Благодаря от сърце!За УП не се бях сетила..не са ми го дали

# 557
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
  bouquet,Благодаря от сърце!За УП не се бях сетила..не са ми го дали

Ще искат УП-3 ако си работила на непълно работно време. УП-2 само ако нямаш въпросният стаж нанесен в трудовата книжка.

# 558
  • София
  • Мнения: 376
Аха, ясно   bouquet  bouquet  bouquet

# 559
Здравейте! Имам един въпрос на който не мога да намеря отговор из интернет пространството. В момента съм на срочен трудов договор, чийто срок изтича на 15.11.2013 г. На работа съм от 1.03.2012 г. на 4 часа. Преди това нямам стаж. Та въпроса ми е ако постъпя в бюрото по труда ще ми плащат ли някакви осигуровки - здравни, пенсионни, за бременност и майчинство?  Thinking И ако ми плащат такива то те ще бъдат върху сумата която съм получавала като заплата до момента или върху сумата , която ще ми изплащат (60% от дохода за последните 2 години).
Благодаря предварително!!!!

# 560
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Имам един въпрос на който не мога да намеря отговор из интернет пространството. В момента съм на срочен трудов договор, чийто срок изтича на 15.11.2013 г. На работа съм от 1.03.2012 г. на 4 часа. Преди това нямам стаж. Та въпроса ми е ако постъпя в бюрото по труда ще ми плащат ли някакви осигуровки - здравни, пенсионни, за бременност и майчинство?  Thinking И ако ми плащат такива то те ще бъдат върху сумата която съм получавала като заплата до момента или върху сумата , която ще ми изплащат (60% от дохода за последните 2 години).
Благодаря предварително!!!!

Няма да имаш право на обезщетение и няма да ти "плащат" осигуровките от БТ, защото няма да има пълни 9 месеца от последните 15 в осигуряване за Безработица. Могат само да ти търсят работа. Не забравяй да си подадеш декл.7 в НАП, за да си плащаш сама здравните осигуровки и да не ти спрат здравноосигурителните права.

# 561
Благодаря за информацията!!!!

# 562
Здравейте! Казусът, който ме измъчва се състои в следното: работя с договор от 2години в една фирма, сега се записах студентка задочно обучение и мисля да напусна фирмата( най-вероятно ще бъде по взаимно съгласие). При това положение какви са опциите ми за записване в бюрото по труда, има ли възможност за някакво обезщетение. Ако може някой да ми помогне каква е процедурата и кой ще бъде най-добрия вариант. Благодаря предварително!!! Peace

# 563
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Казусът, който ме измъчва се състои в следното: работя с договор от 2години в една фирма, сега се записах студентка задочно обучение и мисля да напусна фирмата( най-вероятно ще бъде по взаимно съгласие). При това положение какви са опциите ми за записване в бюрото по труда, има ли възможност за някакво обезщетение. Ако може някой да ми помогне каква е процедурата и кой ще бъде най-добрия вариант. Благодаря предварително!!! Peace

Така или иначе общият ти трудов стаж е малко.Няма смисъл да те съкращават.При напускане по взаимно съгласие имаш право на 4 месеца обезщетение от БТ по около 140лв. на месец.

# 564
  • Мнения: 4 144
аз бях чела някъде, че задочниците имат право да се запишат в бюрото по труда и да им се изплаща нещо за това, че учат .... но не знам дали и до колко е истина това  Praynig

# 565
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
аз бях чела някъде, че задочниците имат право да се запишат в бюрото по труда и да им се изплаща нещо за това, че учат .... но не знам дали и до колко е истина това  Praynig

Няма Wink

# 566
  • Мнения: 8
Има ли го още това обезщетение, което получаваш, ако до един месец не си си намерил работа от бившия работодател? Дължи ли се такова, ако го има де  Laughing, в случай, че фирмата е обявена в несътоятелност и фалира? И касае ли по някакъв начин обезщетението от НОИ?

Да, има го.При съкращение, ако в следващия месец не си намериш работа работодателя ти дължи 1 заплата.За тоя месец обаче НОИ не плаща обезщетение.То се пише в трудовата книжка и НОИ искат да го видят.

Това важи ли, в случай че служителят е бил нает по чл.70 от КТ и освободен по чл.71 ?

Ситуацията при мен е следната. Напуснах по взаимно съгласие (малко импулсивно и без да проуча нещата с обезщетението). Имам стаж около 2г и половина. Минималното обезщетение е доста мизерно и при положение, че съм осигуряван на сравнително висока заплата, бих искал да се възползвам от 60% от брутната заплата. Четох в нета, че варианта е да се запиша в някоя фирма фиктивно за малък период от време и след това да ме освободят (не по взаимно съгласие). Писано беше за чл.70 и чл.71 от КТ. Бихте ли споделили как е най-удачно това да стане?  (по кой чл. и т.н.)

Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 01 ное 2013, 16:39 от felixthecat

# 567
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Има ли го още това обезщетение, което получаваш, ако до един месец не си си намерил работа от бившия работодател? Дължи ли се такова, ако го има де  Laughing, в случай, че фирмата е обявена в несътоятелност и фалира? И касае ли по някакъв начин обезщетението от НОИ?

Да, има го.При съкращение, ако в следващия месец не си намериш работа работодателя ти дължи 1 заплата.За тоя месец обаче НОИ не плаща обезщетение.То се пише в трудовата книжка и НОИ искат да го видят.

Това важи ли, в случай че служителят е бил нает по чл.70 от КТ и освободен по чл.71 ? Не

Ситуацията при мен е следната. Напуснах по взаимно съгласие (малко импулсивно и без да проуча нещата с обезщетението). Имам стаж около 2г и половина. Минималното обезщетение е доста мизерно и при положение, че съм осигуряван на сравнително висока заплата, бих искал да се възползвам от 60% от брутната заплата. Четох в нета, че варианта е да се запиша в някоя фирма фиктивно за малък период от време и след това да ме освободят (не по взаимно съгласие). Писано беше за чл.70 и чл.71 от КТ. Бихте ли споделили как е най-удачно това да стане?  (по кой чл. и т.н.)

Благодаря предварително!

Да, най-добрият вариант е назначаване фиктивно и "уволнение" по чл.71 Поради срока на изпитване.
Назначават ви във фирма на нормален трудов д-р със срок на изпитване 6 месеца (примерно). Трябва да имате минимум 6 "отработени" дни в тази фирма (най-добре 7-8 работни дни). После ви съкращават по чл.71 ал.1 КТ и си плащате осигуровките на работодателя само за тези дни, в които се водите на работа.
Обезщетение ще получавате после от датата на прекратяване. По този начин после няма да ви "дължат" обезщетение, че не сте си намерили работа, върху което също се плащат осигуровки. 


# 568
  • Мнения: 270
здравейте,аз имам един въпрос:
От една година се подписвам,а резултат няма..сега ме карат от бюрото да се отпиша и пак да се запиша след няколко месеца,защо ме карат?Нямам ли право на някакви помощи или ?

# 569
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
здравейте,аз имам един въпрос:
От една година се подписвам,а резултат няма..сега ме карат от бюрото да се отпиша и пак да се запиша след няколко месеца,защо ме карат?Нямам ли право на някакви помощи или ?

Това с отказването не съм сигурна защо е.Сигурно, защото една година не са ти намерили работа.
Колкото до помощите - отиди и питай в Социално подпомагане в твоя град имаш ли право на някакви социални.

Общи условия

Активация на акаунт