Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 913
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 615
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,едно въпросче- в момента се водя безработна и получавам обезщетение до края на февруари.Има голяма вероятност от началото нс другия месец да почна работа- кога трябва да уведомя в бюрото,когато подпиша догова или?Ще се радвам да ми отговорите Peace

В седем дневен срок от сключването на договора отивате с копие от него и трудовата книжка в БТ.

# 616
  • София
  • Мнения: 376
Здравейте,едно въпросче- в момента се водя безработна и получавам обезщетение до края на февруари.Има голяма вероятност от началото нс другия месец да почна работа- кога трябва да уведомя в бюрото,когато подпиша догова или?Ще се радвам да ми отговорите Peace

В седем дневен срок от сключването на договора отивате с копие от него и трудовата книжка в БТ.
  bouquet

# 617
  • Мнения: 1 842
Здравейте, искам да питам има ли вече ваучери по програмата Аз мога повече- мисля, че така се казваше. За работещи? Peace

# 618
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, искам да питам има ли вече ваучери по програмата Аз мога повече- мисля, че така се казваше. За работещи? Peace

Питай в БТ по местоживеене.

# 619

Ще получавам обезщетение за безработица от НОИ до ноември.
Правилно ли съм разбрала, че ако започна сезонна работа за три месеца през лятото, то обезщетението спира да се изплаща, и продължава след изтичането на тези три месеца?
За започването на работа в 7 дневен срок следва да уведомя бюрото по труда, и трябва да представя  договора и трудовата книжка. А те ли имат ангажимента да уведомят НОИ? Или аз трябва да съобщя за започването на работа и на НОИ?
А след изтичане на трите месеца, има ли някакво значение основанието за приключване на трудовите отношения, за да се запиша отново на борсата и да продължа да получавам остатъка от обезщетението?

# 620
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027

Ще получавам обезщетение за безработица от НОИ до ноември.
Правилно ли съм разбрала, че ако започна сезонна работа за три месеца през лятото, то обезщетението спира да се изплаща, и продължава след изтичането на тези три месеца?
За започването на работа в 7 дневен срок следва да уведомя бюрото по труда, и трябва да представя  договора и трудовата книжка. А те ли имат ангажимента да уведомят НОИ? Или аз трябва да съобщя за започването на работа и на НОИ?
А след изтичане на трите месеца, има ли някакво значение основанието за приключване на трудовите отношения, за да се запиша отново на борсата и да продължа да получавам остатъка от обезщетението?

Ако започнете работа по време на БТ и я прекъснете след по-малко от 9 месеца, имате право да си получите остатъка от обезщетението.Няма значение на какъв член ще ви прекратят.
За НОИ не съм сигурна, питайте като отидете да се отписвате от БТ.

# 621
  • Мнения: 26
Трябва и в НОИ да обявите, че започвате работа в 7-дневен срок,  като представите:
 - копие на трудов договор
 - служена бележка, която ще ви издадат от БТ
 - трудова книжка

# 622
  • Мнения: 1
Здравейте,:) Прекратих трудовите си отношения с работодателя по взаимно съгласие на 2-ри януари тази година, и съм се записах в 7 дневен срок в бюрото по труда, но не и в НОИ. Утре 3-ти февруари трябва сключа трудов договор с новия ми работодател, като въпросите ми са - Трябва ли първо да се регистрирам във НОИ и след това да се отпиша от борсата, като след това отново отида в НОИ за да ги уведомя за отписването или мога да се отпиша от борсата първо и след това да се регистрирам вече в НОИ и уведомя за отписването от борсата, за да мога да получа обезщетението за месеца в който съм безработен? Също номера на банковата сметка, който се представя в НОИ, трябва ли да е на официален документ издаден банката или мога просто да си го разпечатам от интернет банкирането, примерно? Благодаря!

# 623
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Не знам каква сума очакваш от НОИ за един месец (по взаимно съгласие е доста малка - май към 150 лева за един месец), но това лято аз бях в подобно положение като твоето . Не отидох въобще до НОИ, защото реших, че за този кратък срок на обезщетение, после три години няма да мога да ползвам пълното обезщетение, ако ме съкратят. Помисли над това. Нека и спецовете в темата кажат своето мнение, може и аз да бъркам...

# 624
  • Мнения: 26
Здравейте,:) Прекратих трудовите си отношения с работодателя по взаимно съгласие на 2-ри януари тази година, и съм се записах в 7 дневен срок в бюрото по труда, но не и в НОИ. Утре 3-ти февруари трябва сключа трудов договор с новия ми работодател, като въпросите ми са
 - Трябва ли първо да се регистрирам във НОИ и след това да се отпиша от борсата, като след това отново отида в НОИ за да ги уведомя за отписването или мога да се отпиша от борсата първо и след това да се регистрирам вече в НОИ и уведомя за отписването от борсата, за да мога да получа обезщетението за месеца в който съм безработен? Трябва да се запишете в НОИ преди да започнете работа и преди да се отпишете в БТ.
Също номера на банковата сметка, който се представя в НОИ, трябва ли да е на официален документ издаден банката или мога просто да си го разпечатам от интернет банкирането, примерно? Желателно е да е официален документ, издаден от банката или копие на картончето с номера на банковата сметка, като там трябва да е записано и името ви.
Благодаря!

# 625
  • Мнения: 26
Не знам каква сума очакваш от НОИ за един месец (по взаимно съгласие е доста малка - май към 150 лева за един месец), но това лято аз бях в подобно положение като твоето . Не отидох въобще до НОИ, защото реших, че за този кратък срок на обезщетение, после три години няма да мога да ползвам пълното обезщетение, ако ме съкратят. Помисли над това. Нека и спецовете в темата кажат своето мнение, може и аз да бъркам...

ssoulsurvivors, това също е вярно! Така, че е въпрос  на избор какво да направите!

# 626
  • София
  • Мнения: 376
Моля за мнение по въпрос,който ме притеснява.До октомври бях на трудов договор,след което бе прекратен по взаимно съгласие.Бях на борсата от ноември,получавах обезщетение.От началото на месеца започнах нова работа,пркратих си регистрацията на борсата както му е реда,но..по злощастни причини искам да напусна по свое съгладие текущата работа.Имам ли право отново да се регистрирам като безработно лице?

# 627
  • Мнения: 26
Моля за мнение по въпрос,който ме притеснява.До октомври бях на трудов договор,след което бе прекратен по взаимно съгласие.Бях на борсата от ноември,получавах обезщетение.От началото на месеца започнах нова работа,пркратих си регистрацията на борсата както му е реда,но..по злощастни причини искам да напусна по свое съгладие текущата работа.Имам ли право отново да се регистрирам като безработно лице?

Като безработно лице винаги може да се регистрирате! Но ако въпросът ви е дали имате право на обезщетение, то информацията, която давате не е достатъчна. Напишете точните дати на започване и прекратяване на работа (при последните 2-3 работодателя), както и точния  период, в който се получавали обезщетение за безработица.

# 628
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Моля за мнение по въпрос,който ме притеснява.До октомври бях на трудов договор,след което бе прекратен по взаимно съгласие.Бях на борсата от ноември,получавах обезщетение.От началото на месеца започнах нова работа,пркратих си регистрацията на борсата както му е реда,но..по злощастни причини искам да напусна по свое съгладие текущата работа.Имам ли право отново да се регистрирам като безработно лице?

Имаш право да се регистрираш пак и да получаваш обезщетение за 4 месеца, ако отново имаш 9 от последните 15 месеца на трудов д-р..  Peace

# 629
  • Мнения: 26
Моля за мнение по въпрос,който ме притеснява.До октомври бях на трудов договор,след което бе прекратен по взаимно съгласие.Бях на борсата от ноември,получавах обезщетение.От началото на месеца започнах нова работа,пркратих си регистрацията на борсата както му е реда,но..по злощастни причини искам да напусна по свое съгладие текущата работа.Имам ли право отново да се регистрирам като безработно лице?

Имаш право да се регистрираш пак и да получаваш обезщетение за 4 месеца, ако отново имаш 9 от последните 15 месеца на трудов д-р..  Peace

Не е точно така Peace 
По-скоро е за възстановяване на плащането, но за да се направи точна преценка е необходима по-подробна информация.

Общи условия

Активация на акаунт