Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 921
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 795
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Отговарям накуп.
През този един месец получавате обезщетение само от работодателя и не получавате пари от БТ.
Здравните осигуровки също трябва да си ги платите за този 1 месец "дупка".
След това започват плащанията от НОИ.
По принцип в НОИ искат да видят нанасянето на обезщетението на последните страници на ТК....Но все пак в 3-месечен срок от датата на прекратяване, дори да не го платят трябва да се запишете в НОИ.

# 796
  • Мнения: 3 331
И аз благодаря! Обезщетението от работодателя е в размер на брутното ти възнаграждение, нали така?

# 797
# 798
  • Мнения: 780
 Да попитам   bouquet  Ако искам да се регистрирам,като безработна в друг град,трябва ли да имам адресна регистрация и как се процедира ,благодаря Simple Smile

# 799
  • Мнения: X
Трябва да си регистрирана по настоящ адрес в съответния град, прави се в общината или с договор за наем или с нотариален акт (ако имаш апартамент), ако не със собственика на апартамент + лична карта + нотариален акт.

# 800
  • Мнения: 780
**Sisi**   Hug Благодаря ти миличка,изчерпателна както винаги  Hug  bouquet

# 801
  • Мнения: 3
Искам да попитам имам стаж 11 месеца в една фирма първа работа ми е. При напускане ще имам ли право да взимам  пари от борсата.

# 802
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, 4 месеца минимално обезщетение по 7,20лв на работен ден.

# 803
  • Мнения: 3
Благодаря за отговора, това важи ли, ако по собствено желание съм си тръгнала.

# 804
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Благодаря за отговора, това важи ли, ако по собствено желание съм си тръгнала.

Да, това е точно, ако напуснеш по собствено желание или взаимно съгласие.

# 805
  • Мнения: 77
Здравейте!в болничен съм от 5месеца и 14дена с комисия от ортопед,но не могат да ми дават вече болнични.трябва да напусна работа защото ще съм нетрудоспособна дълго време(проблеми с краката)и не мога да стигна до телк.въпроса ми е след тези близо 6месеца болнични, може ли да отида на бюрото по труда и да взимам обезщетение като безработна?ако не има ли друг вариант?

# 806
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Ако си била в осигуряване поне 9 от последните 15 месеца (болничните също се водят за осигурителен период), може да отидеш на борса и да получаваш обезщетение.

# 807
  • Мнения: 3 331
След подадени документи за изплащане на обезщетение в НОИ, същите ме известяват, че за м. март работодателят не ми е платил осигуровките. Да разбирам ли, че докато не ги плати, аз не мога да получавам обезщетение?

# 808
  • Мнения: 77
Блягодаря за отговора !Извинете,че пак питам .Работя на това място от две години,а последните 6месеца съм в болнични.ако напусна(защото немога да работя вече там) и отида в бюрото по труда ,колко месеца могат да ме осигуряват?

# 809
  • Мнения: 1 520
След подадени документи за изплащане на обезщетение в НОИ, същите ме известяват, че за март работодателят не ми е платил осигуровките. Да разбирам ли, че докато не ги плати, аз не мога да получавам обезщетение?
В никакъв случай.
Срокът за внасяне на задължителните осигулителни вноски за лицата работещи на трудово правоотношение е до 25-то число на месеца,следващ месеца през който е положен трудът - чл. 7 ал. 1 КСО.
До 25 април има още време. Освен това, КСО гласи в чл. 9:

За осигурителен стаж се зачита:
1. (изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото, начисленото и неизплатеното, както и неначисленото възнаграждение...


С други думи ако осигурителят не ти внесе дължимите осигурителни вноски, отговорност носи той, а ти не губиш правата си. Така е според закона (КСО).

Общи условия

Активация на акаунт