Бог ни спаси!

  • 6 386
  • 110
  •   1
Отговори
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Мили мами,
Искам да ви разкажа за нашето голямо премеждие, от което като по чудо останахме живи и невредими.
Миналият понеделник вечерта, на връщане от София, малко след Вълчи дол сухият до тогава път изведнъж премина в заледен на буци сняг. Мъжът ми не успя да намали на време и загуби управление над колата. Тя се завъртя и излезе от пътя, минавайки на метър между двете стоящи край пътя дървета, преобърна се във въздуха   и се приземи в близкото поле застанала на дясната си страна. Това беше страната, в която седях аз и гушках бебето. Синът ми бе до мен в ляво. След силният удар всичко  под мен беше строшено и изпомачкано, включително и двете стъкла на дясната страна. Когато паднахме се огледах ужасена и се молех всичко да е лош сън, от който да се събудя след малко. Синът ми бе паднал върху ми и изглеждаше съвсем невредим. Мен гърбът и гърдите ме боляха ужасно. Мъжът ми стоеше закопчан с колана си отпред, в пълна кондиция. Бебето обаче никъде не се виждаше, нито чуваше. Бях напълно убедена, че колата го е затиснала при удъра.  Почнах панически да търся Лили, синът ми и мъжът ми също... никъде в колата не се виждаше. Изпълзяхме през случените прозорци. Тогава мъжът ми я донесе. Била е в полето, върху снега на два метра откъм долната част на колата. Каза, че е мятала ръце и ревала сърдито, но като я гушнах тя се успокои. Беше цялата мокра от снега, но бе напълно невредима, без дори драскотина по нея. Край нас спряха 2-3 коли почти веднага (въпреки че пътят изглеждаше съвсем пуст до тогава), една от тях ни закара до близката бърза помощ във Вълчи Дол, където побързах да я преоблека с топли дрехи. Още по пътя й дадох да суче. После дойдоха роднини и ни прибраха в Добрич, където я прегледа педиатър, според който й няма нищо. На мен ми правиха снимка на гръдния кош, но не установиха счупвания, а само натъртвания. Все още е доста болезнено. Малката ми бебка обаче се държеше съвсем както винаги: искаше да стои само в ръцете ми, но гукаше и дори се усмихваше, сучеше начесто, въобще не прояви никакви, никакви каквито и да е признаци да я боли нещо или нещо да не е наред. Вечерта спа нормално и до сега я гледам малко странно и с подозрение, но си е същото весело и спокойно бебе, каквото бе и преди. Това, което се случи за мен е просто чудо.
Според мъжът ми при излизането от пътя колата се е ударила и при този удар бебето е изкочило от ръцете ми, счупило е стъклото на прозореца, прелетяла е няколко метра и се е призимила от другата страна на колата. След този удар, колата се е завъртяла във въздуха и се е сгромолясала в мекото, заснежено поле от към моята страна. Ако беше паднала върху колелата си, със сигурност щеше да я смачка, или ако не беше нацелила пространството между двете дървета, а се беше ударила в някое от тях.... Изобщо, цялото наше избавление ми се струва чудо, но това на бебето ни е просто необяснимо, дори и за скептичният ми съпруг. По нея няма и драскотина, сякаш някой наистина я е грабнал и я е сложил там... Това че всички ние сме живи, че децата ни са невредими, а ние сме с незначителни контузии... при всичко което можеше да се случи.... Колкото до колата, за щастие е с пълно автокаско, но ни обясниха, че шансът да успеят да я оправят е малък, защото практически е на половина смачкана.
Човек много изводи може да си направи от подобно преживяване. Каквото и да е, имам чувството, повече от всякога, че живея един подарен живот...Изобщо животът и любимите хора до теб никога не трябва да се вземат за даденост.
Не искам да философствам. Просто исках да споделя. Бог държи живота ни в ръце и  чудеса наистина се случват!

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 00:20 от fapua

# 1
  • Мнения: 46 520
Господи! Не возите ли децата си в столчета за кола  Shocked
Добре, че ви се е разминало ...

# 2
  • Мнения: 9 903
Господ е гледал. Курбан ще правите.

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Благодарете се на Бог! На ваше място бих го правела до края на живота си. Страхотно е, че сте се разминали с минимални поражения, особено бебето   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 134
Радвам се, че сте добре.
Явно е имало за какво да се случва. Прочетете задължително благодарствена молитва в църква и си правете курбан на тази дата.
Дано имате само хубави преживявания от тук нататък!
 

# 5
  • Мнения: 1 512
Изтръпнах!!!
Запалете свещ и направете курбан!
И купете столче за кола на бебето, не е редно да се вози в скута ти.

# 6
  • Мнения: 955
Радвам се много за вас, господ да ви пази!  Praynig И да си купите столче  Wink

# 7
  • Мнения: 1 613
Направо настръхнах докато четях  Confused

Важното е, че всичко е наред  Praynig И наистина си купете столче за колата!

# 8
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Ох,направо ми се сви гърлото!Радвам се за вас,радвам се,че сте осъзнали това,което споделяш!Бъдете здрави и се радвайте на живота!Иди и подари нещо в църква или манастир!В Добрич май манастир наоколо нямаше,но си имате църкви!  bouquet

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 365
Ами разплаках се, това ви е втори живот, отидете някъде в някоя църква и запалете свещички, както казват и другите направете си курбан.
Сега ви предстои нещо хубаво.

# 10
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Радвам се, че всичко е свършило толкова благополучно. Задължително направете курбан!

# 11
  • Мнения: 3 777
Дано повече хора го прочетат и си купят

СТОЛЧЕ ЗА КОЛА - И ЗА МАЛКИ И ГОЛЕМИ ДЕЦА......

...................................................................................

# 12
  • Мнения: 565
Миличка, не мога да си представя какво си изживяла докато си търсела бебочка Sick
Страхотно е че всичко е наред, но и аз ще те помоля- Купете си столче за кола!

# 13
  • Мнения: 27
Радвам се, че всичко е свършило толкова благополучно. Задължително направете курбан!

# 14
  • Мнения: 1 866
Наистина сте изкарали късмет. Натръхна ми косата като четях и искрено се радвам за вас.
НО мисля че освен Бог и НИЕ държим живота си в ръце и, че си пропуснала основният извод който трябва да си направиш, а той е че трябва да купите столчета за кола и за двете си деца! Мисля че би било по-отговорно от ваша страна.

# 15
  • Мнения: 2 922
Супер е, че сте живи и здрави!
Но както са ти казали всички досега - непременно купете столче за кола и не само за бебето, ами и за голямото ти дете!

# 16
  • Мнения: 3 698
Ох, добре че сте се спасили,прегръщам ви много силно, Бог да ви пази Praynig

# 17
  • Мнения: 3 423
Слава Богу Praynig,че ви е спасил Praynig

# 18
  • Мнения: 694
Това си е направо чудо Praynig. Направете курбан, та това си е един нов живот за всички ви.

# 19
  • Мнения: 1 999
Радвам се, че ви се е разминало най-лошото и че всички сте добре! Hug Истинско чудо е наистина! Господ ви пази!

# 20
  • Мнения: 2 609
Това найстина е ЧУДО.
Господ е бдял над семейството ви Praynig
Радвам се,че сте добре и ви се е разминало

# 21
  • Мнения: 703
Слава богу, Фапуа! Praynig
Чудо е наистина, особено случилото се с Лили- Бог пази мъничетата!!!
Пали свещичка и се благодари, че сте живи!!!
За столчето са ти казали...
Гушкай много дечицата Hug

# 22
  • Мнения: 463
Направо Господ ви е пазил,особено бебчето.Да не се случва на никого.
За столчето са ти казали вече.

# 23
  • Мнения: 2 550
Добре, че всички сте ок.
Не знам по какви причини нямате столчета за кола, но...живота на децата ни е безценен, а столчетата за кола не са много скъпи.

# 24
  • Мнения: 2 000
Радвам се, че сте се разминали само с уплаха и всички сте наред. Наистина може би ще е хубаво да направите курбан.

# 25
  • Мнения: 5 790
Направо ми потекоха сълзите! Добре, че сте живи и здрави! Наистина Бог ви е спасил! Ако досега не сте кръстили бебето - може би сега е момента да го направите!

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Радвам се, че всички сте добре.
Наистина Бог ви е спасил!
Прекрасно е да знаеш, че има Господ, който се грижи за нас.

# 27
  • Мнения: 215
Съжалявам за това, което сте преживяли.
Дано винаги Бог бди над вас, над всички нас!

# 28
  • Мнения: 4 629
Какъв кошмар сте изживяли само.  Господ ви е спасил както казваш

# 29
  • Мнения: 6 315
Разминали сте се с малкия дявол! Слава Богу, че всички сте живи и здрави! Задължително купете столче за кола! И иди на църква  Heart Eyes.

# 30
  • Мнения: 903
Миличка съчуствам ти за моментите когато си търсила бебето, но се радвам искрено че всичко е минало леко. Наистина Господ ви е спасил, цялото семейство. На мен ми се случи нещо подобно преди 3 години ,но нямаше деца при нас. Разбирам те и те съветвам наистина да правите курбан поне няколко години

# 31
  • Мнения: 2 596
Бог държи живота ни в ръце и  чудеса наистина се случват!
newsm10 Това, което мога да кажа е само и единствено Слава на Бога!!! От това, което си написала, ми става ясно, че знаеш, че всъщност Исус стана курбан за нас на кръста. Това, което сте преживели си е истинско чудо, но който не го е преживял не може да го разбере. Явно Бог има специален план за семейството и най-вече за бебето ти.
Един човек беше казал, няма проблем, ако не вярваш в чудеса, просто няма да ги имаш.

Последна редакция: ср, 30 ное 2005, 11:39 от Bisi

# 32
  • Мнения: 734

Фапуа, разтреперах се...Бъдете живи и здрави ! Нацелувай бебето от мен!
не знам повече какво да напиша!

# 33
  • Мнения: 505
сълзите ми потекоха докато го четях, ще взема да вярвам вече в бог   Blush Thinking Blush,..а и май това със столчетата има някакъв смисъл,..като се замисля и ние пътуваме тара ресково без столчета и колане ,.. Praynigда не дава бог никуму лошо , а само добро  bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 4 423
Наистина Господ ви е спасил, направо настръхнах като четях......
Пожелавам ви много здраве и наистина, не забравяй за курбана-много е важен!  bouquet

# 35
  • Мнения: 429
СЛАВА БОГУ.
дайте курбан и благодарете на Бог, че ви е запазил. От сърце се радвам за вас и още веднъж се доказва, че е ВЕЛИКА БОЖИЯТА МИЛОСТ. С НАМИ БОГ. АМИН

# 36
  • Мнения: 143
Докато четях тръпки ме побиха  Sick
Добре , че всички сте добре и невредими!
И аз съм за църквата и да направите курбан  Peace

# 37
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Слава богу,4е сте живи и здрави!
    Бог да ви пази и занапред!

# 38
  • Мнения: 224
Изтръпнах цялата...
Бъдете благодарни до края на живота си и никога да забравяйте на този ден да благодарите на "чудото" , което ви е спасило.
Слава Богу че мъничето е добре baby_neutral

# 39
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Извода е, че трябва да си купите столчета за кола.
Не знам за курбана...и за бог, но в това време определено трябва да се кара по-внимателно.   bouquet

# 40
  • Мнения: 1 753
 Shocked  Shocked  Shocked

Наистина Господ е бил с вас! Замислете се защо е станало и отидете на църква да запалите свещичка!

Много се радвам, че всичко лошо се е разминало - вие сте истински щастливци!

# 41
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Разплаках се докато го четях Слава Богу, чи всичко и наред, незнам как си преживяла момента, но сигурно това е най - тежкия в живота ти. Пожелавам на цялото ти семейство мнвого здраве и късмет   bouquet Моля те гушни дъщеря си от мен - явно наистина Бог има специален план за нея  Heart Eyes
И ние караме без столче за кола, досега си мислех, че няма кой знае какъв смисъл  Rolling Eyes

# 42
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Слава Богу, че всичко се е разминало. И като подарък за курбана да ви подарят столче за кола.
Малката е страхотна късметлийка.
Запалете свещичка за здраве.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
Честно казано на мен разказа ти ми въздейства напълно различно от на момичетата преди мен.

Възмутих се как сте се сетили да направите пълно каско на колата си, а в нея само мъжът ти се е возил с колан.

Що за безотговорност синът ти и бебето да се возят в колата просто ей така - без всякаква защита? Изчетох целия ти пост с надеждата да завършиш колко съжаляваш, че не сте обезопасили децата и как първото нещо, което ще сторите е да им купите подходящи столчета, но уви...

Както се казва Господ пази глупците и светците. Вие обаче сте първите.

# 44
  • Мнения: 3 116
Ох, не мога да обвинявам никого, всеки преценява как да гледа децата си  Rolling Eyes

Важното е че сте живи и здрави миличка  Hug Това и за мен е чудо  Hug

 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 45
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Света Дева Мария пази малките деца, запазила е и твоето чедо! Занесете нещо в дом за сираци, зарадвайте ги за Коледа, така както Богородица те радва, пазейки рожбата ти. Направо ще ревна, това е знак мила, обичайте се и бъдете по-добри! Прегръщам те силно!

# 46
  • Мнения: 2 381
Просълзих се..........
Това е Божие чудо!

# 47
  • Мнения: 410
Ох, тези работи Господни не са ми по сърце, но щом за вас е така - добре. Важно е че сте живи и здрави. Наистина има приказка, че Децата и Пияните Господ ги пази.

Но 2 деца без столчета, и ти отзад без колан. Поне голямото може с колан.
А този път го знам , прав, хубав, все към родния Добрич, и все с изненади през зимата, но винаги с едно на ум трябва там! Таткото ви дано си е взел поука. Нашият 10 пъти премисля от къде да мине ако Борис е в колата.

# 48
  • Мнения: 3 591
Радвам се, че всичко е свършило благополучно, но разказа ти звучи точно като:

"оставих малкото си дете само в стаята с отворен прозорец, че и столче му подложих да се покатери и то като падна през прозореца Господ го спаси" ....
коментарите мисля са излишни.

# 49
  • Мнения: 2 910
Ле-ле,настръхнах.Слава Богу,че сте живи и здрави.Това наистина е чудо,което ви се е случило,но помни,че чудеса не стават всеки ден.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Радвам се, че всичко е свършило благополучно, но разказа ти звучи точно като:

"оставих малкото си дете само в стаята с отворен прозорец, че и столче му подложих да се покатери и то като падна през прозореца Господ го спаси" ....
коментарите мисля са излишни.


Абсолютно !!!!
Освен че ме разтрепера тази тема и наистина смятам, че трябва да благодарите на Господ и да запалите свещичка - смятам, че е недопустимо деца да се возят в кола без колан и столче !!!!!!!
Дано повече хора прочетат тази тема и си направят нужните изводи за възможните последствия от подобен пропуск.

# 51
  • Мнения: 1 187
fapua,Да,и ние извадихме голям късмет преди 3 месеца когато се разбихме в 26 тонен камион... Shocked Тогава си счупих крака и ръката,но това е бял кахър  и преудолима болка в сравнение с това повече от 5 часа да не знам бебето в мен живо ли е или не... Cry Напълно разбирам ужаса който си преживяла  в катастрофата.Но вече вярвам в чудеса!!! newsm17

# 52
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Поредното доказателство ,че има Господ Grinning
Чудесно е,че сте живи и здрави-идете на църква Praynig

# 53
  • Мнения: 8 769
Споделям изцяло мненията на Иса и Деси! Да се чуди човек да се смее ли или да плаче....
Фапуа, вземи оборудвай колата с обезопасителни неща! Тази катастрофа ви е за урок! Явно има закакво да сте на този свят, но пък това, което заявиси от вас, трябва да го направите! Поправителен няма да има! Close

# 54
  • Мнения: X
Радвам се, че се е разминало най-лошото. И следващия път със столчета и колани, защото да се разчита само на "Божията милост" е меко казано лудост. Много е рисковано и опасно, особено в това време, трябва много да се внимава, никой не е застрахован, но обезопасеността е първото, което трябва да се направи.

# 55
  • Мнения: 287
Радвам се, че ви се е разминало най-лошото и че всички сте добре! Hug Истинско чудо е наистина! Господ ви пази!
Praynig Praynig Praynig

# 56
  • София
  • Мнения: 6 743
Олеле,разтреперах се до като го четох.Радвам се от все сърце ,че сте добре всички!Пазете се и се обичайте и наистина си правете курбан на тази дата всяка година!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 57
  • Мнения: 176
и аз се рабвам че всичко е минало по най благоприатния начин и наистина Бог ви е запазил и да ви пази и за напред Praynig  bouquet

# 58
# 59
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Поредното доказателство ,че има Господ

 Mr. Green

Поредното доказателство за човешкото невнимание.
Поредното доказателство, че човек съвсем случайно може да се размине с най-големия кошмар на живота си.
Очевидно този господ не огрява навсякъде, защото доста деца загиват на пътя.
Най-добре ще е вместо да се молим на някаква невидима сила да МИСЛИМ и да ГЛЕДАМЕ, когато се подкараме напъхани в един тон ламарина със 100 км/ч.

Такива случки ме връщат на идеята, че навсякъде по пътищата трябва да има билборди с катастрофи. Явно само това може да стресне хората.

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 17:11 от Reza

# 60
  • Мнения: 651
 Изтръпнах докато четох.....Наистина висша сила ви е спасила,но дано си извадите нужните изводи....мамите по-горе са го написали.
 как ви е минало и през ум да возите бебето без столче а баткото без колани???? Не сте ли чели нищо по въпроса??????????
 Изтръпвам когато карам из София и видя кола с малко дете на задната седалка,което се е изправило и гледа през задното стъкло,докато колат спира и тръгва на кръстовищата....Избягвам да си мисля какво би станало при челен удар или удар отзад....дори нетолкова силен..... Tired
 Маме,да се вземете в ръце с таткото и да се образовате по въпроса. В заглавната страница на бг-мамм има обширна тема за това. Имаш 2 деца,очевидно пътувате често.....това което досега НЕ  сте направили е недопустимо. жалко е че много хора,иначе добри родители разсъждават или по-скоро не разсъждават като вас...
 Бога да е винаги с вас! Прегърни дечицата!

# 61
  • Мнения: 440
Миличка Фапуа,
радвам се всичко е наред и сте се разминали основно с уплахата. Твоите натъртвания ще минат, но най-хубавото е, че Лили е в чудесно здраве. Господ е решил да имаш прекрасна и здрава дъщеря и я пази. Целувки!

# 62
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Добре,че сте живи и здрави всичките. Бог да ви пази. Запалете по една свещичка в църквата и правете курбан.
Поздрави!

# 63
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Слава на Бога, че сте живи! Praynig.Няма да ти чета нравствено-поучителни речи, сигурна съм, че за себе си ти си извадила необходимите изводи.
Прегърни дечицата. Hug

# 64
  • Мнения: 485
Бог найстина Ви е опазил.

# 65
  • София
  • Мнения: 39 770
Да, Бог е българин, ама го няма.
Така, че ако се спасили не се дължи на неговата божествена намеса.

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 23:46 от AnMary

# 66
  • Варна
  • Мнения: 4 818
 newsm78 Фапуа, защо не сте използвали по предназначение кошът на количката?
Имам същата понеже.  Flutter
Става чудесно столче или легло за автомобил, вързва се с коланите, има достатъчно укрепления за бебката, после остава място и за баткото да седне на остатъка от седалката и да се върже.... Въобще как може да се рискува не ми е ясно?!

 newsm78

Последна редакция: ср, 30 ное 2005, 00:17 от небесна КрасТавица

# 67
  • Мнения: 3 394
мили боже, наистина сте били късметлии Praynig

незабавно си купете столче за кола и веднага да запалиш по една свещичка за здраве Praynig Praynig Praynig

# 68
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Арвен, те имат столче, кошчето на количката им! Нямат нужда от още един!

# 69
  • София
  • Мнения: 2 210
И аз настръхнах! ДОбре, 4е си го спопделила , за да си вземем поука и вси4ки ние, които понякога не използваме столчето!!!!! Прегърни де4ицата от нас!

# 70
  • Мнения: 810
Живи и здрави сте това е най-важното!!!

Разтърсих се от случилото се. Не зная дали има закон по случая, но просто трябва да има такъв. Децата да не могат да се изписват от болницата без столче за кола и винаги, абсолютно винаги, дори за 2мин да влезе детето в колата, да бъде вързано към столче.

Хората не знаят, явно не знаят какво може да стане...както в случая.

Аз лично си слагам колан, когато съм на задната седалка, задължително. Дори при лек удар отзад, можеш да си забиеш главата в предната седалка, да не говорим за изхвърчване от колата.

С едно изречение - Слагайте си коланите!

# 71
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Арвен, те имат столче, кошчето на количката им! Нямат нужда от още един!
Краставице, недей така, само някои кошове на колички стават за кола  Stop и то е подробно описано в упътването за количката. Не по-малко страшно е слагането по дължина на седалката на едно кошче за бебе.
Също така е много опасно, защото няма колани вътре, които да предпазят бебето от излитане от кошчето.
Стига с тия подобрения и мултифункционалности.
Вскакви деривати, с които си приспиваме съвестта, са не по-малко опасни.

# 72
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Ужас! Добре, че сте останали живи и невредими. И аз споделям мнението на останалите мами, че на този ден трябва да правите курбан за здраве.
Дано да нямате повече такива премеждия Praynig

# 73
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Калина, точно този кош е съвсем столче за кола. Няма две мнения. Кенгуру Клуизър е каляската.
Друг е въпросът, че бебето е малко и е имало нужда от черупка, а е возено на ръце, което ми се струва цяло престъпление. Имаш 250 лв за количка, но нямаш много по-малко за черупка? Ами не съм съгласна!!  Crossing Arms

# 74
  • Мнения: 1 290

alme - пристрастна си ! Wink

# 75
  • Мнения: 3 506
Аз пък да ви кажа, като чета такива истории, обикновено си мисля, че и със столче и без столче - каквото е писано... Тъй че най-малкото не бих си позволила да чета лекции... Това между другото. Иначе, Fapua, наистина Бог ви е спасил, да сте живи и здрави, дано никога повече не изживявате подобни моменти!
Преди да подскочите да поясня, че не поощрявам никого да кара без столче - това си е просто мое разсъждение. Предимствата на столчето са безспорни и лично аз в повечето случаи предпочитам децата ми да се возят в столче.

# 76
  • Мнения: 46 520
Аз пък да ви кажа, като чета такива истории, обикновено си мисля, че и със столче и без столче - каквото е писано...

Затова има толкова голяма смъртност при катастрофите, защото повечето мислят като теб.

# 77
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Затова има толкова голяма смъртност при катастрофите, защото повечето мислят като теб.

Не само затова.
И защото колите ни са стари, пътищата отвратителни, полицаите свряни в храстите, а шофьорите - пияни или с купени книжки.

Разбира се....това е обобщение, което не важи за всички, но една голяма част от ПТП-тата се дължи на все нещо от списъка.

# 78
  • Мнения: 3 506
Затова има толкова голяма смъртност при катастрофите, защото повечето мислят като теб.

Тогава да се надяваме, че положението ще се оправи с въвеждането на закон, който да прави използването на столчето задължително Praynig
Май не си схванала съвсем добре какво имам предвид, но както и да е.

# 79
  • Мнения: 9 990
Дълго се чудих дали да се включа и аз с размахването на пръст на тема -столче за кола...защото това ми беше първата мисъл.
Аз пък да ви кажа, като чета такива истории, обикновено си мисля, че и със столче и без столче - каквото е писано...
Ми то ако ти е писано,може и от падаща саксия да останеш на място...но когато става въпрос за подобни преживявания би трябвало да ти остане като обица на ухото...Това столче и тези колани са разработени след много изследвания и тестове.Да,може и да се стигне до фатална развръзка винаги,но имаш по -голям шанс да не се стига до там,ако си взел някои превантивни предпазни мерки.Процента на шанса за оцеляване в подобна ситуация е по-голям.Пък,каквото ни е писано...или както там го наричате...
Пожелавам здраве и разум на всички и дано по-малко проишествия стават! Peace

# 80
  • Мнения: 1 866
Аз пък да ви кажа, като чета такива истории, обикновено си мисля, че и със столче и без столче - каквото е писано...

Ами дай тогава да пресичаме и на червено, пък Бог да ни пази!

Друг е въпроса, че държавата нищо не прави, за да възпита родителите или ако не, да ги принуди да ползват столче. Не знам дали сте виждали демонстрация какво става с невързано дете при удар с 80 км/ч. Гледала съм една чужда кампания за безопасността на движението, която демонстрира случая. Мисля, че само веднъж стига да видиш, за да се убедиш, че детето трябва да се вързва. Аз се разтрепервах всеки път като гледах демонстрацията, пускаха я в най-гледаното време и беше направена като истинска сцена без да се спестява нищо от ужасната гледка. Много шокиращо, но по-добре така отколкото да ти се случи наистина.

# 81
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Гледала съм една чужда кампания за безопасността на движението, която демонстрира случая. Мисля, че само веднъж стига да видиш, за да се убедиш, че детето трябва да се вързва. Аз се разтрепервах всеки път като гледах демонстрацията, пускаха я в най-гледаното време и беше направена като истинска сцена без да се спестява нищо от ужасната гледка. Много шокиращо, но по-добре така отколкото да ти се случи наистина.

И тук нещо такова трябва да се направи!
Тя темата май си стана за другия форум - за децата и пътуването:))
За сега няма да я местя обаче...нека се почете още малко от повечко хора....

# 82
  • Мнения: 3 506
Да,може и да се стигне до фатална развръзка винаги,но имаш по -голям шанс да не се стига до там,ако си взел някои превантивни предпазни мерки.Процента на шанса за оцеляване в подобна ситуация е по-голям.Пък,каквото ни е писано...или както там го наричате...

Точно така. И именно за това не бих си позволила да чета лекции на някой, изживял и споделил подобно нещо. Изводите си ги прави всеки сам за себе си.

Надявам се сега да са ме разбрали и тези, които четат само началото.

# 83
  • Мнения: 46 520
Закон има, глобата е 20 лв.

Съдбата си е съдба, но не вярвам някоя от вас да оставя достъпен нож вкъщи, когато има дете.
При едно обикновено рязко спиране, детето изхвърча някъде из колата /или през прозореца/.
А тези, които се возят в скута, най-често биват смачквани от тежестта на майката, защото тя няма как да се контролира при една катастрофа.

Става въпрос за спазване на елементарни правила за безопасност като обезопасяване на контактите например, останалото наистина е съдба  Confused

# 84
  • Мнения: 9 990
Да,може и да се стигне до фатална развръзка винаги,но имаш по -голям шанс да не се стига до там,ако си взел някои превантивни предпазни мерки.Процента на шанса за оцеляване в подобна ситуация е по-голям.Пък,каквото ни е писано...или както там го наричате...

Точно така. И именно за това не бих си позволила да чета лекции на някой, изживял и споделил подобно нещо. Изводите си ги прави всеки сам за себе си.

Надявам се сега да са ме разбрали и тези, които четат само началото.
ние сме далече от мисълта да четем лекции,казваме си мнението.Като преживяла такива ситуации-без стол в чужда кола и със стол в нашата.И по-добре някой да ти изчете "конско"...аз не бих се обидила от такова нещо след подобна случка...

# 85
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз пък да ви кажа, като чета такива истории, обикновено си мисля, че и със столче и без столче - каквото е писано...

AAAAAAAAAA? newsm09

Извинявай, ама по-голяма глупост не бях чела скоро...

То тогава давай да си хвърляме децата от прозореца, пък каквото им е писано, или Господ да ги пази, а ние само курбан ще правим след това.

За съжаление не аз пиша законите, нито следя за прилагането им, защото в случая вместо да съчувствам на майката и бащата, такава глоба щях да им тръсна, че и да ги подведа под отговорност заради поставянето на живота и здравето и на двете им деца в опасност.

Не мога да разбера това мислене вашето: Значи всички се възмущават в една съседна тема и укоряват как може някой да се ползва от чужди права /за инвалидите иде реч/ - действие от което никой не е пострадал. А в случая се касае за живота и здравето на 2 деца и масово чета постинги - "всеки сам преценява как да си гледа децата", "няма да ви наставлявам" и прочие. По тази логика утре някой ще си пребие детето от бой пред вас и вие пак ще си мълчите, че то това не е ваша работа.

Ето ви два случая: Моя съседка учи в Бургас. Мъжът й я вози до там с колата им и се връща, возейки на задната седалка в порт-бебе 4-месечния им син. Катастрофа - мъжът й почина на място, бебето излетя през задното стъкло. Почина близо година по-късно от усложненията.
Мой колега защитава шофьор на такси качил жена с дете на предната седалка. При лек удар жената просто е задушила детето в ръцете си. Сега съди шофьора, че той бил виновен като я оставил да седи на предната седалка с дете на ръце.

Аз самата катастрофирах с дъщеря ми, когато тя беше на 4-5 месеца. Седеше си кротко в кошницата на задната седалка. Дори не усети.

# 86
  • Мнения: 9 990
Isa,има светлина в тунела,недей да се ядосваш толкова!Както виждаш много сме тук,които явно изнасяме лекция на тема столче за кола и не приемаме оправдания от рода-каквото ни е писано...Нека си палят свещи,нека благославят-нямам против,ама моля и да се замислят малко.

# 87
  • Мнения: 891
Радвам се, че всички сте добре !
Но определено  - купете си столче за кола !!!  Naughty

# 88
  • Мнения: 3 334
Настръхнах като четях.Радвам се,че сте се разминали.Дано никога да не се повтаря подобно нещо.

# 89
  • Мнения: 6 164
Ужас!!! Какъв е тоя филм! Shocked
Изтръпнах направо. Голям късмет сте извадили наистина... Палете свещи и каквото там трябва, но не разчитайте само на това, а и на съвременната технология занапред /да не дава Господ/.

# 90
  • Мнения: 810
Иса, Никол, съгласна съм с вас. Точно такъв закон трябва да има /ако го няма и ако се спазва/ - Родителите да се водят под отговорност, заради несъобразеност, небежност или както се нарича. В случая по чудо всички са добре, а родителите не са знаели. А защо не са знаели е първо проблем на държавата. Ако имаше информация, или както някой спомена рекламни клипове по ТВ /може и да има, ако греша ме поправете/ хората ще знаят.
Може би ще е хубаво във форума да сложите някаква тема /не зная дали вече няма нещо подобно/, освен тази разбира се, в която да има мерки за безопасност при пътуване, даже може да се сложат и други видове.

# 91
  • Мнения: 4 629
Мой колега защитава шофьор на такси качил жена с дете на предната седалка. При лек удар жената просто е задушила детето в ръцете си. Сега съди шофьора, че той бил виновен като я оставил да седи на предната седалка с дете на ръце.

Иса, а я ми кажи каква е алтернативата за ползването на такситата в София. И мен това ме притеснява как щв се возим със сина ми в таксита  newsm78 Столчето за кола ще може ли да го нося с мен? И те колани на задните седалки повечето коли май нямат? Аз като знам колко трудно си намирах такси, в което да мога да побера количката (повечето имат газови уредби в багажника си0. Та въпроса ми е как се путува в такси с малко дете? Закона предвижда ли нещо по въпроса?

# 92
  • Мнения: 1 629
Иса, Никол, съгласна съм с вас. Точно такъв закон трябва да има /ако го няма и ако се спазва/ - Родителите да се водят под отговорност, заради несъобразеност, небежност или както се нарича. В случая по чудо всички са добре, а родителите не са знаели. А защо не са знаели е първо проблем на държавата. Ако имаше информация, или както някой спомена рекламни клипове по ТВ /може и да има, ако греша ме поправете/ хората ще знаят.
Може би ще е хубаво във форума да сложите някаква тема /не зная дали вече няма нещо подобно/, освен тази разбира се, в която да има мерки за безопасност при пътуване, даже може да се сложат и други видове.
Е само за туй не беше обвинявана държавата #Crazy Какво точно не са знаели родителите, не разбрах?!? Ако не те е грижа за безопасността на собственото ти дете в собствената ти кола, как да очаквам да те е грижа за останалите на пътя? Какви клипчета, какви работи, за възпитание и отговорност става дума.

# 93
  • Мнения: 810
Мюриел, че родителите първо трябва да се сетят какво да правят, спор няма.
Но когато има закони и санкции, хората им обръщат повече внимание. Естествено, че ще обвиня държавата първо. /както казах не зная дали няма вс.необходими закони по темата/.

Това че в такси например може майка да седне с бебе на предната седалка какво е? И двете страни са виновни.  Някой таксита дори нямат колани на задните седалки. Това какво е? Беззаконие и неследене на закона, небрежност поради липса на информация и липса на доверие към правилата. После всеки си носи кръста... Нали трябва от някъде да се тръгне, аз тръгвам от санкциите и законите на държавата, защото тя първа налага правилата, останалото явно е твоя воля и съобразителност.

# 94
  • Мнения: 3 506
AAAAAAAAAA?
Извинявай, ама по-голяма глупост не бях чела скоро...
То тогава давай да си хвърляме децата от прозореца, пък каквото им е писано, или Господ да ги пази, а ние само курбан ще правим след това.

Ааааааааааааа? Я по-полека с квалификациите, ако обичаш. Първо.
Второ, сравнението е меко казано неудачно (да не почвам и аз с по-силни квалификации) и показва, че четеш доста повърхностно.
Трето, аз пък знам история, в която детенцето оцелява именно защото не е било в столче. Тъй че няма да си позволя да давам акъл на някого, още повече по начина, по който някои са го направили - не се чувствам толкова уверена. Това е разликата между нас. Иначе моите деца с малки изключения се возят в столчета.

Що се касае до държавата, Мюриел - определено има какво да се желае. Много е лесно да се размятат обвинения в лошо възпитание и безотговорност. За съжаление обаче хората не са информирани по въпроса - за разлика от много от нас, пишещите тук, няма откъде да си набавят тази информация. Аз лично водих война с мъжа ми да купим второ столче за малкото ни дете, защото мислеше, че голямото, навършвайки три, ще се вози без столче. Успях да го убедя, защото чете английски и пътува насам-натам, та му казах да се поогледа как е.

# 95
  • Мнения: 565
Аз по повод запитването за возене в такси да кажа-взимам такси , което ми изглежда читаво, в което не се пуши, слагам Кайа в столчето за кола (ако няма колани отзад, моля да ми ги извадят, ако не, избирам друго такси), основата на количката в багажника или сгъната отпред до шофьора.Така пътувам с такси. Ако няма такова акам, колкото и бърза работа да имам- нищо не е по-важно от живаота на детето ми.И никакви маршрутки!!!!Ако не сме с колата с тати-с рейс.

# 96
  • Мнения: 1 629
Споко, де...и с риск да ме насметеш отново пак казвам - безопасността на децата ни в колата си е първо наша грижа. Безумно ми се струва да скачаш на държавата щото не излъчвала филмчета!

# 97
  • Мнения: 3 506
Аз съм спокойна, просто не обичам квалификациите и тежките обвинения - отстрани нещата винаги излеждат различно... Безопасността, разбира се, си е наша грижа. Проблемът е, че хората си мислят, че децата им са в безопасност, например защото се возят на задната седалка или защото някак си са успяли да ги опашат с колана......

# 98
  • Мнения: 1 629
Аз съм спокойна, просто не обичам квалификациите и тежките обвинения - отстрани нещата винаги излеждат различно... Безопасността, разбира се, си е наша грижа. Проблемът е, че хората си мислят, че децата им са в безопасност, например защото се возят на задната седалка или защото някак си са успяли да ги опашат с колана......
Не бях го замисляла като обвинение, на хората вече им се е случило/да са им живи и здрави дечицата/, те вече тъй или инак ще си знаят. Вярно е, че може да се направи много, от КАТ, от училищата, но най-вече родителят възпитава и дава пример, включително и на пътя. Мен ме е страх да шофирам с детето, не че съм лош шофьор, страх ме е от тия дето са на две салатки, от 16 годишните фукльовци, дето тати му е дал колата...абе много са случаите и всички имат проблем с възпитанието, чувството за отговорност и културата.

# 99
  • Мнения: 1 410
Искам да ви разкажа историята на мъжа ми в една подобна катастрофа, пък вие решетедали понякога и нарушаването на законите не е начин да се спасиш.
Мъжът ми е карал сам колата си, без предпазен колан  (винаги си слага колан, но точно тогава - не) и на един завой посред бял ден един пияница насредата на шосето. За да не го удари се хвърля от мост 7 метра и колата мада на предницата си.  Мъжът ми изхвърча през предното стъкло. След удара по предница колата пада на ляво и се смазва тотално. Полицайте  и следователите са му казали, че ако не е изхвърчал от колата нямало да е жив, а той имаше само няколко драскотини по челото (нали си е паднал на главата, та не си е счупил нищо Laughing).
Не искам да кажа, че не трябва да се слагат колани, напротив Naughty, но понякога обстоятелстват са различни и може би всичко е просто късмет.

# 100
  • София
  • Мнения: 6 999
Иса, а я ми кажи каква е алтернативата за ползването на такситата в София. И мен това ме притеснява как щв се возим със сина ми в таксита  newsm78 Столчето за кола ще може ли да го нося с мен? И те колани на задните седалки повечето коли май нямат? Аз като знам колко трудно си намирах такси, в което да мога да побера количката (повечето имат газови уредби в багажника си0. Та въпроса ми е как се путува в такси с малко дете? Закона предвижда ли нещо по въпроса?

Законът нищо не предвижда. В София всички таксита на 2121 /това не е реклама, мисля/ са нови и имат колани на задните седалки. Няма да е проблем да си сложиш стола на детето, виж за количката в багажника - може би зависи от големината на количката.
Не мога да ти дам съвет - возя детето си само в нашите коли.

# 101
  • Мнения: 810
Силвия, изкарал е късмет  Grinning Да ти е жив и здрав!  Но случай като вашият са изключение, както е изключение и случаят на Фапуа.

Споко, де...и с риск да ме насметеш отново пак казвам - безопасността на децата ни в колата си е първо наша грижа. Безумно ми се струва да скачаш на държавата щото не излъчвала филмчета!

Мюриел, без да искам да изпадам в конфликт, ще отвоворя. Аз мисля, че водим спор, не за да се нападаме лично, а за да се даде гласност на проблем, който е много важен.

Ако попитаме Фапуа дали щеше да е полезно за нея да гледа филмче или нещо подобно, може би всички знаем отговора. Не я обвинявам, нито защитавам, нямам право нито на едното, нито на другото. Защото никой, включително Фапуа, която е предмет на разискването, не би желал лошо на децата си. Ако беше добре информирана, ако се говореше за това, ако се даваха примери на случай и т.н. може би нямаше да се стигне до това, но пък за радост на всички нас с щастлив край.

# 102
  • София
  • Мнения: 4 423


Законът нищо не предвижда. В София всички таксита на 2121 /това не е реклама, мисля/ са нови и имат колани на задните седалки. Няма да е проблем да си сложиш стола на детето, виж за количката в багажника - може би зависи от големината на количката.
Не мога да ти дам съвет - возя детето си само в нашите коли.
Не е точно така, има много фирми с нови коли.
За инфо на мамите, всички нови коли имат колани на задната седалка! Peace

# 103
  • Мнения: 4 629
Законът нищо не предвижда. В София всички таксита на 2121 /това не е реклама, мисля/ са нови и имат колани на задните седалки. Няма да е проблем да си сложиш стола на детето, виж за количката в багажника - може би зависи от големината на количката.
Не мога да ти дам съвет - возя детето си само в нашите коли.

Хубаво е, че има колани на задните седалки, аз много не съм виждала, но може би са се променили нещата. Остава въпросът какво да се прави със столчето като слезем от таксито  newsm78 Ще го мисля някак си като си дойдем до България Thinking

# 104
  • Мнения: 2 655
Ох, просто не мога дори да пиша след прочетеното.
Наистина ГОСПОД БОГ Ви е опазил!
Не возете бебето вече така, купете столче и само там. Никакво возене и сукане, за това има време-като спре колата.
Поздрави дани бързо се възстановиш с болките.

# 105
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Господи, изтръпнах като порчетох какво си написала. Наистина Бог е бдял над вас Praynig Hug

# 106
  • София
  • Мнения: 726
Много се радвам че ви се е разминало!!!!!!

Представям си как сте се уплашили!!!!!

Наистина Бог ви е опазил!!!!!!!!!!!!!!!

# 107
  • Мнения: 9 990
Като возила се на почти всички превозни средства в столицата и по пътищата на Б-я с малко дете да ви разкажа как става:
1.Собствена кола-столче-имали сме инцидент,без последици
2.чужда кола без столче-инцидент с леки последици
3.Маршрутка #2gunfire-там,когато съм поставена в положение,че нямам избор за друг транспорт-започвам да се моля наум още преди да съм се качила-шофьорите пушат,слушат чалга до дупка почти и не те чуват къде има казваш да спрат,спорят с теб и карат като на рали,изключително опасно/дано сега с тези проверки малко се укротят Praynig/При рязко спиране детето си удари главата,калкото и здраво да го държах,аз почти изпаднах от седалката...
4.Трамвай-трудно успявам да се кача,но все пак успявам,веднъж замалко да ми задушат детето.Качвала съм се и с количка-замалко да седне един чичо в нея Shocked
5.Тролей-засега съм доволна
6.Автобус-същото като трамвая
7.такси-не спирам от улицата-задължително поръчвам,като уточнявам,че съм с малко дете/ако трябва и количка-да има място в багажника!/Пращат ми такава кола.Сега са нови колите и наистина има колани отзад.Когато беше по-малко детето-коша от количката за стол,сега,когато е вече без количка и не мога да мъкна стола с мен естествено-никога не сядам отпред,взимам детето в мен,защото е малко за колани и така...

Когато вкараха закона за коланите-имаше и агитационни клипове по телевизията,виждала съм и реклами по пана на столчета за кола,тъй че информация има.Трябва да се изписват децата само в специални кошници от родилното,както е в някои страни,защото тук си стана джунгла по пътищата,не е като преди 15-20 години,когато ние се возехме отзад на москвича и какво ли не правехме... EmbarassedКакто и глобите за дете без стол да са солени.Който е шофьор-той е чел закона за движение по пътищата и там също си пише как се возият децата и на коя седалка,също са минали и курса към БЧК и там един лектор от Бърза помощ им е разказвал едни неща-дето косите да ти настръхнат.

Хубаво е,че този случай на Фапуа дава гласност на един проблем,наболял през последните няколко години.

# 108
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Столчето за кола, както и коланите за по-големите, не е гаранция за оцеляване, разбира се, но многократно увеличават шансовете. Затова, мисля си аз, по-добре със столче, защото в конкретния случай на бебето му няма нищо, но ако беше паднало по-лошо, ако майката беше паднала върху сина си, а не обратното.... Колкото до закона, четох, че КАТ искат да вкарат поправка от догодина столчетата за деца до 2г. да са задължителни. Подкрепям изцяло, но дори сега ,когато не са, това не значи, че не може да ги ползваме.

# 109
  • Мнения: 810
Пенелопа, много добре си написала всичко! Дано го прочетат повече хора.

За това как щял някакъв човек да седне в количката ми стана много смешно  Laughing  Сигурно се е изпотил хиляда пъти като е видял после, че зад него има бебе, ужас  Laughing

# 110
  • Мнения: 790
Голам късмет, че ви се е разминало най-лошото. Наистина благодарете на Бога, запелете по една свещ. Но с риск да се повторя с много хора - купете си столчета за кола за децата!

Общи условия

Активация на акаунт