Спират ли майчинството при пускане на ясла?

  • 73 452
  • 249
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 188
И сега какво - всички бебета гледайте да ги раждате септември.

# 211
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И сега какво - всички бебета гледайте да ги раждате септември.

Защо септември точно?

# 212
  • Мнения: 627
И сега какво - всички бебета гледайте да ги раждате септември.

Защо септември точно?

Предполагам, защото (поне в големите градове) септември е месецът, в който децата започват ясла и детска градина организирано по набори. Което означава, че в общия случай или трябва да прежалиш част от полагаемия ти се отпуск за отглеждане на дете, или да се чудиш как да покриеш известен времеви период.

# 213
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Предполагам, защото (поне в големите градове) септември е месецът, в който децата започват ясла и детска градина организирано по набори. Което означава, че в общия случай или трябва да прежалиш част от полагаемия ти се отпуск за отглеждане на дете, или да се чудиш как да покриеш известен времеви период.

Яслите приемат целогодишно и държат децата до септември месец,когато тръгват на градина

# 214
  • Мнения: 627
Яслите приемат целогодишно - да, по наредба е така.
Но на практика, поне в София, е рядкост дете да може да започне ясла в месец, различен от септември. Тогава всички преминават в по-горна група, а освободените места се запълват с по-малки и при целия наплив, никой не е склонен да задържа свободни места, за да ги предостави през друго време на годината. Евентуално може да се поотложи тръгването, но не много и не винаги. Така едно, да речем мартенче, може да тръгне на ясла или на 1 г.6м, или на 2 г.6м - в единия случай майката не може да си ползва целия отпуск за гледане на дете до 2 г. и трябва да прежали част от него и опираме до казуса "спират ли майчинството при тръгване на ясла"; в другия случай пък се чуди как да покрие цялото време от навършването на 2 г. до момента на тръгване на ясла, особено ако не може да си позволи неплатен отпуск.
Но аз само изказах предположение. Evgeniya53 най-добре може да каже какво е имала предвид.

# 215
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
В Пловдив децата тръгват на ясла цялата година,ама наистина.Моето февруарче не чака септември,за да тръгне на ясла.Децата на приятелки също.Често,започнали деца,се отказват и освобождават места.
Как ще се развият нещата в конкретния случаи не е ясно.В София местата са много кът и реално може би тръгват само септември

# 216
  • Мнения: 219
Здравейте момичета,да ви попитам-свекърва ми е пенсионерка,но ако сключи трудов договор за 1 месец,ще може ли да ми взима майчинството?то в какъв размер ще бъде тогава и ще я лиши ли от пенсията?

Може да сключи трудов договор,да отработи 1 ден и да излезе в майчинство.Ще взима 340 лв на месец.Тя може да поеме втората година от майчинството.
Но договорът не може да е за 1 месец.Ако е за 1 месец,ще взима майчинство 1 месец и после край
Елфита,ако сключи безсрочен трудов договор на 1 март,може ли да излезне в майчинство за 1година от 1 април?

# 217
  • Мнения: 219
И сега какво - всички бебета гледайте да ги раждате септември.

ако те приемат на ясла от септември,но даваш детето там от декември и ти пазят мястото,за този период от 2 месеца спират ли ти майчинството?

# 218
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Елфита,ако сключи безсрочен трудов договор на 1 март,може ли да излезне в майчинство за 1година от 1 април?

Да
Но няма смисъл да се води на работа цял месец,защото осигуровките вие трябва да ги плащате.Да отработи няколко дни и да излезе в майчинство.1 отработен ден е достатъчен

ако те приемат на ясла от септември,но даваш детето там от декември и ти пазят мястото,за този период от 2 месеца спират ли ти майчинството?

Ако детето не ходи на ясла,би трябвало да си взимаш пълното майчинство,независимо,че е прието.Но трябва да се уточни с директора как точно пази мястото.Някои вписват детето като посещаващо няколко дни и тогава ти ще си в нарушение
Не очаквай някой да ти спира майчинство.Ти сама трябва да подадеш документи за това в работата

# 219
  • Мнения: 219
Много ти благодаря Елфита😊

# 220
  • Мнения: 3


ако те приемат на ясла от септември,но даваш детето там от декември и ти пазят мястото,за този период от 2 месеца спират ли ти майчинството?

Ако детето не ходи на ясла,би трябвало да си взимаш пълното майчинство,независимо,че е прието.Но трябва да се уточни с директора как точно пази мястото.Някои вписват детето като посещаващо няколко дни и тогава ти ще си в нарушение
Не очаквай някой да ти спира майчинство.Ти сама трябва да подадеш документи за това в работата
[/quote]

Ето какво се случва... имам уговорка с директора на заведението детето да тръгне на дата различна от 14.09, както и всички родители т.к. децата не стартират всички заедно а по график по 2-3 на седмица (това са 30 деца)и всички тези ги водят в системата посещаващи от 14.09. което не е вярно и е пълна глупост. в този случай системата води едно, без да има информация дали детето реално посещава. може да има медицински или семейни причини, все пак има 90 дни  по закон от които родителите могат да се възползват. Ако въпреки това, че в системата водят детето така, а аз не съм подала декларация, ще ми спрат ли все пак майчинството, т.к. желая детето да навърши 2 г. и се вмествам в тези 90 дни отлагане?

# 221
  • Мнения: 41
Мами Simple Smile ако си дам детето на частна ясла пак ли спират майчинството?

# 222
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мами Simple Smile ако си дам детето на частна ясла пак ли спират майчинството?

Майчинството никой не ти го спира.Ти сама подаваш документ затова нещо.Ако детето ти ходи на ясла,която подава данни в НОИ и не си се върнала на работа/отпуск/болничен ,подлежиш на санкция.Попитай дали яслата подават данни в НОИ

# 223
  • Мнения: 41
Благодаря Simple Smile

# 224
  • Мнения: 2
Здравейте искам да попитам нещо до сега не съм работила получавам майчинство в размер на 100 лева и пенсия по телк (за мен ) в размер на 140 лева таткото ни остави и ни е много трудно въпросът ми е ако започна работа на граждански или на трудов договор ще имам ли проблеми и ще продължа ли да взимам и тези помощи бебето ми е на 5 месеца и има кой да го гледа Simple Smile благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт