Момичета, вчера я спретнах фасулената торта. Екстра е. Никой, никога не би разбрал, каква е основната съставка. Задължително я пробвайте.

Ето малко личен опит.
Сварих 500 гр зрял бял фасул (мисля, че Добруджанка или нещо такова се казваше) в тенджерата под налягане. Всъщност, първо го кипнах със 1 ч.л. сода за хляб, изцедих водата, сложих нова и тогава го затворих. Варих го 45 мин. отчетено след като започна да съска активно. Остана ми повече от половината боб, след като отделих 400 грама пюре за сладкиша.
След варенето се оказа, че няма как да се обели боба, а и в гевгира не отаваха никакви люспи - явно налягането е достатъчно или пък боба е бил с фини люспици. За това го смачкаг през пресата за картофи. Говоря за онази, дето е като чаша с дъно на дупчици и две дръжки. Стана за половин минута, а с гевгира е ужасно бавно. Да не казвам, че и пари.
Тестото е почти като за палачинки - съвсем рядко.
Пекох двата блата едновременно - отне ми 1 час. После се оказа, че е трябвало още малко. Но не беше фатално. Може би, ако се пече на един ред и без вентилатор, времето ще е достатъчно.
Купих бурканче шипков мармалад от 360 гр. Ако се използва друг вид мармалад за отгоре е достатъчно. Аз нямах и не ми стигна за да обмажа тортата отстрани ,а и отгоре не беше кой знае колко много. За това настъргах орехи - около една шепа.
Получи се окло 5-6 см. висока торта.
След час я разрязахме - беше много приятна на вкус и съвсем сочна торта.

Въпреки ,че няма много вид като за официално гости, си струва да се опита. Препоръчвам я.

ПП. Няма снимки, щото фотото даде фира. Вече само ще разказвам.