Кърмене при хипофункция на щитовидната жлеза и Хашимото

  • 6 623
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 234
Здравейте, момичета,

Предстои ми да стана мама за 2ри път. При мен проблемите са хипофункция на щитовидната жлеза, Хашимото и сега за съжаление гестационен диабет /но се справям само с диета/.
Първия път не успях да кърмя, макар бременността да изкарах без проблем с щитовидната жлеза, тъй като след раждането развих хиперфункция на щитовидната жлеза и нямах достатъчно кърма.
Сега много ми се иска да си кърмя бебчето, затова се обръщам към майките с хипофункция на щитовидната жлеза да споделят опита си:
1. Успели ли са да кърмят?
2. Как са намалили дозата на еутирокса/или елтироксина/ след раждане- аз преди да забременея пиех по 25мг еутирокс, но сега бременността дозата ми стигна до 75мг?
3. Как се приема еутирокса сутрин на гладно преди кърмене предполагам и след това след 2 часа кърмиш или?
Благодаря предварително на всички момичета, които ще споделят опита си.
Хубав ден!

# 1
  • Мнения: 87
Здравей, аз също съм с Хашимото. От годин бях в ремисия, включително и през бременността. След като се роди бебка първо бях добре, полсе хиперфункция последвана от хипофункция. При хиперфункцията само редовно следях хормоните. Не е добре да се кърми на тиреостатици според моето ендо. За 2-3 месеца минах в хипо без да съм пила нищо. Започнах Еутирокс 25 и след един месец ТСХ слезе от 15 на 1.5 приблизително. Продължих 3 месеца с тази доза и сега пак съм леко хипер. Затова спрях Еутирокса. Конкретно по въпросите ти:
1. Кърмих 1г 1м и 15 д.
2. Индивидуално е. Аз първи не пиех, после бях на 25. Има си максимална възможна доза за кърмене. Ендото вероятно ще съблюдава това.
3. Аз започнах Еутирокс, когато имахме само 2 кърмения (сутрин и вечер). Пиех го след сутрешното на гладно.

# 2
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
С хипофункция съм и Хашимото.
Първият път кърмих 2г. и 2м., всъщност докато не забременях повторно.
Сега също кърмя без проблеми.
Двете бременностти ги изкарах на 75мг. След ражданията спрях Л-тироксина. Само следя периодично хормоните. Ако се наложи го почвам. За щастие и 1-вия път и сега ТСХ е между 1-3, което е добре.
Според моята ендокриноложка дози до 100мг са допустими, според други не. Затова предпочитам да не пия, освен ако положението с хормоните не се влоши.

# 3
  • Мнения: 3 215
По време на бременността бях на Елтироксин 50; след като родих намалихме постепено дозата до спиране, следейки ТСХ. През зимата се наложи да започна пак Елтироксин-а по половин хапче (25) и така съм досега. Пие се на гладно и можеш да кърмиш след 2 часа. С новородено бебе е малко трудно заради неустановения режим, но му се хваща цаката. Сега вече е лесно. Не съм спирала да кърмя  Peace
Ще успееш и ти! Praynig

Последна редакция: пн, 08 авг 2011, 15:23 от Old Sport

# 4
  • Мнения: 108
И аз съм с хашимото, ве4е 20 години. Затова дозата на тироксин ми е доста висока - 125. Беше стигнала до 175 през бременността. Още кърмя успешно, даже имах прекалено много кърма в на4алото.
Няма никакъв проблем да се кърми, като се взима тироксин. Незнам какви са тия ендокринолози, които ви ги казват тия неща  Shocked Аман от невежество спрямо кърменето при лекарите  smile3511
Тироксинът не е лекарсто, а хормон. Понеже щитовидната ти жлеза не произвежда достатъ4но, си го набавяш през устата. Ако е добре дозиран и вси4ко ти е в норма, нямаш грижи.
Ето например един линк с описание на лекарството при кърмене. Пише, 4е няма никакви нежелани ефекти върху кърма4ето: http://www.drugs.com/breastfeeding/levothyroxine.html
Кърми си на воля и не го мисли. Но си следи хормоните.

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 36
Здравейте!
и аз съм с Хашимото...Един от хормоните ми е около 30 пъти над норма, но това ми е наследство от Чернобилско облъчване - аз съм родена около аварията през 1986...
Това не ми пречи да продължавам да кърмя малкия си син и не приемам никакви лекарства за целта...Преди години имах хиперфункция, но сега всичко е ок...Повече спокойстие и мерак за кърмене

# 6
  • Мнения: 7
Здравей,

и аз съм с Хашимото. През бременността стигнах до 75. Свалих на 50 после на 25. Сега редувам. Консултирала съм се многократно. Може да се кърми при прием на еутирокс. При мен обаче кърмата намалява когато не са ми наред хормоните. А хормоните не са ми в норма когато се нервирам:) Пожелавам ти много спокойствие и щастливи мигове.

P.S. Ако някой е успял да спре хормоните с  помощта на хомеопатия ще се радвам да сподели опит на лични.

Общи условия

Активация на акаунт