Младите семейства-как си купувате жилища??

  • 8 660
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Женени сме от няколко години с мъжа ми, имаме и две малки деца.
Не искаме повече да живеем с родителите си-неговите и моите, та търсим варианти за собствено жилище.

За да се вземат около 70000 лв. ипотечен кредит, трябва да имаме около 600 лв. настрани всеки месец, което за момента е трудно постижимо.
Аз съм със заплата точно толкова чисто, мъжа ми колкото и да взема не можем да се оправяме с една заплата и две деца.

Зачудих се как се оправяте вие, останалите в нашето положение?
Помага ли ви някой?

Моля, всички, които са тук за да мъмрят, критикуват или злобеят, да си намерят друго занимание. Идеята ми е хора в нашето положение да споделят как са се справили с жилищния си проблем. Това, за да споделим добри идеи:)

Последна редакция: вт, 03 май 2011, 14:00 от The tigger movie

# 1
  • Мнения: 4 300
E, като напишем ние как се оправяме, това ще ти увеличи ли заплатата?
Всеки се простира според чергата си.

# 2
  • Мнения: 9 865
Аз те разбирам много добре как се чувстваш, но наистина не виждам с какво ще ти помогне, ако другите кажат кой им помага и как се справят.
Ние спестяваме, планираме и работим за повишаване на доходите в скоро бъдеще (после кредит и всичко по матрицата), а междувременно сме на квартира. Никой не ни помага... Нямаме деца, но и те влизат в бъдещите сметки.

# 3
  • Мнения: 179
Разбирам прекрасно как се чувстваш, не е лесно, наистина. Аз бих предложила да вземете по-евтин апартамент. Защо трябва да е 70 000 лв? Направете компромис със квартала (по-далеч от центъра обикновено са на по-поносими цени) или с квадратурата, ако наистина държите да имате собствено жилище и не можете за момента да си позволите 600 лв. вноска. Не е казано, че цял живот ще живеете там. След време доходите ви може да се увеличат, да го продадете и да си вземете по-голям или на по-хубаво място.

# 4
  • Мнения: 35
Мдаааа, така се стимулират младите семейства в България. Оправяйте се сами. Учиш 5-6 години (висше) за заплата 600 - 800 лв и дори дом не можеш да си позволиш. Камо ли да осигуриш на децата си. Иначе искат раждаемост. Не ми се говори. Пожелавам ти да преодолеете трудностите и да имаш късмета да се сдобиете със собствено жилище.

# 5
  • Мнения: 5 370
30 000 евро за 10 години по 350-360  евра вноска всеки месец.
Това е моята разбивка отпреди Коледа с една банка, когато бях пощуряла да тегля ипотечен...после се укротих и реших , че ще се скатават пари. По-безболезнено и по-стимулиращо за повишаване на личния доход.

# 6
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Мен ако питаш при доход от около 1200 дори и 400 са си много като вноска - не се хвърляйте на идеята за собствено жилище като удавник за сламка. Изчакайте едва когато дохода ви е на такова ниво че вноската да не ви влияе чувствително на семейния бюджет.

# 7
  • Мнения: X
Ние на този етап не бихме могли да си го позволим "безболезнено".

# 8
  • Мнения: 5 370
Мен ако питаш при доход от около 1200 дори и 400 са си много като вноска - не се хвърляйте на идеята за собствено жилище като удавник за сламка. Изчакайте едва когато дохода ви е на такова ниво че вноската да не ви влияе чувствително на семейния бюджет.
Според едни статии - не повече от 20-25% от семейния доход.
Иначе съм на твоето мнение. Маса народ изгоря, надценявайки си възможностите.

Титка 86 - СОБСТВЕНИЯТ дом си Е лукс. И не е въобще задължително условие, поне оттук нататък.

# 9
  • Мнения: X

Титка 86 - СОБСТВЕНИЯТ дом си Е лукс. И не е въобще задължително условие, поне оттук нататък.

Ей-това щях да кажа и аз.

# 10
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Специално в София в момента е по-изгодно да се живее под наем - предлагат се повече от прилично големи, нови жилища, с луксозно обзавеждане за по-малко от цитираните по-горе 600 лева.

# 11
  • Мнения: 0
 Е, защо да не питам как се оправят останалите хора-може да ми помогне-може някой да е открил топлата вода преди мен и да сподели.
Да, определено си стана лукс собственото жилище, а нашия манталитет е, че ТРЯБВА да си купим вместо да плащаме наем. В интерес на истината наемите в  големите градове са толкова близки до месечните вноски за кредит, че...

Идеята за по-отдалечен квартал не е никак лоша...

И все пак, споделете как се справяте, наистина ми е интересно как се чувстват останалите млади семейства!     

# 12
  • Мнения: 4 300
Ами ако някой е открил топлата вода, и да кажем е придобил жилище лесно и с измама, дали ще го сподели:)))
Или си налягаш парцалите и спестяваш няколко години ( т.е. или се превръщаш буквално в скот, или пък си много добре платен), или купуваш с кредит, или ти подаряват. Аз четвърта възможност не се сещам.

Ама щом я вмъкна тая 'народопсихология' подозирам, че ти ще ни светнеш на някоя далавера  Wink

# 13
  • Мнения: 5 370
Това за близките по стойност наеми и вноски - забравИ го.

Пример - едно жилище в квартала, двустайно, стара тухла, наем 200 евро. Обзаведено, нормално  жилище.

Ако се купи, обаче, вноска от поне 400 еврака не ти мърда. Поне.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 666
A защо трябва да се задоволите с някоя панелна дупка на половината път към Драгоман, само и само да имате собствено жилище? Без 1.висок и 2.сигурен (доколкото може) доход е лудост да се захващате с ипотечни кредити. Ще слугувате цял живот на някакви 60 квадрата кофти апартамент в кофти град и на всичкото отгоре при всяко сътресение може да ви го вземат за неплатени вноски като нищо. Живейте под наем, докато си стъпите на краката.

И не, не е вярно, че наемите са колкото вноската по ипотечен кредит. Първо, вече не са, второ, сравняваш наем на 100 квадрата в приличен квартал с вноска за 70 квадрата в забутан (грубо), трето - колкото и да ти е наемът, не си длъжна да го плащаш още 15 години и винаги може временно да "избягаш" в по-малко жилище, ако закъсате с парите, а като прибавим сериозната разлика по отношение на ремонтите (едно е да звъниш на хазяина за всяко нещо, друго - да се чудиш как да спастриш пари за подмяна на спукани тръби примерно, като и без това дължиш на банката половината си доход)... Абе с две думи - щом не сте готови, не се захващайте.

Общи условия

Активация на акаунт