За класическата литература

  • 24 145
  • 242
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 37
Прочела съм преведените книги на Толстой и "Цар Петър" ми е любимата. След нея "Война и мир". За "Цар Петър" не се говори много. Повече се шуми за "Ана Каренина" и "Война и мир". "Възкресение" също е въздействаща. "Цар Петър" е за мен в категория мъжки книги. Такива книги ме карат да обичам да чета. Наситена е с истински исторически събития и факти. Разкрива откровено руската действителност и душевност. Силна е като водката. На места е жестока като студът по тези земи, но е прекрасна. Само като пиша за Толстой се вълнувам. Щастлива съм, че има хора, с които да го обсъждам. В моето ежедневие са малко.

# 46
  • Мнения: 21 477
"Цар Петър" на Толстой е великолепна. 

 Много я харесвам тая книга. Винаги съм съжалявала, че е недовършена.
Наскоро ми я подариха и все не й идва редът, но сега като ви чета май няма да отлагам повече. Харесвам Толстой и сама не знам защо отлагам. Повечето класици сте ги изредили, но да добавя личните си предпочитания към Томас Харди, Мопасан и Зола. ''Земя'' на Зола съм я препрочитала над 3-4 пъти, може да се каже, че ми е любимата негова.


    Тъй ли, не знаех, че са я преиздавали. Аз имам едно старо-старо издание...
 Иначе, те Толстоите са няколко. В случая, автора е Алексей Николаевич(че има и Константинович, също писател) Толстой, също граф и далечен роднина на Лев Толстой по бащина линия. По майчина също е от сой - родА е на Тургенев. А за всички нас известен като баща на Буратино Laughing
 Като съветски писател има една доста добра трилогия за революцията - Ходене по мъките, разказва се за две красиви сестри, много е приятна за четене. Има и други интересни неща за него по сталинистките времена... Внучка му, Татяна също е много добра писателка.
  Книгата му за Петър се смята за най доброто му произведение, за жалост, както казахме, недовършено.

# 47
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Нее, старо издание, с твърди корици е.Simple Smile)

Аз от него съм чела Буратино и едно малко книжле от издавана навремето фантастична поредица-Аелита.  Още трябва да я имам някъде по кашоните със старите си книги.
 Много ми хареса постът ти, знаех, че има и друг Толстой, освен Карениния, но за третия даже и не подозирах. Както и за точните роднински връзки между тях. Laughing Hug

# 48
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
"Цар Петър" на Толстой е великолепна. 

 Много я харесвам тая книга. Винаги съм съжалявала, че е недовършена.
Наскоро ми я подариха и все не й идва редът, но сега като ви чета май няма да отлагам повече. Харесвам Толстой и сама не знам защо отлагам. Повечето класици сте ги изредили, но да добавя личните си предпочитания към Томас Харди, Мопасан и Зола. ''Земя'' на Зола съм я препрочитала над 3-4 пъти, може да се каже, че ми е любимата негова.


    Тъй ли, не знаех, че са я преиздавали. Аз имам едно старо-старо издание...
 Иначе, те Толстоите са няколко. В случая, автора е Алексей Николаевич(че има и Константинович, също писател) Толстой, също граф и далечен роднина на Лев Толстой по бащина линия. По майчина също е от сой - родА е на Тургенев. А за всички нас известен като баща на Буратино Laughing
 Като съветски писател има една доста добра трилогия за революцията - Ходене по мъките, разказва се за две красиви сестри, много е приятна за четене. Има и други интересни неща за него по сталинистките времена... Внучка му, Татяна също е много добра писателка.
  Книгата му за Петър се смята за най доброто му произведение, за жалост, както казахме, недовършено.

Добре, че уточни, защото от горните постове аз останах с впечатление, че е от Лев Т. и доста се почудих как не знам за тази книга, а съм прочела всичко по- известно от него.  Grinning

# 49
  • Варна
  • Мнения: 37
Вината е моя, защото съм смесила произведенията.

# 50
  • Мнения: 21 477
Вината е моя, защото съм смесила произведенията.

  Ами то е съвсем нормално, трудно е да ги оправи човек, чувала съм че и студенти ги бъркат по изпитите Laughing.
 
  Третия Толстой, или по скоро първия хронологично, всъщност май е най интересен от всичките. Той също е граф, земевладелец и от дете приятел на царя, доста нестандартен като човек и пише фантастика с етноелементи - за едни вампири и самодиви, това става 19 век още. И също е поет и сатирик, но най интересното е, че още с трима юнака, братя, създава една литературна мистификация -  Козма Прутков, измислен писател, с измислена биография от името на който публикуват безброй епиграми, хумористични стихове и всякакви мисли и афоризми, необятно количество дивотии, изключително забавни. Цялата тая работа е страхотно известна в Русия за радост на читателите, та чак и до днес се използват в ежедневната реч, измислят се и се приписват нови, има цели сайтове... Нещо като Трендафил Акациев.

   Та този Толстой понякога също го бъркат, че е написал "Петър I", понеже той пише исторически романи - за Иван Грозни, за Борис и забравила съм още за кого.



.

Последна редакция: чт, 12 яну 2012, 09:22 от Iris04

# 51
  • Варна
  • Мнения: 37
Iris04, много благодаря за интересните факти. Днес ходих до родителите ми и обърнах цялата библиотека за пропуснати книги. Намерих "Ходене по мъките" на Алексей Толстой, която се оказа, че не съм чела. Най - накрая ще прочета и Тургенев - " В навечерието" и Бащи и деца". Това са все книги, които не са ме привличали в младежките години Embarassed

# 52
  • Мнения: 21 477
Iris04, много благодаря за интересните факти. Днес ходих до родителите ми и обърнах цялата библиотека за пропуснати книги. Намерих "Ходене по мъките" на Алексей Толстой, която се оказа, че не съм чела. Най - накрая ще прочета и Тургенев - " В навечерието" и Бащи и деца". Това са все книги, които не са ме привличали в младежките години Embarassed

   Мисля, че ще ти хареса, усещам че не си от хората дето обема на една книга ще ги възпре... защото е трилогия все пак. Но според мен е приятна за четене, има много за Русия в началото на двадесети век, революциите, декадентството, гражданската война и цялата атмосфера... лъха и социалистически патос в края, разбира се, но си личи че е пришит като кръпка, съобразно с конюнктурата. Laughing

# 53
  • Варна
  • Мнения: 37
Обемът въобще не ме плаши. Даже ме радва. Имам слабост към тази фамилия (Толстой) и особено ми харесва стилът на Алексей.

# 54
  • Мнения: 3 447
Интересно, че когато някой реши да заяви претенция за интелигентност, задължително пише, че ляга и става с идиот, т.е. с "Идиот"  Simple Smile Това си е устойчиво клише, нещо като класическата музика, която всички чалгари слушат "освен това"  Simple Smile
Не чета класика. Смятам, че общочовешките истини не са се променили кой знае колко във времето и не виждам смисъл да чета нещо само за да си кажа "Гледай ти, и преди 100 години са мислели по същия начин". Истината си е истина, независимо от формата, и я предпочитам, когато говори на моя език. Милър пред Балзак.

# 55
  • Мнения: 516
Странни са ми хора, които твърдят, че харесват само класическа литература. Това е или признак на снобизъм, или на литературна неграмотност. Това е като да харесваш само пейзажите на Ван Гог, защото нямаш достатъчно познания и натрупвания да оцениш съвременните абстракционисти. Обичам Достоевски, но никога не бих го чела за разтуха отново и отново при условие, че има куп качествени съвременни книги, написани на днешния много по-динамичен и точно толкова красив език. Мишкин? Моля ви! Днешните руснаци се вълнуват много повече от сватбите на Ала Пугачова, отколкото от  душевността на 19-ти век. Добре, че Достоевски стана модерен сред нюйоркските интелектуалци, че да го признаят и съвременните българи. Но е по-лесно да се криеш зад заучени фрази за "Идиот", отколкото да откриеш новите руски автори като Акунин и Пелевин. Първият, между другото, вече е обявен за класик.  Wink

# 56
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Аз не харесвам само класическа литература.Нито познавам такива хора,които се ограничават до някакъв тип литература.

Цитат
Вмъкни Цитат
Интересно, че когато някой реши да заяви претенция за интелигентност, задължително пише, че ляга и става с идиот, т.е. с "Идиот"

Не съм забелязала ,но може и да е вярно...... Simple SmileАз харесвам езика на повечето класици,зaтова ги чета и препрочитам.Но харесвам и съвременни автори.Въобще няма смисъл на делене на изкуството.

Последна редакция: пт, 13 яну 2012, 00:05 от purko88

# 57
  • Варна
  • Мнения: 37
Темата е за класическата литература и за това коментираме нея. Не мога да крия предпочитанията си, защото даден автор бил мерило за интелект. Тук сме анонимни и нищо не печелим от тезите си. Харесвам и купувам нови писатели непрекъснато, но за тях има достатъчно теми във форума. Приятно ми е, че има място за обсъждане и за по - старата литература. Да, харесвам Достоевски и не ме интересува кой го използва за изграждане на авторитет. Истината е, че е имало и ще има добри книги.

# 58
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Навремето в библиотеката на родителите ми имаше само такава литература. Предимно руски, френски и български автори. От книгите които прочетох тогава и до сега понякога препрочитам някои, не всички. Защото ми е интересна книгата, пък и се улавям, че с всяко препрочитане я усещам по друг начин. Иначе чета трилъри и тук-таме съвременна проза. Не съм чела ''Идиот'' и не ми се чете тепърва.
Пък и да я прочета, ако ми е безинтересна нищо няма да запомня и все едно не съм я чела..веднага ще ме хванат в разговор за идиот, колко съм я разбрала. Laughing

# 59
  • Мнения: 6 365
Харесвам класика, която звучи модерно и днес. Затова руските класици ме приспиват, с адски нефункционалните души на героите си.

Обаче Моби-Дик можеше да е написана и преди пет години с прозренията за жива човешка енергия, с личностите и вижданията за психиката, живота, вселената и всичко останало.

Получавам уртикария от стила на 19 век, пресилен и патетичен на моменти.

Няма нужда да чета Uncle Tom's Cabin, за да разбера идеите против робството. Но Том Сойер, както и Моби-Дик, не е за човека през 19 век, а за човека изобщо.

Общи условия

Активация на акаунт