Заедно сме вече всички - мами и АПРИЛските душички! - Тема 1

  • 29 863
  • 745
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1
Благодаря на всички за хубавите пожелания.
Биг мама, и аз много налитам на сладко. Още по време на бременността като казах, че ще ям сладко, още не мога да се спра. Някой спомена, че по време на кърмене падала кървната захар и затова сме налитали на сладко.
За бибероните - мисля, че не пречат на кърменето. Дори успокояват при колики. Но всеки си знае. 

# 676
  • Мнения: 6
  Здравейте! Минавам набързо да кажа, че моето слънце Пресиян днес става на 2 месеца  Simple Smile Дано и оттук нататък всичко ни върви гладко и без големи проблеми както досега, пу-пу! На консултация сме другия четвъртък, тогава ще се отчета колко сме пораснали.
  За сладкото- и аз умирах за сладко, особено първия месец и нещо след раждането. Сега нещата се поуспокоиха, но пак ми се прияжда, иначе не съм много по сладкото.
  Ето една статия, която четох преди малко, на мен ми беше интересна, може и някоя друга мама да я хареса: http://www.rodilnitza.com/blog/postpartum/normalno-povedenie-pri-novorodenoto/
  Ася, температурата на бебетата се мери или в дупето или в устата (с биберон), като изваждаш 0,5 градуса, за да получиш реалния резултат.

# 677
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 733
Здравейте и от мен! Рядко успявам да се разпиша във форума, но пък гледам поне да ви чета редовно!
Матео расте и дебелее, на 40 дни вече е към 5500г и 58см! Храним се все още през 3 часа почти денонощно, като в редки случаи прави нощна пауза от 4-5 часа, но никога повече.
Вчера ходихме на църква и по случая вместо питка направих торта! Ето , почерпете се виртуално за негово здраве! Mr. Green



# 678
  • Мнения: 3 718
Към ЛЛЛ имам един въпрос: Тъкмо си мислех, че този път кърменето ще е без проблеми, ама имам пак въпрос.
Малкия иска да суче за приспиване, но щом види че гърдите още пускат мляко се ядосва и пуска, плаче пак зацоква, , пак се дърпа с плач. Бях се зарекла залъгалки да не давам, но вече 5-6пъти се налага, иначе се засинява чак на моменти. Мислех, че е от коликите, но май често причината е просто, че не може да заспи. Сега пак е такъв момента и реших да се изцедя и пак да сложа на гърда. Никакъв ефект - не иска да суче. Давам бибата - спокойствие, почти се унася даже. Е, когато проблема е болка не го успокоява, но при нервност и когато се събуди стреснат от нещо му помага повече от гърдата (това не съм си мислила, че е възможно, ама на...  Rolling Eyes)
Знам, че за кърменето не е добре да се ползват залъгалки, но иначе рева е доста продължителен и дори гушкане и носене не помагат. Понякога е от коликите наистина, но когато е просто нервен само така го успокоявам. Моля за съвет - как мога да я давам тая проклета биба, че да не пречи на кърменето?! За какво трябва да внимавам всъщност при употребата на залъгалка и евентуално как бих могла да я избегна - ще съм благодарна за идеи, защото се изчерпах.  Tired
Благодаря предварително за отделеното време и за съвета!!!  Hug


Здравей delilah_qk,

Разбирам притеснението ти залъгалката да не навреди на кърменето. Често се случва, когато на новородено бебе се предложи залъгалка, това да обърка засукването и да създаде предпоставка за проблем. Но твоето бебе вече не е толкова малко, вие вече се познавате добре и като те чета, усещам, че разчиташ доста ясно сигналите му. Не е задължително предлагането на залъгалка да създаде проблем, особено ако се предлага ограничено и внимателно. Много бебета искат просто да сучат за успокоение и когато гърдата пуска по-лесно мляко, те се сърдят. Факт е, че не малко кърмени бебета ползват залъгалка, а повечето сами я отказват след първите месеци. Ако предлагаш залъгалка само в моментите, които си сигурна, че той е сит, вероятността да създаде проблем е по-малка. Добра идея е да ограничаваш времето, през което бебето е със залъгалка в устата. Може да не е удачно да смуче залъгалката постоянно, даже докато е на разходка. Би могла да опиташ да я предлагаш само в моментите, в които усещаш, че иска да суче за успокоение и когато отказва гърда (но се е нахранил добр. Ако има достатъчно кърмения в денонощие, ако пишка и ака добре, наддава плавно и има вид на активно и жизнено бебе, вероятно няма база за притеснение Simple Smile


# 679
  • Мнения: 2
Това майките са странна порода. Или аз съм странна порода.

Вчера Андрей не спа много през деня - кокори се от 4 до 8, после яде, нервничи и така - до 10 часа вечерта. Аз се притесних, че не спи достатъчно.

Днес яде и заспива, не е будувал. Аз се притеснявам, че спи прекалено много newsm78

Няма от какво да се притеснявам, нали Simple Smile)

# 680
  • Мнения: 3 718
Здравейте момичета!

Имам въпрос към ЛЛЛ консултантите. В събота сутрин към 6 30ч. станах за поредното кърмене (преди това кърмих в 3ч. както обикновено), но лявата ми гърда беше огромна и много болезнена дори и зърното. Станах и изцедих малко преди да дам на бебка, беше много болезнено и цеденето и сученето. След кърменето (което продължи с другата гърда) изцедих 150 мл. от засегната и си легнах. Усетих, че ме втриса и се гушнах в мъжа ми. Бях много уморена и ми се спеше, но усещах, че ме тресе до 9и 30ч. когато станах и премерих 38 градуса Т. Гърдата пак беше болезнена и зачервена от долната страна. Слагах топли компреси с пелени и компреси със зелеви листа и сякаш се оправих, но вечерта пак вдигнах 38.5 Т. През цялото време давах първо засегнатата гърда на бебка доста често и цедях. През нощта ставах да се изцедя и сега го правя за да няма по-голям интервал от 4 часа. В неделя ситуацията значително се подобри. Нямам болки и червено в гърдата, но напипвам една бучка, която не се маха. Забравих да спомена, че правих и масажи и топли душове. Извинявам се, че постът ми стана дълъг и объркан, но конкретно искам да попитам дали мога да взема лецитин за да спомогне за разнасянето на  бучката.

vision7, чудесно е, че си се справила с проблема. Това, че не вдигаш температура и червенината е изчезнала са добри показатели. Добра идея е да продължаваш да предлагаш тази гърда, без, разбира се, да пренебрегваш другата. А ако се налага, да поизцеждаш. Компресите със зелев лист или извара на мястото на бучката са добро помощно средство, а би могла и да се консултираш с лекаря си дали за теб е удачен приемът на лецитин. Лек масаж и промяна (честа) на позите може да имат добър ефект. Ето тази поза, колкото и да е странна, може да е удачна, за да изсуче бебето добре всички каналчета.



morning.glory, май с теб говорих по ЛЛЛ телефона днес? Ако имаш нужда от нещо, пиши.

Момичета,

Да ви се оплача от 3 дни дохранвам с АМ Sad От една страна най-накрая разбрах какво е да имаш спокойно бебе- усмихва ми се, почва да гука и аз съм щастлива, но от друга страна ми се рева. толкова искам да си кърмя само, точно ми се оправиха зърната и кърменето ми стана приятно! Sad

Не знам как да си увелича кърмата! Ям жито, боза, бира... ако може милите консултанти от ЛЛЛ да ме посъветват какво да правя.  Слагам я на гърда през 1: 30, наистина не се сещам какво да направя друго.  Благодаря ви предварително!

plamu4e, ще споделиш ли малко повече за вашето кърмене, колко често суче бебето и от кога имаш опасения, че кърмата не достига? По колко мокри пелени сменяш и колко от тях са наакани за денонощие? Какво те кара да мислиш, че кърмата ти не стига? Колко време суче бебенцето ти на гърда и от едната или от двете гърди кърмиш на едно хранене?

Ще изчакам да ми отговориш за да разбера как вървят нещата при вас и да се опитам да съм максимално полезна.


Nelinka20, разбирам колко може да е изтощително и трудно преминаването през такива периоди. Нормално е и е напълно възможно това да е скок в растежа. Но въпреки, че може да е трудно, добре е, че Одисеас суче на интервал от два часа и изсуква и двете гърди. Това дава възможност на количеството кърма да се увеличи и да задоволи нарасналото търсене. Разбирам колко изкушаващо може да е даването на АМ, вероятно след него бебето ти спи по-спокойно, но това е леко подвеждащо. АМ кара бебетата да прекарват в покой повече време, защото тялото има нужда от покой за да се справи с чуждия, тежък белтък. Вариант ли е за теб да опиташ да ограничиш предлагането на АМ като добавка? Ако имаш възможност, вариант ли е да посетиш някоя ЛЛЛ среща в Солун, за да обсъдите на живо най-удачни пози за кърмене и добро засукване, които са предпоставка за добрата стимулация на кърмата?

# 681
  • Мнения: 99
Това майките са странна порода. Или аз съм странна порода.

Вчера Андрей не спа много през деня - кокори се от 4 до 8, после яде, нервничи и така - до 10 часа вечерта. Аз се притесних, че не спи достатъчно.

Днес яде и заспива, не е будувал. Аз се притеснявам, че спи прекалено много newsm78

Няма от какво да се притеснявам, нали Simple Smile)
Разбира се че няма и аз съм така само че за храненето до преди 2 3 дни ядеше 110 120 мл сега ги намали и аз викам край болна е а и киха не че преди некихаше  Grinning и звъня на педи и тя спокойно от жигите може да яде по- малко а и преди хапваше повече за да навакса все пак се роди 2600 и аз се успокоих Crazy

# 682
  • Мнения: 2
ААаа това за по-малкото ядене е успокоително също. Ех, тя мама ми казва, че ден с ден няма еднакви, ама кой ли да я слуша Simple Smile))

Сега спи в коридора на хладно, един глупав облак ни изплаши, че ще ни завали и се прибрахме по никое време. Сега грее слънце, ама излизането ни е зор, че количката се сваля на ръце 5 етажа.

Хубава вечер на всички.

# 683
  • Мнения: 710
Le Soleil благодаря за споделения опит. При мен бучката си остава и определено е болезнена при допир, тревожа се, че може въобще да не изчезне.
И аз напипах една бучка,която не се маха. Sad

Момичета, пробвайте докато бебето суче от съответната гърда да масажирате мястото с бучката. Аз имах и така се махна.
Пробвах,но не се махна и усещах болка,която болка сега ми се появява без да пипам.

# 684
  • Мнения: 710
здравейте, аз исках да споделя, че изказвания от типа "нощното хранене трябва да отпадне" са доста крайни и субективни.много ми е интересно как ще накараш едно бебе, дето се буди през час и половина и иска да яде, да смуче вода, като то се раздира от рев и докато не му дадеш мляко не мирясва!няма денем, няма нощем-час и половина! то с тая пуста вода само повръща това дете.аман от остарели разбирания...
От опит с три деца мога да споделя.Само че бяха на АМ и познаваха формата на биберона а като спи много не разбира какво му слагаш,мляко или вода,само че ако мляко суче докато свърши а водата пие малко и заспива.Не плачат,просто по-често се събуждат,но това е в рамките за една седмица и край.После спят.Незнам как стоят нещата с кърмени бебета.Моят познава залъгалка но плюе шишето когато го пробвам дали ще пие вода.И моята педи каза да спирам нощното хранене,ами той се буди на два часа и кърма не като АМ така че ще го отложа и аз.Все още е на месец и половина.Най-голямата ни пауза е 4 часа.Обикновено от 8 вечер до 12,понякога прави още една 4-и часова до към 4.

# 685
  • Мнения: 17
 Благодаря на  Шаманката за бързия и ясен отговор, както и на всички консултанти за безценните им съвети   bouquet При мен положението значително се подобри, макар и бучката да си остана. Изглежда по-малка и смятам, че възстанових лактацията на гърдата от преди запушването. Сега имам проблем със зърната, които са силно разранени вероятно заради честото сукане тези дни. Искам да попитам останалите майки и  ЛЛЛ консултантите дали е нормално да се усеща болка като "боцкане" когато им слиза млякото.  При мен сега е по-болезнено от преди.

 Big mamma Само да добавя, че четох и получих информация относно бучките и от други майки и разбрах, че има вероятност да се махнат чак след като спре кърменето.

# 686
  • Мнения: 3 718
vision7, при слизането на кърмата често се усеща боцкане, някои майки го описват като гъделичкане, компресия и дори болка. Това усещане отминава с времето. Но ако усещаш пробождащи болки навътре по каналите, не специфично свързано с момента на слизане на кърмата, може да е добра идея да се консултираш с лекаря си, за да прецени дали няма гъбична инфекция.

Разраняването на зърната е наистина неприятно, би могла да опиташ да нагласяш позите на засукване оптимално, да държиш гърдите открити или да ги отделиш от бельото с гръден щит, ако нямаш възможност да ходиш гола. Много майки усещат облекчение от крем на основата на пречистен ланолин. Той не изисква отмиване преди кърмене.

# 687
  • Мнения: 1 089
ДУ момичета!
Искам да се включа по темата със запушванията. Аз си имах такива чести проблеми с лявата гърда. Сега явно пак се появяват, защото често се появява една болка в гърдата, но понеже каналите ми са много широки (предполагам от честите запушвания преди) бързо отминава, като болката се премества към зърното, което се "разранява" при преминаването на тапичката. Като се оглежда зърното после, се вижда едно или няколко "зеещи" каналчета (иначе, при здрави, незапушвани каналчета изходящите отворчета не се виждат, като "оздравеят също не се виждат дупчиците). Първоначално наболява, а после почва да сърби и после отминава.
Ноооо като гледам май няма да ми се размине лецитина....

# 688
  • Plovdiv - Thessaloniki
  • Мнения: 32
Ленито - приемала ли си и преди лецитин и върши ли работа? И на мен едната гърда постоянно ми създава проблеми, давам я често, но винаги си има някъде запушване, дали да не приемам и аз.  Thinking За проблем с гърдите към кой по-добре да се обърна (вместо мамолог) - педиатъра или гинеколога и може ли да ми я изпишат тази добавка?

# 689
  • Мнения: 17
Привет момичета!
Отново голяма благодарност  на Шаманката за отговора.
Болката при слизането на млякото е по-силна в засегната гърда и се получи след появата на проблема с нея, през останалото време не усещам подобно болезнено "боцкане". Предполагам, че млякото по-трудно "пробива" през каналчетата на тази гърда. Разранените зърна мажа с лансинокс, но не често и вчера цял ден стоях гола - това определено помага  Simple Smile

Хубав ден на всички, на тези с проблеми в гърдите бързо възстановяване и горе главата  Wink

Общи условия

Активация на акаунт