За родителския комитет - права и задължения

  • 2 083
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 477
Искам да попитам  някой знае ли как е организирано юридически този т.нар. "родителски комитет", който задължително се избира в ДГ и училище. А също така правата и задълженията на касиера. Знам, че разните училища и хора са си съставили свои си правила. Но мен ме интересува има ли някъде някакъв текст, който определя точно какво трябва да прави този комитет и как да разпределя парите, събирани от родителите, кой събира парите и как се гласува тяхното харчене? Интересувам се като вече бивш касиер понеже имам някои недоизгладени въпроси между мен и класната, а искам като споря за нещо да бъда сигурна, че е така. Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 5 818
Мисля,че юридически няма регламентирано нищо по този въпрос.Всяко училище си съставя свой начин на управление от страна на родителския комитет и това става в началото на учебната година.Тогава се определя начина на събиране и харчене на общите пари,както и родителите ,които ще го правят(избрани ,чрез гласуване).
Но ако имаш съмнения,свикваш родителския комитет и класната, и изяснявате възникналите проблеми.
Успех!

# 2
  • Мнения: 3 479
Ако става дума само за парите на класа, класната няма никаква дума. Само родителите могат да ти търсят сметка, защото те са дали парите. Учителката само може да предложи разход, обаче родителите трябва да го одобрят, за да бъде направен.
Дори родителите ако искат могат да откажат купуването на разните му там помагала в началото на учебната година, които учителките искат да се купуват, защото те не са задължителни по програма. Повечето родители обаче се доверяват на преценката на учителката и затова се съгласяват да дадат пари за това. Това няма връзка с питането ти, просто дадох пример.

# 3
  • у дома
  • Мнения: 7 169
Аз съм касиер-и в училището и в ДГ...ако искаш ми пиши на лични какво те интересува.
Иначе ние в началото на годината събираме пари за учебните помагала -купуват се общо и отстъпката остава за касата на класа-през годината се харчат за класа(ако се свършат досъбираме),но след като на родителска среща е било уточнено за какво и съгласни ли са всички-учителката досега не е имала изисквания към тези пари,та затова се чудя при вас какъв е проблема  newsm78

# 4
  • Мнения: 2 898
Ако става дума само за парите на класа, класната няма никаква дума. Само родителите могат да ти търсят сметка, защото те са дали парите.
Дори родителите ако искат могат да откажат купуването на разните му там помагала в началото на учебната година

 Категорично не е така. Не е вярно, че класната няма никаква дума. При нужда тя работи с тия пари. Какво имам предвид - ако в училището няма на разположение принтер, ксерокс и т.н. , тя ползва парите на класа,  за да принтира и разпечатва. Освен това всички канцеларски консумативи се осигуряват от тия пари. В началните класове има много тържества и други мероприятия, които изискват такива разходи. Колкото до помагалата, точно учителят е този, който решава дали и с какво ще работи. Той преценява доколко един учебник е достатъчен за децата и има ли нужда от допълнителни материали. На когото не му харесва, мисля че трябва да си потърси друго училище. Как ще работи цяла година едно дете, ако няма сборник по математика / примерно / ? Естествено, всички разходи се отчитат с касов бон.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
... На когото не му харесва, мисля че трябва да си потърси друго училище. Как ще работи цяла година едно дете, ако няма сборник по математика / примерно / ? ...


Какво значи "на когото не му харесва"?
Това настоятелство не трябва ли да работи в интерес на учениците и съответно на всички да са удобни техните решения. Ако има нехаресване, може би членовете не са избрани подходящо.
А що се отнася до сборника - образованието в България все още е безплатно. Аз намирам начин да работя с деца, които нямат сборник, ще намери начин и другия учител. Учител по математика съм и една стотинка не съм поискала от ученици и родители за принтер, ксерокс, материали, задачи, сборници и т.н. Препоръчвам, но не задължавам.
Затова не само, че няма да си потърся друго училище, ако не ми харесват правилата и методите наложени от настоятелството, а ще търся начини това да се промени, особено ако не съм само аз недоволната.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 477
Благодаря на всички за отговорите! При нас училищното настоятелство определя една сума за спонсориране на училището, а освен това имаше разходи за допълнителните сборници, независимо, че обрадованието е безплатно!
Проблемът е, че сега не мога да си направя отчета понеже не мога да получа всички разходни документи за изхарчените пари....А от друга страна гледам да съм по-умерена в приказките си понеже все пак детето ми ще продължи да учи при същата учителка....

Общи условия

Активация на акаунт