Майчинството счетоводно - 41

  • 33 154
  • 736
  •   1
Отговори
# 615
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
kroko
Няма нужда от битки в съда - ако таткото изпълнява условията за изплащане на обезщетението (да е осигурен за ОЗМ и да има 12 месеца стаж с осигуряване за ОЗМ), то тогава ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не. За казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена ...) и съответно съгласието й да го прехвърли на бащата.

Дали майката е осигурена или не няма значение за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.
Благодаря на Стики за информацията, но пак не ми става ясно - хем "за казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена)", хем "таткото ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не". Не разбирам кое от двете е вярно  #Crazy Значи, таткото изпълнява всички условия (има стаж, осигурен е), а аз (майката) нямам необходимия стаж и съответно нямам право на обезщетение за майчинство. Може ли таткото все пак да се възползва от правото си на бащинство по член 163, алинея 8 - след навършване на шест месеца?

П.С. Тук не говорим за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.
Чакай, че на мен не ми стана ясно...ти нямаш право на отпуск за бременост и раждане или на обезщетение за бременост и раждане. Двете са две различни неща! А четейки те оставам с впечатление, че имаш право на отпуск, а нямаш на обезщетение?!

# 616
  • Мнения: 498
Здравейте!
Може ли при сключен договор за неопределено време със изпитателен срок от 6 месеца,докато си в болничен да те уволнят? Имам предвид следното-лежиш в болница за задържане от 2 месец на 6-месечния изпитателен срок.,след изтичане на болничния се подновява от ЛКК и така до 45 дни живи и здрави за излизане в майчинство. Та,могат ли да уволнят момичето,докато е в болничен?

# 617
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте отново, радвам се за тази тема понеже аз не съм наясно с всякакъв вид счетоводни неща.
Искам да попитам следното: На 15 август излизам 45 дни преди термин за второ детенце, а първото ми е на 1г4м.Кога се подава декларация за промяна на обстоятелствата, за да използвам застъпеното си майчинство (по чл.49) и да вземам за второто колкото и за парвото и от къде мога да я изтегля или става лично в НОИ. От 15.08 ли за първото детенце започвам да вземам по 120лв.
И болничния за 45 дни преди термин на каква база се смята след като аз сега съм в майчинство.
Благодаря Ви!
Прил. 12 за промяна в обсотателствата се подава в тридневен срок, считано от 15-ти август.
Молбата за обезщетение като за първото мисля, ч еможе да е свободен текст, на основание мл...от КСО...моля да ...и т.н. И за да получаваш 1/2 обезщетение за първото дете се подава прил.4.
След като ще ползваш застъпването, тогава обезщетението, което е от 45дневния болничен ще ти е като за първото дете, няма да се смята отново.

Здравейте!
Може ли при сключен договор за неопределено време със изпитателен срок от 6 месеца,докато си в болничен да те уволнят? Имам предвид следното-лежиш в болница за задържане от 2 месец на 6-месечния изпитателен срок.,след изтичане на болничния се подновява от ЛКК и така до 45 дни живи и здрави за излизане в майчинство. Та,могат ли да уволнят момичето,докато е в болничен?
Принципно не, болничните прекъсват срока на изпитване.

Последна редакция: ср, 06 юли 2011, 17:04 от Boten Mary

# 618
  • Мнения: 498
Здравейте!
Може ли при сключен договор за неопределено време със изпитателен срок от 6 месеца,докато си в болничен да те уволнят? Имам предвид следното-лежиш в болница за задържане от 2 месец на 6-месечния изпитателен срок.,след изтичане на болничния се подновява от ЛКК и така до 45 дни живи и здрави за излизане в майчинство. Та,могат ли да уволнят момичето,докато е в болничен?
Принципно не, болничните прекъсват срока на изпитване.
Благодаря ви!
А след това влиза в сила,това,че майките бяха защитени от уволнение до колкото си спомням  Embarassed не съм особено на ясно,но имаше нещо такова..? newsm78

# 619
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте!
Може ли при сключен договор за неопределено време със изпитателен срок от 6 месеца,докато си в болничен да те уволнят? Имам предвид следното-лежиш в болница за задържане от 2 месец на 6-месечния изпитателен срок.,след изтичане на болничния се подновява от ЛКК и така до 45 дни живи и здрави за излизане в майчинство. Та,могат ли да уволнят момичето,докато е в болничен?
Принципно не, болничните прекъсват срока на изпитване.
Благодаря ви!
А след това влиза в сила,това,че майките бяха защитени от уволнение до колкото си спомням  Embarassed не съм особено на ясно,но имаше нещо такова..? newsm78
Има да. Само с разрешение на ИТ може.

# 620
  • Мнения: 62
До колкото знам закона защитава майките отвсякъде,но има винаги има разни вратички с които шефовете да ни прецакат(поне така си мисля).Искам да попитам в момента ме осигуряват на 4 часа на около 190-200 лева вече съм натрупала 4 години някъде стаж.Разбрах че по-малко от минималната работна заплата няма да получавам като майчинство независимо че  съм се осигурявала на толкова малко пари.Какви са ми правата пред работодателите в момента понеже още не съм им казала и искам преди това да си проуча добре нещата.Ако вземам болнични до края на бременността по-малко ли ще получавам от 240 лева като майчинство или това няма да ми окаже влияние?Другия ми въпрос е че доколкото знам здравните осигуровки са длъжни да ми ги внасят докато съм по майчинство,какво се случва с тях и майчинството ако през този период си закрият фирмата???Понеже моите шефове не са разбрани хора и моя колежка миналата година беше бременна и след като им каза те я поставиха тя да си плаща осигуровките тези две години?!

# 621
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте, искам да попитам нещо относно новата декларация при подаването на болничните. В самата декл-я, в началото пише : приложение към болничен лист : Номер, Серия, Година, От дата:това датата на издаване на самия болничен ли трябва да е?

# 622
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, искам да попитам нещо относно новата декларация при подаването на болничните. В самата декл-я, в началото пише : приложение към болничен лист : Номер, Серия, Година, От дата:това датата на издаване на самия болничен ли трябва да е?
Да.

# 623
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Благодаря Ала-Бала   bouquet
И още един въпрос: нали има табличка с дните и часовете в декларацията. Аз съм самоосигуряващо лице, трябва ли да попълвам цялата табличка т.е. ако ми  е 20 дни отсъствието за м.07 да попълня колонката с работни часове т.е. 160 часа и последната колонка Дневно работно време... в която трябва да попълня 8 часов работен ден?

# 624
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Благодаря Ала-Бала   bouquet
И още един въпрос: нали има табличка с дните и часовете в декларацията. Аз съм самоосигуряващо лице, трябва ли да попълвам цялата табличка т.е. ако ми  е 20 дни отсъствието за м.07 да попълня колонката с работни часове т.е. 160 часа и последната колонка Дневно работно време... в която трябва да попълня 8 часов работен ден?
Мисля, че трябва. Още не ми се е налагало да го ползвам това приложение Simple Smile

# 625
  • Мнения: 19
Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥ Благодаря много за инфото!
Аз вчера се срещнах със счетоводителката на фирмата, която се беше съгласила да ми сключи договор, но се оказа, че за мен не е изгодно, защото фирмата няма достатъчно оборот, за да оправдае и моята заплата, т.е за да ми плаща заплата, тя трябва изкуствено да "чукне" по касов апарат стойността на заплатата ми и аз, за да не съм в тежест на фирмата ще трябва да си платя ДДСто, както и такаста за счетоводно обслужване на още 1 работник, както и всички осигуровки. В крайна сметка излиза, че колкото ще дам толкова и ще получа, че дори може и да се прецакам.
Сега ще трябва да помоля настоящите ми работодатели да ме оставят на работа(на договор), но ме съмнява. Аз мога ли да направя нещо, за да не ме махнат при положение, че съм на срочен договор сключен на 21.06.2011 или мога само да се надявам на добрата им воля?

# 626
  • Мнения: 165
Здравейте!

Детето ми е на 2г и 2 месеца, днес го приеха на ясла,а аз съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете. На трудов договор съм в собствената ни с мъжа ни фирма и имам възможност да продължа отпуска си. Питането ми е имам ли право след като сина ми вече е приет на ясла?

# 627
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте!

Детето ми е на 2г и 2 месеца, днес го приеха на ясла,а аз съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете. На трудов договор съм в собствената ни с мъжа ни фирма и имам възможност да продължа отпуска си. Питането ми е имам ли право след като сина ми вече е приет на ясла?
Този отпуск не се влияе от приема в детско заведение. Може да си продължиш неплатения, а детето да си посещава ясла.

# 628
  • Мнения: 165
Много благодаря за бързия отговор!

# 629
  • Мнения: 13
еми незнам как ще се развият нещата току що завърших и утре започвам работа ма 12 месеца са много а и дали ще се задържа на едно място толко много време в тази криза ..... незнам а имате ли идея колко струва да си вкарам част от месеците чрез фиктивна фирма?????

месечно на 240 лв осигуровка ще плащаш около 95 лв на фирмата.за месеците в болничен само здравната-20.16 лв.добре е да направиш колкото се може повече стаж преди 45 дневния болничен,за да започнеш да получаваш по-бързо обезщетение.докато започнат да ти го изплащат от нои,може да опиташ за социална майчинство 100 лв на месец за една година.а като направиш 12 те месеца стаж,ще започнат от нои да ти превеждат

ако си останеш безработна и дохода на човек е под 350 лв бруто-имаш право на социално майчинство,помощ за бременност 150 лв.попитай в социалните



Благодаря за информацията мисля да се свържа с една позната която е счетоводителка мисля че трябва да е компетентна в тази област и да ми обясни какви варианти имам за да не чакам 1 година. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт