Ешерихия коли

  • 27 052
  • 259
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 4 300
Да си призная честно, и аз не мия това, което се бели ( краставици, тиквички). Останалите ги мия само с вода. При което възниква въпросът можеш ли да измиеш само с вода, без сапун, потенциално опасните гадинки?

# 106
  • Мнения: 52
Мия всичко и често дори с гореща вода, дори да
са зеленчуци или плодове които се белят!
Само бананите не ги мия като се замисля, а май трябва!

# 107
  • Мнения: 2 868
Току що казаха по новините, че била тръгнала от някакъв ресторант инфекцията покрай някакъв фестивал който е бил началото на май.
Само дето съсипаха бизнеса на сума народ.

# 108
  • Мнения: 54
То най-вероятно това им е била целта.

# 109
  • Мнения: 326
 Мия зеленчуците с веро преди да ги ям. Смятам, че това е достатъчно, за да нямам нужда от никакви притеснения. Даже използвам сега момента, защото тук доматите и краставиците са изключително евтини заради психозата, и си купувам евтини домати с огромен кеф. Не ме е страх, 80 милиона население има тая страна, а случаите на болест са няколко стотин. Само глупаците се страхуват от такова нещо.

# 110
  • София
  • Мнения: 2 840
С веро???!!!
Това си е чиста отрова, която прониква в плодовете и зеленчуците. По-добре някоя бактерия, честно.

# 111
  • Мнения: 326
С веро???!!!
Това си е чиста отрова, която прониква в плодовете и зеленчуците. По-добре някоя бактерия, честно.

 Да, с веро. И не е отрова, която прониква. Сапунисвам с веро и изплаквам, нищо не прониква за толкова кратко време. А и не е отрова. Ако бе отрова нямаше да го продават с цел измиване на прибори за хранене.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Независимо далии ще беля един плод или зеленчук, задължително ги мия с вода (а ако не ги беля и със сапун или веро№. Причината е, че ако зеленчукът не е измит предварително, при беленето се внася мръсотия и микроорганизми от инструмента, също и по време на беленето въртим зеленчука в ръцете си, а по тях полепва мръсотията от немитата кора. Особено важно е, ако обеленото ще се консумира сурово. като зная в какви условия се съхраняват зеленчуците и  плодовете по складовете, предпочитам сто пъти да си лапна малко веро, отколкото бактерии, прахоляк или нещо друго. листните зеленчуци и някои плодове като черешите ги кисна във вода известно време да им падне прахолякът и да се извлекат нитратите
Верото, ако е добре изплакнато, няма как да ни натрови, все пак се слага по една капка. Разбира се, по ресторантите не си правят труд да мият продуктите обилно с вода, но аз и на такива места избягвам да си поръчвам сурови плодове и зеленчуци.

# 113
  • Мнения: 170
С веро или сапун ми се вижда пресилено, да си призная. Аз измивам много добре зеленчуци и плодове под обилно течаща вода с помощта на ръцете си, независимо дали зеленчука е за белене или не, независимо дали е за готвене или сурова консумация. Но чак със сапун, еле, ако е някой ароматен(миризлив) никак няма да ми е приятно да хапвам после ароматизиран домат да речем, все едно съм го дезодорирала. Но в крайна сметка всичко е въпрос на личен избор. Не си падам по крайностите и смятам, че прекаляването в каквото и да било не е особено полезно, както и немарливостта в хигиената(в случая готварската)!

# 114
  • София
  • Мнения: 2 840
А мийте гъби с веро, после пак ще си говорим.
Има си средства за тази работа. Верото не е сред тях. Да не говорим, че верото бактерии не убива, но това е друга тема. Ако пък чак такъв зор за тотална дезинфекция, калиев перманганат си е класика в жанра.

# 115
  • София
  • Мнения: 62 595
Никакъв аромат не остава от верото, нито вкус. Както написах, слага се една капка, а не цяла шепа. колкото и обилно да изплакваш само с вода, тя не може да отмие всичката мръсотия.
Повечето чревни инфекции са от недобре измити продукти. Хигиената ни на приготвяне на храната е ужасна, както и съхраняването и транспортирането на продуктите още след производството им. ПредставИ си само къде и как се транспортират и подмятат вносните, че и не само вносните краставици и домати, как изглеждат складовете, как морковите са мокри в чувалите...

Колкото до гъбите, аз пресни гъби не ям, а само печурки от буркани, така че си спестявам чуденката с миенето им. доколкото зная пресни гъби се мият с брашно и вода.
Клонке, няма нужда от отенъци на язвителност! Това с калиевия перманганат беше доста грубо.

# 116
  • Мнения: 326
 Да, Андариел е съвсем права. Била съм свидетелка как в малко морско ресторантче режеха домати за салата без въобще да са измити. Предполагам, че това не е изолиран случай. От верото не остава никакъв аромат или вкус по зеленчуците. Някой неща като салата, лук, гъби, ягоди, малини и т.н. няма как да се измият с веро, но което може, домати, краставици, чушки, патладжани, моркови, мия, и въобще нямам оплаквания от вкуса.

# 117
  • София
  • Мнения: 2 840
Клонке, няма нужда от отенъци на язвителност! Това с калиевия перманганат беше доста грубо.
??????
Това е класически метод за измиване на зеленчуци и плодове. И яйцата се дезинфекцират така.
Не те разбирам.

# 118
  • Мнения: 6 713
С веро???!!!
Това си е чиста отрова, която прониква в плодовете и зеленчуците. По-добре някоя бактерия, честно.

Да бе да искаш ти бактерия! Глупости, че било чиста отрова... Аз също ги мия със сапун нещата, по-скоро слагам малко на домакинска четка и минава краставиците, доматите, абе всичко. Естествено грозде, зелени салати няма как. Mr. Green

Но съм напълно на мнение и аз, че масово не се мият никакви плодове/зеленчуци , да не говорим за ресторантите.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
е, кой вкъщи ще вземе да мие с калиев перманганат? Повечето хора нямат никаква представа в каква концентрация да го ползват.
Пък, ако не се мие с веро, има ли други, по-подходящи продукти?
зная, че в обществените заведения яйцата от предишния ден се киснат в някакъв слаб разтвор, май на нещо като белина, но аз не бих се наела на своя глава да го правя. мия ги с повечко сапун, пък и избягвам да купувам изцапани яйца.

Общи условия

Активация на акаунт