48-ма Канадска Празнична и Лятна

  • 29 236
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 429
Шеметче, каква прекрасна лентичка имаш в подписа си!  Hug
Сега я забелязвам и много се радвам!  Heart Eyes

А за децата на родители българи в закона за българското гражданство пише изрично, че детето е автоматично БГ гражданин по произход и ако не бъде регистрирано като такова родителите подлежат на санкции. Четох го скоро целия раздел с този закон и ако някой се интересува мога да го потърся и да дам точен цитат. Източника помня със сигурност - http://www.lex.bg/

Последна редакция: вт, 14 юни 2011, 01:51 от Jennie

# 61
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Jennie честно казано отказвам да чета каквото и да било че ми идва в повече ... ако се откажа от бг-гражданството си пак ли ще ме санкционират  #2gunfire #Cussing out .... тия полудяха тотално ....  Twisted Evil Не че ти имаш някаква вина за това де ... да не стане грешка някъде ...
В предния пост щях да пиша че някъде бях чела преди време че ако си с двойно гражданство те задължават на границата да показваш и двата паспорта (може единия да е изтекъл но се ангажираш че ще го подновиш веднага)... вече не помня къде го четох и тогава пак бълвах змии и гущери но беше още със старите документи. Абе ... нямам думи че ако кажа това дето мисля ще ме санкционират модераторите.....

# 62
  • Мнения: 0
Аз бях чела, че не можем да пътуваме с 2  международни паспорта. Това важи за цяла Европа. Ине знам за Канада и Щатите). Могат да не те пуснат на границата, ако те хванат, че притежаваш  2 паспорта. Незаконно е. Например  в Албърта нямаш право да караш кола с 2 шоф. книжки, затова ни изземват бг книжката, за да ни дадат канадска шоф. книжка.

 А колкото до бюрокрация и тука я има. Имам позната, иранка. Роди февруари месец бебето си..до сега няма детето канадски паспорт..първият им го изпратиха преди 2 месеца, но бяха сгрешили името на детето(написали го с малка буква и то първо име.. Shocked) и сега още чакат поправката..жената не може да пътува нито до Иран, нито никъде..буквално детето е без самоличност и не може да напускат страната. От Иранското консулство не искат да им издадат паспорт преди да имат канадски такъв.  Така че, въпрос на институции и късмет.
Не се ли сещате като кандидаствахме за процедура за Канада колко мудни бяха институциите по отношение на нашите документи-то не бяха имейли и т.н. за подсещане.

Последна редакция: вт, 14 юни 2011, 03:32 от Gerii

# 63
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Гери на мен никой не ми е взимал бг-книжката като взех канадска това май си е решение на провинцията. Принципно като имаш две гражданства можеш да имаш 2 паспорта ако имаш 3-4 гражданства съответно имаш 3-4 паспорта никой не може да те ограничи даже напротив.
Просто като пътуваш ползваш само единия за влизане и излизане от страната, но другия си длъжна да го представиш при поискване.

# 64
  • Мнения: 0
Гери на мен никой не ми е взимал бг-книжката като взех канадска това май си е решение на провинцията. Принципно като имаш две гражданства можеш да имаш 2 паспорта ако имаш 3-4 гражданства съответно имаш 3-4 паспорта никой не може да те ограничи даже напротив.
Просто като пътуваш ползваш само единия за влизане и излизане от страната, но другия си длъжна да го представиш при поискване.



Може да притежаваш няколко паспорта, но при влизане/излизане на страната си предоставяш с този който искаш да пътуваш. С др. е незаконно да ги имаш на момента..но не винаги проверят разбира се Peace Това го чух на митницата във Франция Peace

# 65
  • Мнения: 0
Ето малко инфо:
Съгласно чл. 12, ал. 2 от Закона за българските документи за самоличност българските граждани, притежаващи и документ за самоличност, издаден от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
В изпълнение на горното изискване, на граничните контролно-пропусквателни пунктове са дадени указания, българските граждани да бъдат допускани да влязат в страната с българските паспорти независимо, че техния срок на валидност е изтекъл.  В тези случаи се съставя предупредителен протокол за необходимостта от снабдяване с нов паспорт за излизане от страната."

# 66
  • Торонто/София
  • Мнения: 251
това как се тълкува - че ако нямаш БГ документи не те пускат да влезеш???
нещо ново ли е това?
нито аз нито мъжа ми имаме БГ документи от около 15тина години.....ама никакви

# 67
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Гери на мен никой не ми е взимал бг-книжката като взех канадска това май си е решение на провинцията. Принципно като имаш две гражданства можеш да имаш 2 паспорта ако имаш 3-4 гражданства съответно имаш 3-4 паспорта никой не може да те ограничи даже напротив.
Просто като пътуваш ползваш само единия за влизане и излизане от страната, но другия си длъжна да го представиш при поискване.



Може да притежаваш няколко паспорта, но при влизане/излизане на страната си предоставяш с този който искаш да пътуваш. С др. е незаконно да ги имаш на момента..но не винаги проверят разбира се Peace Това го чух на митницата във Франция Peace
Ето това няма как да е истина! Ако си с двойно гражданство си длъжен от Канада да излезеш с канадския паспорт, като в същото време по закон в България се влиза с българския. Просто няма как да е незаконно да имаш и двата паспорта и както се разбира напрактика пътуваш и с двата.
Много ми е интересен разговора за пълномощните, тъй като в момента ме тресе точно тази треска и така е винаги като си ходим до БГ. В закона не е много ясно написано и може да се тълкува по различен начин, като например, че ако детето пътува само с единия родител, трябва да има пълномощно от другия, но ако пътува само - не му трябва, защото семейството му живее постоянно в чужбина. Лично на мен всеки път на излизане от БГ ми искат пълномощно и аз винаги имам, защото едното ми дете е само с бг-гражданство, нищо че е постоянно живеещо тук. За малката също ми искат, въпреки двойното гражданство - пробват се хората. Не че много ми се занимава, но и тази година мъжът ми ще посети г-жа Розмари.

# 68
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Ето малко инфо:
Съгласно чл. 12, ал. 2 от Закона за българските документи за самоличност българските граждани, притежаващи и документ за самоличност, издаден от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
В изпълнение на горното изискване, на граничните контролно-пропусквателни пунктове са дадени указания, българските граждани да бъдат допускани да влязат в страната с българските паспорти независимо, че техния срок на валидност е изтекъл.  В тези случаи се съставя предупредителен протокол за необходимостта от снабдяване с нов паспорт за излизане от страната."

Дам, тази година малката ми дъщеря ще влезе с валиден БГ паспорт и ще си излезе с изтекъл, благодарение на факта, че немога да извадя нов, тъй като не приемат пълномощни от липсващия родител.

# 69
  • Мнения: 0
Има страни, които не признават повече от едно гражданство! Peace Канада не е от тях!  Да съгласна съм, че се излиза с Канадски паспорт или перманент карта, но се влиза в Българияг с бг паспорт. Това са законите в нашата страна. Това че, някои се правят на интересни пред бг властите  и им размахват канадски документи, вместо български не е законно и това може да се накаже дори с глоба Peace Например моят бг паспорт е изтекъл вече и за да си го подновя трябва да отида или до Отава или да си издам пасаван за временно пътуване до Бг, но на бг митницата задължително ще ме впишат, че паспорта ми е изтекъл и трябва да го подновя пред съответните власти в определен период Peace
Трябва да се откажа от бг гражданството, за да не съществуват тези правила за мен

# 70
  • Мнения: 0
Sneji, кофти ситуация..а пълномощното на липсващия родител подписано ли е и подпечатано от сътветния орган? Вие сте по-близо до Отава може от там да издадете бг паспорт на детето.
 
Фактът, че  децата имат бг гражданство, няма значение дали имат и друго(например канадско) си искат бг паспорта за удостоверяване на самоличността(според бг законите). Нищо нередно в този случай.

Случаят с пълномощните. Как така детето пътува без двамата родители с придружител и няма пълномощно? newsm78
Информация за от деца до 18 години, напускащи територията на Р. България

Дете, пътуващо без придружител
В  случай че детето тръгва от България  е необходимо да притежава декларация за съгласието на двамата  родители да пътува без придружител, подписана от тях и заверена от нотариус. При пътуване от чужбина към България, същата декларация  се изготвя, подписва от двамата родители и се заверява в българска консулска служба.

Дете, придружавано от един родител
Родителят, придружаващ детето при пътуването, трябва да притежава пълномощно/декларация от  другия родител. Завереният пред нотариус документ отразява съгласието на непътуващия родител, детето да пътува с другия родител.

Дете, придружавано от трето лице

Придружителят трябва да притежава пълномощно/декларация – документ, подписан от двамата родители, в който декларират, че дават съгласието си  детето да пътува, придружавано от това лице. Когато в основа на съдебно решение върху детето се упражняват родителски права само от единия от родителите, единствено от този родител  се изисква пълномощно/декларация за съгласие за пътуване на детето без придружител, или придружавано от другия родител или от друго лице. В този случай е необходимо да бъде представено копие на самото съдебно решение. Съдебното решение следва да е преведено на български  и заверено.

При пътуване към България, пълномощното/декларацията за даване на съгласие за пътуване на детето се заверява в консулската служба. Подписът на пълномощното/декларацията се поставя лично от упълномощителя/декларатора пред длъжностното лице в консулската служба. Копие на пълномощното/декларацията следва да остане в консулската служба.

Последна редакция: вт, 14 юни 2011, 04:24 от Gerii

# 71
  • Мнения: 31
здравейте, мами, не ме познавате, но се надявам някой, ако знае да ми отговори - има ли аналог на Дуфалак-а за бебета, който мога да купя тук в Монтреал без рецепта, доста ми е спешно, нищо не помага - масаж, пюре от сливи, круша, аз ям разхлабващи, но не става. Та надявам се да има, мамите от България пишат, 4е добрев и бързо действа.
Мерси и лека ве4ер

# 72
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Фейче детето каква храна яде в момента - адаптирано мляко, кърма захранено ли е с друго нещо?

# 73
  • Мнения: 429
Давам още веднъж цитата от страницата на Гранична полиция: Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.

и разяснявам какво точно ми обясни юристът на Гранична полиция. Горният цитат той призна за непълен и добави, че текстът важи само и единствено, ако детето може да докаже БГ гражданството си с БГ паспорт. Тоест наистина декларация от никого не е нужна, ако детето е с БГ паспорт и то самото и/или родителите пребивават постоянно в чужбина. В този случай не му е  нужна декларация нито ако пътува само, нито ако е с придружител, нито ако е само с единия родител!  Peace

А последният абзац от цитата на Гери се отнася за деца, чиито родители нямат статут за постоянно пребиваване в чужбина, а са временно там! Пак според юриста!  Wink Също прооцедурата описана в този цитат важи за деца, които са постоянно пребиваващи в чужбина, но нямат БГ паспорт както е при Мишел. 

Последна редакция: вт, 14 юни 2011, 05:09 от Jennie

# 74
  • Мнения: 429
Снежи, помниш ли дали твоите деца са имали БГ паспорт да предоставят на граничните полицаи, когато са ти искали декларация от другия родител? Мисля, че това е важното! Може без декларация само, ако се предостави БГ паспорт! Поне към момента е така.  

Извинете, пропуснах да се редактирам и поствах повторно!  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт