За сивото пране!!!

  • 5 376
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Не смятам, че в пералнята е проблемът. Аз пера на пералня "Санк" /чували ли сте я?  Wink/ и дрехите ми не са захабени много-много, но когато спазвам някои правила, които вие вече сте написали!
От водата е!

# 16
  • Мнения: 235
Може и да е от пералнята, но може и да е от водата.
Моето пране също се захабяваше доста, докато не започнах да слагам таблетки против котлен камък.
Тук водата е много варовита и нито се изпираха, нито се изплакваха добре.
Това им придаваше идин не точно сив, а по-скоро, леко мърляв вид...
Но сега с таблетките Calgon всичко е ОК.

Напиши моля те точно как се казват таблетките на Calgon, които ползаш, понеже има различни. Ще съм ти много благодарна! А ти в САЩ ли си?

Не съм в САЩ, а във Франция и не знам какви точно има там, но таблетките, които ползвам приличат на  тези:
http://www.calgon.co.uk/solutions.shtml#tablets

И по-точно са тези - те имат едно синьо топче в средата:

# 17
  • Мнения: 7 091
Тандури, предполагам слагаш Калгон или друг препарат за омекотяване на водата. Ако не почни да ползваш - това е най вероятната причина - твърда вода
Ползваш ли избелители на кислородна основа - не този Clorox,ами  Vanish или  ACE. Те са с перхидрол и прочистват сивото от дрехите.
Можеш да огледаш и по дрогериите - има едни специални малки торбички, които се ползват еднократно за сваляне на сивия филм, който е обикновено натрупан в тъканта бигор (калциево отлагане)

Ох не ползвам...въобще не ми е дошло на акъла че е от водата...аз мислех че е от праха и сменях ли сменях. Непременно ще потърся тези торбички, ако и кажеш как се казват ще е супер. Вече ще опитам какво ли не, само да не ми изглеждат така ужасни дрехите. Като се прибираше мъжа ми в Бг все му мърморех как не си пере дрехите, че изглеждат такива засечени , ама като дойдох тука видях, че не е бил в него проблема...Sad

# 18
  • Мнения: 964
Ето я болната ми тема.wash
Аз съм със същият проблем,направо се побърквам като видя белите тениски сиви като мишки Close
Какво ли не съм пробвала но явно и водата има малко вина,дори си бях купила Ариел (тука го няма по принцип) и пак същата.Бели дрехи както каза Кейси пера задължително с белина,Тайд и една лъжица Окси на прах доло горе помага,като се има на впредвид че пера на пералня със стотинки,нали сме в апартамент и недават собствени перални по етажите заради шума newsm61

# 19
  • Мнения: 7 091
И аз го имам проблема и едва на скоро разбрах, че е от водата...Като пуснах във банята веднъж и потече направо жълта вода #Crazy

Успокоих се, че не само при мен е така( то какво ли успокоенение е това Confused)
...а ако знаете напоследък колко прах слагам Crazy
Ама Тандоори - твоята пералня е супер, моята е типично американска с капака отгоре Sick


Както казваш ти, не сме сами в страданието Simple Smile ама хич не ми е успокоително, защото  като направя сравнение между дрехите и ....Simple Smile Сега като казваш и аз въм виждала в банята да тече жълта вода. Значи ясно- пускаме таблетките в действие! Wink

# 20
  • Мнения: 964
Как се казават таблетките и в кой магазин  ги има?

# 21
  • Мнения: 2 452
И аз да споделя мнение. Heart Eyes
Първо, ако пералнята ти е с high efficiency в магазините се продава специален тайд за такива перални. Доста по-скъп е от обикновения, но има много по-добър изпиращ ефект и е много икономичен (алага се доста по-малко прах). Иначе най-често ползвам Тайд с белина; белите дрехи винаги пера отделно като в предпрането ползвам белина (изливам я в средния слот). Ние сме с локално водоснабдяване и твърдостта на водата зависи от това дали омекотителя работи с пълен капацитет или не. Ако водата е мека е о.к.; в противен случай добавям калгон на прах. Купува се от супермаркетите. Ако дрехите имат петно ги заливам с белина и ги държа така за 5-10 минути преди да сложа в пералнята.
За мазни петна (много пъти съм го споделяла) - лестойл.

# 22
  • Мнения: 7 091
дори си бях купила Ариел (тука го няма по принцип) и пак същата.

Има Ариел. Пазаруваме от Valley's produce. В Чикаго живея като теб.
А между другото съм прала и в общи перални и да си призная има съществена разлика в прането ако ползваш собствена машина...
По принцип нямам проблеми с прането. От време на време хакам една капачка белина и пускам на горещо. Ако се наложи накисвам в белина предварително и пера пак на горещо. Tide ползвам. Има един с белина.
И си мисля също, че по принцип тениските се сменят всеки ден и е нормално да се захабяват. Белина и купуване на нови с времето и така....

Не видях  някой да е казал, че му се захабяват дрехите понеже не може да ги изпере след като ги е носил по една седмица на гърба си.  Simple Smile Говорим за съществена разлика между дрехи, които ( както в моя случай) обличаме за първи път и изглеждат направо сиви след пране и такива, които съм прала преди в БГ и са БЕЛИ, а когато ги изпрах тук отново станаха сиви. Определено навиците ни за смяна на дрехи не са се променили между БГ и US, докато както установихме неща като вода и перална машина имат голямо значение.
За колко време накисваш в белина? Аз нямам голям опит с белината, тъй като дори и в БГ рядко перях с нея, защото имам бели дрехи( потници, камизолки, бодита, бикини) които са с дантела, въпреки че са памучни и едно изпиране с белина значеше пожълтяла дантела. Не знам на теб дали ти се е случвало, ако не би ли споделила как точно процедираш с такъв тип дрехи, ще се радвам да науча повече по въпроса? (Не говорим за изкуствени материи бельо, което така или иначе не се пере в пералня, а за памучни)

# 23
  • Мнения: 2 452

За колко време накисваш в белина? Аз нямам голям опит с белината, тъй като дори и в БГ рядко перях с нея, защото имам бели дрехи( потници, камизолки, бодита, бикини) които са с дантела, въпреки че са памучни и едно изпиране с белина значеше пожълтяла дантела. Не знам на теб дали ти се е случвало, ако не би ли споделила как точно процедираш с такъв тип дрехи, ще се радвам да науча повече по въпроса? (Не говорим за изкуствени материи бельо, което така или иначе не се пере в пералня, а за памучни)

Въпросът ти май не е към мен, но т.к. ползвам белина, да кажа, че аз не накисвам, а слагам белина в слота за белина и пера на пълен цикъл. Забелязах, че повечето цветове не се променят и затова станах доста смела - слагам и неща с дантели, вкл. и бели блузки с апликации и нищо не си е променило цвета досега. Ползвам Клорокс  за бели дрехи.

# 24
  • Мнения: 7 091

За колко време накисваш в белина? Аз нямам голям опит с белината, тъй като дори и в БГ рядко перях с нея, защото имам бели дрехи( потници, камизолки, бодита, бикини) които са с дантела, въпреки че са памучни и едно изпиране с белина значеше пожълтяла дантела. Не знам на теб дали ти се е случвало, ако не би ли споделила как точно процедираш с такъв тип дрехи, ще се радвам да науча повече по въпроса? (Не говорим за изкуствени материи бельо, което така или иначе не се пере в пералня, а за памучни)

Въпросът ти май не е към мен, но т.к. ползвам белина, да кажа, че аз не накисвам, а слагам белина в слота за белина и пера на пълен цикъл. Забелязах, че повечето цветове не се променят и затова станах доста смела - слагам и неща с дантели, вкл. и бели блузки с апликации и нищо не си е променило цвета досега. Ползвам Клорокс  за бели дрехи.


Мерси много Лаура! Да нацелуваш болната зебричка! Hug

# 25
  • Мнения: 2 381

Говорим за съществена разлика между дрехи, които ( както в моя случай) обличаме за първи път и изглеждат направо сиви след пране и такива, които съм прала преди в БГ и са БЕЛИ, а когато ги изпрах тук отново станаха сиви.
За колко време накисваш в белина? ......

Tandoori, извинявай ако съм прозвучала грубо, ни най- малко съм целяла да обидя някого   bouquet
Не ми се е случвало прането да ми излиза сиво от пералнята. Съгласна съм, че машината и водата имат значение .
По принцип през белина минава памучното бельо. (тениски, бодита, корсажи, бикини, чаршафи)
Моята машина е стар модел и белината се слага директно в нея. Ако ме мързи разреждам белина и вода и я слагам в прането под течащата вода в началото. Това, което правя обикновено- след като ги изпера на hot - ги слагам в една кофа с вода, в която съм сложила 1 капачка белина. На гърба на Clorox има инструкции за какво количество пране колко минути. После пак в пералнята на хот с препарат.
Досега жълта дантела на памучен потник не съм вадила от пералнята. Почти всички потници са ми с дантела. Честно да ти кажа случвало се е да останат жълти петна по бяла блуза от белина единствено, когато майка ми директно беше сложила белина върху материята  Rolling Eyes
По принцип не харесвам миризмата на белината и гледам да е максимално разредена, за да не ми мирише
Не знам дали съм права, но си мисля, че и температурата на сушилнята оказва влияние на дрехите, а също и че материите тук не са толкова качествени. Това е лично наблюдение - Не мога да сравня памучните потници от Бг с трикото тук. Може и да греша.

Извинявай още веднъж.

# 26
  • Мнения: 1 216
Дрехите тук много се захабяват и от сушенето в сушилня.
Сега взехме пералня и сушилня на Аристон, заложихме на европейското (да ни пита някой защо) и съм що годе доволна. Сиво пране никога не съм имала, по- скоро, докато живеехме в апартамента се е случвало общите перални да не перат добре- те и програмите бяха ужасни кратки - по 30 мин. На бебка до 5 месец ги прах на ръка и сушах на въздух и светеха направо.
И сега някои тънки блузки от памук и ликра, фина вълна и други пера на ръка- нито търкам, нито нищо- накисвам малко, просто една вода да минат.
Използвам безхлорна белина понякога.

# 27
  • Мнения: 1 854
Момичета, малко извьн темата...но никога не сьм знаела, че апартаментите в Канада или САЩ нямат перални, заради шума и се ползват обществени. Разкажете ми малко повече...навсякьде ли по апартаментите и по всичките квартали е така?
Ние сьщо сме в апартамент и моята пералня е така безшумна, че и аз самата не я чувам newsm78...само сушилнята се чува..

# 28
  • Мнения: 2 452
Момичета, малко извьн темата...но никога не сьм знаела, че апартаментите в Канада или САЩ нямат перални, заради шума и се ползват обществени. Разкажете ми малко повече...навсякьде ли по апартаментите и по всичките квартали е така?
Ние сьщо сме в апартамент и моята пералня е така безшумна, че и аз самата не я чувам newsm78...само сушилнята се чува..

Тук най-често "под наем" се живее в голям блок, където всички апартаменти са отдадени под наем. Те не принадлежат на отделни собственици; сградата (както и доста други) обикн. принадлежат на компания, която се занимава с такава дейност. В тези апартаменти обикновено няма самостоятелни пералня и сушилня. Едва ли е заради шума; по-скоро е заради цената, т.к. най-често цената на тока и водата са включени в наема. В блока има перално помещение с голям брой перални и сушилни, които обаче се ползват срещу заплащане. В тези блокове често има и басейни, сауни и други екстри.
Другите блокове, к. се наричат кондоминиуми, са такива със собствени апартаменти. Там може да си имате собствени пералня и сушилня.

# 29
  • Мнения: 1 216
Слава Богу, тук влизат в час сега по въпроса. Новите апартаменти, които се строят, са всичките с перални. На някои от старите сега правят ремонт и слагат пералня. Но масово в по- старите апартаменти, дори и тези, в които живеят собственици, са на принципа да има общо перално помещение, като на някои места е без пари. Не знам дали е точно заради шума.
Ние живеехме в бетонен блок и за година и нещо не съм чувала никакъв шум, нито музика, нито гласове. Все едно нямахме съседи. Но не е така положението в дървените сгради- там всичко се чува.
Някои си слагат самоинициативно перални и сушилни.

Последна редакция: ср, 07 дек 2005, 23:44 от BrunetteObsession

Общи условия

Активация на акаунт