Консултации с адвокат/ темата на tais

  • 77 547
  • 748
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 936
Благодаря, че има адвокат, който да помага на хора в нужда!!!

Имам следния проблем: Омъжена съм от 10 години. Имам две деца - на 7 и на 5 г. Смятах, че имам щастлив брак, докато през януари тази година мъжът ми заяви, че вече бил нов човек и искал нов живот (не се бил чувствал обичан, ценен и уважаван). Впоследствие разбрах, че има любовница, която му се пише психотерапевт...
Преди 2 седмици ми заяви, че иска развод и иска да се разберем нещо. Аз не искам да се развеждам. Смятам, че отношенията ни могат да се подобрят, но той не го вярва. Никога не сме се карали, не сме имали скандали, не сме имали никакви сериозни проблеми. Но той смята да подава молба за развод и явно иска да е по взаимно съгласие. Проблемът е, че аз не работя откакто забременях с първото си дете и следователно нямам никакви доходи и пари, за да плащам за адвокати, за такси и за каквото и да било.

Моля да ме посъветвате по следните въпроси:

1. Апартаментът ни е закупен преди брака на името на двамата, като майка му ни даде заем, който ние и до сега ѝ изплащаме. Всичко е на устна уговорка. След сватбата той ми продаде неговата част, защото ползвахме лихвоточки (на мое име) и жилището трябвало да бъде изцяло на мое име.
Сега той иска да му прехвърля целият апартамент, защото така било честно и да ми изплаща 1/3 или 1/4 от апартамента, които евентуално можело да ми се признаят като някакво участие в брака. Отказах му. Заплаши ме с вадене на кирливи ризи пред съда и доказване произход на средства за закупуване на жилището. Единственото, с което разполага е извадка от банката, че в деня на сделката майка му е превела дадена сума пари, която е различна от цената на апартамента, не пише основание за превода. Какво би решил съда в подобен случай?

2. Съдът може ли да не ми присъди децата като съм безработна в момента? Той заяви, че децата щели да останат при мен, но знам ли какво би му хрумнало... Нямам никакви доходи, не получавам и детски. Смятам след евентуалния развод да извикам майка ми при мен, която да гледа децата, а аз да си търся работа. Майка ми е пенсионерка и живее в друг град.

3. Мога ли да се надявам на издръжка за мен? Бих искала да получавам такава поне докато си намеря работа. Той казва, че ще се грижи и издържа децата както досега, но аз искам издръжка за тях поне по 100 лв на дете. Неговата заплата е 1300 лв и го осигуряват на нея.

4. По време на брака са закупени 3 коли, които са на негово име. Едната я кара майка му, другата я даде на изплащане на сестра му, а третата в момента я кара той. Мога ли да искам неговата кола или половината от стойността ѝ, или да искам да ми купи друга за сумата от половината кола? Въобще имам ли някакви права над тези коли, придобити по време на брака?

Нямаме банкови сметки, нямаме други имоти. Апартаментът на родителите му е прехвърлен на негово име чрез дарение. На мое име нямам нищо от родителите ми.

Не знам на какво да се съгласявам, не знам какво да приемам... Знам, че не искам развод. Смятам, че при адекватна психологична помощ (ако той въобще я пожелае), нещата могат да се оправят. Не искам развод по взаимно съгласие, а той държи на исканията си за апартамента. Предполагам, че в съда ще ме клевети, че съм кофти майка, кофти жена и кофти съпруга. Аз пък имам имейл от любовницата му (психотерапевт), която му е изпратила нейна гола снимка, а той отдолу ѝ отговаря колко я обичал и тем подобни. Не знам дали съдът би признал подобни "документи".

Извинявам се за дългия пост, но исках да обхвана повече неща....

# 541
  • Мнения: 2 931
nenaatoa,
     Ако иска развод - ще го получи.
     Ако децата останат при теб, съдът ще ти присъди ползването на семейното жилище, докато навършат 18 години. Той може да претендира наем за половината, намалена с частта, която ползват децата.
     Кирливите ризи нямат нищо общо със собствеността, но ако реши да води дело и да доказва по-голям принос, вероятно ще успее - свидетели, плюс банковото извлечение могат да доведат до решение в негова полза. Просто трябва да излъжат, че парите са подарък. Документи, с които сте връщали този заем по време на брака имате ли?
     Не прехвърляй доброволно апартамента, освен ако не те устройва и той не се съгласи да ти плати половината от пазарната му стойност наведнъж, не на части.
     Имаш право да претендираш по 1/2 и от трите коли.
     За децата не се тревожи, очевидно не ги иска, а при това положение няма как съдът да ги присъди на него.
     За издръжка на теб не можеш да се пребориш, независимо, че си безработна.
     Задължително си намери добър адвокат, твой. Той да преговаря с другия колега и да проучи документите. При такива спорни процеси вместо да загубиш 300-400 лева, може да изгубиш с хиляди, ако си без адвокат. Помоли роднини и приятели да ти помогнат финансово. По-евтиният и добрият вариант е по развод по взаимно съгласие, но само ако не пипате собствеността върху жилището, при неизгодни за теб условия.
     

# 542
  • Мнения: 936
Благодаря ти Хърмаяни!
Нямаме документи за връщането на парите. Всичко си е на доверие. Всъщност, в един тефтер той си записва кой месец колко е дал на майка си (направих си копие) .
А фактът, че той ми е продал неговата част от жилището няма ли някакво значение? А и този принос .... фактът, че аз не съм работила и съм гледала децата е по взаимно решение. Излиза, че съм прецакана, защото съм била майка.  Cry и съм се грижила за него и децата...
Защо да не мога да се преборя за някаква издръжка за себе си? Има ли някакви ограничения за това?

Чудя се и на още нещо - при положение, че нотариалния акт е на мое име, мога ли да прехвърля апартамента на децата и би ли имало смисъл?

Последна редакция: вт, 03 апр 2012, 11:52 от nenaatoa

# 543
  • Мнения: 2 931
А фактът, че той ми е продал неговата част от жилището няма ли някакво значение? А и този принос .... фактът, че аз не съм работила и съм гледала децата е по взаимно решение. Излиза, че съм прецакана, защото съм била майка.  Cry и съм се грижила за него и децата...
Защо да не мога да се преборя за някаква издръжка за себе си? Има ли някакви ограничения за това?

Чудя се и на още нещо - при положение, че нотариалния акт е на мое име, мога ли да прехвърля апартамента на децата и би ли имало смисъл?
     По първия въпрос, може и въобще да не може да докаже по-голям принос, защото жилището е закупено в обикновена съсобственост, а не по време на брака. А и ти разполагаш с частен документ, който опровергава твърдението, че парите са дарени. А ако към настоящия момент апартаментът е изцяло твоя собственост, тогава нито делба ще има, нито той може по някакъв начин да те принуди да му прехвърлиш собстевността. Адвокат трябва да прегледа всички документи, особено в частта с продажбата заради лихво-точките, защото по мои предположения той би останал собственик на 1/4 от имота след развода. При продажбата на неговата една втора по време на брака ви, тя е станала СИО. Е, може да заведе дела за разваляне на договора или установяване на част от собствеността си, но категоричен отговор на имотен въпрос във форум няма как да получиш. Всяка една дата и всяко едно действие са важни, и те се установяват само с документи.
     По отношение на издръжката - невиновният съпруг има право да претендира издръжка от бивш съпруг за срок до три години от прекратяване на брака, но само ако е неработоспособен и не може да се издръжка от имуществото си. Това, че си безработна не те прави неработоспособна. Виж чл. 139 от СК, само на това основание възниква правото на издръжка. 

# 544
  • Мнения: 936
Благодаря ти отново! Беше ми много полезна. Hug

Искам последно да попитам - той може ли да прехвърли автомобилите без мое съгласие?

# 545
  • виртуално
  • Мнения: 2 873
Благодаря ти отново! Беше ми много полезна. Hug

Искам последно да попитам - той може ли да прехвърли автомобилите без мое съгласие?

ако са купувани по време на брака са семейна собственост и трябва и твоето съгласие за продажбата им - това по принцип
Фактически мъжът ми преди беше продал кола и мотор без да присъствам - това за София

# 546
  • Мнения: 164

Хърмаяни сърдечно Ви благодаря за отговора!  bouquet  bouquet  bouquet

# 547
  • Мнения: 287
И аз да питам тук.
С БНД сме разделени от много години, синът ми е голям, живее при мен.
Бащата е някъде из чужбина, не знам къде е точно, но майка му превежда издръжка от 50 лв всеки месец.
Има ли смисъл да завеждам дело за издръжка? БНД няма нищо на негово име, а и се води безработен...

# 548
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
И аз да питам тук.
С БНД сме разделени от много години, синът ми е голям, живее при мен.
Бащата е някъде из чужбина, не знам къде е точно, но майка му превежда издръжка от 50 лв всеки месец.
Има ли смисъл да завеждам дело за издръжка? БНД няма нищо на негово име, а и се води безработен...
Можеш да искаш увеличение на издръжката. После да я получаваш от Общината, ако той не плаща. Но щом майка му превежда пари, може и да се разберете.

# 549
  • Мнения: 287
Не, не мога да се разбера с него. Преди два дни се чухме, обясних му, че ми трябват повече пари, с детето предстои да излезем на квартира, а той отказа, дори заяви, че и тези ще спре. Confused
Според Вас колко мога да поискам?
Всъщност е осъден на 30 лв през 2003г, но са давали винаги по 50.
Той не може да докаже никакъв доход, редовно твърди че няма никакви пари.

# 550
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Размерът на издръжката зависи от възможностите на родителя и от нуждите на детето.  Минималният размер е 1/4 от МРЗ. Зависи от практиката на конкретния съд, но по принцип се приема, че млад, здрав мъж, може да плаща поне 80-90 лв. Друг е въпросът, че ако не ги плаща доброволно, можеш да получаваш от общината само минималната издръжка. Но пък можеш да пуснеш жалба до прокурора и да се образува наказателно дело. Така ще има проблеми при напускане на страната и ще не ще ще плаща.

# 551
  • Мнения: 863
     Здравейте, моя приятелка водеше дело за установяване на произход.В решението на съда не й харесва, че съдията е определил фамилията на сина й да се образува от презимето на бащата/ а в исковата молба тя е поискала да е от фамилията/.Сега се колебае дали да обжалва решението, като е мислела, че ако не сега, за в бъдеще сина й ще може с дело сам да поиска тази смяна.Нейния адвокат обаче й е казал, че понеже детето е било определено като страна по делото, след влизането в сила на решението, няма да може да се направи повече нищо.
     Така ли е наистина?Какви са им възможностите за в бъдеще да променят фамилията?

# 552
  • Мнения: 448
За промяна на името има специален ред, който не зависи от това дали настоящото решение ще бъде обжалвано или не, но и при него в съдебното производство ще бъде необходимо да се докаже необходимост от промяната на името.

Въпрос на избор е дали да обжалва сега или в бъдеще да иска промяна.

# 553
  • Мнения: 37
Здравейте!
Искам да попитам как става и какво е необходимо като документи и т.н. за да променя местожителството на детето-от русе в мюнхен. Разведени сме, аз имам родителските права, той има режим на свиждане първата събота и неделя от месеца. в момента живеем в различни градове, но аз имам доброто намерение да се изнеса от страната с детето при друг мъж. тъй като в началото аз няма да работя, не мога да посоча работа и доход, но примерно той може да напише каквото трябва че поема пълните и необходими разходи и ..... за мен и детето. Детето е на 4 и половина, бащата на детето е на 62 и не работи. друго не се сещам  Но понеже БНД е идиот от класа и впредвид международната конвенция, искам вси4ко да е абсолютно изпипано и законно. БНД има само продължително пребиваване в страната което изти4а след няколко месеца. Искам и да попитам какви са подводните камъни с които може да се сблъскам?
Благодаря предварително

# 554
  • Мнения: 448

Детето не може да замине без разрешението на баща си, като ще трябва да се промени и режима на личните контакти, ако от Мюнхен няма да си идва всеки първи уикенд.
Другият мъж каквото и да декларира, няма да е достатъчно, защото той няма ангажимент към вас с детето, най-малкото докато не сте в брак.
Дали работи бащата на детето не е от значение.
За подводните камъни - прекалено обширна тема за тук.

Най-общо, няма да е лесно да се преместите с детето, ако баща му не е съгласен.

Общи условия

Активация на акаунт