Лош БХС - Добра ФМ - Лоша амниоцентеза

  • 9 491
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 980
Да допълня: генетичните отклонения не са само Даун и дори не само трите основни тризомии (Даун, Едуардс и Патау), при които обикновено има видими физически аномалии. И БХС, и амниоцентезата проверяват и за хромозомни отклонения, които понякога не само нямат абсолютно никакви външни признаци, които да се хванат при ФМ, ами дори се проявяват като заболявания седмици, месеци и дори години след раждане на детето - например муковисцидоза, кетоацидурия, Тай-Сакс, някои заболявания на отделителната система и т.н. В много случаи генетични заболявания, които засягат метаболизма или дишането, трудно се виждат при ФМ по простата причина, че в този момент нито отделянето е съвсем отделяне, нито дишането е дишане... Което не пречи на тези заболявания да са сериозни и някои от тях - например Тай-Сакс - стопроцентово смъртоносни.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 097
Втора опция, само че без ФМ Peace

# 17
  • Мнения: 9 483
Категорично съм "за" БХС, ФМ изобщо не подлежи на коментар..правила съм по 2 от двата вида изследвания и при двете бремености. Нямаше риск; но имах "кухо яйце" преди първата успешна, и спонтанен аборт в 3-и мес преди втората...което само по себе си, предполага риск..

На мен също ще ми е интересен резултата от анкетата..дано се вкл. повече мами (а защо не я пуснете и в "проблемно забременяване"? Thinking)

# 18
  • Мнения: 4 615
В "рискова бременност" темата вероятно ще е по-актуална. Поне там съм срещала повече писано от жени, които са правили и БХС и амниоцентеза след това. Темата и на мен ми е интересна.

# 19
  • Мнения: 9 483
В "рискова бременност" темата вероятно ще е по-актуална. Поне там съм срещала повече писано от жени, които са правили и БХС и амниоцентеза след това. Темата и на мен ми е интересна.

Peace..това имах предвид и аз, ама друго съм писала ooooh!

# 20
  • Мнения: 6 164
Ама там пак влиза определена група хора, а пък много от тези, които могат да дадат мнение си имат деца и не са имали проблем. А пък да пускам 2 еднакви не знам дали е редно... Crazy

# 21
  • Мнения: 4 615
Може и да бъркам, но доколкото са ми наблюденията писалите в "проблемно забременяване" и "рискова бременност" си остават предимно там след раждането. Поне половината, че и повече от никовете срещам само там.

МТV, пропуснала съм последната част. Simple Smile Но и от "проблемното" би могло да изскочи зайчето. Когато бременността е дълго чакане се гледа "под лупа" след това. Или така си мисля...

Последна редакция: пн, 04 юли 2011, 08:13 от michelangela simoni

# 22
  • Мнения: 2 980
Добре, а всъщност какво точно искате да получите като информация от тази анкета?  newsm78
Представителна извадка няма да имате, в който и подфорум да я пуснете. То затова има официални статистики, защото тук и двеста жени да се включат, те ще са предимно от типа, дето не е имал проблеми, защото малко от тези, дето са имали проблеми, са активни във форумите за бременни. Няма как да попитате всички жени, които са си правили БХС и ФМ в Майчин Дом, та да доказвате нещо след това.

В Рискова вече има куп теми и за амниоцентезата, и за резултати от БХС, в Деца с увреждания също - идете поканете участничките да ви се включат в анкетата, щом ви е важно.  Peace

# 23
  • Мнения: 411
Някой може ли да ми обесни каква е ролята на килограмите на бременната при определяне на риска при БХС? И по-специално ниското тегло- 40 килограма?

За мен БХС си е тото, 1 : не знам колко си. Ако ще и 1 : 1 и милиард нули отзад, като се случи каква е файдата от скрининга?

# 24
  • Мнения: 2 980
Някой може ли да ми обесни каква е ролята на килограмите на бременната при определяне на риска при БХС? И по-специално ниското тегло- 40 килограма?

Килограмите на майката по никакъв начин не се включват в изчислението на риска.  newsm78
Показателите, които се гледат, са следните:
- възраст на майката
- нухална транслуценция
- сърдечна дейност на плода (удари в минута)
- четворен кръвен тест

Теглото на майката мисля, че има някакво отношение към износването, но за връзка с генетични малформации за първи път чувам.

# 25
  • Мнения: 411
Здравей, ianajar!
При попълване на бланката за скрининга се записват килограмите на бременната към момента на изследването и се включва в софтуера при определяне на риска. На мен ми е интересно да разбера как точно влияят килограмите и особено ниското тегло.
Също и приема на прогестеронов препарат променя стойностите на хормоните в кръвта, оттам разлика, ако теста е правен без прием на хормона.

# 26
  • Мнения: 2 980
Калифорния, теглото, ръстът и кръвното налягане на бременната, както и списъкът на лекарства, които приема, не са част от данните при изчисляване на риска. Те са общи стандартни данни, част от здравната история на пациента и (би трябвало да) се вземат при всеки профилактичен преглед, без значение на специфичната цел на прегледа.

Току-що се връщам от ФМ и затова ти казвам, че теглото не се включва по никакъв начин в скрийнинга. По никакъв.

По отношение на прогестероновия препарат - да, затова те питат какви лекарства си приемала или приемаш в момента. Не само хормоналните препарати могат да променят резултатите.

# 27
  • Мнения: 411
ianajar, ти къде го прави БХС?
Аз в МД. И се попълва специална бланка, на която искат тегло, имало ли е кървене и други неща.
Исках да знам как теглото определя риска, иначе проф. Кременски е казвал че теглото е въвежда в програмата. Миналата година правих скрининга.

# 28
  • Мнения: 2 980
Калифорния, скрийнинга го правих в САЩ. Бланката, която се попълва, иска информация за протичането на бременността до момента - включително тегло, проблеми, болести и прочие, както и история на бременностите изобщо. Нали така? Теглото не се включва в изчисленията, по простата причина, че не съществува открита към момента статистическа зависимост между теглото на майката и генетичните заболявания при бебето. Има такава зависимост с възрастта на майката и с фамилната обремененост, не с тегло, напълняване и прочие. Това, че в МД може да работят с компютърна програма, в която да се вписват всички възможни данни, събрани при прегледа, не означава, че всички тези данни се включват в изчисленията. Не си длъжна да ми вярваш, но в случая знам какво говоря.  Peace

# 29
  • Мнения: X
Maternal weight - A difference of only 5 pounds matters!
Maternal weight is an important factor for prenatal screening for Down syndrome, trisomy 18 and open neural tube defects (NTD). A difference of only 5 pounds between the actual weight and the weight used for calculating the result, has a significant impact on the accuracy of the patient’s screening result.
To ensure the most accurate results, for Integrated Prenatal Screening (IPS), First Trimester Screening (FTS), or for Serum Integrated Prenatal Screening (SIPS), please record the exact measured weight done as close as possible to the day when  the 1st trimester blood sample is taken.
For second trimester Maternal Serum Screening (MSS) or Maternal Serum alpha -fetoprotein (MSAFP), please record the exact measured weight as close as possible to the day when the sample is taken.

От тук.

Общи условия

Активация на акаунт