Изгубени в превода 2

  • 70 539
  • 738
  •   1
Отговори
# 600
  • UK
  • Мнения: 3 959
И круша съм чувала да се вика на... Дудата. Simple Smile

# 601
  • Мнения: 6 362
Една от големите грешки в превода е на достатъчно известния Вавилон, който всъщност е Бабилон / Babylon.

Името произлиза от Bab-ilim, което означава врата към боговете/врата към Бога.

Другата често допускана грешка (даже и в учебниците ни по история бе сбъркана информацията), е че на доста места бъркат Самарската кула с Вавилонската кула.
Самарската кула също е на територията на днешен Ирак, кулата все още съществува и е с такъв вид



Вавилонската кула е имала съвсем друг вид конструкция. Основата и е била квадрат с размери 90х90 и е била висока около 90 метра. Имала е 7 етажа, като всеки етаж е бил с по-малка височина и по-малка площ, а последният етаж, на който се е намирала статуята на Бога Мардук, изработена от чисто злато, бил облицован със сини глазирани плочки, които се виждали от много далече.




# 602
  • Мнения: 322
 
5iaM, Despina, didcheto, don domat, labrex, mi6ani, papi6, pe6ka, Saule, Tari Tasartir, Valla de Bravo, Артемида_, Вълкът с дълъг ник, есме, ~Аля~ (+ 9 Скрит/и) и 4 Гости преглежда(т) тази тема.
 

Думата "дуда" привлича публика като с магнит  Mr. Green

# 603
  • UK
  • Мнения: 3 959
Мда, което е още едно доказателство, че означава женски полов орган. Simple Smile

# 604
  • Мнения: 4 586
Грездей звучи величествено  Laughing Какво означава по принцип?
Каците отдолу, близо до дъното имат един кръгъл отвор. В него може да има набита канела, но може да има и набито кръгло парче дърво. като свърши зелето, се избива с почукване от двете страни, изважда се и зелевата чорба се източва. Грездеят стърчи от габаритите на кацата, и е долу.
Хубав грездей става например от голямо старо, счупено вретено, което не става вече за предене.

# 605
  • Мнения: 322
Мерси, Вълчо, много полезна информация   bouquet

# 606
  • Мнения: 1 912
Много обичам да ям дуди  bowuu Още не са узрели, май  Mr. Green
Да нарека полов орган с име на плод...много ми е гнусно.
Чушките са чушки, пиперът се ръси на циганската баница  Laughing

Мама, много интересни факти! На мен ми е любопитно защо в България сме обърнали кимването за "Да" и "Не"  Thinking Колко недоразумения стават от това  Joy
И с гръцката представа за значението на  думата "Не" стават недоразумения  Laughing

# 607
  • Мнения: 69

5iaM, Despina, didcheto, don domat, labrex, mi6ani, papi6, pe6ka, Saule, Tari Tasartir, Valla de Bravo, Артемида_, Вълкът с дълъг ник, есме, ~Аля~ (+ 9 Скрит/и) и 4 Гости преглежда(т) тази тема.
 

Думата "дуда" привлича публика като с магнит  Mr. Green
Дам,аз като влизам във форума и си  пиша "дуда"в търсачката и си викам:"Щом има дуда в темата,ще е интересно" и съм там  Joy

# 608
  • Мнения: 322
Не знам каква е причината, но винаги става така  Laughing

# 609
  • Мнения: 4 841
Не мога да повярвам, че и в тази толкова забавна тема се промъкна тази "дуда"  Sick 
Темите за толкова сложните наименования на женския полов орган винаги ме потрисат с малоумието си - като например предложенията да се използват думи като "мидичка" или "кутийка"...

# 610
  • Мнения: 1 912
Не мога да повярвам, че и в тази толкова забавна тема се промъкна тази "дуда"  Sick 
Темите за толкова сложните наименования на женския полов орган винаги ме потрисат с малоумието си - като например предложенията да се използват думи като "мидичка" или "кутийка"...


Shocked Това за пръв път го чувам. Кутийка за какво  Mr. Green

# 611
  • Мнения: 3 736
Много обичам да ям дуди  bowuu Още не са узрели, май  Mr. Green

И аз така.  Mr. Green Но откакто научих 'поетичното' значение на думата, ми е жал за плодовете...

А така, кутийка!  #Crazy

Не знам каква е причината, но винаги става така  Laughing

Да бе, не знаеш.  hahaha

# 612
  • Мнения: 4 841
Не мога да повярвам, че и в тази толкова забавна тема се промъкна тази "дуда"  Sick 
Темите за толкова сложните наименования на женския полов орган винаги ме потрисат с малоумието си - като например предложенията да се използват думи като "мидичка" или "кутийка"...


Shocked Това за пръв път го чувам. Кутийка за какво  Mr. Green


За "патета" или "пилета" съответно. В "Нашите деца" има купища теми... Има и още по-големи бисери...

# 613
  • Мнения: 69
..Да нарека полов орган с име на плод...много ми е гнусно.
Чушките са чушки, пиперът се ръси на циганската баница  Laughing

Мама, много интересни факти! На мен ми е любопитно защо в България сме обърнали кимването за "Да" и "Не"  Thinking Колко недоразумения стават от това  Joy
И с гръцката представа за значението на  думата "Не" стават недоразумения  Laughing
Е, да наречеш полов орган с име на плод,като не се знае,че е плод.В Бургас(няколко години съм живяла там),никой не беше чувал за "дуда" като плод, имаше "варненското значение " Laughing .Това с "обратното" кимане е много забавно понякога.Имах гости от чужбина и пича отива да си купува цигари.Пита я:"Имате ли Малборо?" и тя кимва уж "да",той си тръгва, а госпожицата  Shocked
 А за гърците...мани ти ще му викаш "не" той ще продължава, ще вземеш да охнеш и той ще спре  Rolling Eyes

# 614
  • Мнения: 322
Това за кутийката и за мен е ново... Човек се учи докато е жив  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт