ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ

  • 41 934
  • 642
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 9 720
Има, разбира се. Много се говори за това напоследък, НЦООЗ прави доста проучвания и препоръки по въпроса. Директор на центъра е Стефка Петрова, която прави много за подобряване храненето на децата. Има подготвени нови рецептурници за храната в градините и училищата, издават книжки, пишат препоръки. Ето тук може да видите нейна презентация по темата

За съжаление нещата се променят бавно. Гледах наскоро министъра на земеделието, каза че твърдо ще въвеждат изисквания за суровините, от които се прави храната в детските заведения. Обмисля се тя да е изцяло по стандарт. От своя страна министерството на здравеопазването вече е готови с рецептурниците за готвене - изключват пържено, маргарин, намаляват сол, захар...
Има движение, но бавно става.

# 16
  • Мнения: 31
Имам внук на 1г7м те първо ще посещава ясла,градина училище и съм ЗА да има контрол и изисквания за произхода ,производството и качеството на храните за децата ни . Но съм свидетел как масово деца минават през магазин много далеч от училище и си купуват семки,цигари,чипс,вафли,кола и др. На въпроса ми на познато дете защо пазарува от тук нямат ли лавка , ми отговори че тези неща там ги няма защото са забранени,та се питам дали и ние като родители нямаме вина за да ядът това децата ни и нямали да е по добре вместо сутрин да им даваме пари да им приготвяме сандвич,плод,студен чай минерална вода за даскалото защото в Италия е така например.

# 17
  • София
  • Мнения: 5 190
Как така НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ Shockedне съм съгласна,
такъв контрол има в детските кухни и училищата, какъвто  и вкъщи е трудно да постигнеш!

Какъв контрол?! ooooh! Има контрол само да не са развалени, но какво съдържат е съвсем друга работа.

И аз съм на това мнение. И от репортажите се вижда и всички го знаем.

Очаквам такава наредба да стане факт от новата учебна година.

За действащата Наредба 37 за забрана на вредните "храни" в лавките и столовете - ако  не работи във вашето училище,  много лесно можете да я задвижите . Подава се сигнал в  РИОКОЗ по мейл  и правят проверка. После ви отчитат резултата, а вие проследявате реалната промяна  още на другия ден Simple Smile
Това не е неработеща наредба. Това е леко позамряла наредба +неактивно родителство Simple Smile

# 18
  • Мнения: 419
Дали това е така и за детските кухни?

# 19
  • Мнения: 11 818
Успех! Не знам защо този път съм обнадеждена.. дано!!

# 20
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Дали това е така и за детските кухни?

да, дори там контролът е още по-занижен.
Единият от репортажите беше точно от детска кухня - пълен потрес.

# 21
  • Мнения: 19 300
Как може да подкрепим исканията?

# 22
  • Мнения: 24 467
Миналата и по- миналата година обсъждахме в "Родителите" поредната нова наредба за ученическото хранене. Подавала съм лично сигнали до РИОКОЗ за нарушения в тази насока и то фрапиращи /енергийни и газирани напитки, вафли, чипс и т.н./.
Равносметката- контролът у нас е това, което куца. Нормативи имаме в излишък, не те са слабото звено.
Предпочитам по училищата да няма лавки и столове вече, след опита, който имам с нормативни разпоредби и контрол по изпълнението им.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 17 958
И аз съм в потрес, че детето ми закусва мокър хляб с микроскопични бучици "сирене" в ДГ.
Съгласна съм, че децата ни ядат най-нискокачествената храна и контрол на практика няма.

# 24
  • Мнения: 24 467
О, в градината не закусваме, ядем у нас, поне подобни боклуци да спестя от едното хранене.
Само като прочета за попара с масло и ми се изправя косата /понеже съм къдравка и понеже имам чувствителност към храните/.
На големия правя сандвичи пет години. Мога да продължа, още повече, че от миналата година по- често сам си ги прави.

# 25
  • Мнения: 12 665
Като знаем какви борби са за доставките.  В много страни и в детската градина си носят храна и мисля, че е добър вариант.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 114
Като знаем какви борби са за доставките.  В много страни и в детската градина си носят храна и мисля, че е добър вариант.
Нали се сещаш колко родители ще са съгласни на това?

Подкрепям, но е нужна и разяснителна кампания сред възрастното население, от там идва цялата работа.

# 27
  • Мнения: 46 518
И аз подкрепям, но не мисля, че ще има особен ефект. В нашата група имаше негодуващи родители, как децата им ще ядат това и онова (вместо мекици, кекс и подобни).
Промяната трябва да започне и вътре в семействата, иначе трудно ще се преборим.

Като знаем какви борби са за доставките.  В много страни и в детската градина си носят храна и мисля, че е добър вариант.

Племенницата ми е така, но храната не се държи в хладилник, което мен ме изуми, особено за лятото Rolling Eyes следобедната закуска не знам как издържа.

# 28
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Да, в Германия, в детските градини на племенниците ми родителите се редуваха да готвят. Беше практика и в държавната и в частната ДГ. По една седмица на дете се падаше. Готвиш един казан вкъщи и го носиш. Наистина е добър вариант, но тук надали ще проработи.
В Италия пък не съществува такова понятие като "джобни за училище". Правиш сандвич, слагаш сок и заминава. Не виждам необходимостта от отскачане до лавка или магазинче за вафли и чипс в такъв случай.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 060
Подкрепям с две ръце.
Склонна съм детето ми да яде и пържени кюфтета, но да е ясен произхода на каймата (месо) и олиото (без ГМО).
Склонна съм и да приема рецептурниците на РИОКОЗ, но отново - като е пиле, да не е блъскано с антибиотици, соли и други гадории.
Съгласна съм да му дават зърнена закуска, но не и нескуик гадории и т.н. Нестле продуукти  Sick
Склонна съм и да си храня детето сутрин, да му слагам нещо в чантата за следобедна закуска и само обеда да е приготвен от детската градина.
Склонна съм и изцяло да му подготвям храна от къщи - дори при зададено от градината меню, ако смятат, че иначе децата ще се дразнят кое какво яде.

Общи условия

Активация на акаунт