ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ

  • 41 991
  • 642
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 3 835
Търся си ник, в детските градини и ясли са забранени ядките, в училищата не са. Защо да ги забраняват в училището, те са много полезни, стига да отговарят на изискванията за качество и да не са пържени. Много добре са написали изискванията.

Раздел ІХ
Специфични изисквания към ядки и маслодайни семена, захар, захарни и шоколадови изделия, пчелен мед

Чл.36. (1) Ядките, които се предлагат в училищата трябва да отговарят на следните изисквания:
1. да са цели, здрави, чисти, нормално развити;
2. да имат цвят, характерен за продукта;
3. да имат вкус и мирис характерни за продукта, без специфичен мирис и привкус;
4. да нямат странични примеси;
5. да са неповредени от насекоми или гризачи;
6. да няма наличие на живи вредители.
(2) Не се разрешава предлагане на ядки в детските ясли и детските градини.
Чл.37. В училищата не се предлагат:
1. плесенясали и загнили ядки;
2. пържени ядки.


Ти остави тези дребни неща, най-важния въпрос е, какви са санкциите при неизпълнение на изискванията по наредбата?! Доколкото разбрах са по общите разпоредби на закона за храните, но този въпрос изисква внимание от наша страна, понеже за мен е най-важния.

# 286
  • Мнения: 3 835
Да ви призная, прегледах внимателно нововъведенията в Закона за храните, касаещи новата Българска агенция по безопасност на храните, и смятам, че това е нашата Агенция! Впечатлена съм, като функции, задължения, изисквания за осъществяване на контрол, за поддържане на лаборатории, национални и регионални, власт и възможности за действие на Агенцията. Прегледах внимателно и Административно наказателните разпоредби на закона, понеже те всичките се отнасят за нашата наредба, по нея могат да се прилагат всичките. Нашата наредба е на основание чл.4 от Закона за храните и е подзаконов акт към този закон, който трябва да се приеме от МС. Т.е. има статута на закона. За сведение, наредбите към МЗ са ресорни само към министерството и се подписват еднолично само от министъра, т.е. всеки следващ министър може и да ги отмени. И като цяло са с много по-нисък статус като сила.

Прегледах и функциите на новата РЗИ, ми то тя няма никакви функции и задължения по отношение на храненето, изисквания, контрол и т.н... Функциите й са основно свързани чисто с медицинските дела, профилактика, болести, епидемии, имунизации и прочие. И напълно логично според мен, аман от смесването на сто функции в един орган, и накрая естествено, нищо! Да вземе всеки да се гледа неговата работа, и барем нея да свърши като хората.

С две думи, добре ми се струват нещата, поне според закон и нормативен акт, да видим.

# 287
  • Мнения: 3 835
Земеделското министерство са качили наредбата на сайта си, на страницата им, в Актуално, малко по-надолу е.

http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/Home.aspx


Пускам и проекта на наредба на МЗ, за децата от 3 до 7 год., за сравнение м/у двете наредби, коя какво цели и постига с изискванията си.

http://dox.bg/files/dw?a=90713a4613

# 288
  • София
  • Мнения: 5 217
По наредбата на МЗХ, ако някой няма време, моля да види само  някой/и от тези:
чл. 4 , чл. 9 , чл.11, чл.14 и 15, чл. 21 и 22, чл. 23 и 24, чл. 30 и особено ал.2 !!!
чл. 33, особено ал.1 !!!
чл. 35, особено ал. 3 !!!
чл. 41

 Grinning

# 289
  • Мнения: 3 835
Какво точно те притеснява в тези текстове, за мен са си направо идеални?


Чл.4. Всяка партида храни се придружава от документ, удостоверяващ произхода на храната и документ за качество и безопасност.

Чл.9. (1) Храни, съдържащи, съставени или произведени от ГМО не се допускат за хранене на деца.

Чл.11. Месните заготовки и месните продукти, които се предлагат в детските заведения и училища, трябва да са произведени по утвърдени стандарти и/или да са произведени по технологична документация (ТД), в случай че отговарят на изискванията за суровини, заложени в техническите изисквания и рецептурите за производство на продукти по утвърдените стандарти.

Раздел ІІ
Специфични изисквания към млякото и млечните продукти

Чл.13.(1) Прясното пастьоризирано мляко, което се предлага в детските заведения и училища, трябва да е произведено от сурово мляко, което отговаря на изискванията на приложение ІІІ, секция ІХ, глава І, т. ІІІ (3) на Регламент 853/2004.
(2) Млечните продукти, които се предлагат в детските заведения и училища трябва да са произведени от сурово мляко, което отговаря на изискванията на приложение ІІІ, секция ІХ, глава І, т. ІІІ (3) на Регламент 853/2004.
Чл.14.(1) Киселото мляко, което се предлага в детските заведения и училища трябва да е произведено в съответствие със стандарт БДС 12:2010.
(2) Сиренето, което се предлага в детските заведения и училища трябва да е произведено в съответствие със стандарт БДС 15:2010.
(3) Кашкавалът, който се предлага в детските заведения и училища трябва да е произведен в съответствие със стандарт БДС 14:2010.
(4) В детските заведения и училищата може да се предлагат и млечни продукти произведени по ТД, които отговарят на изискванията за сурово мляко на приложение ІІІ, секция ІХ, глава І, т. ІІІ (3) на Регламент 853/2004 и на качествени показатели за готов продукт, съгласно действащите БДС.
Чл.15. Айрянът, който се предлага в детските заведения и училища трябва да е получен при хомогенизацията на българско кисело мляко и питейна вода, без добавяне на готварска сол.

Раздел V
Специфични изисквания към масла и мазнини

Чл.21. В детските заведения и училища се използва само краве масло, слънчогледово масло и зехтин.
Чл.22. (1) Слънчогледовото масло, което се използва в детските заведения и училища трябва да има светложълт цвят, да е бистро, без утайки и без примеси.
(2) Зехтинът, който се използва в детските заведения и училища трябва да бъде Extra Vergine или Vergine, съгласно изискванията на Регламент 2568/91/ЕС на Комисията от 11 юли 1991 година относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ (OB L 248, 5.9.1991 г.).

Раздел VІ
Специфични изисквания към зърнени храни и храни на зърнена основа

Чл.23. За приготвяне на ястия  в детските заведения и училища се използва брашно „Бяло“, „Добруджа“ или „Типово“ произведено по утвърден стандарт и/или пълнозърнесто брашно.

Чл.24. Хлябът в менюто за детските заведения и училища (Бял, Добруджа или Типов) трябва да бъде произведен по утвърдени стандарти или пълнозърнест хляб в съответствие на показателите, заложени в ТД, без оцветители.


Раздел VІІІ
Специфични изисквания към плодове и зеленчуци – сурови, сготвени, консервирани, замразени, изсушени, ферментирали, зеленчукови сокове, пресни плодове, плодови сокове, конфитюри,мармалади, желета и компоти

Чл.30. (1) Пресните плодове и зеленчуци, които се предлагат в детските заведения и училища трябва да отговарят на изискванията за качество от клас „Екстра“ и клас „I“ в съответствие с изискванията на общия стандарт за предлагане на пазара по Приложение І съгласно Регламент (EO) на Комисията 1580/2007.
(2) Партидите пресни плодове и зеленчуци се придружават от сертификат за съответствие съгласно Приложение III  на Регламент 1580/2007/ЕС.

Чл.33. (1) Консервираните продукти от плодове и зеленчуци, които се използват в детските заведения и училища не трябва да съдържат консерванти, оцветители и подсладители.
(2) В детските заведения и училища не се доставят и приемат консервирани продукти с нарушена херметичност и признаци на бомбаж.

Чл.35. (1) В детските заведения и училища се приемат и предлагат само 100% плодови и/или зеленчукови сокове, плодови и плодово-зеленчукови нектари, в които съдържанието на моно- и ди-захариди не превишава 20% от общата маса на продукта. Плодовите напитки да са етикетирани в съответствие с Наредба за изискванията към напитките от плодове (приета с ПМС 219 от 24.09.2002 г., Обн. ДВ. бр.94 от 04.10. 2002г.).
(2) При производството на продукти, производни на плодовете и зеленчуците в замразен и изсушен вид, предназначени за детските заведения и училища се използват разрешени добавки в количества, допустими в Наредба № 8 за изискванията към използване на добавки в храните (Обн. ДВ. бр.44 от 29 Април 2002г., посл. изм. ДВ. бр.39 от 20 май 2011г).
(3) В детските заведения и училища трябва да се използва доматено пюре с не по - малко от 22% сухо вещество (като минимално 80% от сухото вещество се формира от домати).

Чл.41.(1) В детските заведения и училища се предлагат плодови и билкови чайове, които не съдържат оцветители и овкусители съгласно Регламент (ЕО) № 1331/2008  на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година за установяване на обща разрешителна процедура за добавките в храните, ензимите в храните и ароматизантите в храните (OB L 354, 31.12.2008 г), Регламент (ЕО) № 1332/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно ензимите в храните и за изменение на Директива 83/417/ЕИО на Съвета, Регламент (ЕО) № 1493/1999 на Съвета, Директива 2000/13/ЕО, Директива 2001/112/ЕО на Съвета и Регламент (ЕО) № 258/97 (OB L 354, 31.12.2008 г.),  Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно добавките в храните (OB L 354, 31.12.2008 г.), и несъдържащи кофеин.

# 290
  • София
  • Мнения: 5 217
Да, Тео, точно така смятам и аз. Затова ги посочих като най-ценни, да се видят от хората , които нямат време да прочетат цялата наредба .

Обаче ако сте прочели в наредбата на МЗ за пастите, тортите, локума, сиропирани сладкиши (баклава, реване, толумби...), бонбони, шоколадови изделия.... Това последното в наредбата на МЗХ е свито до предлагане само на шоколад! Шоколад може и всеки ден (ясно е, че ще е в малки количества), обаче пасти два пъти в седмицата  или някое евтинджос ревененце с много захарррррр.
В подкрепа и 20 гр захар в напитките за деня под формата на чаша прясно мляко и чаша чай, отделно някоя филийка намазана с конфитюр с 50% захаррррр.
На фона на захарта, и на два пъти в седмицата пържено, какво правят ограничения от рода на 2% масленост за млякото? Преписват от наставления за възрастни и преливат от наредба в наредба Simple Smile

# 291
  • Мнения: 3 835
Добре ме изработи, да ги пускам всичките, аз реших, че нещо им има. И понеже нищо не виждам, както и да ги чета, реших да ги пусна, да кажеш. То били най-ценните. Laughing

# 292
  • Мнения: 3 835

Обаче ако сте прочели в наредбата на МЗ за пастите, тортите, локума, сиропирани сладкиши (баклава, реване, толумби...), бонбони, шоколадови изделия.... Това последното в наредбата на МЗХ е свито до предлагане само на шоколад! Шоколад може и всеки ден (ясно е, че ще е в малки количества), обаче пасти два пъти в седмицата  или някое евтинджос ревененце с много захарррррр.
В подкрепа и 20 гр захар в напитките за деня под формата на чаша прясно мляко и чаша чай, отделно някоя филийка намазана с конфитюр с 50% захаррррр.
На фона на захарта, и на два пъти в седмицата пържено, какво правят ограничения от рода на 2% масленост за млякото? Преписват от наставления за възрастни и преливат от наредба в наредба Simple Smile


Обаче, за да ти го върна и понеже не съм чела внимателно наредбата на МЗ за от 3 до 7, ще те помоля да цитираш къде са тия толумби, реванета и баклави. Къде ги видя тези "чудесии" бре, чак мен ме побиха тръпки.

# 293
  • София
  • Мнения: 3 099
Министърът току-що ни спомена (БГ-Мамма) в сутрешния блок на бтв... bouquet Надявал се от септември наредбата да е в сила, сега се съгласува. Само да кажа. Wink

Боже, да платим част от нужните 10-15 СТОТИНКИ увеличение, което може да се наложи за да ядат децата по-качествени храни... Аз нещо да не халюцинирам?!

# 294
  • София
  • Мнения: 5 217

Обаче ако сте прочели в наредбата на МЗ за пастите, тортите, локума, сиропирани сладкиши (баклава, реване, толумби...), бонбони, шоколадови изделия....

Обаче, за да ти го върна и понеже не съм чела внимателно наредбата на МЗ за от 3 до 7, ще те помоля да цитираш къде са тия толумби, реванета и баклави. Къде ги видя тези "чудесии" бре, чак мен ме побиха тръпки.

Тео, ако някой измисли друг "сиропиран сладкиш" .... аз това се сещам, че даваха на детето ми в държавната детска градина ... толумба и реване. Много добре си ги спомням. детето ми там научи тези думи. Баклава добавих от мен Simple Smile

# 295
  • Мнения: 3 835
Министърът току-що ни спомена (БГ-Мамма) в сутрешния блок на бтв... bouquet Надявал се от септември наредбата да е в сила, сега се съгласува. Само да кажа. Wink

Боже, да платим част от нужните 10-15 СТОТИНКИ увеличение, което може да се наложи за да ядат децата по-качествени храни... Аз нещо да не халюцинирам?!

Изобщо не халюцинираш, толкова е реалната разлика, в парично изражение, 15 стотинки, м/у най-нискокачествените храни, боклуци на практика, и качествените продукти. Това е усреднено, на храноден на дете. Имам в мен разчетите на МЗХ, базирани на проверка в различни детски градини в страната. Има и такива, където не се увеличава и със стотинка дори, просто хората и в момента им доставят качествени продукти.
Само че, ние не сме съгласни да се увеличава и с една стотна таксата за родителите, защото и в момента издръжката на дете в ясла, градина, не е малка, не забраявяйте, че и общината плаща, и то по-голямата част. Проблемът изобщо не е в липсата на пари или в малкото такива към момента, падащи се на дете, а в безотговорността до сега на цялата оргия и пасмина чиновници, дето си бяха повярвали, че тая държава съществува, за да ги издържа тях, а не че те съществуват, за да обслужват държавата, хората и в най-голяма степен да се грижат за доброто на децата, да им пука и да бачкат здраво за тяхното най-добро.
Проблемът е в организацията на търговете към общините, те обявяват търгове не за най-качествените продукти за подопечените си общински детски заведения, а за доставчици, посредници, който на най-ниската цена ще доставят продуктите до тях. Който даде най-ниска цена или бутне рушвет на който трябва, печели. После се пазарува оттам, откъдето е възможно най-евтино, най-вече на промоционални цени, например мляко за 0, 9 стотинки. Слагаш си и надценката, тя е калкулирана още в цената, дето си дал на общината, а колкото по евтино го намериш продукта после, толкова по си увеличаваш печалбата.Що не, някой някъде в държавно изискване да е казал, че млякото трябва да е ИСТИНСКО? Не. МЗ са казали само, че трябвало всеки ден да ядат мляко, а че това „мляко“ е по-вредно“ за детските им организми, отколкото ако изобщо да не им го дават, на кой му пука, нали на хартия пише мляко. Милиграми, калории, въглехидрати на ден, дрън, дрън....

Рецептурници за милиграм боклук на ден, на дете, от 3 до 7 и от 7 до 19 г.. Всичките най-големи боклуци на пазара, отиват в детските заведения, ядат ги децата ни.

# 296
  • Мнения: 3 835
Това със споменаването на БГ Мама не е много добре. По темата тук няма организирани потребители, инициативен комитет към форума и представители за пред медиите. Да не говорим, че Мамма и Татти не са предупредени, че ще се споменава сайта във врзъзка с наредбата. Зад наредбата на МЗХ седят най-големите неправителствени организации в страната, работещи в сферата за децата, и като инициатива и настояване, и като пряки участници в написването й, така че всичко останало е излишно. Неправителствената подкрепа е бетон в случая, а тя има най-голяма реална тежест.

Наредбата на МЗ, май ще трябва да си я защиват сами, защото колкото и да е абсурдно, Търся си ник е права, разписали са торти, пасти, реванета, толумби, баклави, бонбони, вафли и сие, че са допустими, забележете, в яслите и градините! Един път седмично и туршии можело. Риба от консерва, пак можело, в същите заведения за невръстни деца?! Crazy Направо да се хванеш за главата. Да не говорим, че хората дето ми казаха, че бувално са преписали наредба 37, се оказаха прави. Отчитаме дейност, че да не си загубим службите. Да не споменавам, че възможности за ефективен контрол и реални резултати, изобщо не им влизат в сметките, щото и да искат вече, ги нямат като опции и възможности, след рИформата им в РЗИ и закриване на РИОКОЗ. Демек написали са (преписали) една хартия.

# 297
  • София
  • Мнения: 5 217
На морето, в малък градец, медицинската сестра в детската градина споделила с мъжа ми, че им е много трудно "да хранят децата с истинска храна", "едва успявали да купят един път в седмицата пълнозърнест хляб" и най-важното - "знаят за наредбата на Найденов и я чакат".

Аз, като една виреща носа си столичанка, бях потресена, засрамена, обнадеждена....

# 298
  • Мнения: 3 835
Търся си ник, това много интересно..... newsm78 Аз съм убедена, че свестните хора, хората, на които им пука за децата, и родители, и служители в градините и училищата, преобладават. Не вярвам на настойчиво и агресивно проповядваните мантри, че на обществото и на нас, обикновените хора не ни пукало. А ти що си си вирила носа?!

В днешния в. Торнадо, има много добра статия: "Храната, която ни убива" - "Потребителя е както го научиш. Може да яде и пластмаса, стига да му продаваш пластмаса за ядене достатъчно дълго. У нас тази практика е овладяна до съвършенство. Ядем рога, копита, дупета, перушина, под благовидната форма на кренвирши и шунка, плащаме вода по тарифите за пилешко месо, поглъщаме боички заедно със свинската пържола, замезваме със сирене от палмово масло, а в млякото може да се намери цялата Менделеева таблица."
Много навреме и много точно описват опасната химия, която се инжектира в пилешкото, кренвиршите се правели по технологията на дамските превръзки, как обгазявали доматите.....

Никой не може да ме убеди, че през всичките тези години чиновниците в МЗ, че и в МЗХ, не са знаели, за всички тези опасни отрови, с които са тъпчат храните, само и единствено за печалба, и най-важното, че с тях тъпчат децата ни, за които тези отрови са хиляди пъти по-опасни. Това е престъпна държавна и чиновническа безотговорност. Да знаеш, че се тровят поколения деца, да знаеш какви са дългосрочните последствия и за тях и за цялото общество, и да седиш и да мълчиш, че и стряскаши статистики да навираш в очите на хората, без да предлагаш нито едно решение на проблема, за което и ти самия да вярваш, че ще даде резултат. И после се чудим защо толкова се увеличиха странните и непривични за децата заболявания, защо толкова се увеличиха хиперактивните деца, агресията... Дългогодишна престъпна чиновническа безотговорност и алчност, това е.

# 299

Общи условия

Активация на акаунт