Винаги ли си заслужава да се разправяме с институциите?

  • 2 288
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 808
От седмица се разправям с една от институциите, може би най-неприятната от тях -здравната. Подготвям си документите за ТЕЛК. Разиграват се както си искат, но днес вече чашата преля #Cussing out Трябва им ехография на сърцето и си записах час при кардиолог."Докторката" беше осведомена за какво отивам, но все пак ми определи приемно време. С влизането в кабинета ми прибра направлението и веднага ми заяви, че ехографът бил нов компютърен модел, на който тя не можела да работи."Успокои ме" обаче, че ще получа нужния ми документ, но да ида другата седмица, когато има и друг лекар, който знае как се работи на апарата. Ако не, ще отида в друго ДКЦ,  там "ще ме уреди" на обикновен ехограф. Отказах, защото съм в криза, краката ми са отекли и не мога да се разкарвам нагоре-надолу. Поисках си направлението, не ми го даде. Тя щяла да свърши работата, щом се е заела. #Cussing out Мога да й стъжня живота, ако се оплача, но в тая жега и с тия отекли крака едва се движа, а и нямам време до ТЕЛК-а. Трябва да пия една студена вода и да търча, където ми каже. Вие как постъпвате, когато ви разиграват по такъв начин? Искам да си сверя часовника, че съм изтрещяла от нерви. #Cussing out

# 1
  • Мнения: 3 634
Съжалявам, че изпитваш физическа болка! Аз нямам проблем с институциите, даже получавам повече от необходимото обслужване. Не си тръгвам докато не постигна целта си и винаги съм хладнокръвна и търпелива.  Wink

# 2
  • Мнения: 741
В последните две години непрекъснато ми се налага да се разправям със социални или здравни институции. Не че аз искам и не че ми е приятно. Но, истината е точно такава - НАЛАГА СЕ. Преди това вярвах, че там работят наистина хора, с хуманната нагласа да помагат. Сега се чудя на наивността си. Почти навсякъде е така - ако си неподготвен с нужната информация, ако приемаш всичко казано от тях с доверие и ако си готов да играеш според тяхната гайда, неуспешното развитие на проблема е абсолютно сигурно.
Вече не гледам през розови очила, знам че целта им е да ме прецакат, затова и предварително си създавам подходяща нагласа - знам, че това за което ми се налага да се боря, ме задължава (в момента на срещата със служители от въпросните институции) да бъда различна от това, което съм в действителност. Дали си заслужава? Не искам да е по този начин, но ако е единственият, то тогава си заслужава. С други думи, ако знам, че единственият начин да успея е да се мине през разправии - действам така и не се чувствам виновна. Владея се единствено да не засегна личното достойнство на някой с някоя обида, която задължително ми напира отвътре...

# 3
  • Мнения: 13 289
В подобни ситуации, на теб ти е спешно, в същото време те блокират по някакъв начин да си свършиш работата както на теб в случая са ти взели направлението, първо се запъвам като магаре на мост кротко и спокойно без скандали, ако не сработи, казвам ок аз искам да ми се свърши работа наясно съм че ти ме моташ,защото нямаш време или друго ти е по-спешно, но в същото време не искаш да ми изпуснеш парите, а пък аз не съм съгласна да ме моташ, така че или да се захващаме да си свършим работата или си ми дай в твоя случай-направлението, обикновено в 50 процента от случаите, когато съм го прилагала на тая фаза се отпушва при по упоритете продължавам ако се заянатят, при теб бих казала въпреки огромното ми желание вие да извършите този преглед ми е спешен, не съм добре и нямам намерение да се разкарвам по пет пъти докато ми извършите прегледа, така че ми върнете направлението да си намеря друг специалист и пак настоятелно докато не стане мойто, единични са били случаите когато този маниер не ми е проработвал.
С едно изключение в мтел винаги говоря спокойно и настоятелно и никога не се карам, според мен виковете, обвиненията и обидите, обикновено провокират другата страна също към настъпателни действия, обикновено успявам, останалите проценти, които не успявам, търся начин да си реша проблема по друг начин.
За съжаление разправиите са неизбежни и anjali е права, че човек наистина трябва да е подготвен с инфо иначе просто някоя апатична служителка те отпраща само и само да не се помръдне да свърши нещо.
А докторите и здравната каса са много зле в това отношение. За комисиите по ТЕЛК легенди съм чувала и за това колко е трудно и за рушвети и че имали лимит колко човека да одобрят незнам колко е вярно, но ти пожелавам успех и по-малко нерви.

# 4
  • Мнения: 8 808
Опитах да настоявам с твърд тон, но ударих на камък. Тя се беше заинатила повече от мен и не искаше дума да се каже да ида другаде. А най-невероятното е, че аз се обадих преди два дни на регистратурата, казах какво искам и питах може ли там да ми направят необходимото изследване. Любезно ми обясниха, че може, даже имали нов супер ехограф и ме свързаха с въпросната кардиоложка, на която повторих какво ми трябва. Тя изобщо не спомена, че не се е научила още да работи на новия апарат, а ми записа ден и час. Отидох и най-спокойно си подадох направлението.....после тя ме изненада с факта, че не може да си свърши работата, за която ще вземе парите от ЗК. Нямам думи... Crazy Сега мъжът ми трябва да си вземе ден от отпуската или неплатен, за да дойде с мен другата седмица да се разправя, ако пак има нужда. За едно направление....парите в ЗК сигурно са на свършване Confused

# 5
  • Мнения: 91
Да,  особено ако на работещите в тези институции им се плаща заплатата от нашите данъци!
В повечето случаи съм любезна и много търпелива, винаги предварително съм  подготвена относно моите  и техните права и отговорности , така че никой не може да ме прати в трета глуха или да ми подаде невярна информация. Но ...признавам си, на два пъти беше страшно.
Обичам да си върша работата както трябва и очаквам същото от другите- без изключения!

# 6
  • Мнения: 13 289
Аз мога да ти напиша  как бих постъпила,отивам на място и си искам направление, или да ме преглежда или да си ми го връща,и междувременно си търся друг кардиолог, ако няма друг тогава вече става сложно или ако каже че ти го е върнала.
Нявсякъде се пробват да точат здравната каса.
Явно тая докторка яко я сърбят ръцето за пари и ще ти образува яко нерви, не разбрах записала ли ти е друг час или нещата са останали висящи.

# 7
  • Мнения: 419
Аз бих написала писмо до здравната каса. Лошото е, че и до там трябва разкарване, протакват се нещата, но поне после въпросната лекарка ще бъде глобена и се надявам да се замисли дали ще се подиграва пак на хората за собствена изгода.

# 8
  • Мнения: 8 808
Каза ми другата седмица да отида в понеделник, ако дойде друг лекар, който знае какво върши, да ми се направи прегледа, ако не дойде, ще ме праща другаде, където има обикновен ехограф. Как ще стане тази работа, не ми е ясно. Най-много да си платя накрая ехографията Rolling Eyes Просто държи да ми вземе тя парите от направлението, а не друг, който и да свърши работата. Нямам идея каква врътка е измислила, след като не може да работи на този апарат, но беше редно да ми каже още по телефона, че не се е научила и аз щях да си запиша час другаде. Не е само тя кардиолог. Полъгах се да се запиша там, защото ми е близо, а това е съществено сега за мен, както ме болят отеклите крака. Но.... Sick

# 9
  • София
  • Мнения: 4 042
Е как не иска да ти върне направлението! Че това си е кражба и злоупотреба със служебно положение! Взела е пари и не е свършила работа. Такъв скандал ще направя, че не е истина. Трябваше още на момента да потърсиш директора на ДКЦ-то и да обясниш, че отиваш направо в НЗОК за жалба. И бих те посъветвала да го направиш още в понеделник. Такова поведение е недопустимо!

# 10
  • Мнения: 3 331
Много съжалявам, че си в такова положение и не могат да ти назначат адекватно лечение, поради немърливостта и безочието на конкретен човек. Дано по бързо се възстановиш!
Подай си едно оплакване до здравната каса. Дори да не е в момента, а по-късно. Докато си мълчим и се примиряваме, по различни причини, с такова отношение, няма да има оправия.
Да се разправяме се с институции има смисъл, ако не са монополисти. Когато има конкурентна среда, нещата стоят по различен начин.
Лошото е, че в повечето случаи поведението на един човек, разваля имиджа на дадена институция. И пак стигаме до момента с подаване на жалба. Подай си я, изчакай за входящ номер, попитай за срока на отговор и бъди настоятелна в правото си на отговор.
Желая ти успех!

# 11
  • Мнения: 13 289
Направо си намери друг кардиолог в понеделник отиди да си вземеш направлението и не се занимавай повече с нея, много е неприятно че не си добре и трябва да се разкарваш, но според мен тази няма да ти свърши никаква работа, ако се запъне да не го връща, или ще трябва да дигаш скандали и да пишеш жалби и ще си тровите живота ти на на нея, тя на теб.
И ако си обвързана със срокове за ТЕЛК не можеш да рискуваш и да чакаш до последно тая ще си свърши ли работата или не и да седиш на тръни и за ТЕЛК и за прегледа ако ти се налага лечение.
А ако решиш жалба винаги можеш да и напишеш, но доколкото разбирам сега ти е по-важно да си решиш конкретния проблем, съсредоточи се в него, а после като ти е спокойно и се пооправиш здравословно прави каквото искаш с тази докторка и й пиши каквито искаш жалби, можеш да си ги пишеш и вкъщи и просто да пратиш някой да ти ги занесе и входира във НЗОК.
Просто на тоя етап жалбата няма да ти помогне, но аз бих я написала все пак, тъпото е че ако не ти върне направението ще трябва да си правиш прегледа платен, за да не си изпуснеш срока.
Тя го знае и на това разчита според мен, че хем ще си отчете някакво направление да вземе пари, хем ти тъй или иначе ще си решиш проблема защото ти е спешно и не можеш да чакаш.

# 12
  • Мнения: 741
aunt Ogg е абсолютно права. Това е най-адекватният и разумен начин да се постъпи в този случай. С мълчание и примирение нищо няма да се промени. Кой за каквото си е заслужил. Щом е нарушила правата ти, направи всичко възможно да си ги защитиш (ако трябва с цената и на скандал) и не се чувствай виновна.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 481
От седмица се разправям с една от институциите, може би най-неприятната от тях -здравната. Подготвям си документите за ТЕЛК. Разиграват се както си искат, но днес вече чашата преля #Cussing out Трябва им ехография на сърцето и си записах час при кардиолог."Докторката" беше осведомена за какво отивам, но все пак ми определи приемно време. С влизането в кабинета ми прибра направлението и веднага ми заяви, че ехографът бил нов компютърен модел, на който тя не можела да работи."Успокои ме" обаче, че ще получа нужния ми документ, но да ида другата седмица, когато има и друг лекар, който знае как се работи на апарата. Ако не, ще отида в друго ДКЦ,  там "ще ме уреди" на обикновен ехограф. Отказах, защото съм в криза, краката ми са отекли и не мога да се разкарвам нагоре-надолу. Поисках си направлението, не ми го даде. Тя щяла да свърши работата, щом се е заела. #Cussing out Мога да й стъжня живота, ако се оплача, но в тая жега и с тия отекли крака едва се движа, а и нямам време до ТЕЛК-а. Трябва да пия една студена вода и да търча, където ми каже. Вие как постъпвате, когато ви разиграват по такъв начин? Искам да си сверя часовника, че съм изтрещяла от нерви. #Cussing out

Ако със сигурност мога да й стъжня живота- ще го направя и окото ми няма да мигне. Ако пусна само някакво рутинно оплакване, от което няма да последва санкция за чумата- няма да си мръдна пръста. Действам, ако съм сигурна в резултата, иначе само си късам нервите допълнително.

# 14
  • Мнения: 8 808
Ще подам задължително оплакване, може би не веднага, имам по-неотложни задачи. Дано като подам по-късно има смисъл, да приемат моите съображения защо не съм го направила веднага. Наистина сега ми е трудно. Само се чудех има ли смисъл да се разправям, но с прескачане на случката няма да се променят нещата, а аз дълго ще имам контакти със здравната институция и ако ме препъват непрекъснато не знам докъде ще я докарам. Прави ми впечатление, че щом изляза от кръга на лекарите, които непрекъснато ме лекуват, веднага налитам на някой такъв екземпляр. Досега винаги са ме препращали един на друг, за да ме пазят и да не могат да ме подмятат всякакви, но сега се касае само за едно рутинно изследване и веднага налетях на кръвопиец. Страх ме е от хората, които работят за тази институция, честно. Tired С рядко срещано заболяване съм и направо ще ме изядат, ако попадна на случаен. Може ли такова чудо? Outta Joint

Общи условия

Активация на акаунт