кандидатстване и обучение в САЩ

  • 16 182
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 980
zuri, аз съм в САЩ и само от тук имам опит. Предпочитам да давам информация само от първа ръка и от източници, които мога лично да проверя. За канадските университети можете да попитате в темата на канадските майки, предполагам че сред тях има учещи/учили в тамошни университети.   Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 2 361
Благодаря!

# 32
  • София
  • Мнения: 108
Тази тема ме интересува, въпреки че дъщеря ми е далече от кандидатстване за университет (сега кандидатства за гимназия). Искам да сме добре информирани от рано, за да не пропуснем нещо.

# 33
  • Мнения: 1 943
Здравейте! Аз съм студентка 3 курс "Право" има ли някаква възможност да продължа обучение в САЩ? Предполагам с тази специалност едва ли, но бих могла да я сменя с друга от юридически факултет, ако се налага... Ако има някой наясно да пише или споделете сайт, който да ми бъде от полза Blush Simple Smile

# 34
  • Мнения: X
BrokenGirl, кажи по-подробно каква е целта ти (може и на лични) и ще се опитам да ти помогна доколкото мога.

Ако искаш да си адвокат в САЩ, имаш като цяло 3 варианта:
1) Завършваш право в Америка (JD degree)- отнема 3 години, след като завършиш право в БГ.  Тук в юридически факултет се ходи след колеж, така че 5-те години университет в БГ няма да са загубени.
2) Завършваш LL.M. в Америка (отнема 1 година).  Има определени щатове (включително Ню Йорк), които ти разрешават да практикуваш като адвокат с чуждестранна диплома + LL.M. (+bar exam, разбира се).
3) Намираш си работа в международна организация - това е доста трудно, но не невъзможно.  Една моя колежка от БГ работи за ООН.

# 35
  • Мнения: 1
Mamma mi благодаря за цялата информация искам да те попитам нещо, ето го моя случеи така значи аз съм на 21  и искам да уча в сащ, член съм на българският младежки червен кръст, имам средно образование социално активен съм, имам лидерски качества, и съм голям хуманист. Въпроса ми е има ли някакъв начин да запиша. Нещо да уча там ? Или трябва да уча тука. И после с бригада. Да ида там

# 36
  • Мнения: X
pan4o0123, какво точно искаш да учиш в САЩ?  И като цяло искаш да учиш или целта ти е да се преместиш просто да живееш тук?  Ако имаш средно образование от България, то можеш да кандидатстваш за колеж тук (като си вземеш съответните изпити).  Без изпити можеш да се запишеш в community college .. Но и двата варианта са доста скъпи ...

# 37
  • Мнения: 3
Здравейте мами,
Ще помоля за малко помощ.
Синът ми е са амбициите да кандидатства в Харвард след 4 Години (сега е 8 клас), знам че е рано, но все пак, трябва да сме подготвени. Та въпросите ми са:
1. Ако някой може да ме насочи към агенция или нещо от този род, където да ме информират по-подробно.
2. Какво ще рече колеж - след като завърши 12 клас, задължително ли е да минава през колежа, или може направо да отиде в университета?
3. Чувала съм, че колежа е 2 год. Ако успее да вземе стипендия (в което силно се надявам) и учи да речем в харвардския колеж, тази стипендия продължава ли и за университета или трябва да мислим за финансиране, защото не сме с много големи възможности?
4. Знам, че ще трябват SAT и TOEFEL и най-вероятно SAT2, но има ли изисквания по кои предмети да са, или си ги избира той, а също така по колко допълнителни предмета (SAT2) трябва да полага изпити?
5. И може би най-важното за момента - взел е нивата преди сертификатите FCE, и тн., искам лятото да ходи на интензивни курсове по английски, за да може да почне да се готви за FCE, с бъдещите перспективи за SAT  Simple Smile .Ще можете ли да ми препоръчате някаква школа, или учител и ако да ми кажете ориентировъчни цени.
6. Някакви препоръки за следващите години - към какво да се насочи?
Поздрави!

# 38
  • Мнения: 156
Имам питане, може ли да ме "светне" някой, каква точно застраховка , най вероятно медицинска се изисква за студент в САЩ, за да знам какво да търся в застрахователните компании. На формуляра от колежа , при това те са от колежанската лига където ще играе / човека е баскетболист/, има условия на застрахователя, цели два листа писания. Май ще трябва да ги показвам на застрахователите, но ме е страх де не ме
"набутат" с някоя излишна застраховка? И кога точно трябва да се сключи, предполагам за 1г. и преди заминаването?

Предварително благодаря

# 39
  • Мнения: 2 980
каква точно застраховка , най вероятно медицинска се изисква за студент в САЩ, за да знам какво да търся в застрахователните компании.

Обикновено университетите в САЩ осигуряват собствени здравни застраховки на студентите си. Не е необходимо (и е съмнително доколко ще ви свърши работа) да правите застраховка от България. Университетската здравна застраховка на записаните студенти се включва в таксите, които се плащат за обучение. Студентите могат да изберат да останат записани в застрахователния план на родителите си, но това важи предимно за тукашните родители, които имат американски застраховки, сравними с това, което университетът предлага. Ако детето е със стипендия, тя би трябвало да покрива и здравната застраховка - проверете условията.

2. Какво ще рече колеж - след като завърши 12 клас, задължително ли е да минава през колежа, или може направо да отиде в университета?
3. Чувала съм, че колежа е 2 год. Ако успее да вземе стипендия (в което силно се надявам) и учи да речем в харвардския колеж, тази стипендия продължава ли и за университета или трябва да мислим за финансиране, защото не сме с много големи възможности?

4. Знам, че ще трябват SAT и TOEFEL и най-вероятно SAT2, но има ли изисквания по кои предмети да са, или си ги избира той, а също така по колко допълнителни предмета (SAT2) трябва да полага изпити?


Няма харвардски колеж. Харвард е университет. Колеж в САЩ се нарича висше учебно заведение, което дава до бакалавърска степен. Университет се нарича учебно заведение, което дава и пост-бакалавърски степени - магистър и доктор. В Харвард (и в много други университети) "колеж" също така може да означава и факултетът за обучение на бакалаври. Но това е просто обозначението на бакалавърските степени в рамките на университета, не е отделно учебно заведение.

Колежите са няколко типа, но за по-просто ще ги разделя на къмюнити колежи community colleges и обикновени. Къмюнити колежите са нещо като полувисши институти. В тях се предлага двегодишно обучение, което води или до професионален сертификат, или до степен асошиейтед - това е степен под бакалавърската. Някои студенти предпочитат първо да завършат двегодишната степен в къмюнити колеж, защото там цените за обучение са в пъти по-ниски от тези в университетите, и след това да се прехвърлят в обикновен колеж или в университет, за да си доучат за бакалавър. Това от финансова гледна точка е изгодно предимно за местните студенти, които завършват къмюнити колеж в собствения си щат, защото тяхното обучение е субсидирано и наистина излиза много евтино. За студенти от други държави пак има разлика, но съвсем не е евтино.

В осми клас синът Ви трябва да наблегне на английския. Трябва му отличен резултат и на ТОЕФЛ, и на общия САТ. За останалите изисквания можете просто да погледнете на страницата на университета. Те се променят периодично, така че не е лошо да се поглежда всяка есен какви са изискванията за кандидатите. Там си е написано точно колко и какви изпита, има статистическа информация за резултатите на последния приет клас и т.н.

Защо точно Харвард? Има над 5000 акредитирани университета и колежа в САЩ, като много от тях предлагат отлично обучение - има си рангове, класации и прочие. Много от нещата, които привличат български студенти към Харвард, всъщност са типични за американското висше образование като цяло или пък могат да се получат и на други места - име и престиж носят много университети, не е само един. Също така има специалности, които в други университети се преподават на по-високо ниво, отколкото в Харвард. Опитът ми дотук е, че често насочилите се към Харвард, Йейл и Принстън, всъщност са ги избрали, защото само за тях са чували. Не е лошо да попрочетете за обучението в САЩ като цяло и детето да помисли по-скоро какво иска да учи. "Къде" е второстепенен въпрос.

Ето тук и тук малко начална информация на български.

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 17:44 от ianajar

# 40
  • Мнения: 156
Благодаря за инфото, но точно това , че в документите за лигата в коята ще играе  , 25листа са,  има 2 страници за застраховката и треньора му е казал да ги направи в България и да ги сканира , като стигне там да занесе оригиналите. Ще проуча , но все пак благодаря.

# 41
  • Мнения: 2 980
Nikoan, преди да правите българска застраховка, задължително се свържете с университета и с адвайзора, който отговаря за сина Ви. Новоприетите студенти винаги получават информация как да се свържат с човек в университета, който да ги насочва в началото. Питайте адвайзора за застраховката. Застраховка от чужбина ми се струва, че ще е много проблематично да се използва там, особено от спортист, който все пак ще има от време на време нужда от нея. Доколкото знам, нашите застраховки са на принципа клиентът плаща на място, а после в България му възстановяват сумата. Това е много проблематично при щатските цени за студент, който няма да има много средства в наличност.

Да не би тренировките му да започват преди началото на учебната година и за този период да му искат застраховка от тук? Тамошната студентска обикновено започва в края на август, когато започва и семестърът, но спортните програми често започват още през лятото.

Пак повтарям, ако детето е със стипендия, тя би трябвало да включва застраховка. Безсмислено е да плащате тук. Питайте университета, обадете се или пишете на всички номера за контакт с адвайзори, които са ви дадени. Нещо липсва в информацията.

# 42
  • Мнения: 156
Мерси ianajar за съветите, все още чакаме I-20 и документите за стипендията, затова не мога да кажа какво ще дойде, това което видах е от документите за лигата по баскетбол, където ще играе. Но ще го уточним с треньора, мисля да действам след интервюто за виза. Поне да е сигурно. Все пак разбрах какво ме съветваш и благодаря.

# 43
  • Мнения: 2 992
nikoan,
Тези няколко страници, за които говорите, не  са ли медицински изследвания и имунизации, които са необходими да си направите предварително в България, нужни за застраховката?

# 44
  • Мнения: 156
nikoan,
Тези няколко страници, за които говорите, не  са ли медицински изследвания и имунизации, които са необходими да си направите предварително в България, нужни за застраховката?

Не са точна за застраховката,
това е за баскетболната колежанска лига където ще играе, 10 листа въпроси, болен ли си , не си ли болен и разни такива простотии, два листа за мнения на доктори, прегледи за очи, поне това разбрах, стомах , гърди и т.нататък. А има и 4 листа за застраховката, номер полица , компания, покритие и т.нататък.
Но ще чакаме да му мине интерюто за визата и после ще се зенимавам.

Общи условия

Активация на акаунт