раждане със секцио

  • 78 310
  • 756
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 258
Само да кажа, че високият диоптър не е причина за секцио. Познавам момичета с над 6 диоптъра, които си родиха нормално и без никакви проблеми, след преглед при офтамолог.

Това преценява офталмологът. Моята лекарка каза, че при този диоптър (-8.5) нищо не е сигурно, въпреки иначе нормалното очно налягане и състояние на ретината. Както каза тя "Никога не се знае как ще се развие едно естествено раждане, затова при висок диоптър е добре да сме сигурни".  Peace

Съгласна съм с ИрПуц. Двама офталмолози ми казаха същото. Диоптър над - 6.5 се води гранично състояние, така че, дори да е само това, риск има и всяка бременна трябва да си реши дали иска или не да поеме този риск.

# 16
  • Мнения: 65
Да се разпиша и аз:) Възстановявам се от секцио в момента (операцията беше на 4 юли) и аз точно като теб се ужасявах от операцията. Моето беше по спешност, но въпреки това всичко мина ок, момичетата са ти казали всичко - няма нищо страшно, ще усетиш само слагането на упойката, но това е нищо, бебо го вадят за няма и 5-6 мин., останалото време е за шеф и кройка:), но повярвай ми, в момента в който му/й чуеш гласчето въобще няма да те интересува какво те правят Joy Следващите няколко дена са малко предизвикателство, но нищо, с което да не можеш да се справиш - боли и няма как да не боли - все пак това си е операция - но ще видиш, че ще се възстановиш много бързо. Мен ме глезеха много и ме пуснаха да шетам из къщи чак на петия ден след операцията Blush (не че се оплаквам:), но сега вече нямам проблеми - само внимавам с резките движения и не вдигам нищо освен бебо:)
Леко бременеене и въобще не се притеснявай - очакват те незабравими моменти Hug Hug Hug

# 17
  • Мнения: 3 242
Само да кажа, че високият диоптър не е причина за секцио. Познавам момичета с над 6 диоптъра, които си родиха нормално и без никакви проблеми, след преглед при офтамолог.

Това преценява офталмологът. Моята лекарка каза, че при този диоптър (-8.5) нищо не е сигурно, въпреки иначе нормалното очно налягане и състояние на ретината. Както каза тя "Никога не се знае как ще се развие едно естествено раждане, затова при висок диоптър е добре да сме сигурни".  Peace

Съгласна съм с ИрПуц. Двама офталмолози ми казаха същото. Диоптър над - 6.5 се води гранично състояние, така че, дори да е само това, риск има и всяка бременна трябва да си реши дали иска или не да поеме този риск.

Диоптъра не е проблем ! проблем е когато има високо очно налягане (глаукома) защото има опасност от отлепяне на ретината !

# 18
  • Мнения: 3 736
Трой, високият диоптър е предпоставка за проблеми с ретината - както виждаш, цитираме специалисти.

# 19
  • Мнения: 3 242
...клизмата - във всяко заведение е различно-някъде правят другаде - не. Успех, не се страхувай  Hug

Кошмар ! Никъде из Европа не практикуват клизми , или пък бръснене при нормално раждане!

Трой, високият диоптър е предпоставка за проблеми с ретината - както виждаш, цитираме специалисти.

100% е сигурно че ще си с секцио ако си с малък диоптър или никакъв, но с глаукома , отколкото с диоптър -5 Simple Smile
Сестра ми беше с -6 и си роди нормално !Аз съм с -1,5 но с глаукома и от сега са ми казали , че съм с операция .

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 12:44 от Boten Mary

# 20
  • Мнения: 3 736
Да, е и? Две различни състояния, риск има и при двете.

# 21
  • Мнения: 3 242
Да, е и? Две различни състояния, риск има и при двете.
При глаукома секциото е задължително ! Иначе с късогледство можеш да си родиш нормално дори да имаш -17 !

Погледни в гугъла има достатъчно информация Simple Smile
http://www.babycenter.com/400_does-natural-birth-affect-the-sigh … op_7696685_773.bc

http://www.dcurbanmom.com/jforum/posts/list/132.page

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 00:09 от Troy

# 22
  • Мнения: 2 980
При глаукома секциото е задължително !

Тук не е.
Явно има различни школи по този въпрос, както и по въпроса за секцио и късогледство.  Peace

За момичетата с късогледство: ето един синтез на научни изследвания по въпроса: http://www.tripanswers.org/answer.aspx?criteria=&tagtrail=%2 … id=5468&src=0
Не се наблюдават изменения след раждане с късогледство, извън очни кръвоизливи и отоци (резултат от неправилно напъване). Това не като някакъв експертен съвет, а просто като успокоение за тези, които са си взели решението.

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 06:50 от ianajar

# 23
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
С интерес ще следя темата, дано повече жени се включат.

# 24
  • Мнения: 3 242
При глаукома секциото е задължително !

Тук не е.
Явно има различни школи по този въпрос, както и по въпроса за секцио и късогледство.  Peace

 

Задължително е ! Именно в България ми го казаха ! Simple Smile

# 25
  • Мнения: 3 736
ianajar, да, мисля, че четох едно подобно изследване или може би същото. Обаче едно изследване на мен не ми стига. Според мен всеки взима решение за себе си - избира това, което му дава спокойствие. Аз чух и, че седалищно бебе може да се роди по естествен път, но някак си не се чувствах дистатъчно смела, че да експерименирам дали е вярно, предвид факта, че бях запозната с рисковете.  Laughing

Впрочем, поради същата вродена липса на авантюризъм отказвам да помисля за лазерна корекция на очите - и 0.001% риск ми е много, когато става дума за зрението ми. Хора всякакви.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 595
И в България е въпрос на преценка и уговорка. Майка ми е родила мен нормално и без проблем, а 7 години по-късно за сестра ми й казват, че е задължително секцио заради късогледството. Диоптърът й е -7 още от ученичка. Аз съм с -5.5/-6 и следящият бременността ми каза, че при нормално състояние на очните дъна не е задължително секциото, но в последен триместър това ще се реши от офталмолог и от при който там лекар ще раждам. 

Не ми се иска да се подлагам на операция, но ако мнението на специалистите е твърдо "за", ще се съобразя. Ако ми дадат възможност за личен избор и преценка, ще си родя нормално.

ianajar, благодаря за инфото Simple Smile

# 27
  • Мнения: 258
Флип, имай предвид, че за пълноценен преглед на очите се налага слагане на капки, а в трети триместър офталмологът може да откаже поставянето им, тъй като не са съвсем безобидни. В моя случай, нямаше никакъв проблем в началото на бременността, но когато реших да потърся второ мнение в последния триместър, офталмологът отказа да използва капки, поради посочената по-горе причина, което пък ограничава прегледа и не позволява оглеждане на дъната.

ИрПуц е споменала и лазерната корекция.Първият офталмолог ми препоръча такава, но беше категоричен, че дори и след нея, не е особено желателно физиологично раждане. В началото на бременността, бях категорично против секцио, но притеснението ми за зрението е по-голямо.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 537
Да дам и аз кураж Simple Smile
Имам две раждания, и двете секцио, и двете по спешност. Въпреки това различни сами по себе си, в различни болници, по различен начин се възстанових. И двата пъти коластрата ми тръгна някъде 48 часа след раждането, кърма имах, но първия път не получих адекватни съвети, не бях подготвена и аз самата, бебето ми го дадоха на третия ден и не потръгнаха добре нещата - цедих около месец, на практика бебо не засука.
Втория път бях изчела форума (Кърмаческия) до дупка, родих осмаче, беше почти месец в болница, но аз цедих адекватно и като си я взехме постепенно се научи да суче - кърмих 20 месеца. Така че кураж, подготви се психически, че всичко ще е наред, кърменето е мисия възможна и почети повечко по темата Simple Smile
Относно възстановяването - понеже ми се е случвало 2 пъти и имам база за сравнение - наистина  е много важно да се раздвижиш възможно най-бързо след операцията. Не сама, съгласувано с лекарите, но искай и настойвай за по-ранно - 4, 6, 8 часа след това, когато разрешат. Не чакай 24 часа. И повече ходене първите дни.
И последно - болката е съвсем поносима и всичко се забравя бързо. Месец след второто раждане казвах, че съм готова да родя и трето.

# 29
  • Мнения: 3 736
Jiema, а така! Трябва да се повтаря това за бързото раздвижване до откат, защото практиката в нашите болници е явно доста остаряла - като чуя за престой в реанимация цяло денонощие, че и повече, настръхвам. Не ми се мисли как се започва раздвижване след 24+ лежане по гръб. Аз раждах в уж прогресивна болница, но отказваха акушерките да ме вдигнат преди да са минали 12 часа. Е, докторът им се обади и ме оставиха да стана, без помощ  даже, към 8 часа след операцията.

В началото на бременността, бях категорично против секцио, но притеснението ми за зрението е по-голямо.

Така и трябва да е. Не дай боже, но ако се стигне до отлепяне на ретина? Това вече се оправя само оперативно и не на 100%, а с новородено е особено хубав момент за подобни операции...  Колкото и да е малък риска.

Общи условия

Активация на акаунт