Кога детето ви започна да говори

  • 6 963
  • 76
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 307
Здравейте момичета!
Дъщеричката ми е на 1г и 4 мес и говори много малко разбираеми неща.Знае около 15 думи,а иначе по цял ден бърбори някакви неразбираеми неща.Много и говорим,много общуваме с други деца,повтарям и непрекъснато някоя дума,но ако думата не и харесва или и е сложна дори не се опитва да я повтаря.А детето на моята приятелка е с 4 мес по малко и говори много.Дори вече изречения прави.Незнам дали трябва да се притеснявам,но аз все пак съм си притеснена.

спокойно, и моето дете на 1г и 4 мес, мелеше постоянно но само на бебешки, изключвам стандартните мама, баба, тате, бебе, папа и т.н.
Всъщност като се замисля съвсем отскоро, миналия месец,  започна да казва и/или повтаря повечко думички, даже сега всеки ден нова дума казва  Wink

# 61
  • Варна
  • Мнения: 634
Намерих и си закупих ето тази книжка  Аз и ти с букви, песни и игри. Книга за ограмотяване за деца със забавено речево развитие в предучилищна и ранна училищна възраст + CD http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=20446
Ако някой е виждал тази книга някъде, моля да ми помогне, защото не я намирам никъде. Опитах да я поръчам в една книжарница, жената ме увери че е потърсила във всички складове, но книгата била в много ограничен тираж и не я намира никъде  Sad
много жалко такова ценно помагало да се намира толкова трудно ...

# 62
  • у дома
  • Мнения: 7 166
Намерих и си закупих ето тази книжка  Аз и ти с букви, песни и игри. Книга за ограмотяване за деца със забавено речево развитие в предучилищна и ранна училищна възраст + CD http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=20446
Ако някой е виждал тази книга някъде, моля да ми помогне, защото не я намирам никъде. Опитах да я поръчам в една книжарница, жената ме увери че е потърсила във всички складове, но книгата била в много ограничен тираж и не я намира никъде  Sad
много жалко такова ценно помагало да се намира толкова трудно ...
Всъщност линка,който съм дала ми дава възможност да се поръча по интернет-даже доставката за София и Варна е само 0,99 лв. или после отказват след правенето на поръчката? Писах ти и на лични  Hug

# 63
  • Мнения: 89
Проговори на 1.5 бебешки.Сега говори много и неспира  ooooh!

# 64
  • Мнения: 458
на година и половина бях притеснена, че няма да проговори. Сега не мога да му затворя устата.  Twisted Evil

# 65
  • софия
  • Мнения: 2 140
Сега, след като навърши две започна да говори разбираемо.

# 66
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Прости изречения започна да прави малко след година.

# 67
  • Мнения: 47
Няма страшно, всичко ще е наред Simple Smile

# 68
  • Мнения: 73
Детето ми скоро ще стане на година и половина, но също не говори смислени неща. Почти никога не се опитва целенасочено да повтори дума. Иначе много приказва някакви негови си неща, от които разбирам само ам-ам (когато е гладен), дати (дай ми) и ти-тя (телевизия). Разбира доста команди, но много пъти просто не иска да ги изпълнява. Почти никога не се обръща по име, но имам чувството, че е нарочно. Мъжът ми е англоезичен и живеем в англоговоряща страна. Детето видимо разбира команди на български и на английски. Когато сме сами у дома, аз му говоря само на български. Обикновено само от мен чува българска реч с изключение на по 1 месец лятото, когато идваме в България. Има доста сръчни пръстчета, рано се научи да отвинтва и завинтва капачки, да пъха разни неща в малки отвори. Проходи на година и 6 седмици и отдавна бърбори по много, само дето не му се разбира. Не казва ъ-ъ-ъ както видях, че са писали други мами, ами изрича неразбираеми "думички". Когато иска нещо, винаги го сочи и "приказва" нещо, или ми носи предмет и изисква с "думи" да направя нещо. Понякога изреченото звучи някак си носово. Мисля, че скоро няма да проговори доброволно... но сега тук прочетох, че и други деца са били така. Не знам само на кой език ще каже първите си смислени думи, и дали двуезичната комуникация с него го обърква и забавя  newsm78

# 69
  • Мнения: 1 207
Кармен, може да се очаква детето ти да проговори малко по-късно, по принцип се води за нормално за +2 езичните деца, но това си е друта тема.
Моят син започна да казва мама и тати някъде на годинка и 7-8 месеца. На 2 г. казваше едва няколко думи. Проговори след 3 г. Нямах търпение да проговори, но не съм се притеснявала, отдавах го на многоезичната среда. На 4 е в момента и все още говора му не е перфектен на нито един език, нито като граматика, нито като лексика. Аз обаче продължавам да не се притеснявам  Wink
Мисля, че дори и да растеше в едноезична среда, пак щеше да проговори късно. Просто си е такъв харектер. 
Никога не би ми хрумнало да се притеснявам за дете на 1,5-2 г., че не говори...    Embarassed

# 70
  • Мнения: 73
flor4eee Благодаря, че ми отговори Simple Smile Ами... аз не че много се притеснявам все още, но постоянно чувам, че на мои познати дечицата на подобна възраст започват вече да казват някои думи разбираемо. Свекърва ми казва, че мъжът ми на тази възраст вече приказвал, а и майка ми казва същото за мен като малка. Мен повече ме притеснява, че не прави опити да изговаря смислени думички. Дори и да не ги казва правилно, бих се радвала, поне да се опитва. Но засега игнорира поканите ми за подражание. Все пак и твоят пост ме успокоява.   bouquet

# 71
  • Мнения: 284
Carmen, моят син съвсем наскоро започна да се опитва да повтаря. Нищо, че се чува само или първата или последната сричка Simple Smile. Мен също това ме притесняваше, но той също така и не имитираше наши действия. Нали обикновено децата гледат от родителите и имитират - говорене по телефона например, кашляне и т.н. И просто всичките тези неща започнаха да се случват преди няколко месеца - започна да ни имитира, да се опитва да повтаря думички, започна да се опитва по картинките да казва животните например, защото преди само ги посочваше. 

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Моето малко момиченце е на 2 год и 2 месеца, но все още не говори. Казва някои думички- Мамо, пия; Мамо, папам, Спи и тн, но не е проговорила като другите и наборчета.

Не съм чела темата, само първия пост. Сигурно са ти казали вече - спокойно!!! Hug
Децата са различни.

Ако толкова искаш - посетете логопед, за да се успокоиш и да знаеш, че всичко е ок, нищо не губиш ако го направиш.

Моето дете проговори много рано, към година и половина някъде. Около 2 г и няколко месеца правеше изречения, които разбираха и непознати хора. В смисъл, периодът с бебешкия говор почти го пропусна.
Но негови приятелчета почнаха да говорят така едва след 3г. Знам за едно момче, което до 3г дори и думи не е казвал и после започнал изведнъж да говори с цели изречения  Shocked/съвсем сериозно/.
Просто всяко дете си има различно темпо на развитие. В един момент всичко си идва на мястото, така че не се тормози излишно.
п.п. След време с усмивка ще си спомняш какво блажено нещо е тишината  Mr. Green

# 73
  • Мнения: 510
Някъде около 1г и 9м. Сега е на 3 и говори като възрастен, много обича да се обяснява  Laughing
Ако се притесняваш, че има проблем консултирай се с логопед за лично успокоение. Мисля,че до 2,5 е нормално да не говори много. Децата са различни Simple Smile

# 74
  • Мнения: 2 988
Мен повече ме притеснява, че не прави опити да изговаря смислени думички. Дори и да не ги казва правилно, бих се радвала, поне да се опитва. Но засега игнорира поканите ми за подражание.

Имам същия проблем, но в логопедската тема никой не ми отговори. Търсих в местната библиотека материали, нищо не намерих, може би неправилно търся... Дъщеря ми е на две и половина, дву-триезична (третият език засега е много пасивен) и досега никога не е повторила нито една дума след някого. Ама нито една. Иначе проговори на около годинка, на две правеше изречения от две-три думи, сега се опитва да прави по-дълги, задава въпроси, разказва и т.н. Почти всичките ѝ думички са неправилно произнасяни, някои са си напълно измислени нейни си думи - като например кидзи, което означава маймуна. Вкъщи разбираме почти всичко, което казва, но за външни хора е нужен преводач. Слухът ѝ е наред, фината моторика е наред, но никога нищо не повтаря. Гледам да не се притеснявам, но все пак ми е трудно да седя със скръстени ръце, а не знам какво да направя. Логопед тук няма смисъл да търся - тя засега почти не говори местния език. (Най-интересното е, че всъщност точно на този език знае осем думи, но всичките ги произнася правилно.)

Общи условия

Активация на акаунт