Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 14 част

  • 61 776
  • 761
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 200
Много благодаря за бързия отговор!  Flutter Само не ми стана ясно 18 месеца от дохода или от осигуряването?
Взима се 18 мес. назад се дохода, на който сте осигурявана.

# 736
  • Мнения: 2 558
Много благодаря за бързия отговор!  Flutter Само не ми стана ясно 18 месеца от дохода или от осигуряването?
Взима се 18 мес. назад се дохода, на който сте осигурявана.
Стана ми интересно и се замислих... А аз в момента като съм втора година в майчинство /взимам 240лв/, в сайта на НОИ на осигурителен доход ми пише 0.00лв, това как се изчислява при евентуален болничен след време  newsm78. Тези месеци ще се смятат на база МРЗ или на база нула  Rolling Eyes.

# 737
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тези месеци ще се смятат на база МРЗ или на база нула  Rolling Eyes.
Да,на МРЗ

# 738
  • Мнения: 2 200
Много благодаря за бързия отговор!  Flutter Само не ми стана ясно 18 месеца от дохода или от осигуряването?
Взима се 18 мес. назад се дохода, на който сте осигурявана.
Стана ми интересно и се замислих... А аз в момента като съм втора година в майчинство /взимам 240лв/, в сайта на НОИ на осигурителен доход ми пише 0.00лв, това как се изчислява при евентуален болничен след време  newsm78. Тези месеци ще се смятат на база МРЗ или на база нула  Rolling Eyes.
Чл.41, ал. 2 от КСО: "(Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) не е било осигурено за общо заболяване и майчинство;
2. (отм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.);
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна."

# 739
  • Мнения: 2 558
Страхотни сте! Благодаря!   bouquet

# 740
  • Мнения: 517
На 3 февруари ми свърши болничния и сега съм в болничен до 410 дни.
Кога да очаквам обезщетение? Мисля, че ше вземам не повече от МРЗ.
Гледам на сайта на НОИ все още не са ми изчислили размера на обезщетението и няма подготвено плащане.
Самоосигурявам се като зем. производител.

# 741
  • Мнения: 2 200
На 3 февруари ми свърши болничния и сега съм в болничен до 410 дни.
Кога да очаквам обезщетение? Мисля, че ше вземам не повече от МРЗ.
Гледам на сайта на НОИ все още не са ми изчислили размера на обезщетението и няма подготвено плащане.
Самоосигурявам се като зем. производител.
Сега не сте в болничен, а в отпуск за бременност и раждане /заявление-декларация по чл. 50, 51 от КСО/. Размера на ср. дневното обезщетение е като при болничнните. Няма промяна в размера до 410-я ден.

# 742
  • Мнения: 517
в такъв случай кога ще взема парички? Като си платя осигуровките до 10-то число ли?

# 743
  • Мнения: 2 200
в такъв случай кога ще взема парички? Като си платя осигуровките до 10-то число ли?

В началото на месеца ще взимате за предходния.

# 744
  • Мнения: 517
в такъв случай кога ще взема парички? Като си платя осигуровките до 10-то число ли?

В началото на месеца ще взимате за предходния.


т.е. началото на март за февруари. Предполагам след 10-то число като се отрази, че съм си платила осигуровките или няма значение вече дали съм ги внесла в срок? Последен въпрос. Благодаря.

# 745
  • София
  • Мнения: 561
Здравейте!  Hug
Кога се изплаща майчинството за втората година, отново във вторник и четвъртък или по друга схема? И бави ли се с месец?
Благодаря!  bouquet

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!  Hug
Кога се изплаща майчинството за втората година, отново във вторник и четвъртък или по друга схема? И бави ли се с месец?
Благодаря!  bouquet

да,пак тези дни.около 15-20 то число.ако фирмата бави осигуровките ти и по-късно
този месец изплащат предходния
като само първото майчинство ще ти забави повече-докато представят в НОИ декларацията за втората година

# 747
  • Sofia
  • Мнения: 26
Много благодаря за бързия отговор!  Flutter Само не ми стана ясно 18 месеца от дохода или от осигуряването?
Взима се 18 мес. назад се дохода, на който сте осигурявана.
Утре ще пусна въпросния болничен и идва въпросът за осигуряването...
Работя във фирмата от 5 години на безсрочен трудов договор и ме осигуряват на 1200лв. или поне трябва да ме осигуряват на толкова.
Въпросът ми е имало ли е промени,докато е минавала втората година по майчинство,през която съм взимала 240лв.,на колко е трябвало да ме осигуряват през 3-те месеца на ползване на неплатен отпуск след изтичане на майчинството и на колко ще трябва да ме осигуряват след предоставяне на болничния лист?
Извинявам се хилядите въпроси,които зададох,но искам да си знам правата,когато се сблъскам с работодателя си,понеже съм присъствала на отношението им към майчетата  Confused

# 748
  • Мнения: 2 200
Много благодаря за бързия отговор!  Flutter Само не ми стана ясно 18 месеца от дохода или от осигуряването?
Взима се 18 мес. назад се дохода, на който сте осигурявана.
Утре ще пусна въпросния болничен и идва въпросът за осигуряването...
Работя във фирмата от 5 години на безсрочен трудов договор и ме осигуряват на 1200лв. или поне трябва да ме осигуряват на толкова.
Въпросът ми е имало ли е промени,докато е минавала втората година по майчинство,през която съм взимала 240лв.,на колко е трябвало да ме осигуряват през 3-те месеца на ползване на неплатен отпуск след изтичане на майчинството и на колко ще трябва да ме осигуряват след предоставяне на болничния лист?
Извинявам се хилядите въпроси,които зададох,но искам да си знам правата,когато се сблъскам с работодателя си,понеже съм присъствала на отношението им към майчетата  Confused
За времето в отпуск за гледане на дете до 2 год. и неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. работодателя дължи само здр. вноски. По време на болничен също се дължат само здр. вноски.

# 749
  • Мнения: 11
Здравейте... Искам да попитам при какви условия изплащат 2880лв. на майки студентки, магистърки??? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт