Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 14 част

  • 61 804
  • 761
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 200
Моля те пиши какво са ти отговорили. Да не би пък аз нещо да не съм в час, за да си сверя инфото. Simple Smile

# 721
  • Мнения: 263
ще пиша  Simple Smile

# 722
  • Мнения: 5
Да попитам и аз нещо Simple Smile В момента съм на майчинство от социалните защото не успях да си намеря някой да ме назначи преди да родя. Имам поне 6 години трудов стаж , ако намеря някой да ме назначи сега мога ли да прекъсна социалното майчинство и да  изляза по майчинство от ной.
Бебето ми е на три месеца ако дава значение това. Благодаря за отговора предварително.

# 723
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да попитам и аз нещо Simple Smile В момента съм на майчинство от социалните защото не успях да си намеря някой да ме назначи преди да родя. Имам поне 6 години трудов стаж , ако намеря някой да ме назначи сега мога ли да прекъсна социалното майчинство и да  изляза по майчинство от ной.
Бебето ми е на три месеца ако дава значение това. Благодаря за отговора предварително.

да

# 724
  • Мнения: 5
Да попитам и аз нещо  В момента съм на майчинство от социалните защото не успях да си намеря някой да ме назначи преди да родя. Имам поне 6 години трудов стаж , ако намеря някой да ме назначи сега мога ли да прекъсна социалното майчинство и да  изляза по майчинство от ной.
Бебето ми е на три месеца ако дава значение това. Благодаря за отговора предварително.

да

Да но не съм здравно осигурена. Трябва ли да си платя здравните осигуровки преди да подпиша договор за да имам право на майчинство.

# 725
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да но не съм здравно осигурена. Трябва ли да си платя здравните осигуровки преди да подпиша договор за да имам право на майчинство.

Не,трябва само да започнеш работа

# 726
  • Мнения: 1 167
Здравейте момичета!

Имам нужда от някои отговори на въпроси и съвети какво било най-удачно.Доста е объркано и дълго всичко прай случая ми ,но ще се постарая да обясня точно и кратко.

И друг път съм писала,но няма как да си спомняте може би.Та в майчинство съм уж -неподаден декларация за отг.на дете до 2г.от работодателя(голямо търсене един друг собственик)след жалби къде ли не ,чакам отг. от НОИ дали ще поеме отговорност прекия ми работодател и вече бивш собственик уж на фирмата.Не съм получавала майчинство въобще за втората год до сега.В момента съм бременна определен термин средата на октомври другото дете навършва 2г май месец.Вече от отговорите и въпросите тук разбрах ,че е 24 месеца периода на осигуряване преди бременност.

И да приемем че стане така получавам майчинството си ,това което рабирам ще се вземат няколко месеца от платеното майчинство около 8м. някъде (осиг. на 600лв),евентуалното майчинство за 2г  12м(240лв) и 4 месеца преди 45 -те дни.Борбата за майчинството от 240лв е голяма и  фирма  е препродедена ,имат си друга фирма в която работодятеля не иска да ме запише и ме е изоставил в предната и т.н ще се наложи да ме съкратят ,знам че не са в правото си но....и имам правото на борсата от където имам ли право да изляза в болничен по майчинство.И ако да колко време ще е обезщетението 1 или 2 год и кой поема евентуални осигуровки?Или да си намеря някъде да се запиша до 45 дневния?Кое е по добро?

И вариант 2 -не си получавам майчинството, ще се падат само 8 месеца от платеното, даже и по малко, защото май не са постъпили осигуровки след последния болничен и декларацията  по член 52 (която е и последната)ли беше  newsm78 ,но получавала обезщетение до 1г.Какво бих могла да направя в този вариант? И на какво имам прово като обезщетение.

Извинявам се за дългия пост и дано да съм се справила с обясненията.Благодаря!

Никой ли не може да ми даде съвет? Sad

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
и имам правото на борсата от където имам ли право да изляза в болничен по майчинство.-от борсата не може да излезеш в майчинство за работещи.като безработна и ако доходът на човек е под 350 лв бруто,имаш право на помощ за бременност 45 дни преди термин,социално майчинство 1 г,детски.отделно за всички майки има помощ за раждане 600 лв за второ дете И ако да колко време ще е обезщетението 1 или 2 год и кой поема евентуални осигуровки?при социалното майчинство мисля,че ти си плагщаш здравните Или да си намеря някъде да се запиша до 45 дневния?Кое е по добро?-по-доброто е да си намериш работа.така ще взимаш 2 г минималното.а може  и повече,зависи от осигуровките ти

И вариант 2 -не си получавам майчинството, ще се падат само 8 месеца от платеното, даже и по малко, защото май не са постъпили осигуровки след последния болничен и декларацията  по член 52 (която е и последната)ли беше  newsm78 ,но получавала обезщетение до 1г.Какво бих могла да направя в този вариант? И на какво имам прово като обезщетение.-същото като горе.за месеците без осигуровки ти взимат МРЗ

Извинявам се за дългия пост и дано да съм се справила с обясненията.Благодаря!

# 728
  • Мнения: 679
Здравейте!
Първо - Честита Баба Марта! Да сте здрави, весели, румени и засмяни!!!  Simple Smile
Малкото ми детенце след няколко дни ще навърши 1г. и 3м. Вече се завърнах на работа и в момента ползвам платената отпуска, която имам натрупана. При завръщането на работа попълних декларация, обаче забравих кое точно беше приложението, мисля че трябва да е по чл.54. Доколкото разбрах до края на втората година ще получавам 1/2 от 240 лв. Вчера получих заплата, но тези 120 лв. нещо ми липсват. Питането ми е следното - дали можете да ми кажете кое точно е приложението, което се попълва в моя случай и кой би трябвало да ми изплати 1/2 от майчинството - НОИ или работодателя?

# 729
  • Мнения: 2 200
Здравейте!
Първо - Честита Баба Марта! Да сте здрави, весели, румени и засмяни!!!  Simple Smile
Малкото ми детенце след няколко дни ще навърши 1г. и 3м. Вече се завърнах на работа и в момента ползвам платената отпуска, която имам натрупана. При завръщането на работа попълних декларация, обаче забравих кое точно беше приложението, мисля че трябва да е по чл.54. Доколкото разбрах до края на втората година ще получавам 1/2 от 240 лв. Вчера получих заплата, но тези 120 лв. нещо ми липсват. Питането ми е следното - дали можете да ми кажете кое точно е приложението, което се попълва в моя случай и кой би трябвало да ми изплати 1/2 от майчинството - НОИ или работодателя?
Попълва се приложение 4 - http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.4.doc. Парите се изплащат от НОИ. По принцип до 15 раб. дни след подаване на декларация обр. 1 за съответния месец.

# 730
  • Мнения: 1 167
Благодаря   ♥Elfita♥ !

# 731
  • Мнения: 679
Здравейте!
Първо - Честита Баба Марта! Да сте здрави, весели, румени и засмяни!!!  Simple Smile
Малкото ми детенце след няколко дни ще навърши 1г. и 3м. Вече се завърнах на работа и в момента ползвам платената отпуска, която имам натрупана. При завръщането на работа попълних декларация, обаче забравих кое точно беше приложението, мисля че трябва да е по чл.54. Доколкото разбрах до края на втората година ще получавам 1/2 от 240 лв. Вчера получих заплата, но тези 120 лв. нещо ми липсват. Питането ми е следното - дали можете да ми кажете кое точно е приложението, което се попълва в моя случай и кой би трябвало да ми изплати 1/2 от майчинството - НОИ или работодателя?
Попълва се приложение 4 - http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.4.doc. Парите се изплащат от НОИ. По принцип до 15 раб. дни след подаване на декларация обр. 1 за съответния месец.

Благодаря за бързия отговор!

# 732
  • Sofia
  • Мнения: 26
Здравейте!
В момента съм в неплатен 6 месечен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст (малкият е на 2.6м.),който изтича на 18.05.,но също така очакваме бебенце септември месец и мога да използвам болничен до тогава за рискова бременност,но не знам дали имам право да го прекратя?
Интересува ме също НОИ ли ще изплаща болничния и на каква база ще бъде изчислен?

Предварително много благодаря! Simple Smile

# 733
  • Мнения: 2 200
Здравейте!
В момента съм в неплатен 6 месечен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст (малкият е на 2.6м.),който изтича на 18.05.,но също така очакваме бебенце септември месец и мога да използвам болничен до тогава за рискова бременност,но не знам дали имам право да го прекратя?
Интересува ме също НОИ ли ще изплаща болничния и на каква база ще бъде изчислен?

Предварително много благодаря! Simple Smile
Неплатения отпуск може да бъде прекъснат с болничен. Базата за изчисляване е 18 мес. непосредствено преди месеца, в който започва болничния.

# 734
  • Sofia
  • Мнения: 26
Много благодаря за бързия отговор!  Flutter Само не ми стана ясно 18 месеца от дохода или от осигуряването?

Последна редакция: пт, 02 мар 2012, 19:18 от plamitoto

Общи условия

Активация на акаунт