Рамадан Карим,Аид Саид и 132 пожелания за мир в арабско и не само.

  • 57 155
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1
Добро утро,

Амал, не съм изгубила съвсем вдъхновение, просто съм го пренасочила в друга посока-към градината си. Надявам се ще ме извините, понеже тук не сме дарени с много слънчеви дни,  та като се задържи времето хубаво като напоследък, си е грехота човек да губи време втренчен в някакъв екран.

Айя, питаш дали ходих в Джеда, ами досега снимките, които съм показвала тук са само от Джеда. Но няма какво толкова да разказвам за там, просто се опитахме за 3-4 дни да видим колкото може повече неща, но не е лесно с две малки деца. Ами нещо което не от всеки ще го чуете - бъка от масонска символика. Това с високите сгради, да, надпреварват се арабите да строят всъщност е много нерадостно събитие от ислямска гледна точка...има хадис че когато босите, пустинни араби започнат да се съревновават в строежа на високи сгради краят на света е съвсем близо.

Цитат
Не слагам кафе и закуска за да не дразня !
 Сега това ли ще е новият лайтмотив в темата? Вместо картинка с кафе, всеки ден коментар за раздразнението на Великата Люспа от картинките с кафе. Почвам да си мисля, че ви липсва всякакво въображение  Mr. Green, и чуство за хумор.

Продължавам със спомените от саудитска.

Крал Абдуллах, гледа покровителствено от където се сетите - билбордове, стени на сгради, рецепции на хотели, няма как да се укриете от зоркия му поглед. Няма да се спирам на управляващата кралска фамилия и мнението ми за нея. Мъжът ми обаче реши да го направи в едно такси с шофьор саудитец, точно като бяхме някъде сред пущинаците. Е, идваше ми да го прасна по главата изотзад.

Прозорците, направо символични. Една дупчица в стената на сградата, а много често и с решетка върху нея. Обясниха ми, че в горещи условия, като неотдавна е нямало климатици, а сега не всеки може да си ги позволи, било важно колкото може по-малко слънце да достига вътре. А аз много мразя тъмна стая и да се налага да пускаш осветлението през деня. Става ми лошо, не преувеличавам, така че като цяло прозорците бяха проблем за мене. В Мека хотелите са толкова нагъсто наблъскани, че си принуден да дръпнеш пердето дори и прозореца да е нормален, а единия път гледаше към една шахта и светлина не проникваше, 11 дена не можех отвътре да разбирам кога е ден и кога нощ.

Кварталите. С мъжо си имаме такъв табиет, като идем някъде поне един ден прекарваме
в кръстосване на жилищни квартали за да добием представа как е живота встрани от туристическите атракции...В моята си статистика разделям кварталите на 3 категории
- богатите, с огромните красиви къщи с дворове около тях (и що годе нормални прозорци)
- бедните, на работниците от Пакистан, Индия, Бангладеш, Египет... тотална смрад, наблъскани една в друга малки къщи, зарешетени прозорци, на които им личи, че не се използват, тоест не биват отваряни
-средните, не знам кой живее в тях, сигурно не толкова богатите саудитци, ама са едни такива кооперации, донякъде напомнящи на българските. Като пусна снимките от Медина, съм снимала един такъв квартал. Малко ме разочарова, че привечер беше абсолютно пусто, някак си очаквах деца да играят насред блокчетата, да има глъч като едно време в България. Представих си децата вкъщи забити в телевизорите и компютрите и някак песимистично ми стана за целия свят.

'Време, спри, постой!' Имах два момента, когато по фаустофски ми се искаше да призова времето да спре. Такова абсолютно спокойствие ме облада, че исках така да си остана! Единият беше на едно място в пустинята, където цареше тишина и безвремие и полъхваше много приятен ветрец. Второто беше във въпросния квартал с кооперациите на края на Медина, до него има едно огромно футболно игрище, където никой не играеше футбол, ние бяхме абсолютно сами, пак същия приятния ветрец,спускащ се здрач, в далечина някакъв хълм, в подножието му улица с посадени китки на островчетата между платната....абе идилия. Но тези ми блажени моменти не продължават повече от няколко минути защото малките и мъжа ми безжалостно ме изкарват оттях и ме тормозят, както и сега в този момент. Едвам си довърших писанията и тримата ми висят на главата, айде доскоро, че съм на път да извърша престъпление

П. С. Науел, ако това за дразненето си го казала заради гувеещите игнорирай горните ми ремарки. Ако е казано зараид мен да си седи там за назидание  Mr. Green





Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 14:48 от Люспа

# 61
  • Мнения: 3 804


лю браво,страхотен разказ   bouquet Как не те домърза ,мен ме мързи да мисля дори след Ифтара  Mr. Green
За да не ни обвинят,че сме си сменили нрава и вече нямаме кафенца и почерпка ,ще взема да лепна една картинка . Laughing

Googleeart ислямското летоброене е еднакво за всички ислямски страни,най-много да има разлика в един ден ,според новолунието.

ТиSiДи песничката е много хубава ,ако искаш и превод можем да ти пуснем . Laughing

Този Рамадан са пуснали много хубави сериали,но за съжаление не мога да се вредя да ги гледам ,та основно следя един исторически,от сравнително новата история,за един квартал в Дамаск обитаван от мюсулмани,християни и евреи.

шило стегни се,ако не този месец ,то другият да се отчетеш с  stork-boy ,хем и готова снаха имаш ,нищо че ще е малко по-голяма,ако се съгласи Ум Саид разбира се  bowuu

Сега ще ви оставям,че ще правя питки с пушено сирене за сухур.

# 62
  • Мнения: 1
Уффффф,

имам да оправям голяма неразбория преди да сложа децата да спят, та викам да попиша малко...да отложа неприятната работа.

Уго, ами не гувея още, споходи ме червената гостенка  Sad  Язък за усилената психическа подготовка, която си дръпнах преди 3 дни.

За календара май не си права, иранците си ползват свой персийски, а не ислямския. Така че разликата не е е един ден, ми към един век.Така мисля поне.

А за картинките всъщност и аз мислех да ви пусна една за ифтар, ама се затруднявам да намеря буламача, който само моя мъж пие по рамадан.

Да ви кажа какъв колет получихме  Shocked  Първо някакво зверско чукане на вратата, съответно не отварям, а то един приятел от Пакистан дал нашия адрес за колета си без да ни предупреди. Та пощаджията оставил пратката у съседите англичани и вечерта съседа се хили и ни казва получихте чувал с пари...А то армагана  не в чувал, ами в калъвка от възглавница...грубо съшита с дебел конец и губерка, надписите и печатите направо върху плата  #Crazy   преди малко се препънах в уникалния колет и щях да се претрепя, та реших да споделя...

За снимка на буламача мисля по-сериозно да се разтърся утре, лека нощ сега

Последна редакция: чт, 04 авг 2011, 00:07 от Люспа

# 63
  • Мнения: 413
Сърдечно благодаря Айа,
големи целувки от малчо за теб, мама пропя на арабски  Wink
Уго - благодаря за предложението, но превода го направих
от английския текст в линка на Айа
  smile3525

# 64
  • Мнения: 468
Мили принцеси, постоянно пребиваващи и гостуващи,, минавам да ви почерпя скормно (не като Ифтара на Уго Wink), че синчето става днес на 12 г.

Честит Рамадан на всички.  Hug

# 65
  • Мнения: 39
Амалче,да ти е жив и здрав прекрасния син!Много да ви радва,да се гордеете с него и да жъне много успехи в живота!  bouquet
Уго,аз щерката на Шилото отдавна съм си я заплюла за снаха Naughty,но 100% непосилен муаххар ще искат.. ooooh!
До тук в къга на шегата.. Stop
Да се оплаквам нямам намерение,няма от какво в действителност..,е,да,малко трудничко ми е,но се справям за сега..
Поздрави и целувки на всички.. Heart Eyes Hug  bouquet

# 66
  • Мнения: 3 804


Aмалче,да ти е жив и здрав баткото,повече да го слуша сестричката и успехи в училище!!!!!!!!!!!!

ум саид аз затова предлагам шилото да спретне едно братче на твоята снаха,така вие ще вземете Нада и ще им дадете Съмар  bowuu ,а и ще можете да повлияете и за стойността на муаххара  Laughing

# 67
  • Мнения: 427
АМАЛЧЕ ЧЕСТИТ ТИ РОЖДЕНИК !
 Да е много здрав , щастлив , послушен и вашата голяма гордост винаги  Heart Eyes
Момичета , нямам много време за писане , че местя магазина . Имам още много неща да оправям , а време не ми остава за нищо  ooooh! Обаче утре живот и зраве ще си дам едноседмична почивка край морето  Grinning А после ,като се приберем , отново ще ме помете въртележката на ежедневието .
На всички много  Hug и   bouquet
Отивам да стягам багажа  Grinning

# 68
  • Мнения: 24
АМАЛЧЕ ДА ТИ Е ЖИВ И ЗДРАВ СИНЧОКА!!! ДА РАСТЕ ВСЕ ТАКА УМНО И ЩАСТЛИВО ДЕТЕ И МНОГО УСПЕХИ В ЖИВОТА!  Hug   bouquet


Ох сега се връщам от работа и съм капнала и няма да се разпростирам. А и май летния вирус ме хвана и мен. Sick

ШАМСЧЕ ако идваш къмто Варната свиркай за морска среща  Hug


На всички принцеси приятна вечер

# 69
  • Мнения: 815
Амал, Честит ти рожденик  и от мен. Много здраве и успехи му пожелавам.

Здравейте девойки.

Какво ви е менюто за днес?
Всеки ден да се измисля какво да се яде не е лесно. Иначе минавахме с някоя бърза закуска, ама сега - не. Моят си ги иска най-малко трите - салата, супа и основно. Добре, че не е любител на сладките...

Уго, давай идеи.

Ясмин, как е мъжо? Чувате ли се редовно или има проблем в комуникациите?

Шило, оправи ли зъбите?

Хайде лек ден на всички и бързо да минава времето до ифтар  Hug

# 70
  • Мнения: 800

ум саид аз затова предлагам шилото да спретне едно братче на твоята снаха,така вие ще вземете Нада и ще им дадете Съмар  bowuu ,а и ще можете да повлияете и за стойността на муаххара  Laughing

ей  на тва се вика сделка по арабски  Laughing

Абе няма засега братче, правя тест след тест като обезумяла, все отрицателни показват, а се чувствам  все едно съм бременна....


Любс, не съм оправила зъба още, зъболекаря ме прецака, след час чакане сестрата се сети да ми каже, че зъбчето ми още не било готово... Уж днеска да звъннат, ама няма изгледи....

по въпроса за готвенето. Вчера  правих ориз с овнешко на фурна  Sick  Аз не ям , че ми мирише мн овнешкото. Но имахме гост и дватата с мъжа ми ядоха като стръвници, мн им се усладило  Laughing  Като готвя нещо, което не обичам, слагам всичко на око, без да вкуся дори и точно тогава ми се получава  Laughing

# 71
  • Мнения: 3 804
Аууууууууууу,да не сте си помислили ,че аз Уго ,съм се хванала да майсторя такива софри  Naughty Naughty Naughty ,у нас се прави по едно ястие и то по малко ,за да не остава  Grinning Добре ,че мъж и деца не са претенциони  Laughing ,иначе за схур ,да е жива и здрава хлебопекарната да ми меси питките   chef

шило ми така е,като поживееш сред арабите ,искаш-не искаш предобиваш нюх за сделки  Laughing ,виж само големите не знам какво да ги правя  Thinking ,не могат да се пазарят и това е  Crossing Arms Въпреки,че имат достоен учител  пред себе си  bowuu,че дори и след като сме купили нещо коментират горкият човек ,как го изнуди да свали толкова цената  baby_neutral
А братчето може да е срамежливо  baby_neutral и да не се показва,я отиди и си пусни кръвен тест .

Лек пост на постещите и лек ден на всички останали   bouquet

# 72
  • Мнения: 914
Сабах  ал  хаир    постещи и непостещи    красавици   bouquet


нали  за  ястия  прописахте и не се сдържах да  пропиша и аз  Simple Smile

Люспичке    интересно  пишеш   и  при  нас   зорко  гледа    от всяко  кътче     но му свикнах  Laughing а за   прозорците   при  нас    в  старите  къщи  няма  прозорци  които гледат  навън  към  улиците  а  към  вътрешността  на  къщата има    веранди   целта  е  да  не  се  виждат   булките   Mr. Green
  
съвременните  къщи и апартаенти  има  много големи  прозорци   но  ако  не са  капаците  е  леле  мале  от  слънцето  през  лятото  #Crazy  практически    е  невъзожно  да  се  живее  без  капаци  дървени  или  пластмасови  штори    аз  у  нас    ги  свалям  към  9 ч   и  ги  вдигам след  аср    последователно  по  стаите   с  въртенето  на  земята  Blush    с  изключение на кухнята и библиотеката    където имам  пердета  

Дани   наслаждавайсе  на времето  че   още  са  малки и  имат   общи интереси  при  нас  всеки е луд с номера си  #Cussing out  голямата  е на вълна   висши  институти  че  нали и е последна  година  и  разни  религиозни  предавания  и  разкази  
втората е луда по  документални  филми   и  готвене   третата  е  запалена  по  анашид  .таджвид и  експериментални  лудории   Аминчо   е  захласнат  по  коли    и   игри    от  нета   а   малкия на всяко  гърне  миродия   прави  по  някоя  обиколка    и  все  намира  да подразни  някого  иначе  и  той  като  му  смениш  бараем  тв    надава  сирена  да не  пиша  за  таткото   като  влезе в къщи е се вкл  новините  

и  над  всичко  отгоре  съм  аз  :whistle :  с   многостранно   обогатена   обща  култура

сега  през  рамадана    имат  ред   по  кухнята    така че нямам   проблем  с   менюто   Laughing

набързо  споделям  някои   рецепти

Любс   bouquet  опитай крем супите   всички  зеленчуци     картофи  пиперка   най добре е червена  и  зелена   тиквички   лук  моркови    зеле    целина  домат паста   или свежи и  тиква  малко  олио  сол и черен пипер   може  месо  но  аз  не  слагам    затваря  за   десет  минути  н  тенджерата под налягане   и  като изтине  се  пасира в  миксера     към  поднасянето  се  притопля  

набързо   ви  пиша и  една  рецепта  за  охлюви    

брашно  750 гр   една с лъж  олио   4 с л  захар  за  сладкия  вариант  и  сол за соления   малко  мая   и   бикарбонат  или  само  мая   не  давам  колко  зависи  от времето   нали при нас е топло     слагам  малко  омесва се  тесто  като за хляб  

 двеста и 50 гр  маргарин    се разделя на 4   след  омесване тестото се  разточва на правоъгълник и се  слага   отгоре     една  четверт  от  маргарина    на  кубчета или се настъргва    ако е замръзен  
   тестото се згъва на 3  и се  разточва   отново   пак на правоъгълник   и   пак  се   слага  втората  четверт   от  маргарина  и   пак на  правоъгълник  и  третата  четверт  
става бързо    да не се  плашите  Peace   като  последния  път на  разточване на  тестото  и   последната  четверт  от  маргарина  се  слага  отгоре   и  върху него  пожелание  се  слага плънката  и се  завива на руло   нарядват се  на ленти   и се получават охлювчета  

сладките  така наречени  шнек  се  слага  сладко  и  стафиди  или  крем  ванилия  и  стафиди  
преди  изпичане  се  намазват с  желтък след изпичането  рядък  конфитюр или  мед  и  кокос или бадеми
солените  без месо  задушени    настъргани  моркови  и  пипер и лук  
 с  месо  кайма  и  лук и подправки

остават се да втасат   взависимост  от  маята   но средно  около   половин   час

сега  изчезвам  че  днес  имам и  пазар    Crazy   молете   се  да  не  слънчасам    bouquet на всички  

шнека  изглежда  така  примерно  http://imageshack.us/photo/my-images/259/escargot11bisvg5.jpg/
  solenia   variant  e  kato  minipici   nastergvam   kashkaval     


дуа  ифтар     алахума  ляка  сомт уа   аля  разкиха  афтарт     chef


izv  se  izcezna mi   cirilicata 

# 73
  • Мнения: 815
Добър ден и от мен!

Много вкусно разказваш svear, нямам тенджера под налягане и за това ще я направя по нормалния начин. И охлювчетата смятам да опитам. Това е многолистно тесто, нали?

Как сте, девойки гладуващи и не гладуващи? Вече сме 6 ден от Рамадан, почти не остана  hahaha
Приготвяте ли се за Еид?

Уго, как е положението? Разбрах, че вчера е имало нещо в Мидан и Мъззе, вярно ли е?  Praynig
Гледах клипчета как се гаврят и убиват, посред бял ден на улицата.... Не го догледах до края, само се моля всичко това скоро да свърши  Praynig Praynig Praynig От толкова миролюбива държава да се превърне на това  Tired Tired

Лек ден на всички, ако след всички тези новини може да е лек  Peace Peace Peace

# 74
  • Мнения: 1
Здравейте девойки,

Свеар, радвам се, че си решила да се поразвихриш, знам че си много заета, но хубаво е поне от Рамадан на Рамадан да се'чуваме'.

Първо помислих, че рецептата ти е за истински охлюви, бляк...

а за прозорците какво правите цяло лято като затворите капаците, вътре на лампи ли, как? Ровя се в тези детайли защото има шанс мъжът ми да започне работа в една подобна гореща страна с малки прозорци и аз трябва да проуча и по възможност да избегна нещата, които потенциално ще ми вгорчат живота...Виж, мароканската архитекрура с вътрешните дворове е супер, аз много я харесвам, на мъжа ми роднат акъща е такава. Но на много места къщите са просто наблъскани една в друга без бикакъв двор, а като няма и прозорци...

Амалче, браво на теб, та ти си била мама на почти тинейджър, да ти е жив и здрав. Аз все си мислех, че е с някоилко години по-малък

Сирийките, наистина много обезпокоително, пишете как сте, как са близките и познатите. Явно всяка страна (колкото и стабилна да изглежда) си има своите мародери, които само чакат шанс да хукнат да се проявяват.

Ние за ифтар правим ей този шербет (само че ярко червен) с тукмариа (семена от босилек). Изглеждат най-нормални черни семенца, но като престоят в течност се желират и заприличват на насекоми  Mr. Green


Не можах да намеря цялата комбинация в интернет, така че ето ви отделно шербета от венчелистчета на цветя, сами си сипете семената с него:





Общи условия

Активация на акаунт