Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - III

  • 30 904
  • 730
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 214
Дойдох да моля за съвет.
Моето джереме е ужасно лакомо, а не може да дъвче.
Като дам морков , тиква, тиквичка или каквото и да е, муши в устата и гълта.
Гълта големи парчета и хич не се дави тУй дете Simple Smile
Ама то че влиза, влиза ама не ще да излиза, не ми харесва този хроничен запек, по точно той не е запечен просто парчетата не са се преработили и си излизат целички:) Пюре не му харесва много, опитвах се да ги варя повече ама тя тиквата става на каша и не може да се яде с ръце и не само тиквата.

# 301
  • Мнения: 58
Г-жа Стихийно бедствие, не мисля, че трябва да се притесняваш- щом няма запек, какво лошо има парченцата да излизат както са влезли? Копирам отговора на fata ® от предната страница, който отговаря до голяма степен и на твоите притеснения:
"Реално погледнато в началото храносмилателната система по-скоро се запознава с новите храни и не работи още с пълни обороти, ако мога така да се изразя. На този етап дори и да е хранено с пюрета, детето реално не усвоява кой знае колко, но просто консистенцията при изхождането дава лъжлива представа, че храната е преработена.
Трябва да дъвчат добре големите хора, които отхапват големи хапки и след това ги преглъщат направо така. В стомахчето на бебето попадат незначителни количества и малки късчета в началото. Постепенно, както повечето майки на по-големи деца пишещи тук сигурно са забелязали, храната започва да се обработва все по-добре и изпражненията се променят, за да добият почти вида на тези на възрастните."

В тази възраст основната роля на немлечната храна е да запознае детето с различни вкусове и консистенции, така че във вашия случай това определено се случва. Че не се преработва на този етап няма нищо страшно, а е напълно нормално. Сиска все още изкарва парченца от някои храни, изглеждащи по същия начин както когато ги е погълнала  Peace.

# 302
  • София
  • Мнения: 2 348
г-жо, мисля, че е рано да очакваме преработени храни. Най-много да ги посмачкат с венците само. Нали не се дави и минава през гърлото  Laughing Първия ми син ги изкарваше така и след годинка някои храни.
 Аз пък влизам да кажа, че имам чувството, че на Никола стомаха преработва храната, а ми се струва доста рано. Умишлено му дадох да хапне повече грахчета и царевица, за да проверя, е от тогава са минали 2 дена, акал е 4-5 пъти, но грахчетата и царевицата ги няма. И ми е сега странно как така ще ги преработи толкова рано или пък къде са се дянали, та не излизат след толкова много акане  newsm78

# 303
  • Мнения: 6 446
Аз не стигнах до готвене онзи ден и само сварих моркови.Чисти не бях предлагала досега.
Но! Явно в последно време не мога да уцеля момента, в който да му е интересно храненето.Или по-скоро винаги има нещо по-интересно от него.Катери се по стола, по масата и изобщо не му е до ядене.Пробвах да се е наспал, между кърмене, спокоен, неспокоен, никак не става.Катери се от стола на масата и това си е.Пробвах да го взема в мен - горе-долу същата ситуация.
Давам му банан с моята ръка и вчера изяде почти цял банан... Не знам какво да го правя вече.

И виждам тиква сте споменали.Днес взех от една баба и щях да ви питам колко време да я варя, за да не се разври много.Или да я пробвам във фурната с вода - задушена? Идеи?

# 304
  • Мнения: 2 214
Абе трудно излизат бе хора, не ми е мъка че не се преработват, просто може да глътне доста големи парченца които на изхода не искат лесно да излизат newsm78 Laughing

# 305
  • Мнения: 58
Аааа, ок  Joy Joy Разбрах сега  Wink. Ами освен да даваш по-малки парченца. Да не ги отгризва сам на първо време, а ти да му ги режеш предварително  newsm78. За друго не се сещам докато не започне сам да го дроби.

# 306
  • Мнения: 57
Г-жа Стихийно бедствие, нали и аз дойдох тук да питам за сьщия проблем (но при нас придружен с давене). Засега намирам за ефикасно да давам по-големи парчета, които може да дьржи, но не и да си ги пьхне целите в устата, та е задьлжена да отхапе от тях.

При Марта помага, ако искаш пробвай   bouquet

# 307
  • Мнения: 2 376


И виждам тиква сте споменали.Днес взех от една баба и щях да ви питам колко време да я варя, за да не се разври много.Или да я пробвам във фурната с вода - задушена? Идеи?


Най-лесно е да я свариш на пърчета (колкото големи ще даваш) за 20 мин или на пара (там не знам за колко става, моята се развари последния път). Във фурната също става за около 40 мин.

# 308
  • Мнения: 723
Варената тиква я проверявам с вилица. Ако може да се набоцка, но не прекалено лесно, я вадя от водата. До като изстива тиквата омеква още малко и за това не е добре да се преварява много. После става на пюре в ръчичките на бебето (Малчо не обичаше храната да му се размазва по ръцете и отказваше да се храни). Като време горе долу около 7-10 минути, в зависимост от това колко са ти големи парчетата.

   

# 309
# 310
  • Мнения: 3 638
Тиквата става чудна на пара  Simple Smile Режете я на желаните парчета и действате.  WinkТиквата става чудна на пара  Simple Smile Режете я на желаните парчета и действате.  Wink


Да ви питам, откога започнахте да давате сурови зеленчуци? Досега са яли само домат, краставица и авокадо сурови, давах им суров морков, но не им понесе добре. Примерно чушка, салата, броколи...
Лек ден на всички Simple Smile

Jiji_biji, да спомена и аз, че суров морков   не е препоръчително да се дава. Парченцата от него са много твърди и може да попаднат в дробчетата  Naughty Същото се отнася и за целина и ядки.
Броколите също ми се струват доста твърдички за ядене сурови на този етап, предполагам, че дечицата все още нямат много зъбки. На първо време бих предпочела по-меки неща - домат, например...

Абе трудно излизат бе хора, не ми е мъка че не се преработват, просто може да глътне доста големи парченца които на изхода не искат лесно да излизат newsm78 Laughing

Щом са влезли ще излязат, няма как   Crazy

skrech , излязоха ли царевицата и грахчетата? да не би да са станали просто на малки парченца и да не си ги забелязала?  Thinking

# 311
# 312
  • Мнения: 2 376
Телешкото кебапче обра овациите Simple Smile) Маза го, яде го, би го, яде го Simple Smile))
Вчера му давам грозде, като чистя люспите. През това време каката му подала необелени зърна и човекът си ги изяде с кеф. Спрях да беля  Embarassed Само го оглеждам за люспи едно известно време.

# 313
  • София
  • Мнения: 2 348
След няколкодневно проучване на вход-изхода реших, че Николския стомах наистина разгражда храната. Поне грах, ориз и от части царевица(люспата остава). Домат и морков не може. Брат му до годинка, а и след това си изкарваше каквото е глътнал, само посдъвкано.
 Странно ми е, но нямам друго обяснение. Едва ли може да сдъвка толкова ситно, че да не разпозная в акото.

# 314
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Skrech и другите момичета, разбира се, как давате царевица, грах и ориз? На зрънца ли? Трябва ли да може да хваща с палец и показалец, за да хваща такива малки зрънца?
Мен още ме е страх да му дам такива зрънца, едно да не се задави, и друго дали ще може да ги хваща  newsm78 Досега съм му давала само зеленчуци и плодове на големи парчета колкото ръката му.

Общи условия

Активация на акаунт