Ако се интересувате от планински походи...

  • 4 300
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Дами, дайте съвет на един пишман-планинар, изобщо на супер нетрениран човек, който даже физическо не е играл в училище:
1) как е добре да почна да се раздвижвам през предстоящата есен и зима, че напролет и лято да имам сили да правя планински походи?
2) от кой връх в България препоръчвате да се започне изкачване - Орелек по полегатата пътека (така съм чувала), или друг (няма да сефтосам с Мусала всеки случай) ?

# 16
  • Мнения: 60
Дами, дайте съвет на един пишман-планинар, изобщо на супер нетрениран човек, който даже физическо не е играл в училище:
1) как е добре да почна да се раздвижвам през предстоящата есен и зима, че напролет и лято да имам сили да правя планински походи?
2) от кой връх в България препоръчвате да се започне изкачване - Орелек по полегатата пътека (така съм чувала), или друг (няма да сефтосам с Мусала всеки случай) ?

Поздравления за решението!

Моят отговор - ходене пеша! Аз преди да почна по планините миналата година правех по 20 км на ден в града. Първо почнах от 10 км, много пришки, кръв, болки, абе, голям ужас беше, но не се отказвах. После качих на 20 км, всеки ден! Зимата на мен ми помогна плуването и кардио упражненията (не и тичането, защото не обичам да тичам). Плуването тонизира всички мускули, а и е много добро за трениране на правилно дишане, което помага много при преходи. С правилно дишане не се уморяваш толкова бързо, не се задъхваш и мускулите не те заболяват толкова бързо. Освен това имам един метод - като имам много за катерене (примерно 1000 метра и повече денивелация) не гледам крайната точка. Правя си прехода на малки етапи и винаги гледам пред мен, а не над мен. Има един психологичен момент, който помага.

А и не пречи да сефтосаш Мусала, не е толкова труден върха за качване. Можеш да сефтосаш Рилските езера. Simple Smile И не се подлъгвай от денивелацията - понякога по-ниски върхове се оказват по-трудни за качване.

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 22:36 от dieci_angeli

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Мерси, dieci_angeli Simple Smile

Абе не бих започнала с Мусала, аз не съм стъпвала на повече от 1900м и ако стартирам с Мусала, да не завърша с височинна болест, мани Wink

Знаеш ли, аз много не обичам спорта и движението, но в мен се отприщи някакво желание да общувам с планината, гледайки филми и четейки книги за алпинизъм, разтоварват ме. Попаднах на една книга от първата българка, покорила Еверест, и страшно ми хареса! Далече съм от амбиции за алпинизъм, но много бих искала да усвоя катеренето, което да не ме уморява!

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Защо държиш да почнеш с изкачването на върхове? Просто си направи в началото някакъв лесен маршрут, с не много ходене и изкачване, и така малко помалко... Peace

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Защо държиш да почнеш с изкачването на върхове? Просто си направи в началото някакъв лесен маршрут, с не много ходене и изкачване, и така малко помалко... Peace

Да, това съм го правила. Но на леки маршрути наистина.
Например от Куклен до Кукленския манастир през баирите; до Пещера Утроба край Кърджали, по стръмната писта от Студенец до вр. Снежанка; също и до водопада Сливодолското падало (върви се нагоре към 50мин).

# 20
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Ние се върнахме от Рилския манастир и Рилските езера миналата седмица и мога да припоръчам местата, където ние спахме, но това, че сте без кола според мене си е проблем. Трябва може би първо да разберете какви автобуси има за Рилските езера и манастира, откъде тръгват и да спите в населените места, откъдето тръгват.

# 21
  • Мнения: 60
Мерси, dieci_angeli Simple Smile

Абе не бих започнала с Мусала, аз не съм стъпвала на повече от 1900м и ако стартирам с Мусала, да не завърша с височинна болест, мани Wink

Знаеш ли, аз много не обичам спорта и движението, но в мен се отприщи някакво желание да общувам с планината, гледайки филми и четейки книги за алпинизъм, разтоварват ме. Попаднах на една книга от първата българка, покорила Еверест, и страшно ми хареса! Далече съм от амбиции за алпинизъм, но много бих искала да усвоя катеренето, което да не ме уморява!

И аз бях така, затова ти препоръчавам ходене - разходки из града, да ходиш и да се прибираш пеша от работа, такива неща. Ако можеш, намери някой, който да ти обясни основните моменти в катеренето, а след това си изгради твои собствени умения. С опита става все по-лесно и по-лесно. А и си има различни "трудности" - има разлика дали ще отидеш някъде за един ден и на гръб ще носиш само вода и храна и дали ще отидеш на преход за няколко дни и ще носиш и палатка и други неща, които тежат. Освен това - удобни обувки! Цялостното състояние много зависи от това как се чувстват краката ти. Аз например имах туристически обувки, които ми тежаха, краката ми се уморяваха бързо и почвах да ги влача по земята - не можех да направя един преход като хората. После ги смених и се родих.  Grinning А и акто гледам не си съвсем начинаеща в ходенето по планини, използвай сега хубавото време да походиш още малко.  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 84
Да се включа и аз в темичката, че ми предстои покоряване на Мусала тези дни. Надявам се, че не е много тежък маршрута, защото ще сме с малкия, който е на 4 и половина. Не съм голяма планинарка, но пак заедно с детето изкачихме Мальовица. Голям зор видях, но си заслужаваше. Красотата е невероятна. Тайничко се надявам, че Мусала няма да е толкова стръмна като Мальовица. Пожелайте ми успех!

# 23
  • Мнения: 60
Да се включа и аз в темичката, че ми предстои покоряване на Мусала тези дни. Надявам се, че не е много тежък маршрута, защото ще сме с малкия, който е на 4 и половина. Не съм голяма планинарка, но пак заедно с детето изкачихме Мальовица. Голям зор видях, но си заслужаваше. Красотата е невероятна. Тайничко се надявам, че Мусала няма да е толкова стръмна като Мальовица. Пожелайте ми успех!

Мусала е като разходка в парка пред Мальовица. Simple Smile Не се притеснявай изобщо!

# 24
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Успех! И надявам се като се върнеш, да разкажеш. Ще ми е интересно детето как се е справило.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Добре де, ами как ще степенувате по трудност планините в България?
Само знам, че за най-труден се води вр. Ботев, и че Мусала се казвал по-лесно от него.

Иначе аз обичам да вървя пеша, но не знам каква закалка дава това, тъй като в планините не се ходи на равно. В града мога да ходя дълго време, но като изкатеря и 40 метра по стръмно, и изплезвам език като куче, тежко ми става дишането.

# 26
  • Мнения: 60
Добре де, ами как ще степенувате по трудност планините в България?
Само знам, че за най-труден се води вр. Ботев, и че Мусала се казвал по-лесно от него.

Иначе аз обичам да вървя пеша, но не знам каква закалка дава това, тъй като в планините не се ходи на равно. В града мога да ходя дълго време, но като изкатеря и 40 метра по стръмно, и изплезвам език като куче, тежко ми става дишането.

То май за планините пак си е индивидуално. Ботев не е чак толкова труден, просто денивелацията там е голяма. А на Мусала повечето ходят от лифта до върха, денивелацията е само ~550м и не се усеща толкова. Аз предпочитам каменистите планини, защото там си подскачам като по стълби. Simple Smile

Точно при катеренето трябва добро дишане, за да не изплезваш език. Дишай равномерно, можеш да пробваш да вдишваш през носа, а да издишваш през устата. Аз лично имам проблеми с височината, когато бързо качвам метри ми се завива свят, започва да ми се гади, тогава правя по-чести почивки с дълбоко дишане, за да регулирам. Освен това трябва да си изградиш собствен ритъм на ходене, да усещаш кога да почиваш, по колко. Аз например не обичам големите почивки, защото се отпускам и после ме домързява да катеря и ми става по-тежко качването. А и тази година се пробвам с щеки - за мен разликата е голяма. Не на всички са им удобни, но аз направо се срастнах с тях - помагат ми и при качване и при слизане (особено при слизане), а и така тонизирам и мускулите на горната половина на тялото.  Simple Smile

При ходенето в града можеш да изкачваш хълмчета, височини, да увеличаваш скоростта на ходене. Аз си правя такива тренировки - ако дадено разстояние го минавам за 40-50 минути, от време на време го минавам за 20-30, натоварването е съвсем различно, дишането също.

# 27
  • Мнения: 1 176
Ние се върнахме от Рилския манастир и Рилските езера миналата седмица и мога да припоръчам местата, където ние спахме, но това, че сте без кола според мене си е проблем. Трябва може би първо да разберете какви автобуси има за Рилските езера и манастира, откъде тръгват и да спите в населените места, откъдето тръгват.

Благодаря, че се отзоваваш с пресни впечатления. Планьт е следният:

1-ви ден: Пристигане и спане в Паничище - ако можеш да препорьчаш кьде да пренощуваме там, ще сьм много благодарна.
2-ри ден: трьгване рано сутринта. Планьт е да направим преход : Паничище - водопад Скакавица - 7-те Рилски зера - х. Иван Вазов ( друг вариант е да спим в х. Рилски езера)
3-ден:  х. Иван Вазов( х. Рилски езера) - Рилски манастир

1 вариант - да останем и нощуваме някьде в района на манастира( ако можеш сподели за някое местенце)
2 вариант - потегляне в посока Троянски балкан.

Simple Smile

# 28
  • Мнения: 74
И втората част от пътеписа ми за Пирин и нашият поход:

Очарованието на ПИРИНСКИТЕ ЕЗЕРА

Общи условия

Активация на акаунт