Отказване от кръстница

  • 35 809
  • 351
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 654
След последните изказвания,да питам-защо изобщо предприехте да кръщавате детето в църква?
Има си и граждански ритуали,а и вече им фирми за организация на тържества,могат да ви направят деня незабравим.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
След последните изказвания,да питам-защо изобщо предприехте да кръщавате детето в църква?
Има си и граждански ритуали,а и вече им фирми за организация на тържества,могат да ви направят деня незабравим.

Е как защо? Така правят всички, а вероятно и някоя от бабите е натиснала.

Аз също не си познавам кръстницата, защото навремето са ми я избрали спрямо някаква семейна традиция в рода на баща ми. Той е от Благоевград, майка ми е от Пловдив - живеем в Пловдив. Навремето обаче са се оженили в Благоевград и дядо ми е избирал кумовете - били са децата на някакво семейство, с което са били свързани от преди това пак с някакво кумство. Момичето после ме кръщава и дотам са били отношенията и на родителите ми, и на мен самата с тези хора.

# 32
  • SA
  • Мнения: 3 196
Кръстницата е жената, която е участвала в църковния ритуал при кръщаването на детето. В този смисъл не виждам как може да си изберете друга жена, която да му е кръстница. Тя в действителност няма да е такава.

# 33
  • Мнения: 1 897
След последните изказвания,да питам-защо изобщо предприехте да кръщавате детето в църква?
Има си и граждански ритуали,а и вече им фирми за организация на тържества,могат да ви направят деня незабравим.
Много странен въпрос,нали уж с кръщавката ставаш вече християнин,къде да е ако не в църква,едно време са се кръщавали вкъщи или в общината,защото е било забранено ходенето на църква,но сега в църква, манастир или параклис,после никой не е казал,че тържеството трябва да е в църквата и деня пак си остава незабравим.
Кръстникът на моето дете е кумът ни от сватбата.Това са хора които виждах за пръв път в живота си.Родителите на кума ни са били кумове на свекърва ми и свекър ми и така трябвало да бъде.Като тръгнеш да се жениш,трябва да ги поканиш за кумове,ако те откажат добре,но сам не трябва да се отказваш от тях.
Когато се роди детето ми след около 5г.от сватбата,те нито се обадиха,нито дойдоха да го видят.Поканих кумата на погачата и тогава не дойде.Когато решихме да правиме кръщенето казах,че не искам  да са кръсници на детето ми хора,които съм виждала веднъж в живота си,но нямало как да стане,да сме питали пък те сигурно щели да откажат,да ама не.Не отказаха,но пък се представиха страхотно ,поеха всички такси,подаръците бяха страхотни.И до там.Духовният баща на синът ми не го е виждал от м.април.Здраве да е,но никога не съм си и помислила да му търся друг кръстник,защото няма да е истински.

# 34
  • Мнения: 2 471
mama na hrisi никъде не е упоменато според църквата, че задължително кумовете са кръстници на детето и че така ТРЯБВА да бъде. Ако майката е самотен родител, значи не трябва и да си кръсти детето ли? Или ако семейството няма официален граждански брак? Да не говорим, че ние със съпругът ми нямаме църковен такъв, но детето ни е кръстено. Да от кумът ни, но не защото ни е свидетел на сватбата, а защото е добър приятел и страхотен човек.

Вашият пример е някакво наложено правило по родова линия, не по християнски канон.

И само да добавя, сирачетата как са ги кръщавали? Нека не бъркаме светските правила, които си налагаме по някакви странни обичаи, според местонахождение и възпитание с черковните.

Последна редакция: пт, 05 авг 2011, 11:17 от mandorla amara

# 35
  • Мнения: 4 916
...Не отказаха,но пък се представиха страхотно ,поеха всички такси,подаръците бяха страхотни.И до там.Духовният баща на синът ми не го е виждал от м.април.Здраве да е,но никога не съм си и помислила да му търся друг кръстник,защото няма да е истински.

Най-важното е, че са поели всички такси и са купили подаръци. Иначе какво кръщене щеше да бъде?

# 36
  • Мнения: 9 990
Неистински щеше да е кръстникът. LaughingСега е от най-истинските.

# 37
  • Мнения: 2 471
...Не отказаха,но пък се представиха страхотно ,поеха всички такси,подаръците бяха страхотни.И до там.Духовният баща на синът ми не го е виждал от м.април.Здраве да е,но никога не съм си и помислила да му търся друг кръстник,защото няма да е истински.

Най-важното е, че са поели всички такси и са купили подаръци. Иначе какво кръщене щеше да бъде?

 Peace

# 38
  • Мнения: 1 897
mama na hrisi  Вашият пример е някакво наложено правило по родова линия, не по християнски канон.
Някъде да съм твърдяла такова нещо?Просто такива са обичаите в нашия край,но хич не значи,че всички трябва да спазват нашите обичаи,още пък по-малко хора,които нямат кумове.
...Не отказаха,но пък се представиха страхотно ,поеха всички такси,подаръците бяха страхотни.И до там.Духовният баща на синът ми не го е виждал от м.април.Здраве да е,но никога не съм си и помислила да му търся друг кръстник,защото няма да е истински.

Най-важното е, че са поели всички такси и са купили подаръци. Иначе какво кръщене щеше да бъде?
Не ,не това е най-важното просто го споменах,за което съжалявам.Най-важното беше за мен детето ми да има кръстник, който наистина да бъде такъв,а не само на хартия.Нека всеки го разбира както иска,ваше право е.Темата е такава и аз си казах мнението.

# 39
  • Мнения: 24 467
mama na hrisi никъде не е упоменато според църквата, че задължително кумовете са кръстници на детето и че така ТРЯБВА да бъде. Ако майката е самотен родител, значи не трябва и да си кръсти детето ли? Или ако семейството няма официален граждански брак? Да не говорим, че ние със съпругът ми нямаме църковен такъв, но детето ни е кръстено. Да от кумът ни, но не защото ни е свидетел на сватбата, а защото е добър приятел и страхотен човек.

Вашият пример е някакво наложено правило по родова линия, не по християнски канон.

И само да добавя, сирачетата как са ги кръщавали? Нека не бъркаме светските правила, които си налагаме по някакви странни обичаи, според местонахождение и възпитание с черковните.
Точно така.
Даже аз съм кръщавала дете на хора, които нямат граждански /съответно- и църковен/ брак.
Мен не са ме кръщавали кумовете на моите родители.
На сватбата ми кръстници не са били моите кръстници църковни. Тези, от сватбата ни, бяха кръстници на децата. Ние сме си ги избирали, като приятелско семейство.
Подаръците какви бяха не помня. Обаче си ходим на гости.  Laughing И с торти по Заговезни, и без торти по никакъв повод.

# 40
  • Мнения: 21 484
  Не може.
  По традиция действително кръстникът би трябвало да има доста голяма близост с кръщелника си,  обаче традициите не са това което са били, така че, зарежете тая работа.
  Сега, ако ви е яд, че кръстницата не търси детето и прочие, голяма работа. Ако много ви напъва отвътре, можете да се обадите и да и кажете - "Аз те избрах за кръстница, а ти пет пари не даваш за детето ми". Но каква е ползата...

# 41
  • Мнения: 21 484
След последните изказвания,да питам-защо изобщо предприехте да кръщавате детето в църква?
Има си и граждански ритуали,а и вече им фирми за организация на тържества,могат да ви направят деня незабравим.

     Какви са тия граждански ритуали за кръщаване на дете?

# 42
  • Мнения: 2 471
В следващият си пост, вече обяснявате за традициите ви. А все пак темата е за това, какво църквата разрешава и какви са нейните правила. Аз лично не съм крайно вярваща и си имам собствено виждане за това, кое е правилно и кое не.


След последните изказвания,да питам-защо изобщо предприехте да кръщавате детето в църква?
Има си и граждански ритуали,а и вече им фирми за организация на тържества,могат да ви направят деня незабравим.
Много странен въпрос,нали уж с кръщавката ставаш вече християнин,къде да е ако не в църква,едно време са се кръщавали вкъщи или в общината,защото е било забранено ходенето на църква,но сега в църква, манастир или параклис,после никой не е казал,че тържеството трябва да е в църквата и деня пак си остава незабравим.
Кръстникът на моето дете е кумът ни от сватбата.Това са хора които виждах за пръв път в живота си.Родителите на кума ни са били кумове на свекърва ми и свекър ми и така трябвало да бъде.Като тръгнеш да се жениш,трябва да ги поканиш за кумове,ако те откажат добре,но сам не трябва да се отказваш от тях.
Когато се роди детето ми след около 5г.от сватбата,те нито се обадиха,нито дойдоха да го видят.Поканих кумата на погачата и тогава не дойде.Когато решихме да правиме кръщенето казах,че не искам  да са кръсници на детето ми хора,които съм виждала веднъж в живота си,но нямало как да стане,да сме питали пък те сигурно щели да откажат,да ама не.Не отказаха,но пък се представиха страхотно ,поеха всички такси,подаръците бяха страхотни.И до там.Духовният баща на синът ми не го е виждал от м.април.Здраве да е,но никога не съм си и помислила да му търся друг кръстник,защото няма да е истински.

Simple Smile

mama na hrisi  Вашият пример е някакво наложено правило по родова линия, не по християнски канон.
Някъде да съм твърдяла такова нещо?Просто такива са обичаите в нашия край,но хич не значи,че всички трябва да спазват нашите обичаи,още пък по-малко хора,които нямат кумове.

Последна редакция: пт, 05 авг 2011, 13:12 от mandorla amara

# 43
  • Мнения: 24 467
След последните изказвания,да питам-защо изобщо предприехте да кръщавате детето в църква?
Има си и граждански ритуали,а и вече им фирми за организация на тържества,могат да ви направят деня незабравим.

     Какви са тия граждански ритуали за кръщаване на дете?


Аз съм била кръщавана като бебе точно с граждански ритуал, в съвета. Имам бебешки снимки от там. Църковно съм кръщавана по- късно, от приятелка- съученичка.

# 44
  • Мнения: 2 216
Първо аз не разбрах, защо авторката иска да анатемоса кръстницата и да търси друга. Станала е грешка в очакванията, които е възлагала, но вече е факт, че детето е кръстено. Няма как това да се поправи! В кръщелното пише коя е кръстницата.
А ако иска някой друг да насърчава духовно детето -не виждам какво може да я спре.
.........................
Всъщност аз влязох по др повод в тази тема. Мислех, че става въпрос за това, ако поканя дадена жена за кръстница, а тя не може по някаква причина да стане такава на детето ми, мога ли да се откажа EmbarassedМного ми е деликатен въпросът. Искам точно тази жена да е кръстница, но тя в момента не живее в Бг и не съм сигурна, че датата, която съм решила да е кръщенето ще може да си дойде...

Общи условия

Активация на акаунт