Чугунени тигани-от къде?

  • 25 096
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 300
Вдигам темата! Simple Smile

Получих пари от свекърва ми да си избера подарък и... вече инвестирах сумата. Избрах си тиган на марката Skeppshult  - без емайл, без примеси, само чугун. Производителя казва, че може веднага да се използва, тоест не е необходимо това изпичане с мазнина, защото то вече е направено. За почистването пише само да не се мие с препарати и непременно да се изсуши добре.

И все пак  - с вода ли да го мия, със сол ли да го търкам пак не ми стана ясно след толкова четене. Искам да съм подготвена Naughty Първият опит вероятно ще е с палачинки. Прочетох, че трябва тигана да се нагорещи, после се сипва мазнината и като загрее тогава вече тестото. Тоест студена мазнина не се слага в студен тиган.

Други трикове? Нямам търпение да дойде и тези ужасни тигани (пак подарък от свекървата) отиват веднага в кофата  Naughty

ПП. Този тиган, който asyalein е показала, май вече го няма в Икеа. Има друг (син на цвят), който обаче е емайлиран. Може да е добра алтернатива за сосовете и там киселите неща...

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Aз отскоро имам грил тиган. Мия го на чешмата с една био паста, гледам да го изсуша веднага добре, не е ръждясал. И го оставям на котлона да изстине от само себе си, че ме е страх да не се пукне. Иначе съм супер доволна и стария тефлонов грил тиган го изхвърлих с най-голямо удоволствие. Грилованите меса и зеленчуци, не мога да сравня в двата тигана- нищо общо нямат, тези в сегашния чугунен са 1000 пъти по-добри. Peace

# 17
  • Мнения: 300
Такаа, днес дойде тиганчето  Heart Eyes Направих палачинките, станаха супер, предполагах, че първата ще загори, но не - нищо не ми загоря Simple Smile
Обаче сега, понеже искам да готвя още още още Simple Smile се замислих за това с миризмите. Ако направя месо, това значи ли да забравя наистина за палачинки повече в този тиган. Не мога сега да си купя още един за палачинки и яйца, и още един за риба...толкова голяма готвачка не съм, та аз почти не готвя  Embarassed
Кажете по-опитните   bouquet ?

# 18
  • DE
  • Мнения: 971
Аз не съм забелязала да ми се разнасят миризмите от ястие в ястие.
Дори при тефлоновите тигани не съм усещала "пренесена" миризма.
Аз имам от години ето такъв на Woll.

Няма и драскотина по него, нито залепва храната.
Бъркам с вилица и режа с нож като се наложи.
От Икея и въобще евтини тигани или тенджери не бих си купила.

# 19
  • Мнения: 300
matze, на твоя отговорност утре започвам експериментите  Mr. Green Hug

Аз също купих и стъкления капак към тигана
и предполагам мога да готвя и по сериозни неща там, но какви. Май е за другия подфорум, но... идеи? Embarassed

Последна редакция: ср, 19 окт 2011, 02:28 от Шанта

# 20
  • Мнения: X
Аз си мия тигана с меко веро. На указанието за ползване на моя пишеше, че не е нужно, а не че е забранено да се мие с препарати. След което трябва с едно памуче да се намаже с олио.

Джема викаш грил-тигана е готин. Мислех да взема електрически грил на Филипс, но може и да си спестя някой лев и да взема грил-тиган.

# 21
  • Мнения: 505
Шанта, явно си уцелила тигана, аз направо завиждам  Embarassed Можеш да сготвиш всичко в него - задушено с лук месо, гъби в масло, ризото, направо тичай в готварския  Laughing Жалко, не знам как се поръчват такива неща в София....

# 22
  • Мнения: 300
Шанта, явно си уцелила тигана, аз направо завиждам  Embarassed Можеш да сготвиш всичко в него - задушено с лук месо, гъби в масло, ризото, направо тичай в готварския  Laughing Жалко, не знам как се поръчват такива неща в София....
Да тигана е супер, можеш да прегледаш темите за пазаруване от чуждестранни сайтове Simple Smile Мерси за идеята, залавям се за ризото и неща със зеленчуци и си давам още малко време за размисъл, дали да рискувам с месото или да спестявам от закуски Wink за втори тиган.

matze, погледнах на сайта на woll и май твоят тиган, не е чугунен, а алуминиев с титаново покритие (не знам дали точно покритие се води Peace

Общо взето доколкото разбирам основната разлика при чугунените съдове е, че едните са емайлирани, другите не. Първите могат да се мият с веро, те не образуват патина.

Bliss, твоят май не е емайлиран Simple Smile

# 23
  • Мнения: 120
Миналата година се бях запалила по чугунен тиган. Купих си от магазин Лабиринт- английски произведен в Манчестър с 10 години гаранция. Много съм доволна Наистина е доста тежък, но храната става много вкусна -като на скара е, обаче  пуши също толкова LaughingМия го с веро ,но го подсушавам и му мажа дъното с олио.За около 3-4 готвения си образува патина и после не залепва нищо.Не ми е от основните съдове за готвене , но съм доволна че го имам. Сега ,като си направим къщата на село - ще отиде там и навън ще бъде експлоатиран по- сериозно.

# 24
  • Мнения: X


Bliss, твоят май не е емайлиран Simple Smile

Не е емайлиран и го мия с веро. Освен това правя сосове с доматен сос в него, противно на правилата. Според мен всички тези предохранителнии мерки са за да не хване ръжда. А това се пари като го подсушиш внимателно. Не му треперя никак. Нали за готвене съм го взела. Мия го с веро (но не и силни абразиви), търкам го с мекото на гъбата, подсушавам го и го обмазвам с олио. И толкова. Моя е на Лодж и много си го харесвам - американска му работа.

# 25
  • DE
  • Мнения: 971
Да Шанта, права си такъв е!
Доста е тежък но пък както писах не се драска, не залепва и само с вода го изплаквам.
Удобството е че първо приготвям на котлона каквото ми трябва а после го мятам във футната ако трябва да се пече нещото си вътре.

# 26
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джема викаш грил-тигана е готин. Мислех да взема електрически грил на Филипс, но може и да си спестя някой лев и да взема грил-тиган.

Да, супер е. Моят е такъв:

# 27
  • Мнения: 300
Bliss щом го миеш с веро, значи да не питам как е с преноса на миризми при теб  Simple Smile Сигурно няма такъв.

Сега прочетох на едно друго място, първите няколко пъти да не се прави риба, защото точно тогава остава този аромат  Crazy за винаги. Останах с впечатление обаче, че има хора, които си ползват един тиган за всичко и не им е проблем.

Днес стана божествено ризотото  Flutter

# 28
  • Мнения: 300
Май окопирах темата с моите чугунени терзания и моля авторката да ме извини  Simple Smile
НО проблемите започнаха - мисля, че защитния слой от изпеченото олио е изчезнал въпреки спазването на всички указания и днес всички палачинки залепнаха  Sad
Дъното не е вече така черно, както беше в началото - сивее някак. Съвети, какво да правя сега? Няма да се отказвам!

# 29
  • Мнения: 505
Аз имам Лодж - чугунен тиган без покритие. Пише в упътването да се намаже с растителна мазнина и да се пече във фурна на 170 градуса час и половина. Слагам го върху алуминиево фолио за печене, да не цапа много. Разбира се, одимява се цялата къща - явно вентилацията ми куца. Така се образува временна патина, която пак се изтърква, май на третото четвъртото печене вече се задържа окончателно. Миризми не пренася - само риба не съм правила. Когато го ползвам, веднага го измивам с веро и гъбка и го подсушавам. Струва ми се, че ще си купя следващият път съд с емайлирано покритие, нещо това печене много ми досажда. Но вкусът на храната е невероятен наистина.

Общи условия

Активация на акаунт