Самонастаняване, кой се е сблъсквал с този проблем?

  • 15 075
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • видин
  • Мнения: 358
За ЕОН не мога да кажа, но скоро проверявах за ЧЕЗ сумите за спиране и последващо включване наистина бяхо от този порядък - общо около 70 лв. Но може и да има промяна сега с новити цени на тока.

# 16
  • Мнения: 69
Действайте,докато е време.Ето закона за собствеността,прочетете всичко,да не сгафите нещо.

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2122102787

# 17
  • Мнения: 294
Toва е най-големият абсурд, за който съм чувала, собственик да се притеснява как да си влезе в имота. Аз, ако бях, щях най-спокойно да вляза, дори докато онзи е там, да сменя бравата, дори докато той е там, и най-спокойно да му кажа да се разкара, иначе ще извикам полицията.  Той реално няма никакви права, и дори да има разни вратички и глупости в недомислените закони, той реално няма нищо да спечели, ако тръгне да ви съди. Неговата цел не е да ви опетни, а да живее там, ако не може да живее там, за какво да си създава сам проблеми с някакви дела и глупости.
Затова въпросният живее там, защото сте прекалено наивни и изчакващи. Ако той действа грубо, ще действам и аз също толкова грубо. Нека после видим кой кого ще съди и кой къде ще живее. Ама, то не е глупав този, който яде баницата, а онзи,който му я е дал. Стегнете се, бе хора!

# 18
  • Мнения: 4 651
Защо не наемете адвокат? Неразумно ми се струва да чакате съвет за толкова сериозен проблем във форум.
Партида за ток, вода и т.н. се прехвърля с:
- удостоверение за наследници, ако партидата се води на починало лице и този, които прехвърля е наследник (не мисля, че е приложимо във вашия случай, ако си се води на вас);
- документи за собственост (човекът няма);
- договор за наем, нотариално заверен.

Ако са двама собственици, би трябвало да се иска присъствието и съответно съгласието на другия с нотариална заверка.

Постъпвате глупаво като му плащате сметките според мен.

Спиране и пускане на ток по желание струва към 35 лв. Заявява се 15 дни предварително. Таксата включва и възстановяване после.  Друг въпрос е колко ефективен начин е това за извеждане на самонастанил се - според мен няма никаква идея.

Вода мисля не може да се спре по желание.

Последна редакция: нд, 07 авг 2011, 16:35 от f(x)

# 19
  • Мнения: 2 028
партида за ток се сменя с нотариален акт, той има ли такъв?

а вие как така случайно сте разбрали от съседка за самонастанилия се, не се ли сетихте по сметките за ток? не искам да прозвучи като обвинение, но ми е нелогично... не мога да си представя някой да си живее в моя апартамент, без моето съгласие, че и аз да го издържам...

наемете си адвокат и жертвайте няколко дни, защото да не стане после да си запазите работата, а да си загубите апартамента... 

# 20
  • Мнения: X

а вие как така случайно сте разбрали от съседка за самонастанилия се, не се ли сетихте по сметките за ток? не искам да прозвучи като обвинение, но ми е нелогично... не мога да си представя някой да си живее в моя апартамент, без моето съгласие, че и аз да го издържам...



Аз се върнах назад да прочета темата и разбрах следното:
Авторката на темата е "купила" имота от роднина, "самонастанилото се" лице също е роднина който живее там от година, но двамата роднини нямат нищо общо помежду си, авторката е плащала тока на самонастанилия се от чужбина ...  newsm78 Нещо на партенка прилича цялата работа.

# 21
  • Мнения: 5 710
Имай предвид, че идва зима, мисля, че законът забранява да се изваждат хора на улицата през зимния период.
За такива случаи съм чувала  тук ( и аз съм в чужбина), ако намериш къща изоставена например, можеш да се настаниш и после чакаш. Ако никой не предяви претенции и не плаща данъци и т.н в някакъв срок минаваш ти във владение. Затова не бих спирала да плащам данък на апартамента, такса смет ( ток, вода и парно не бих плащала, да се оправя). Чувала съм, че такива хора с топ не можеш да ги извадиш от имота си, особено ако са с деца. Куп албанци и румънци така се били настанявали в имоти.

Бравата той сигурно отдавна я е сменил.

До тук най-адекватният съвет е точно на полицая. Не опитвайте да влизате с взлом, защото щом той е владеещ несобственик може да си осъди, което не искате.
За сметките как да не ги препише на свое име, не зная, може би може да се прекъсне тока, водата, телефона с мотив че не живеете в имота....

Последна редакция: нд, 07 авг 2011, 19:27 от 10 c's

# 22
  • София
  • Мнения: 16 047
Ако има късмет да ми се настани така някой в имота - да му  мисли.
1. Отивам с 2 -3 хамали, но от най-черните и дебелите за 1 час му изхвърляме партакешите, сменяме бравата.
2. Завеждам дело, че са ми изчезнали оставени в имота ценности.
3. Не давам ключ на разни милозливи баби, че да не се върне пак.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 079
_Nadinka_, ти не можеш да го разбереш това и мислиш, че не е вярно, но има такива хора.

От постовете на авторката става ясно, че те са научили в крайна сметка случайно
и са знаели, че има човек в апартамента им,
мъчили са се да си поговорят с него цивилизовано, но не са успели.
Пита дали ще има наказателни последствия за тях, ако сменят бравата на апартамента.

Написах в началото на темата, ще повторя и сега.
Където и да съм, връщам се, сменям бравата и вратата, подавам жалба в полицията за самонастаняване и не му давам право да доближи повече до апартамента.

Хората са различни. Самонастанилият си е мислил: нямам къде да живея,
а тези ги няма - защо да не им живея в апартамента,
те плащат всичко, а аз защо да не живея там? newsm78

# 24
  • Мнения: 5 710
Инке, това е логично, но нали стана ясно, че не е толкоз просто;-)

# 25
  • София
  • Мнения: 30 142
сменяш бравата, изнасяш багаж с опис, складираш го в платен склад на отговорно пазене. Той плаща престоя в склада, след като си прибере багажа.
Наши познати направиха така, но са собственици и имат нотар. акт, какъвто имате и вие, така че действайте  Peace
Ако пък той е сменил ключалката, викате полиция за съдействие, показвате документите за собственост и разбивате вратата, сменяте ключалката и с багажа пак по същия начин. Ако не се лъжа при правенето на опис-а в случая на нашите познати имаше юрид. лице за свидетел  newsm78
През това време спираш да плащаш всички сметки. Няма как без нотар. акт да запише партидата на негово име.

# 26
  • Мнения: X
Ако пък той е сменил ключалката, викате полиция за съдействие, показвате документите за собственост и разбивате вратата, сменяте ключалката и с багажа пак по същия начин.

Това пък е абсурд.

# 27
  • Мнения: 5 710
нашият случай се нарича ревандикация  - искът на невладеещия собственик срещу владеещия несобственик. Ние сме невладеещи собственици, защото не живеем в апартамента, владението е в чужди ръце в моментното състояние. Можем да влезем във владение
само чрез Закона за собствеността - чл. 108. Полицията отказва съдействие, защото са налице граждански правоотношения, а не престъпление. Влезем ли ние невладеещите собственици в имотът в кавички на владеещият несобственик, се смята за престъпление и е наказателно дело,
дори и за взлом може да ни осъди.

ето тук е обяснила защо не могат да извикат полиция.

# 28
  • София
  • Мнения: 30 142
не знам колко е абсурд, но при тях се получи, след като обаче адвокатът им показа всички необходими документи и ходи няколко пъти до РУ. Собствениците разбиха вратата (хем при тях ставаше дума за наследствено жилище, дарено, но с право на ползване от дарителя докато е жив, а той е жив и едно от лицата, на които го беше дарил се беше настанило) и се направи опис на момента.

п.с. сега виждам поста на 10 c's, при тях разликата може би идва от това, че дарителят си владееше имота и бяха заключили стая в негово отсъствие. Полицията съдейства без проблем.

# 29
  • Мнения: 4 651
Можете да си изпишете страници в догадки, но пак да се опитам да кажа, че темата е сериозна.  Нека ме поправи юрист, ако греша, но полицията и прокуратурата нямат право да вадят хора от апартаменти, камо ли полицаите да гледат нотариални актове и да решават кой е в правото си.

Законовият ред би трябвало да бъде - гражданско дело (може да се упълномощи авокат да го води във ваше отсъствие) и после съдия изпълнител извежда лицето.

Горното, подчертавам е от обща култура и си трябва консултация с юрист.

Общи условия

Активация на акаунт