Законно премахване на комин, как?

  • 15 237
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 0
Всички.
Комините са към общите части.
Стаята се води дневна и пак могат да ти откажат ...

Сега гледам нотариалния акт и в него е написано - "състоящ се от три стаи, столова и готварна". Готварната е разбирам - кухня, но столовата - хола или всекидневната, не знам. Преди ремонта помещението беше едно цяло и така е на всички хора от входа. Като в помещението има две коминни тела, не аспирации. От двете страни на вратата от антрето към голямото помещение е разположено по едно коминно тяло. Реално разстоянието от двете коминни тела ги дели една врата и двете коминни тела са в едно голямо помещение. След ремонта в това помещение се сля и кухнята, премахна се вратата с преградната стена от голямото помещение към кухнята, като се има на предвид, че в кухнята има отделно вентилационна шахта - аспирация.

Едното коминно тяло е общо за моето помещение и за комшията, но то не ми пречи и хората него го използват. Другото коминно тяло което не се ползва от никой и не е общо с никой комшия от моя етаж. Него искам да премахна.

Някакви идеи как да стане законно? Насочете ме към кой закон, какво точно трябва да направа, защото това е единственото ми спасение да си направа що годе удобна и прилична кухня. Самата кухня е толкова не стандартна, има ниши, чупки, ъгли и една носеща колона. Премахването на този комин е единственото спасение за една удобна и практична кухня.

# 16
  • Мнения: 4 401
Помислете още малко!Поискайте  консултация от човек,който се занимава с обзавеждане професионално!Ние (аз и мъж ми)сме единствени собственици на готова постройка и пак не ни позволиха ''законно''да си правим каквото решим.Има си правила и трябва да се спазват.Това е.

# 17
  • Мнения: 5 979
Това не е в компетенциите на човек занимаващ се с обзавеждане а на строителен инженер. Как по-точно се премахва комин ?

# 18
  • Мнения: 4 401
Ако не съм била ясна препоръката ми е да потърсите специалист дето да намери решение за функционална кухня БЕЗ ДА махате комини.

# 19
  • Мнения: 0
Здравейте,
за съжаление моят въпрос създаде конфликт между съфорумци тук, за което много се извинявам. Не съм искал някой да ми даде на готово това което ми трябва като информация. Просто поисках насока къде да погледна и да прочета, защото не съм запознат в тази област.

Цял ден търся в интернет и чета различни закони и наредби. Просто искам да вида дали съм в правилна насока за намира решение на моя проблем и ако може да ми се помогне с тълкуването на закона, защото не съм юрист и много ми е трудно.

Ако е възможно малко помощ, ще съм благодарен.
От закона ЗУЕС пише чл.8 ал.2 "Когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход.". До колкото разбирам етажната собственост е входа в който съм аз, защото блока в който съм като сграда се състои от два отделни входа по 8 етажа и по 3 апартамента на етаж. Правилно ли го тълкувам?

До колкото успях да разбера стъпките които трябра да направа за осъществяване на законово премахване на комина са следните.

1. От ЗУЕС чл.48, който гласи "Ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на общите части или подмяна на общи инсталации и оборудване се извършва по решение на общото събрание на собствениците.". Предполагам като "преустройство" може да се счита премахването на комина, който се води като "общи части" на етажната собственост.

2. Трябва да се свика Общо събрание и по реда който е да се приеме решение за преустрояване на комина, като обща част. Както е описано в ЗУЕС чл.11 ал.1 т.8 "приема план за извършване на ремонти, реконструкции, преустройства и други дейности в общите части на сградата, ....." или по правилната точка която трябва да се ползва е чл.11 ал.1 т.10г, която гласи "предприемане на подготвителни действия за учредяване на право на ползване, строеж, надстрояване, пристрояване или промяна на предназначението на общи части при спазване изискванията на действащото специално законодателство;"

Само не мога да разбера колко % съгласие трябва да има от собствениците на етажната собственост, в чл.17 от ЗУЕС, предполагам е ал.2 т.1, но не съм сигурен.

3. Да отида в общината и да представа план за строеж(ремонт) и ако получа разрешение от общината, мога да започна с ремонта.


Това е горе долу което разбрах днес, след като прочетох няколко неща. Единствено ме притесняват тези закони дали ще има пречка за "ремонта":

1. чл.6 т.5 от ЗУЕС - "не извършват дейности в своя самостоятелен обект или част от него, с които да изменят помещения, пространства или части от тях, предназначени за общо ползване, да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;"

2. чл.40 т.1 от ЗУЕС - "Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание."

3. чл.151 ал.1 т.3б от ЗУТ - "извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;"

4. чл.185 ал.1 т.2 от ЗЪТ - "не се отнемат общи помещения и площи или части от тях и не се променя предназначението им;"

До колкото разбрах от всичко, ако искаш нещо легално и законно да направиш се иска много труд Simple Smile
В интернет попаднах на много съдебни дела с подобен проблем, премахнат комин, но всичките бяха незаконно премахнати. Искам законово да го направа, но като гледам колко пречки има, не знам дали ще успея. Но ще се бора до край Simple Smile

Отново искам да благодаря за всичката оказана помощ и пак се извинявам за създадените конфликти между съфорумци.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 656
1. Коминът, който се намира в жилище и се ползва само от обитаващите съответното жилище, НЕ Е обща част.
2. Коминът НЕ Е конструктивен елемент и по тази причина не е проблем да се премахне, естествено, със съгласието на всички пряко засегнати (а не всички обитатели на ЕС).

Друг е въпросът, че според Наредба 7 задължително се изисква комин за дневната, което според мен отдавна трябваше да отпадне - в 21 век сме, кой се топли в блок на въглища и нафта - а успоредно с комина ми изискват проект за отопление и вентилация, където се предвижда начин на отопляване - локално парно с газ, климатици или каквото друго ще е там в конкретния случай.

Така че не знам дали изобщо има начин законно да се отървете от израстъка, винаги могат да ви откажат, като се позоват на тази наредба. Ако сте решили да го направите все пак, достатъчно е за ваше спокойствие всички съседи, които са ПРЯКО ЗАСЕГНАТИ от промяната и през чиито имоти преминава въпросния комин, да подпишат съгласие. В крайна сметка никой няма как да разбере, че у вас сте си премахнали комина, освен ако не се оплаче някой недоволен потърпевш, а ако всички са съгласни, такъв няма да има.

Всичко, което казвам дотук, се обезсмисля, ако имате сигурност, че в помещението има друг функциониращ комин, отделно от вентилационния отвор за кухненския абсорбатор. Тогава с чиста съвест може да се премахне този комин. Подписи от всички по вертикалата и проектче от архитект - това е, което ви трябва  Peace Може би и становище от инженер-конструктор, че не се засягат конструктивни елементи на сградата - трябва да се пита в общината на място какво ще искат.

# 21
  • София
  • Мнения: 100
и защо в 21-ви век да нямаш камина например? имам коминно тяло в дневната и сложих камина. Паля я и за отопление на 60 квадрата /дневна, трапезария и спалня/, и не е само за отопление когато спрат парното. Но и дори само за красота и настроение може да се ползва. Макар че с каквото и да се топлим все си оставаме крепостници на Топлофикация.....

# 22
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
1. Коминът, който се намира в жилище и се ползва само от обитаващите съответното жилище, НЕ Е обща част.
2. Коминът НЕ Е конструктивен елемент и по тази причина не е проблем да се премахне, естествено, със съгласието на всички пряко засегнати (а не всички обитатели на ЕС).

Комина в блока се ползва от всички по подразбиране.

# 23
  • Мнения: 0
и защо в 21-ви век да нямаш камина например? имам коминно тяло в дневната и сложих камина. Паля я и за отопление на 60 квадрата /дневна, трапезария и спалня/, и не е само за отопление когато спрат парното. Но и дори само за красота и настроение може да се ползва. Макар че с каквото и да се топлим все си оставаме крепостници на Топлофикация.....

Вчера цял ден чета ЗЕУТ и мисля, че това може да ви помогне, ако само няколко хора го ползват.

Чл.17 а.2 т.6 от ЗЕУТ - "6. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) за поставяне на рекламни или технически съоръжения върху сградата, за присъединяване на сградата към топлопреносната, водоснабдителната, електроснабдителната и газоснабдителната мрежа и за прекратяване на топлоснабдяването и газоснабдяването в етажната собственост - с мнозинство не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части."

# 24
  • София
  • Мнения: 5 656
и защо в 21-ви век да нямаш камина например?
Разбира се, че можеш да имаш камина в 21 век, но за камина е необходим комин със светъл отвор поне 20/20 см, а входният отвор на сифонния комин, каквито се правят сега в общия случай, е доста по-малък.

1. Коминът, който се намира в жилище и се ползва само от обитаващите съответното жилище, НЕ Е обща част.
2. Коминът НЕ Е конструктивен елемент и по тази причина не е проблем да се премахне, естествено, със съгласието на всички пряко засегнати (а не всички обитатели на ЕС).

Комина в блока се ползва от всички по подразбиране.


Коминът в блока не може да се ползва от тези жилища, през които не минава, нали? Значи не от всички.

# 25
  • София
  • Мнения: 100
Атти, при отвор на комина 150 и свързка на камината с комина с ф150 не виждам какъв е проблема. нещата си имат правила за монтаж и изисквания, които се спазват....останолато са разтягане на локуми. и след като има коминно тяло в дневната значи има и камини и/или печки на някакъв вид гориво, които могат да се използват там. преди да сложа  камината все пак минах на горните два етажа да проверя дали все пак някой не е разрушил коминното тяло, за да си отвори място в хола примерно...защото коминът започва от моят апартамент и е общ и за горните 2 етажа.

и все пак премахването не е невъзможно, ако стане според закона със съгласието на нужният брой собственици. важното е да няма после разправии и недоразумения. успех в начинанието.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 328
В панелка съм и в кухнята имам т.н. комин.
Ако отгоре си съборят техния комин, къде ще отива изводът на  аспиратора ми Mr. Green

А много хора си правят кухнята на стая и махат комина за повече място на своя глава - и тогава кво става  Shocked

# 27
  • София
  • Мнения: 5 656
и все пак премахването не е невъзможно, ако стане според закона със съгласието на нужният брой собственици. важното е да няма после разправии и недоразумения. успех в начинанието.
Именно, това е и предметът на дискусията  Peace

Колкото до комините у вас - щом е направено и работи, значи е имало възможност да се направи. Аз имах предвид общия случай за "сериозна", голяма камина - никой майстор няма да я направи с комин 10/20, каквито са сифонните.

Мама Меца, случаят не е такъв, хората са проучили мнението на всички съседи и този комин е излишен.

# 28
  • Мнения: 5 979
Четете ли какво точно е направил питащия :
Цитат
След ремонта, като премахнах 2 малки преградни стени се оказа доста пречещ за новото кухненско
Значи изведнъж този комин се явява нящо като "колона" в новата стая. За 6-я етаж значи има шанс да запуши всички до 1-вия, тези нагоре до 8-я не са важни. Не е ясно дали законно е бутнал тези стени.  Дори и да се вземе съгласието на собствениците законно много се съмнявам, че може да стане, във правния форум вече са му дали съвети:
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=24&t=47938

# 29
  • Мнения: 46 518
мама Меца, в 99% от случаите ще дойдат да те питат дали ти си го махнала. Никой не маха просто така.
Ние сме го махнали незаконно, т.е. не знам как става законно, но като се нанесохме съседите надолу казаха, че всички са го махнали, да махаме смело.

Общи условия

Активация на акаунт