Деца и родители

  • 10 222
  • 187
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 58
Беше ми изключително интересно да прочета твоя пост.
И аз се чудя понякога защо я има тази агресия и кой я поражда. Наскоро попълвах формуляр в детската ясла, отнасяше се именно за теми свързани с агресията, по които да се обучават възпитателките. Очевидно се опитват да направят нещо по въпроса.......

Да, ако си от Варна, ще има срещи-дискусии на тази тема с родители, отделно и с персонал. Заповядай. Simple Smile Инфо- от яслата.

# 61
  • Мнения: 9 990
Ми не, Сийке.Моите деца не са лидери, не драпат за лидерство.Даже голямата има лек проблем в тази посока/според някои, според мен, не/Тя например отказва да участва в игри , или например в някакви училищни постановки, концерти и т.н., защото не желае да е център на внимание.Не харесва да демонстрира познания също така.Дори това и пише в училищната характеристика.Дори да знае-не вдига ръка.Сещам се иначе за какво говориш и да, има и такива деца разбира се.Има едно детенце с подобни наклонности около нас, но понеже е едно, някак успяваме да разсеем обстановката около него.Факт е, че когато се появи то, играта е възможно да се развали-защото ако досега са играли всички заедно, с появата си то дърпа определени деца само за "него си" , но с леки корекции от страна на родители нещата се нагласят.Ако не успеят да се нагласят-самите деца започват да го отбягват това дете/имаше един такъв период/
Ако децата ми бяха побойници, все някой щеше да дойде да се оплаче от тях, или греша? ThinkingТози въпрос си го задавам на мене си, защото допускам и да не познавам тооолкова добре децата си.Чувала съм да се привикват родители-и в градината и в училище-за разговор относно поведението на дадено дете, значи се работи в тази посока.Това и писах по-напред, че нито в яслата, нито в градината, нито в училище не е имало екцесии, на площадката пък сме и лично и виждаме, че децата Ни-не само моите, а Всички-НЕ се бият и не се нагрубяват. ThinkingТ.е -липсва Онзи Лидер-биткаджия.Може би има и нещо друго-ние ангажираме някак децата-те не са просто събрани и изсипани на площадката, а отиват с Цел, достатъчно големи са вече да имат приятелства някакви изградени и вазимоотношения, да споделят/вчера например голямата проведе литературно четене/чете книжка на по-малко детенце/, докато другите играеха на нещо друго.Може би, ако не сте виждали подобна Нормална атмосфера ви е трудно да повярвате, че съществува, не знам. Thinking
НО-от яслата при нас така вървят нещата.Тук масово се реве за груб персонал.Е, споделяла съм, че при нас не е така.Адекватен персонал, с овладяни групи, тук-там някое излизане от коловоза, но в рамките на допустимото и нормалното.Градина-чудесна, с ведро отношение и въобще-само добри неща мога да кажа.Училище-също.Класен и е учител, който познавам, от старата школа, с огромен опит и много добри резултати.И не само в нашия клас-и съседните класове са добри, разбира се, средностатистически, не са нито вундеркинчета, нито нищо, но има Някаква Дисциплина, спазват се елементарни писани и неписани закони-въобще-всичко това, което аз наричам контролирана среда.И тук не е само моя ролята, за да няма груби ексцесии, а е Обща.Работим реално от ден първи  с персонала в яслата, градината, следва училището.
Спомням си едно от чавдарските правила-Чавдарчето е добро другарче... LaughingНапуши ме смях, когато прочетох това в характеристиката на дъщеря ми-а именно, че е добър другар на съучениците си, неконфликтна и услужлива.Не съм чела на другите деца характеристиките, със сигурност са били различни, защото и оценките им бяха различни-но то се усеща, носи се във въздуха-макар и различни децата в класа, атмосферата е спокойна и контролирана.

Последна редакция: пт, 12 авг 2011, 10:58 от Jizzlobber

# 62
  • Мнения: 1 298
Къде е това място, където никога няма агресия между децата?  newsm78

И в България, и в Холандия съм се сблъсквала с агресивни и невъзпитани деца.
Естествено, откривам разлики в поведението както на родителите така и на децата.

Просто в различните държави - различни ценности и модели на поведение.

Ето в училището на дъщеря ми всяка седмица ги учат на някаква норма на поведение
- изчаквай си реда, не взимай играчка от ръцете на дете, уважавай хората и техните вещи,
не чупи и пр. и пр.

От 2 месеца съм в България и нещата ,които ми правят впечатление са
- буйна игра по площадките, бутане, борба за люлка, за количка
- деца,оставени без надзор на родител
- толериране на "лидерско" поведение, намесват се само ако чуят че други възрастни се карат на децата им
- пушене и чоплене на места,където играят малки деца  Sick
- псувни и цинизми от устата на 4-5 годишни


# 63
  • Мнения: 509
Лично аз ,не попадам в такива среди ,защото  ги избягвам всячески.Самата аз не си падам да съм в големи  компании с много деца еле пък непознати.Моето дете обича да е лидер ,аз го знам това а и забелязвам ,че другите деца го приемат и  се забавляват заедно всички.Никога не съм го оставяла да се кара с някое дете и винаги съм се намесвала ,ако това се случи просто защото смятам ,че така е редно.И мисля ,че се справям добре.Не понасям родители ,които  мислят децата си за малки Графчета ,които са вечно прави ,.Да Трябва да защитаваме децата си ,но трябва и да приемем факта ,че те са човешки същества и все пак не са сами на тази земя и както те ,така и другите имат някакви желания и чувства.

# 64
  • София
  • Мнения: 5 549
Относно агресията сред децата,дължа я до голяма част и на детските филмчета,които гледат част от децата,не знам дали сте гледали Бен 10,но едно епизодче ми беше достатъчно да  Shocked си направя си изводите ... Това определено не е филмче за деца.
 
Много ми е интересна темата,и се надявам скоро да намеря време да я изчета цялата

# 65
  • Мнения: 9 990
Ами да-казвам го не заради моите деца, защото не са само те на площадката-няма дърпане на лопатки.Голямата много висеше в един пясъчник-с часове седят и гласовете им не се чуват-да забравиш, че с дете си излезнал. Rolling Eyes
псувни и цинизми не съм чула...наистина....затова и аз на свой ред попитах-къде са тези места, където ги чувате...
а в училище и в градината-всеки ден ги учат на изчакване на ред, антидърпане на играчки и т.н.Всеки божи ден им се повтаря до откат точно това-на опашката за тоалетна в градината/присъствала съм-сънени, по пижамки, чорлави, стоят, стискат и си чакат реда, после-ръчичките, после дежурен помага на лелята да сложи паничките с ядене, и т.н. и т.н. Rolling Eyes
*Bubble* , а може би има значение и това, че съм с момичета и не гледат Бен10, но все пак и в училище и на площадката има момчета, които гледат Бен10.Да, момчетата са по-буйнички и търчат , може да се сблъскат, но пред мен поне, никое от момченцата не е проявило признак на Онова лидерство и не са се били.Ето-това са чужди деца, не са мои.Всяко си има силна и слаба страна, лидер е в едно, отстъпва в друго и така нещата вървят съвсем спокойно и нормално.

# 66
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 996
Децата, малките деца, в "моята" чужбина не са по-различни. И тук има по-агресивни и по-кротки деца. И тук можеш да видиш малки деца, които се блъскат, които противоречат на родителите си, които се тръшкат. Да няма подобни проявления просто би било в противоречие с природата на малките деца.

Това, което обаче аз забелязвам, е огромната разлика между реакцията на тукашните родители и възпитатели и родителите/възпитателите в Бг. Тук възрастните са много по-склонни да се намесвам и спокойно да обясняват кое е приемливо и кое не. В Бг детето или ще отнесе някоя караница/шамар или никаква намеса няма да има.

# 67
  • Мнения: 10 547
Усещате ли каква е масовата нагласа на част от пашещите? Децата, те, другите, чуждите, агресивни, невъзпитани. А в повечето пъти зад това поведение се крие жертвата. Но никой нищо не прави. Да, да знам, това са чужди деца и вас не ви вълнуват.

# 68
  • Мнения: 9 990
Касита, не те разбрах.
Аз говоря за Всички деца около нас, не само за моите.Ако оставим моите деца, които според правилото, щото са си мои са най/точно от това исках да избягам/, то Другите, чужди деца, които са около нас НЕ са груби, не псуват и не се бият.Това писах изначално.А ако се случи ситуация-се взимат мерки-постоянно се говори и в училище и в градината...
После...сетих се за един Сашо.В 3 или в 4 клас дойде-нов.Нарочиха го, че е лош.Подеха кампания.Мне ако питате-момчето си бе най-нормалното момче на света, сбил се, защото нещо му подвикнали, и вместо да се работи в посока позитивна, Родителите свикали родителска среща и ТЕ-Родителите-направиха така, че на Сашо му се понесе славата на такъв.Не децата да се оплакват от него.Излишно е да казвам, че Сашо бе преместен и в другия клас противообществени прояви не е имало. Thinking

# 69
  • Мнения: 3 634
O, това е толкова изтъркана тема с агресията в детските филмчета! На 4 год. синът ми напълно осъзнава разликата между реалност и филм. Не е подпалил опашката на котката защото гледа "Том и Джери".

Често ходим в една сладкарница с голям вътрешен двор, на който има много деца играещи на групички. Митко се оглежда, избира си инстинктивно тези, които му съответстват по темперамент и отива при тях. Виждам, че и повечето родители като влязат оглеждат групичките и насочват детето си според преценката им. Много често идват до масата и ме питат дали съм съгласна децата ни да си играят. Това, ако не е обичайната среда в софийска сладкарница не знам кое е.

# 70
  • Мнения: 10 547
О, Жиз, ти нима се позна? Тъкмо обратното.

# 71
  • Мнения: 9 990
Неее, не.Не те разбрах за Жертвите.Моля те да ми поясниш, нищо повече. Peace
Първо, и второ-да забравим собствените си деца, ок, да погледнем чуждите.То е и за това темата де.Ами аз чуждо толкоз агресивно не съм видяла.Сийка предположи, че това е, защото агресорче има, а го недовиждам, защото агресорчето е моето дете и затова го недовиждам.Конкретизирам със себе си, защото  да не се обиди някой тук.Аз поне така разбрах Сийка, да ме поправи, ако греша.

# 72
  • Мнения: 10 547
Давам конкретен пример, пресен от вчера. Моето дете играе с кръщекника ми в двора ни. С него няма възрастен. Гонят се, гостенчето пада и си озеленява дънките. Напада моето в гръб с думите, че то е виновно и така ще каже на майка си. Попитах го каква е причината да лъже, но да ми каже честно, без страх. Разплака се-"3наеш ли, мама как ще ме бие, заради дънките?".

# 73
  • Мнения: 1 615
Давам конкретен пример, пресен от вчера. Моето дете играе с кръщекника ми в двора ни. С него няма възрастен. Гонят се, гостенчето пада и си озеленява дънките. Напада моето в гръб с думите, че то е виновно и така ще каже на майка си. Попитах го каква е причината да лъже, но да ми каже честно, без страх. Разплака се-"3наеш ли, мама как ще ме бие, заради дънките?".

На мен пък ми беше ясно какво имаш предвид; много ми е мъчно за тези деца, но наистина, това не променя фактите (а и вече около милион пъти се каза, че е ясно отде иде агресията, не сме чак таквиз гъски) и не ме кефи идеята детето ми да е одушника на нечие шамарено възпитание. Както ме не кефи аз да съм одушника на някоя, дето мъжът й я бие, и т.н. Сега по-ясно ли е?

# 74
  • Мнения: 9 990
Давам конкретен пример, пресен от вчера. Моето дете играе с кръщекника ми в двора ни. С него няма възрастен. Гонят се, гостенчето пада и си озеленява дънките. Напада моето в гръб с думите, че то е виновно и така ще каже на майка си. Попитах го каква е причината да лъже, но да ми каже честно, без страх. Разплака се-"3наеш ли, мама как ще ме бие, заради дънките?".

Разбрах ти примера сега.Ами-не знам, честно.На такова нещо аз свиделел не съм била до момента.Набито заради скъсани дънки дете, за да му се " образува страх" и да се чуди как да извърти ситуацията не съм чула и видяла.Да, би ми било мъчно и на мен за такова дете.Просто такива ситуации при нас не е имало.За сега. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт