Издръжка за сам човек.

  • 12 613
  • 211
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 999
Темата не е за повечето, а за конкретната жена, Vacation.
Никой не е длъжен да ти дава обяснение откъде майка му има 900 лева месечно, още повече че беше обяснено, че имат странични доходи и тримата. Освен това е обяснила и за лекарствата й, както и за това, че покриват изцяло извънредни разходи по здравето й, които не влизат в тази сума.
Не разбрах каквъв ти е зора да натикаш темата в някакви пенсионерски клишета.

/ може да няма приятел, но да има приятелки, да ходи по кафенета, ресторанти, театри, кина, шопинг/  900 лева бързо свършват, реално погледнато това е най-лесното нещо.
И аз мисля така!

# 31
  • Мнения: 5 370
Хайде да подходим така, да умножим сумата хиляда по 4-членно семейство. Получава се...4000!

Колко семейства дори и в София имат такъв месечен доход, нека оттам да изходим, за да може да се дискутира оттам нататък дали 1000 лева за САМ човек са много/малко.

Не знам дали разбрахте логиката на примера ми.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 409
Няма лошо.
Ресторантите, кафенцата и културния живот са съвсем в рамките на нормалното на една възрастна дама, но ако има затруднения, просто трябва да организира бюджета си с малко повече внимание и ако разполага с 1000 лева и собствен апартамент, определено ще може да си освободи средства.
Средно по около 120 лева месечно на средногодишна база са режийните на двустаен апартамент от около 80 кв.м. без някакви лишения.
Разходите за храна са около 6-7 лева дневно, което гравитира около 200 лева месечно.
Остават 680 лева за кафенца, ресторанти, културен живот и прочие, което прави по около 22 лева дневно.

Пропуснах лекарствата. 100 лева месечно.
Значи става по около 19 лева дневно.

# 33
  • Мнения: 2 193
А вариант да поискаш обяснение от майка си за какво ги харчи? Разбира се, това да стане в добронамерен разговор, нещо от сорта на: "Нека видим какво още би искала да имаш, за какво ги харчиш и за какво не ти стигат"?  

# 34
  • София
  • Мнения: 3 409
Жози, не е така.
Издръжката за сам човек и за член на четиричленно семемйство не е една и съща, защото в семейството си делят разноските.
Но пък, от своя страна, това позволява на самия човек да контролира режийните си разноски и разходите за храна.
Само от топлофикация може да се редуцира сумата до много скромни размери.

# 35
  • Мнения: 5 370
Да де, и аз това исках да кажа, но го формулирах много сложно, Ази.

# 36
  • Мнения: 52
Много полезна тема.Имам една голяма молба.Може ли да ми напишете по пера разходите за сам човек в средно жилище (две спални, хол, кухя, София).Например парно, ток, вода, интернет и каквото се сетите, храна, фризьор, козметик, 1 преглед на частно при специалист, абе какво колко струва. Да направим една по–подробна сметка, моля ви!!!! Аз също имам притеснения, но в обратна посока, искам да изпращам някакви суми, но твърдо ми се отказва.
Към авторката. Мило момиче, не мога да си представя майка да постъпва по тоя начин. Нямате никаква вина със сестра ти, кажете ѝ, че и тия пари, с които в момента разполага, в скоро време няма да можете да ѝ ги осигурявате, да си намали бюджета и то много бързо. И заемете по–твърда позиция. Сега вие трябва да живеете и да сте щастливи преди нея, това са моите приоритети, съжалявам, ако засягам някого.Познавам една жена, сама в собствен апартамент, тук в Италия, която е с 500€ пенсия и се оправя, малко трудно, ама ....
Ха, ха ,ха и аз не съм съгласна с Жози Joy Joy, като съм сама си харча точно толкова, колкото и като сме със съпруга ми. Ами няма да готвя, а си купувам готово или хапвам в пицария, ами някоя дрешка, нещо и ги докарвам.

# 37
  • Мнения: 121
1000 лв. месечно са достатъчни за възрастен човек.Още повече,че не се налага да заделя средстваза извънредни харчове, които поемате вие.Без да искам да прозвучи грубо, първата ми асоциация беше хазарт или мъж,който злоупотрбява с майка ти.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 409
Нали ти написах.
Парно 90, ток 20, вода 10, телефон 20, интернет, ТВ- около 20-30. Значи около 150 лева без никакви лишения, на средногодишна база за тристаен апартамент. При добра организация могат да се сведат до 110, пак без лишения, но с добра организация, главно от отопление.
Храноден е около 6-8 лева, значи около 240 лева.
Лекарства имат възрастните хора, наистина, около 100 лева.
Преглед при частен лекар или частен прием е около 40 лева.
До тук ги докарвам около 500 лева месечно, приблизително за издръжка в битов план.

АКо сложим разходи около 200 лева по други пера, около 700 лева мисля, че един възрастен човек може да се каже, че ще живее комфортно.

Аз се чудя хората с по 200 лева пенсия как оцеляват.

Последна редакция: нд, 14 авг 2011, 12:57 от Azzy

# 39
  • Мнения: 198
То за разходи разбивка истинска е трудно да се направи, защото в въпрос отново на стандарт. Моите сметки са едни, но на други хора виждам доста по-различни. Допълнително всеки има приоритети за какво да харчи. Пари се харчат адски лесно. Разбира се, че винаги може да не достигат  - на един не му стигат за хляб, на друг за 3-та кола, на трети за яхта. Поставен така въпросът и като параметри и като разходи аз лично считам, че това са достатъчно пари, жената дори не се налага да пести - има си дъщери за големи изненадващи разходи.
Това е до тип човек - днес ще мрънка за 1400, ако почнете да и ги осигурявате до 6-8 месеца ще станат 2000. Както казах и по-горе имам такъв пример до себе си, майка - син. Майката колкото и да му вземе все не и достига. При солидна месечна издръжка+наем+заплата тя не е доволна и отново се намират поводи за вменяване на вина. На всичкото отгоре нищо не е направила за детето си, че да му иска. Това е проблем на личността според мен, не на стандарта.

# 40
  • София
  • Мнения: 971
Авторката - кажи на майка ти, че доходите ви са намалели драстично и ти и сестра ти разчитате да ви праща по някаква определена сума на месец за да свързвате 2-та края.  Wink Интересно ми е какво ще ти отговори.  Mr. Green

# 41
  • Мнения: 52
Благодаря, Azzy! Нещо за фриз'ор, козм., транспортни разходи, напр. карта за цялата гр. мрежа и каквото се сетите. Става въпрос за най–добрата ми приятелка, която няма семейство , още работи, но не е с добра заплата. Приема подаръци, ама да и изпратя някакви средства , твърдо отказва. А знае, че ние имаме възможност и че на мене сърцето ми се къса като си помисля, че може да се лишава от елементарни неща.

# 42
  • Мнения: X

Храноден е около 6-8 лева, значи около 240 лева.



Не мога да си представя как човек може да се храни с 6-8 лева на ден и то в голям град. Това би означавало аз с тричленно семейство да се справям с 24-32 лева, което е абсурд.
Една къща си има разходи, които не се увеличават автоматично пропорционално с броя на обитателите й. Т.е. сравнението "Един човек/1000 лв = четири човека /4000 лв" е несъстоятелно.

Последна редакция: нд, 14 авг 2011, 13:14 от Анонимен

# 43
  • София
  • Мнения: 7 994
Имахме аналогичен проблем със свекърва ми. Моля да не се приема като класическото жалване от свекърва, просто жената е родена за кралица.
След известен анализ на разходите, се установиха следните големи пера: основен ремонт на жилището, за чиято цел беше изтеглила кредити. Беше абонат на Рийдърс Дайджест и купуваше ненужни (за нея) книги, които не са евтини. Купуваше вещи, които не съответстват на доходите й (LCD телевизори, кристални сервизи, мебели и прочие). Освен, че е кралица, тя е и щедра - подаряваше най-различни вещи (току що купени) на различни хора.
Решението: всички разходи (по кредити, режийни, данъци и медицинско обслужване) минаха за плащане от нас. Преустановихме практиката с изпращане на по-големи суми, разчитайки, че сама ще планира харчовете. Каузата е обречена и в края на месеца винаги се налагаше "дофинансиране". Оставихме минимален разполагаем доход (от пенсията), колкото да си покрива храната и дребни разходи. Всеки по-голям разход подлежи на "одобрение" от нас. В началото се опита да ни изнудва, вземайки заеми от други хора и поставяйки ни пред свършен факт. След като не ги платихме, установи, че тази практика няма да мине.
Накратко казано - въведохме валутен борд. Смятам, че 1000 лв. са достатъчен доход за сам човек.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 409
Картата за градския транспорт не знам колко е, честно казано, преди няколко години беше 40 лева, сега да е нещо към 50.
Фризьор за постригване и сешоар е около 20 лева в среден клас салон,коломаска за цяло тяло е около 40-50, но има и по 30 всичко.
ЗНачи, ако заложим веднъж месечно епилация и два пъти месечно фризьор и сама се грижи за маникюра и педикюра, става още 100 за разкрасяване и 50 за карта- 150.
Абе кажи ги двеста.
И още двеста, които ти написах в предния пост за разни светски разходи, кино, театър, кафе, ресторант, което значи около 50 лева седмично за светски изяви, демек излизане два пъти седмично, станаха 900 лева месечно.
Без шопинги и лиготии.

Общи условия

Активация на акаунт