Какво се крие зад въпроса "Колко струва..."?

  • 8 154
  • 116
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 300
Явно не се изразих достатъчно правилно. Защо питането задължително трябва да е интерес/преценка/последващи емоции към съответната личност ??? На този въпрос ако може някой да ми отговори.

Емпирично е доказано, дори и тук:)

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Аз пък никога не съм се замисляла защо ме питат колко струва нещо си. Вниманието е към нещото, а не към мен.  Не се смятам за толкова важна, че всички да се вълнуват от моята личност. Затова не се засягам.

# 77
  • Мнения: 2 674
Човещинка, к'во да правиш. Не работя и не получавам пари, да ти върна жеста, да не се чувстваш прецакана.(майтап) Laughing

Понякога дразни, понякога се фукаме. Виж как по различен начин може да се получи. По-хубаво да не се споменава.

# 78
  • Мнения: 741
Ако искам да те разбера колко си богата, няма да питам колко ти струва печката, пералнята, роклята, червилото, компютъра, бутилката вино и т.н., по-лесно да те питам колко вземаш

При директно зададен въпрос за заплатата питащия не винаги може да бъде сигурен, че ще му отговорят директно и изчерпателно. Пък и има хора, които смятат за по-хитро да подпитват колко ми струва туй или онуй, за да си направят сами изводите колко взимам, а и да имат основа, върху която да си клюкарстват и интриганстват. При мен лично, всеки зададен ми въпрос, било от съседи, било от роднини, имат точно тази цел. Преди няколко години имах късмета да си уредя работа от вкъщи, а цените си определях сама (за да няма спекулации - работата беше свързана с компютърни услуги). Е, то не бяха разпити, то не бяха надничания вкъщи, то не бяха коментари и слухтене - ми на хората много интересно им беше, аджеба, как така само за 1-2 години си купих кола, направих ремонт на жилището, че и с нови мебели успях да го обзаведа! Един от съседите веднъж не се стърпя и ми казва: "Е-е, взе сега .... лева, кво ше ги праиш сега?".....   Ами, завист човешка и това си е...

# 79
  • Мнения: 653
Аз пък никога не съм се замисляла защо ме питат колко струва нещо си.
Навярно, защото никога не си се сблъсквала с реакция след отговора от рода на "Ууу! Като ви знам какви сте рентаджии за какво ли питам."...
Или пък "Е, добре... Защо ви е това, обаче, след като имате още Х такива и те работят?"...
И още куп подобни.

# 80
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Аз пък никога не съм се замисляла защо ме питат колко струва нещо си.
Навярно, защото никога не си се сблъсквала с реакция след отговора от рода на "Ууу! Като ви знам какви сте рентаджии за какво ли питам."...
Или пък "Е, добре... Защо ви е това, обаче, след като имате още Х такива и те работят?"...
И още куп подобни.
Или ето тази физиономия Shocked, придружена с въпроса "е как си го позволихте с тези малки заплати?" #2gunfire

# 81
  • Мнения: 2 674
Ама истински ми става приятно да казвам колко струва годежният ми пръстен. Тогава не се сърдя да ме питат. Злорадствам. Laughing Ама за апартамента като ме питат ме е яд. Двоен аршин. Wink

Последна редакция: вт, 16 авг 2011, 22:04 от Цонеty

# 82
  • Мнения: 653
Или ето тази физиономия Shocked
Именно Laughing.
Да не говорим колко ми е неприятно сметката да е видна. Примерно "Не мога да разбера как може това да си вземете или онова, а да не си смените колата толкова време!?" Crazy

# 83
  • Мнения: 2 674
И както Рокси спомена в една друга тема, че няма плазма, ме доведе до любимия ми въпрос защо нямате плазма? Ми нямаме, не смятаме, че ни е нужно. Гледаме си на черно-белия.

# 84
  • Мнения: 7 325
Въпросът „Колко струва....“ го задавам само на доста близки познати, които няма да го изтълкуват лошо и само за неща които действително ме интересуват. Питам с цел не да водя счетоводство на хората, а да си сверя часовника дали аз мога да си го позволя в момента ( ако много ми се иска, защото обикновено мине ли време ми минава и мерака да си купя даденото нещо ).
Когато на мен ми задават този въпрос - отговарям според питащия, или казвам че не помня или казвам действителната цена дори и да е нещо за 5 евро от разпродажба. Не се дразня - хора всякакви.

# 85
  • Мнения: 2 032
За мен - в повечето случаи - да ме питат една или друга моя вещ колко струва е просто липса на възпитание и врене на гагата, където не й е мястото.

Ако някой толкова иска да се осведоми колко струва една сушилня (избирам за пример нещо споменато в темата) - ами да ходи в магазин и да пита продавачката - за много сушилни. Иначе информацията би била само за това, което аз съм купила*, и няма да осведоми питащия за средната цена на един, друг или трети тип сушилни.

* А може и да не съм я купила аз и да не й знам цената, нали.
Ами представете си, че някой напира да знае цената на, да кажем, бижу? Може да стане като в онзи разказ на Самърсет Моъм (ама пуста склероза, не си спомням името му).

# 86
  • Мнения: 65
Да, бе, ще ходя у магазина, кога ти си ми под ръка  Whistling Видял съм, присетил съм се, що да не питам?

# 87
  • Мнения: 567
Да питаш за нещо колко струва е израз на любопитство според мен.Питам само най-близките си.Но ми е супер неловко аз да задам такъв въпрос или пък ако ми го задат на мен отговарям,но изводите ми за питащия са,че определено е любопитна личност Simple Smile Дразнят ме хората,които си врат носовете където не им е работа.

# 88
  • Мнения: 116
Сигурно се крие любопитство зад този въпрос.А има хора,които и без да ги питаш ще ти кажат,даже тройно по-голяма цена от реалната ще ти кажат.

# 89
  • София
  • Мнения: 2 217
Въпросът може да е отправен просто от любопитство и не е задължително да е с цел разузнаване на соц. ви статус, възможността да сте взели нещо на далавера или чиста завист.
Има и такива случаи де...Ето един от моя живот: преди няколко дни имах рожден ден....Майка ми, баба ми и леля ми събрали пари и ми купили една рокля, която беше скъпичка -80 лв. Понеже всичките ми роднини живеят в блока ми /за мой ужаст Mr. Green/, другата ми леля, изкоментирала на всеослушание, че с толкова пари съм можела да си купя какво ли не и че ето на, не съм си платила последния  месец общите разноски, пък СЪМ СИ КУПУВАЛА рокли за по 80 лв. Та...и такива ги има....

Общи условия

Активация на акаунт