Не иска да си мие главата

  • 4 141
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 567
И аз като малка, както и дъщеря ми, имахме този проблем с миенето на косата. Помня, че леля ми реши да помогне като ми миеше косата карайки ме да се наведа назад. Явно родителите ми са го приемали за глезотия и добре беше тя да прояви разбиране и желание да отделя време и да ме къпе така.
Така правих и с дъщеря ми. Не знам дали се страхуваше от шампоана или от течащата върху главата и вода, а и аз също не помня от какво е бил предизвикан в мен този страх. Наистина е много неприятно да гледаш детето как плаче и се дърпа докато го къпеш. На мен ми ставаше много тежко и затова през този период баща и я къпеше, а тя все правеше уговорки подсмърчайки, че ще внимава и главичката и само назад ще бъде.

Тя го израстна сравнително бързо и може би помогна това, че не я насилвахме и миехме косичката внимателно назад, но при племенницата ми, която е вече на 8 години, това нещо продължава.
Докато се къпе тича навън, за да си попива лицето, а ако е в басейн, само да и попадне вода на лицето и почва да пищи.

# 16
  • Мнения: 15 379
До преди 2 дни имах същият проблем. Нищо, че моят син е вече на 4.
От около 2-годишен настъпваше ужас, когато влизахме да се къпем.
Пробвах всичко - 2 броя козирки за къпане, очила за плуване - не и не! Молех го да наведе главата си назад, като е седнал на степенката си за баня - нъц.
Проработи най-елементарното, което не ми беше хрумвало Embarassed - докато плакна косата му, с ръката си закривам плътно очите му. Така там не прониква пяна и детето е напълно спокойно.
С другата ръка и ръчният душ плакна, колкото е необходимо.

# 17
  • Мнения: 6 713
Същата работа беше и щерката, и все още се муси като ще мием косата.
Значи имаме парно на стената срещу ваната и там закачах разни играчки да висят примерно, нещо което да й кажа да гледа и да си държи главата вдигната и аз действам с едно канче, за да мога да обливам главата по-внимателно.
Дано премине бързо този период! Hug

# 18
  • Мнения: 176
Страхотни съвети са ти дали другите майки, дори това с очилата не бях се сетила. Моят син го е страх, когато водата измокри лицето му. При нас тактиката е, че му казвам да стисне обичките, да вдигне глава, но всеки път се шегувам с него "Плувай рибке, плувай"  Grinning и той докато се хили, аз вече съм му изплакнала главата, но веднага след това очите се избърсват  с хавлия иначе не ги отваря.  Mr. Green Просто е необходимо търпение и изключителна бързина  Hug

# 19
  • Мнения: 808
Ние също сме преминали през този период. Къпех го буквално за 5 минути. За толкова кратко време ще реве, ще реве, колко да реве...
Иначе вариант е да купиш шампоан с любим герой (поне сега има голям избор на такива) и да кажеш, че въпросния герой е станал толкова силен, защото си е миел косата с шампоан и че ако той не иска да се мие, ти ще го направиш и така ще бъдеш силна. Този тип "провокация" на мен ми е помагал и в други ситуации. 

# 20
  • Мнения: 1 817
Незнам дали това ще те успокои, но при нас и двамата бяха така. Големият до 3 години ревеше неистово, особено при главата. А и  малкият чак на скоро спря с ревовете /на 3 и половина/
Нищо не помагаше, любими герои, играчки, уговорки...не !Стигне ли се до главата и ...рев. Условието винаги беше къпане без главата  Rolling Eyes
Така че това е положението..търпение Wink
Сега вече се къпе без рев. И това е голямо постижение. Според него за такива неща плачат само бебетата.  Laughing
Дано и при вас скоро отмине!

# 21
  • София
  • Мнения: 493
Ние сме на 4 г и трагедията е голяма , почва да реве още преди да влезне в банята и не спира докато не и облека халатчето.... винаги се къпем или с тати който и държи очите или с баба. Сама ако съм ще избяга от банята с насапунисана коса   ...... 

# 22
  • София
  • Мнения: 7 191
Дъщеря ми е почти на 5.
Реално от около две години проблемите спряха.
При нас проработи методиката с изсипването на шампоан в нейните ръце, който тя сама да маже плюс това, че най-накрая ми се довери и започна да изпълнява упражнението стискане на очи и глава назад при плакненето.

ПП: Мия ѝ косата веднъж седмично. И без това има грива като за поне три девойки; зор си е със сушенето.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 132
 Аз реших този проблем с козирка за баня.
ПП: Мия ѝ косата веднъж седмично. И без това има грива като за поне три девойки; зор си е със сушенето.
Знам за какво говориш... моята дъщеря е на 2 с коса до кръста   Grinning

# 24
  • Мнения: 27 524
При нас този период също го имаше, на същата възраст. Реших проблема при нас като му плакнех косата само с ръце. Малко бавна и досадна процедура, но работи. Не поливах главата, само аз отзад потапям ръце във водата и го забърсвам. Поддържах косата по-къса, че иначе може да отнеме цял час  Laughing

# 25
  • Мнения: 508
Явно това си е проблем на повечето  деца.И ние го минахме,аз също плакнех косата само с ръце ,лека полека свикнахме .Моя син не понася водата ,която му влиза в носа и не може да диша.Затова се научи да си слага ръчичките на лицето ,когато дойде време за плакнене.И до ден днешен го прави .

# 26
  • Мнения: 4 555
И до ден днешен ползвам козирка. И без нея става, но като й потече водата по лицето, по необяснима за мен причина в паниката си вдишва вода и се задавя  Confused Ако тече силно по лицето, става въпрос. Не знам на кава възраст се научават да не дишат, като им тече вода по лицето? И да си държат очите затворени.
Аз имам чувството, че никога няма да се научи  Rolling Eyes

И друго си помислих. Пишете как децата плачели, особено още преди да влязат в банята. При нас това е невъзможно. Ако не съм я уговорила да влезе в банята доброволно, ще се съпротивлява като тигър. Ще скубе, рита, хапе, дращи, все едно се бори за живота си. Когато я е страх от нещо, направо обезумява като животно. Затова й вярвам, че съвсем искрено изпитва ужас от течащата по лицето вода, особено предвид, че се задавя с нея.
Каквото и да й обяснявам да прави или не прави, тя изпада в паника, все едно има фобия и ни приема, ни предава. Така че за нас само козирката е решение за момента.

# 27
  • Мнения: 1 734
ПП: Мия ѝ косата веднъж седмично. И без това има грива като за поне три девойки; зор си е със сушенето.
Знам за какво говориш... моята дъщеря е на 2 с коса до кръста   Grinning

еха, голяма красота!

# 28
  • Мнения: 7 112
Играе си с една лейчица, докато я къпя. Веднъж я помолих да ми я даде, за да си полея детенцето с нея като цветенце. Хареса й да бъде цветенце. И сега се сърди по мъничко, когато се мокрят очите. Това всъщност я дразни, а не нелютивата пяна на шампоана.
А, и направих демонстрация как аз обичам да се заливам цялата без да се сърдя.  Wink Peace

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
На 2г почваше да пищи само като разбере, че ще го къпя и ще мием и главата.

После спря да реве, но пак му беше гадно. Пробвах почти всичко - от разни пластмасови козирки, през обяснения и много внимателно поливане /с канче, с ръце, с душ, всякак/, до всевъзможни игри в банята... имаше блед ефект де, но най-много помогна това, че не му се карам, опитвам се да му вляза в положение, показвам разбиране, въпреки че вътрешно ме е докарвал до истерия с писъците си и мрънкането... предупреждавам като поливам, главата назад, поливам бавно, с почивки ... бе лудница. Но мина. Mr. Green

Неприятно им е на децата да им тече /особено ако е по-силно/ вода по очите /поне при моя син е така/.
Сега, на почти 6г, вече се мие без проблем. Но пак не му е приятно.  Crazy Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт