Правила за поведение при неочаквана среща с мечка?

  • 5 602
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 892
Аз съм чувала, че от змия се бяга нагоре и срещу слънцето, а от мецанка по стръмнина.
Обаче тва може и да е няква легенда, а може и да е логична истина.
При всички положения не бих легнала да се престоря на умряла като видя мечка  Laughing , по бих пробвала да си плюя на петите из нанадолнището.

# 16
  • Мнения: 65
Като разказвате вицове, поне и аз да кажа един:

Събрали се ловците в механата 'Ловджийска среща'. Носи се весела глъчка и от време на време някой разказва своя ловна история.
Станал един от ловците и започнал да разказва как е ходил на лов за мечки:
 - Взимам пушката, хващам следата на мечката и тръгвам след нея.
 - И какво стана после - попитали другите.
 - Стигам така до хралупата на мечката и влизам вътре.
 - И какво стана, разказвай де!
 - Вътре в хралупата тъмно. По едно време някой ме тупа по рамото. Обръщам се - мечката.
 - Разказвай, какво после.
 - Мечката ми взе пушката и каза "Избери какво да направя с теб - да те изям, или да те опъна"
 - Е, кажи какво стана накрая ...
 - Е, какво стана - изяде ме ...

 Laughing

Какъв е изводът - оставете мечката да ви изяде ...

 Mr. Green

# 17
  • Мнения: 31
Аз съм чувала, че от змия се бяга нагоре и срещу слънцето, а от мецанка по стръмнина.
Обаче тва може и да е няква легенда, а може и да е логична истина.
При всички положения не бих легнала да се престоря на умряла като видя мечка  Laughing , по бих пробвала да си плюя на петите из нанадолнището.
Да така е не е легенда чувала съм го от възрастен ловец .
А моя мъж казва че трябва в такъв момент да бягащ и търсиш вода защото обезателно ще ти трябва smile3508

# 18
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
с извинения...единственното ,което можеш да направиш е да се наакаш.така съм чувала..ама дали е вярно Joy

Аз съм чувала, че от змия се бяга нагоре и срещу слънцето, а от мецанка по стръмнина.
Обаче тва може и да е няква легенда, а може и да е логична истина.
При всички положения не бих легнала да се престоря на умряла като видя мечка  Laughing , по бих пробвала да си плюя на петите из нанадолнището.
да,надолу мечките са бавни,но нагоре....дупе да ти е яко.

# 19
  • Мнения: 1 788
Не знам колко е вярно това, че мечките надолу са по-бавни... Тъй като те развиват доста по-високи скорости при бягане от хората. Заблудата е голяма, че щом мечката е тромава, не може и да тича.
Реално може да се чувства по-несигурна по надолнище. Например, както са конете - най-добре си ходят по лек наклон на горе, но това не означава, че не могат да тичат бързо по надолнище и да те надбягат. Предполагам същото е и с мечките...

# 20
  • Мнения: 4 892

Реално може да се чувства по-несигурна по надолнище.

Аха. Такава е версията, но и логиката. Биха могли да се претърколят. Виж на равно ако ме подгони мечка, не знам какви шансове имам, ама не ща и да знам. Предпочитам да си остана с предположения.
А змиите не виждат с/у слънцето и тези, които се навиват и изстрелват вероятно няма да им се получи много добре нагоре Wink

# 21
  • Мнения: 0
Срещата с мечка не е опасна. Преди две години срещнах един мъжки мечок в гората и ..... сега още ми носи мед....

# 22
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Айде нещо по темата и от мен http://www.youtube.com/watch?v=4ba1BqJ4S2M

# 23
  • Мнения: 7 171
Тук, където живея (столицата на Канада, пояснявам, за да не си помислите, че говоря за диви гори тилилейски), се е случвало да се  разхождат мечки.  Е, не в централната част на града, но в по-крайните райони - Отава е заградена със "зелен пояс", както и в Гатино, където има природен парк. Приятелката ми има къща точно до парка и преди 2-3 седмици ги посетила мечка. Тук правилото е да не се оставят хранителни остатъци на открито, за да не се привличат мечки, а ако видиш мечка се обаждаш на съответната служба - те се грижат за отдалечаването им от населените райони. Та за някого тази тема може да е абсурдна или смешна, но за мен е доста актуална.  Laughing

# 24
  • Мнения: 3 770
Аз също живея в Канада, на около 80 км от Скалистите планини. Често ходим на разходки в планината, досега не съм виждала мечки, но според правилата, ако срещнеш мечка в никакъв случай не бягаш, не се обръщаш с гръб и не я гледаш в очите.  В първия случай гледа на тебе като на плячка, във втория - си мисли, че я предизвикваш. Бавно отстъпваш назад и гледаш встрани. Носим и спрей за мечки - лютив спрей, с който трябва да я пръскаш в муцуната. Проблема е, че трябва да се следи за посоката на вятъра, за да не се напръскаш ти и трябва да запазиш достатъчно самообладание за да напръскаш мечката. Иначе, препоръчително е да се движите в по-големи групи, да  вдигате шум, добре е да се върже звънче на някоя раница или на врата на куче, ако водите такова.

# 25
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
...а ако видиш мечка се обаждаш на съответната служба - те се грижат за отдалечаването им от населените райони. 

А при нас не стига че им разсипаха ареалите, ами и директно ги трепат.

# 26
  • Мнения: X
знам, че от мечка с тичане не може да се отървеш
на всякакъв терен са по-бързи от нас

тук, в Швеция, има доста мечки
докато живеехме на север, разпитвах доста колегите рибари и ловци какво се прави:

* не се бяга и не се обръща гръб и не се гледа в очите
* бавно отстъпваш назад
* добре е да хвърляш по малко от дрехите си, шапка, ръкавици - тя се бави да ги подуши, а ти така печелиш време
* спрей с черен пипер, както написаха от Канада преди мен, но и там си има тънкости


# 27
  • Мнения: 6 993
Ходих в Родопите миналата седмица.
И привечер бях решила да снимам малко в гората.
Не можах да изляза и ми се провали снимането.
На другия ден си тръгвам и минаваме през някаква табела "Тук се организират турове за наблюдения на кафява мечка".
Аз: "Тук сериозно ли има мечки  Shocked"
Той: "Да, има."
Аз замлъкнах и само си представих как хубаво щях да снимам вечер в гората, докато ме гони мечка... Mr. Green

# 28
  • Мнения: 21 450
  Аз като чета новини за такива срещи винаги съм на страната на мечката. Затова ще се информирам от тая тема какво трябва да направя, та да не пострада никой - мечката да не ме хапне, та после недай си боже да я търсят да я застрелят... И без това хората сме много, а мечките - кът.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 592
  Аз като чета новини за такива срещи винаги съм на страната на мечката.

Аз също. Вкъщи все ми се смеят. Ама да му се не види, те мечките са си у тях! Да не са дошли в града да ни ядат... Съжалявам за нападнатите, ама останалите мечки са единици, трябва ли да ги трепем всеки път като се случи да ги стресне някой и вземат да го... хапнат? То си е природа.

Общи условия

Активация на акаунт