Какво мислите за киселото мляко?

  • 2 868
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 205
Отговор на пловдивчанка: Фибела е поносимо добро кисело мялко, за обогатяването с бифидус бактерии не знам, но сме го ползвали за закваска и става. Което поне за мен означава, че в него има млечнокисели пръчици (бактериите дето вкисват прясното мляко и го правят на добре познатото ни кисело мляко - за несведущите). Данон е пълна отврат, правят го от сухо мляко и не знам какво още (нишесте? мас? не ми се мисли). Майка ми винаги ми повтаря да взимам Фибелата, която е с по-ниска масленост - 1,5% (има и Фибела 3%), така шансът да е с наблъскана вътре мас бил по-малък. Специално за бебетата - не искам да ви налагам мнение, още повече, че аз бебе нямам, но за да ви е по-сигурно, заквасвайте си млякото вкъщи. Така сте сигурни, че е от истинско краве мляко и няма други боклуци вътре.

# 16
  • Мнения: 1 517
Интересно, че момичетата, които познавам в "реалността" съвсем не са толкова страхливи по отношение на храненето на бебетата... Познавам една, която започна да храни бебето си с кисело мляко още на 4 месеца, въпреки че имаше кърма (и се чудеше как да си я спре!). Казва, че било вече достатъчно голямо. И за една друга се сещам, с вече пораснало дете, която на 3 месеца започнала да го храни с кисело мляко, след като кърмата й спряла.

# 17
  • София
  • Мнения: 10 317
Вярно е, и майките около мен са доста по-смели с храненето... все си мисля че е от незнание... но дали съм права...
Една съседка която нямаше кърма започна да дохранва 1месечното си бебе с кисело мляко и така докато порасне. Твърдеше че адаптираното мляко било химия  Shocked  Shocked  Shocked  Сега девойчето е на 15години и май няма стомашни проблеми.... имаше доста хормонални, но едва ли е от това... Един ден започнах да и обеснявам, че не е хубаво да храни малко бебе с кисело мляко, тя сега е бременна и заяви, че ако няма пак кърма, и на второто бебе ще дава кисело мляко, е изгледа ме като някое дете тръгнало да дава акъл на старо майче... има ли смисъл да обясняваш на човек който не иска да те изслуша... да не ви казвам как ме гледат познатите майчета и роднини, като им кажа, че искам да захраня бебка след 6ия месец.... и как се хвалят кое какво вече си хапвало...

# 18
  • Мнения: 3 205
Аз също знам, че не трябва да се дава когато бебето е малко. Доколкото имам спомени от брат ми, Голямото Квасене на мляко беше между една и две-годишната му възраст. Преди това само мляко (и грозде - баба ми - на 6 месеца  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation ), а след това мина на купено кисело мляко.

# 19
Аз съм "за" киселото мляко. След кърмата директно минахме на кисело мляко, малко преди синът ми да навърши 6 месеца. Пие го с удоволствие и като ранна сутрешна закуска, и като вечеря преди заспиване. Правя му го с по една бисквитка и лъжичка мед. Да, вярно, че и медът е алергеноген, но то какво ли не е рисково и опасно днес? Нима въздухът, който дишаме в София не е вреден и пренаситен с отровни газове и прах, които децата ни поглъщат перманентно?
Киселото мляко не го препоръчват поради вероятност от алергия към белтъка на кравето мляко, но при едно нормално захранване, мисля че няма риск.
Що се отнася до млеката от магазина, мисля, че подходящи марки са "Елена", "Родопея" и напоследък "Фибела с бифидус". Аз,  когато нямам възможност да квася у дома, прибягвам до тези марки.
Успех на всички непредубедени майки! Напред към здравословен начин на хранене и живот!

# 20
  • Мнения: 1 517
Цитат на: nad_tab
Вярно е, и майките около мен са доста по-смели с храненето... все си мисля че е от незнание... но дали съм права...
да не ви казвам как ме гледат познатите майчета и роднини, като им кажа, че искам да захраня бебка след 6ия месец.... и как се хвалят кое какво вече си хапвало...

И при мен е така. Чудят ми се, казват, че бебето по-трудно ще приема твърда храна на 6 месеца, че трябва да давам плодове и зеленчуци, докато има... Някои на 4 месеца вече заместват 2 хранения, дават кисели, каши и т.н. Но аз се чудя с какво киселът е по-добър и полезен от кърмата? А една майка дори дава цели сливи, с люспата, на 4-месечното си бебе... Не знам вече кое е правилно. Гледаш всички около теб правят едно, а ти - друго и вече се чудиш кой е прав.

# 21
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 709
Цитат на: meri_ark
i za adaptiranoto ne e jasno kakvo tochno sadarga. Na moia mu dadoh kiselo mliako sled 6 meseca. Mnogo go obichashe s biskviti. No triabva da se vnimava zashtoto kazvat che niakoi deca imat alergii kam kiseloto mliako. Az specialno kupuvah priasno mliako i go kvaseh v kashti. Savsem razlichen vkus imashe ot tova v magazina. A da vi spodelia, ne znam kak go praviat danona, vkusen mi e no za podkvaska vaobste NE stavashe!!!! Taka che danon e palna himia. Nai razumno e da ne go davate na malkite bebeta.


Данона си е пак кисело мляко, но умъртвяват бактериите, които го вкисиляват, за да издържа повече и да не е кисело.  Така че не е толкова полезно като другото, което си е с млечните бактерии.
Аз на моя син му давам от една седмица. Сега сме в средата на деветия месец. Добре му е Laughing  Laughing  Laughing
аз в началото бях малко скептична и не исках да давам до 11 месец, ама лекарката каза, че може. Все пак смятам да си му давам сутрин адаптирано, докато си му харесва.

# 22
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 709
Нещо с цитата не направих както рябва. Сори Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 23
  • Мнения: 195
Фибела Био е много вкусно  наистина, поне беше - отдавна не съм си взимала.
Иначе на бебето не давам и не смятам скоро, но то си е на кърма. Иначе роднините яко дават зор за млечни продукти, педиатърката ми ги препоръчва за след 1 година.

# 24
  • Мнения: 503
Цитат на: logo5ka
Данона си е пак кисело мляко, но умъртвяват бактериите, които го вкисиляват, за да издържа повече и да не е кисело.  Така че не е толкова полезно като другото, което си е с млечните бактерии.

Не знам, не съдържа ли и още нещо този Данон, и ние от него хапвахме в България, и то на 13 месеца, и дъщеря ми се изрина! Лекарката каза: алергия към мле4ния белтък. Да, ама тук си яде кисело мляко, и с по-висок процент масленост, и прясно мляко пие, и нищо и няма! Е, какво слагат в тези млека?
А ина4е и на мен ми казаха, 4е Данон не е хубаво мляко и за нищо не става, и ми го каза специалист от лаборатория по ка4ество, при тях са изследвали разли4ни марки кисело мляко. И ми каза, 4е в Данона бациликус булгарикус НЯМА - ни жив, ни мъртъв! Но пък ми похвали киселото мляко Здравец, било много хубаво.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 913
Теста ми за "автентичност" на млеката е чрез подквасване. Става ли за закваска - хубаво е.

Обикновено ползвам три марки:
Здравец
Пършевица (малко го поразвалиха)
Бор-Чвор - бая му се блещех на името, ама заквасва много хубаво.

# 26
  • Мнения: 2 006
Ох,моми4ета и аз съм се за4удила-4ета навсякъде разли4ни неща,засега съм решила след годинка да давам Laughing Между другото-има едни сладки млекца на данон,на тях пише след 6 месец,някой давал ли е Confused:

# 27
  • София
  • Мнения: 3 913
Цитат на: A.A.M.Belev
Ох,моми4ета и аз съм се за4удила-4ета навсякъде разли4ни неща,засега съм решила след годинка да давам :lol: Между другото-има едни сладки млекца на данон,на тях пише след 6 месец,някой давал ли е :?:


Не стига, че са Данон, ами и със захар на всичкото отгоре. Боби ще ги гледа само по рекалмите.

# 28
  • Мнения: 5 500
Цитат на: PetiaK
Да ама на синчето адапт.мляко му втръсна, смяната на марката не помага, едвам успявам да го прилъжа да го пие вечер  Rolling Eyes .

Добре де, защо се мъчиш да го прилъгваш вечер, просто не му го давай като не иска. На Цецо вечерното мляко му го спрях още през 6-7 месец, хапваше си супичка, а сутрин адаптирано.

# 29
  • Мнения: 2 006
Цитат на: Raya
Цитат на: A.A.M.Belev
Ох,моми4ета и аз съм се за4удила-4ета навсякъде разли4ни неща,засега съм решила след годинка да давам Laughing Между другото-има едни сладки млекца на данон,на тях пише след 6 месец,някой давал ли е Confused:


Не стига, че са Данон, ами и със захар на всичкото отгоре. Боби ще ги гледа само по рекалмите.
С една дума да не рискувам Grinning о.к. благодаря

Общи условия

Активация на акаунт