Имат ли родените ви в чужбина деца българско гражданство?

  • 31 748
  • 242
  •   1
Отговори
# 15
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
нанди, само не видях да си споделила твоето виждане-тоест си права з а какво?

keraounba, по нагоре писах.Аз искам, мъжът ми  ме пита за какво ѝ е , при положение че за сега оставаме тук , а и няма изгледи за връщане в България.


Може ли някой да ми изясни, как родени не в България, са само с българско гражданство.Не получават ли автоматично акт за раждане в дър. където са родени, от там и съответното гражданство newsm78

# 16
  • Мнения: 481
Може ли някой да ми изясни, как родени не в България, са само с българско гражданство.Не получават ли автоматично акт за раждане в дър. където са родени, от там и съответното гражданство newsm78

Акт за раждане,получават.Гражданство-не.Такъв е закона.В Европа ,няма държава (но не съм 100% сигурна),която да дава гражданство,поради факта,че детето е родено на територията й.
Децата получават гражданството на родителите си.
За Щатите и Канада,знам,че не стоят така нещата,но в световен план.... Rolling Eyes по-добре питай Гугъл  Wink

Всяко дете,чийто един родител поне е български гражданин,е български гражданин по рождение. Peace
А задължение(според закона) на родителя е да извади съответните български документи на детето.
Противното-е нарушение на закона.
И както с много български закони и този не се спазва,доколкото знам,не се налагат и санкции.
Липсата обаче на бг ЕГН и документи не променя факта за гражданството.

# 17
  • Мнения: 1 488
Моите нямат бг гражданство защото:

.......
4. Нямам намерение да се занимавам с декларации от бащата на всяко влизане или излизане от страната.

......

Извинявам се, че отклонявам темата, но да попитам, ако някой знае.
Ще пътуваме до БГ с дъщеря ми, без таткото, още ли се изискват тези декларации за излизане и влизане в БГ? Мислех, че това е отпаднало вече  newsm78

# 18
  • Мнения: 2 980
Ще пътуваме до БГ с дъщеря ми, без таткото, още ли се изискват тези декларации за излизане и влизане в БГ?

Изискват се. Никога не е отпадало това изискване за деца с българско гражданство.

Към авторката - според българския закон за гражданство, децата на родител с българско гражданство са автоматично български граждани, без значение къде са родени. Вие можете да извадите документи, които да удостоверяват гражданството им, но с тази процедура не ги правите български граждани, нито пък с неизваждането на документи отказвате българското им гражданство. kate.t вече го е казала, аз само повтарям.

# 19
  • Германия
  • Мнения: 327
Моите нямат бг гражданство защото:

1. В Норвегия не е разрешено двойното и като станат на 18 години, трябва да избират. Тъй като не смятаме да живеем в БГ, логично е, че ще изберат норвежкото. Дотогава 2 паспорта не им трябват.

2. Винаги могат да станат български граждани, ако пожелаят.

3. Нямам намерение да ги правя крепостни роби на здравната каса. Аз бях длъжник до скоро, може и още да съм Предполагам знаете, че здравното осигуряване в БГ е по гражданство.

4. Нямам намерение да се занимавам с декларации от бащата на всяко влизане или излизане от страната.

5. Не ми се занимава.



Поради тези причини и аз не съм изкарала двойно гражданство на моите деца.

# 20
  • Мнения: 1 298
Катето го е казала вече.

Ние с мъжа ми нямаме холандско поданство, затова и децата ни са само с Бг гражданство,
въпреки че са родени тук. Автоматично не се получава. Когато станат на 16 год. могат да избират,
ако дотогава не съм подала аз за паспорт.

# 21
  • Мнения: 407
В Европа ,няма държава (но не съм 100% сигурна),която да дава гражданство,поради факта,че детето е родено на територията й.

Кате има в Европа. Simple Smile България е такава държава. В Раздел 2  на закона "Придобиване на българско гражданство по месторождение".
Всъщност в закона за гражданството има един много объркващ за мен член, защото както ти споменаваш
Цитат
Всяко дете,чийто един родител поне е български гражданин,е български гражданин по рождение.
Но в члена се казва:
Цитат
Чл. 18. (1) Деца до 14-годишна възраст, на които само единият от родителите е български гражданин, в случай че нямат българско гражданство, могат да станат български граждани, без да са налице условията по чл. 12, ако двамата родители или преживелият от тях дадат писмено съгласие за това. Не се изисква съгласието на родител, който е лишен от родителски права. При същите условия могат да придобият българско гражданство и децата от 14 до 18 години, ако поискат това.  
Споменавам го единствено поради факта, че преди година и половина се чудех как да го разбирам и постъпя с новото попълнение на фамилията ни. Който си остана без бг гражданство колкото и да му е мъчно.

Момичетата са го обяснили вече, защо някои децата имат само бг гражданство. Да вмъкна също, че това важи и за други граждани родени извън страната, чиито граждани са родителите им. като говоря само за Европа и изключвам БГ  Grinning

Последна редакция: пт, 02 сеп 2011, 15:49 от Leprechaun`s mommy

# 22
  • Мнения: 7 837

А задължение(според закона) на родителя е да извади съответните български документи на детето.
Противното-е нарушение на закона.
И както с много български закони и този не се спазва,доколкото знам,не се налагат и санкции.

Има ли срокове според закона? Сигурно не са и малкото хора като мен, които не са се прибирали много отдавна, нямат кого да упълномощят да вади ЕГН и чакат удобен момент, когато се приберат. Може би и заради това няма санкции. Предвид колко е тромава процедурата.

Малкият е почти на 4, ако решат да ме глобят, когато тръгна да подавам документи, просто няма да се занимавам.

# 23
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Благодаря, че ме осветлихте.Излиза че съм задала питането не правилно, трябва да го преправи на "Имат ли родените ви в чужбина деца български документи?" за да е коректно .

# 24
  • Мнения: 481
Leprechaun`s mommy,това,което си цитирала е от Раздел III на закона,
Придобиване на българско гражданство по натурализация
а аз съм написала
Всяко дете,чийто един родител поне е български гражданин,е български гражданин по рождение
или да съм по-точна, "по произход"

Това са коренно различни неща. Peace

Моля не се обръщайте към мен с коментари,аз просто цитирах закона.Не изказвам никакво отношение по въпроса кой е извадил документи,или кой не иска да извади документи на детето си.Това е личен избор на всеки и не влиза в работата на никой да го коментира. Peace

Кейси,в самия закон не са заложени санкции...както и са предвидени различни варианти и срокове.
Но процедурата,като че ли е по-бавна и усложнена след навършване на 18 години на децата.
Мотае ми се някакво инфо,че в закона за българските документи май имаше някакви глоби,ама пък те бяха с давност,та....май няма глоби.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2011, 17:14 от kate.t

# 25
  • Мнения: 7 837
Не съм искала да те репликирам, kate.t, не го приемай така. Просто, никога не съм предполагала, че може да има някакви срокове.  Simple Smile


п.п.  Аха, ясно, благодаря.

Кейси,в самия закон не са заложени санкции...както и са предвидени различни варианти и срокове.
Но процедурата,като че ли е по-бавна и усложнена след навършване на 18 години на децата.
Мотае ми се някакво инфо,че в закона за българските документи май имаше някакви глоби,ама пък те бяха с давност,та....май няма глоби.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2011, 17:17 от Кейси

# 26
  • Мнения: 407
Leprechaun`s mommy,това,което си цитирала е от Раздел III на закона
Придобиване на българско гражданство по натурализация
а аз съм написала
Всяко дете,чийто един родител поне е български гражданин,е български гражданин по рождение

Това са коренно различни неща. Peace

Моля не се обръщайте към мен с коментари,аз просто цитирах закона.Не изказвам никакво отношение по въпроса кой е извадил документи,или кой не иска да извади документи на детето си.Това е личен избор на всеки и не влиза в работата на никой да го коментира. Peace

Извини ме, че се обърнах лично към теб!  Peace

Могат да са различни, но след като по рождение детето придобива бг гражданство поради факта, че единия родител е такъв, значи би следвало вече да е с гражданство и да не му трябва натурализация. Където обаче, да, в Раздел 3 е отбелязано, че на който само единия от родителите е бг гражданин има право на придобиване чрез натурализация.

Отново се извинявам, че те занимах с личното си объркване от закона за бг гражданството!  Peace Не бе с цел спорове или безконечни дискусии.  Peace

Аз също се опитвам за себе си да изясня кое, как и какво е/не е необходимо да се направи. Към момента лично има избор, но искам детето също да може да реши какво желае след време.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2011, 17:19 от Leprechaun`s mommy

# 27
  • Мнения: 6 713
2. Винаги могат да станат български граждани, ако пожелаят.

В това не съм съвсем убедена, че е вярно. Не може изведнъж след 20 години да решиш, че ще ставаш българин Thinking

# 28
  • Мнения: 481
2. Винаги могат да станат български граждани, ако пожелаят.

В това не съм съвсем убедена, че е вярно. Не може изведнъж след 20 години да решиш, че ще ставаш българин Thinking

 вярно е  :lol

Leprechaun`s mommy ,както казах съвсем различни неща са,единият родител български гражданин(в чл.18,раздел 3),означава,че този родител е придобил гражданството си чрез натурализация.Неговото дете може да придобие също бг гражданство по по-опростена процедура.
Теб,ако си бг гражданин по произход, раздел 3 изобщо не те касае. Peace
И последно уточнение по закона,на родените на територията на РБългария се дава бг гражданство само ", ако не придобива друго гражданство по произход." (Раздел 2 чл.10) Това са изключително редки случай на родители без гражданство.
Ако на двама американци им се роди дете в България,то това дете няма да стане бг гражданин,а ще получи гражданството на родителите си.


# 29
  • Мнения: 868
И на мене ми е интересно за декларациите за деца, пътуващи с един родител. Да поясня, че питам за деца, които влизат и излизат с чужд паспорт и родителят е двоен гражданин.  Питам специално за декларациите, не за паспортите.

 Имаме ли тука български юристи или някой знае ли какъв е точно законът за това?  


Ето цитат от официалната страница на Гранична Полиция, МВР, обновена Май 2011:


"КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА

Напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.

Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите."



Само последния път офицерът ми потърси декларация. Детето влиза и излиза с чужд паспорт. Няма ЕГН.  Аз съм с двойно гражданство. Когато му казах какво съм чела, той каза, че "не е така, но нямам време да обяснявам."  Дори нямаше хора около мене.

Това означава ли, че ако детето излиза съвсем само, няма нужда от декларация, но ако излиза с родител с двойно гражданство (другият само с чуждо), трябва декларация??  

Последна редакция: пт, 02 сеп 2011, 18:20 от Pixie

Общи условия

Активация на акаунт