Разумно ли е??

  • 7 075
  • 153
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 700
Дара, както винаги шапка свалям!
Дъщеря ми е в тази възраст и прекарва вечерите си на РС. Аз окапвам към 23 ч., тя към 1 сутринта. Не се считам нито за непукист, още по-малко за безотговорна. Преследвам я да си гони задачките, а свободното си време да прекарва както иска. Познавам приятелите й, знам горе-долу къде ходи през деня, знам какво прави нощно време на компютъра. Когато аз бях тийн нямаше компютри, а телефони. Помня, че прекарвах по 3-4 часа на телефона с една приятелка. Ако се чуех с друга, хайде още толкова. Сега и тя прави същото, но по интернет, с тази разлика, че си сменят песни, клипове, вицове и пада голямо кикотене. Като се върна назад не мога да си представя какво съм си говорила толкова дълго с приятелки, с които току-що съм се разделила в тролея, но помня, че не спирахме да говорим и да се смеем.
Покрай чатенето и "менкането" започна да пише субтитри на песни /къде копира текстове, къде превежда сама/  и се състезават с приятелките коя повече субтитри е качила.  За мен лошо няма.
И да, съгласна съм с Хепи мама - дори и да няма интернет, се гледа ТВ или филми, чете се,  и така или иначе не се заспива преди 1 часа. А през деня физическа активност не й липсва.
НО и аз си лягах късно и спях до обяд през ваканциите.
Въобще напоследък започнах често да си мисля каква съм била аз и това на какво съответства в днешно време. От позицията на родител и на мен някои неща не ми допадат, но животът тече напред...

# 31
  • Мнения: 54 976
Аз също не се смятам за безотговорна и в тази връзка уточнявам , че комп. го купихме миналата година . Т. е. дъщеря ми беше на 11 г.
Старах се да забавя максимално , но повече не беше разумно .
Тя е отлична ученичка , в профилирана паралелка и е нужно да има компютър .

# 32
  • София
  • Мнения: 4 349


happy mama, и ти си права, че по-добре пред пс, отколкото вън. Вън деца на тази възраст ми е някак недопустимо... Понякога просто избираме по-малкото зло.




Това не е избор. И двете представляват еднакво зло.

# 33
  • Мнения: 54 976
Е как пък ще е еднакво зло ?

# 34
  • София
  • Мнения: 4 349
А знаеш ли го къде се рови и какви сайтове посещава???

# 35
  • Мнения: 54 976
А знаеш ли го къде се рови и какви сайтове посещава???

Знам . Първо тя ми казва всичко и си имаме доверие , няма теми - табу .
Второ , аз ставам поне 2 пъти , докато тя си легне и виждам .
Тя си сваля музика , чати си във Фб и скайп , гледа филми .
От известно време е влюбена в К. Врачански и за пореден път гледа Стъклен дом . Вече го знае наизуст . Blush

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
И аз знам. То на тази възраст не е философия някаква голяма. Гледат филми, свалят или качват снимки, имат фейсбук и туитър, скайп... Това е. Дъщеря ми има и дневник, който е заключен с парола и който ще разбия в мига, в който усетя, че има нещо гнило в Дания, без изобщо да усетя дори и вели угризения на съвестта. Засега нямам причина да го правя.

Обяснила съм какви опасности дебнат в мрежата, казала съм какво да прави или да не прави. Спазва си указанията и споделя всяка по-притеснителна покана или случка. Трябва да кажа, че вече имахме такива. Но засега, на този етап нямам притеснения. Предполагам, ще започнат сложните отношения след 2-3 години.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 946
Ползването на компютър с известен родителски надзор, както вече обяснихте, ми звучи не по-лошо от гледането на тв или четенето на книга... или даже, както някой написа, говоренето по тел с приятелка... Ние като висяхме по цели нощи в iRC, лошо беше ли?

# 38
  • София
  • Мнения: 1 508
Ми да, лошо е било  Laughing

# 39
  • Мнения: 62
Моят си виси постоянно в нета, понякога дори не гаси лаптопа с дни.
Разумно, неразумно, няма смисъл да вдигам олелия до небесата.
Спомням си аз като бях млад колко беше навъзможно човек да ме накара да следвам правилата, така че не налагам ограничения по такива въпроси.
Кеф му е да излиза, кеф му е да си рови в нета до 4 сутринта - ами нека. Още повече, че няма други ангажименти в момента.

# 40
  • Мнения: 62
Изобщо не е разумно и всеки ден се боря с това , но не мога да се похваля с успех за сега ... Sad
Само за сравнение , ще кажа , че 10 дни лаптопа беше в сервиз .
Не ти разбирам сравнението - сравняваш, че нямаш успех с това, че лаптопът е бил на сервиз??  newsm78

Моят не гаси машинката с дни. Да не кажа седмици. Пък върви още лаптопът.
Какво ти е сравнението?

# 41
  • Мнения: 62
...
А мислиш ли , че като я събудя , тя няма пак да заспи , като излезна за работа ?
Те като , че ли се състезават кой ще стои до най-късно ... Rolling Eyes

Не знам... може би да измислите някакво сутрешно занимание... Малко гимнастика може би..? Или няколко обиколки на блока/къщата? Действа много зареждащо.  Thinking 

Всъщност отстрани изглежда винаги лесно.  Blush

Абе ей  Laughing
Млади не сте ли били  Laughing
Обиколки около блока вместо чат с компанията  Joy
Съсипвате ме от смях.

Сутришно занимание  Joy
Не, наситна се учудвам колко бързо забравяте лудостта на младостта Simple Smile
Или пък до една сте били задръстени явно. Не знам.
Днешните деца малко по-бързо съзряват. След 20 тата им година всичко ще се промени. Оставете ги малко по-наширочко, не ги  водете на каишка и не им втъплявайте, че ВИЕ на техните години още сте си лягали в 9. Времената са различни, хората са различни.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 946
Колко годишен е синът, на когото позволявате да стои до 4 през нощта пред компютъра или пък да излиза, щом му харесва, нали е млад и луд? (нямам предвид луд в смисъла на психически нездрав)

# 43
  • Мнения: 54 976
Изобщо не е разумно и всеки ден се боря с това , но не мога да се похваля с успех за сега ... Sad
Само за сравнение , ще кажа , че 10 дни лаптопа беше в сервиз .
Не ти разбирам сравнението - сравняваш, че нямаш успех с това, че лаптопът е бил на сервиз??  newsm78

Моят не гаси машинката с дни. Да не кажа седмици. Пък върви още лаптопът.
Какво ти е сравнението?

Дейв , самоцитирам се , защото не си  прочел сигурно до края .  Wink
Казавам , че късното лягане е факт , независимо дали има или не компютър в момента .
И без компютър пак стои до късно .
Нямам успех с въвеждането на нормален за мен режим , защото за нея си е ОК  да си ляга късно .


Изобщо не е разумно и всеки ден се боря с това , но не мога да се похваля с успех за сега ... Sad
Само за сравнение , ще кажа , че 10 дни лаптопа беше в сервиз .
Ами същата работа беше - книги и ТВ пак до среднощ .Просто си обръщат режима през лятото . Спят до обяд , после стоят по нощите .Чакам с нетърпение да почне учебната година , за да  влезе в нормален режим . Peace

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 768
На тези години лятото до десет половина -единайсет бях на вън. След това почвах книгите до 3-4 часа сутринта. Спях до обяд.
Вие деца не сте ли били?

Общи условия

Активация на акаунт