Гастрит

  • 28 818
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1
Здравейте всички гастритоболни  момичета и момчета!
Реших да споделя своя горчив опит – 4годишен. При мен всичко започна със задушаване и сърцебиене и докато разбера какво ми има минах през кардиолог, ендокринолог, невролог, УНГ и 1000 изследвания и чак накрая - след гастроскопия, установиха – хроничен атрофичен гастрит! Близо 6 мес. живях в ужас, докато не ми назначиха „Нексиум“ . Забравих да кажа преди това, че пих комбинацията от 3 антибиотика, заради хелиобактер-а, но от тях не видях особено подобрение. От „Нексиума“, обаче имаше почти мигновен ефект, жалко не може и не бива да се пие много дълго време. Аз го пих 30дни сутрин на гладно, а когато го спрях, продължих с „Квамател“ – повече от година /това също не е правилно/, но моята лекарка всеки месец ми казваше, че можел да се пие мн. дълго време. Не го пийте повече от 3-4 месеца!
Навсякъде сигурно сте прочели за диетата, която трябва да спазвате през първите седмици на кризата, но никой досега не е казал нещо мн. важно – ДИЕТАТА е ДОЖИВОТНА! Не тази строгата – само на варени картови и ориз, а тази, която сега ще ви напиша в 3 точки:
1.   ПЪРЖЕНО
2.   КАФЕ, ШОКОЛАД /кафе може само БЕЗКОФЕИНОВО, а шоколад само БЯЛ/, ГАЗИРАНИ НАПИТКИ
3.   ЛЮТО – храни и подправки


!ЗЕЛЕ и МАРУЛИ /това не е за всеки-по лично наблюдение /
!ЦИТРУСИ /не се отказвайте съвсем от тях, но ги избягвайте/
И ако някой ден  решите, че вече сте добре и може  да нарушите тази диета, вероятността всичкия ужас да се върне отново е 99%. Аз лично съм минала през всичко това – ту ми се е хапвало нещо пърженко, ту нещо лютичко или вкусна прясна салатка, a за шоколада и кафето да не говорим… и пак всичко се връща в старото положение – болките, рефлукса, сърцебиенето и т.н.-  всички „екстри“!
Ако си  кажете, че е тази диета е мн. строга - е да, ама не – какво да кажат диабетиците или хората, които не могат да ядат лактоза или … какви страшни болести и диети има! Така, че хора – от мъничко се лишете, за да сте здрави дълги години! Яденето НЕ е по-важно от здравето, нали?!
Освен всичко казано до тук, искам да споделя и една „бърза помощ“ при силна криза и рефлукс, ако нямате нищо „ под ръка“ за гастрит, вземете  – „Спазмалгон“ – поне болките ще станат поносими, ако не изчезнат съвсем. И за рефлукса – не забравяйте да спите на високи възглавници!
Това е! Бъдете по-здрави!

# 16
  • Мнения: 18
Здравейте, аз също имам гастрит от около 5 години. Тогава го откриха с гастроскопия. Предписаха ми "Пробитор", който пих 3 месеца и задължително спазване на диета. Както каза "HELPY" в горния пост трябваше да изключа от менюто си всякакво пържено, панирано, мазно, люто, шоколад, кафе, алкохол, сокове, сол, подправки... В началото не трябваше да ям и пресни плодове и зеленчуци. Карах го на варен ориз и картофи, супи, вода, препечени филийки, солети и обикновени бисквити, като постепенно добавих и задушени зеленчуци и по някой друг плод. Хранех се под определен час всеки ден. След 3-месечното лечение се бях оправила и си казах "Еее, супер! То не било толкова страшно." Hug

След време реших, че няма да я карам така цял живот и постепенно прибавях все повече неща, докато накрая ядях и пиех всичко, дори от напълно забранените неща. От няколко месеца обаче болката и киселините се върнаха и реших да се поогранича с храненето. Взех си и "Пробитор", но нямаше подобрение. Дъхът ми също се влоши, а съм чувала, че това е индикация за проблеми със стомашно-чревния тракт (след посещение при стоматолог се оказа, че не е от кариес). Болеше ме и по-ниско от обикновено, постоянно ми къркореше корема и се оригвах, нищо не можех да хапна... Отидох при личния, който ме прати в "Пирогов" с опасения за перфорация. #Crazy Там ми направиха изследвания и понеже нямаше нищо притеснително ми биха инжекция и ми казаха да си ходя... След това отидох на гастроентеролог и се оказа, че гастритът е обострен в комбинация със СРДЧ (синдромът на раздразненото дебело черво)... Cry Сега започвам всичко отначало. Пия "Дуспаталин" и "Биогайа" и мога да кажа, че се чувствам по-добре, но ще е дълъг процес докато се оправя.

Чувала съм, че алоето помага много при такива случаи и си взех да пия "Алое Вера Гел" на една голяма компания. Скъпичко ми се вижда, но е по-добре от лекарствата и все пак здравето е най-важно. Ще пиша ако даде добър резултат.

Диета обаче трябва да се пази винаги, в противен случай каквото и да пиете няма да помогне! Naughty

# 17
  • somewhere near the sea
  • Мнения: 3 086
Пробвайте с прополисова тинктура-30 капки сутрин на гладно. Изпитах го и помага. Минах през всичко ГЕРБ-хеликобактер- антибиотици- гастроскопия-болница. Само това ме сложи в ред. "Вкисвам" понякога от сладичко и от време на време кафе, но не е като в началото.  Ако искате, ще ви кажа как да си направите сами. Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 331
Здравейте,
мой колега лежа в Пирогов заради гастрит. Бяха му казали да яде много банани.
Аз също имам гастрит, когато ми се обострят болките хапвам повечко банани и приемам повече кашести храни, като избягвам сурови плодове и зеленчуци, пържено, газирано по принцип не пия, намалявам кафето, алкохола, цигарите. Обикновено по това време си правя картофено пюре със сиренце го хапвам.
На мен този режим ми помага, включвам кисело мляко също при проблеми със стомаха.

Общи условия

Активация на акаунт